| Silyca a întrebat:

Ce va face sa credeti ca dumnezeu descris in bibilie este cel adevarat?

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca Biblia raspunde la toate intrebarile.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Da, exact, cauta tu cum se formeaza gaurile negre, sau nu exista? Desigur, raspunsul e scris doar ca sa-ti arat ca nu raspunde la toate intrebarile, si stiu la ce intrebari te refereai.

| andri22 a răspuns:

Tu daca ai credinta si il iubesti pe Dumnezeu trebuie sa crezi asta, sau ce tu ai indoieli fata de Dumnezeu, gandeste-te el si-a dat viata pentru noi cum spune si in cele 10 porunci(decalog):Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine.
Crede, iubeste si roaga-te si ai sa vezi!

| Arthur a răspuns:

Sunt curios unde în Biblie ai găsit această descriere?
Biblia ne spune că, în afară de Domnul Isus Cristos, nimeni n-a văzut vreo dată pe Dumnezeu (Ioan 1:18). În Exod 33:20, Dumnezeu a spus, "Fața nu-Mi poți vedea, căci nu poate nimeni să Mă vadă și să mai trăiască."

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Biblia raspunde la intrebarile referitoare la creatie,stiinta, credinta,mantuire,religii,viata, credinta, vesnicie, moarte, Isus.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Da, am scris in raspunsul anterior ca stiu la ce fel de intrebari raspunde.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Biblia te invata si cum sa te raportezi la cei din jur, la familie.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Biblia te invata si cum sa-i pedepesti pe cei care se roaga la alti zei, sau cei care practica vrajitoria adica prin crima.

| Duucu a răspuns:

Pentru că Coranul e prea scump și nu fac livrări cu Cargus Curier.

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Judecata nu este a noastra, ci a Domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

GRESIT... cartea aia nu raspunde la intrebarile ce tin de stiinta. Raspunsurile la intrebarile ce tin de "oameni soare, luna, stele, univers" si altele asemanatoare, oferite de acea carte nu au nici o legatura cu stiinta. "Un zeu a facut asta" sau "puf si gata" nu sunt raspunsuri stiintifice.

Cat despre restul, ei bine aici ai dreptate. Acea carte vorbeste despre asa ceva DAR... si scrierile sfinte din alte religii vorbesc de asa ceva in versiunile respective. Mai pe scurt, cartea ta nu este cu nimic mai speciala decat celelalte scrieri. Cartea ta spune despre Aba ca Zapada, scrierile altora spun despre Scufita Rosie, Cei 3 Purcelui, Harap Alb ...etc.

Mai pe scurt, fara dovezi cu adevarat bune, toate sunt simple povesti iar personajele din ele sunt la fel de reale precum Batman sau Hulk.

"cum sa te raportezi la cei din jur, la familie"... si scrierile altor religii spun asta. In plus, ai nevoie de o carte si de un zeu care sa-ti spuna "fi cuminte"? Fara zeul respectiv ai inceta sa mai faci fapte bune? Daca da, atunci tu nu esti o persoana "buna". Esti doar fricoasa.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Nu am pomenit nimic de judecata, nu mai da raspunsuri alegorice.
Biblia invata multe precum si sa urasti homosexualii, sa fii misogin, sa prejudeci alte categorii de oameni care se intampla sa aiba alte convingeri religioase.
Nu mai abera cu Biblia ta atat.
Daca afirmai ca Noul Testament are un impact oarecum pozitiv in formarea unei conduite comportamentale, atunci da iti acordam in parte dreptate(invataturile budiste lui Isus fiind rezonabile, decente) insa nu veni cu asertiunea ca Biblia in integralitatea ei te invata numai de bine.

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Biblia invata sa iubim pe pacatosi dar sa uram pacatul.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

D-ZEU adevarat, ceea ce a scris in Biblie prin spiritul sfant a inspirat oameni pacatosi dar ascultatori,(profeti) sa anunte mesajele Sale numite profetii si pe care la vremea hotarata de El le-a implinit, insasi semnificatia numelui sau este DUMNEZEUL CARE FACE SA DEVINA < tot ce promite face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vointa noastra.asa vrem noi sa credem ca e adevarat.da di ci ti entereseaza di ci credim noi?

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Nu ai inteles nimic. Fie cum zici tu.

| cristi202 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Biblia nu e o carte de astronomie ca sa zica cum se formeaza o gaura neagra. Si nici asta nu e interesul ei. Pentru ca tu, cind dai de vroe problema, sau ai vreo intrebare, nu te vei gindi la gauri negre, ci vei cauta raspunsuri stringente. Si in acest sens, Biblia raspunde la toate intrebarile. La toate cele legate de viata omului.

| cristi202 a răspuns (pentru M25M):

"Biblia invata multe precum si sa urasti homosexualii". Arata-mi unde scrie asta in Biblie. Si eu iti voi arata unde scrie sa ii iubim pe toti pacatosii, dar sa urim pacatele lor. A, ca scrie sa nu avem nimic de-a face cu ei, asta e cu totul altceva. Una e sa intri in cirdasie cu ei si astfel sa ii "iubesti", si alta e sa ii iubesti, cautind sa ii intelegi si sa ii ajuti sa se indrepte, insa stind deoparte, neimplicindu-te in vreo relatie apropiata cu ei.

| cristi202 a răspuns:

E viu. E real. Poate fi cunoscut.
Cindva am citit Biblia, si am aflat unele lucruri despre El. Unele de neinteles. Insa, pe masura ce Il cautam, si Il descopeream, si ajungeam sa Il cunosc "live", am descoperit ca este asa cum Biblia spune despre El, si acele lucruri ce pareau a fi de neinteles le pricepeam. E ca si cind mai intii mi s-ar fi povestit despre o persoana anume printr-o scrisoare, ca mai apoi, cunoscind-o, sa descopar ca descrierea era conforma cu realitatea.

| M25M a răspuns (pentru cristi202):

Levitic 18:22 "Să nu te culci cu un bărbat cum se culcă cineva cu o femeie. Este o urâciune."
Romani 1:24-27 " De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile; căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin. Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scârboase; căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor în una care este împotriva firii; tot astfel, şi bărbaţii au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvârşit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scârboase şi au primit în ei înşişi plata cuvenită pentru rătăcirea lor."

Nu am afirmat ca Biblia afirma mot a mot ura fata de homosexuali insa este dobandita. Asa cum inferioritatea femeii a fost ceva banal, normal foarte multe secole tot din pricina Bibliei, asa si homosexualitatea este acum privita ca o stare nenaturala.

| cristi202 a răspuns (pentru M25M):

Cred ca nu ai observat ce vrea sa zica Biblia. Am zis-o deja. Nu vezi ca ea aduce in discutie pacatul pe care trebuie sa il urasti, nicidecum pe pacatos?
Oricum, am ajuns la un consens: Biblia nu afirma mot-a-mot ura fata de homosexuali. Ca oamenii adauga de la ei, asa cum mai mereu fac fata de invataturile Bibliei, asta e altceva. La urma urmei, orice afirmatie, oricit de simpla ar fi, poate fi interpretata intr-un mod sau altul. Insa la Biblie e bine sa nu interpretezi inainte de a vedea in ce fel se potriveste afirmatia cu celelalte afirmatii ale ei. Vezi tu, de aceea se ajunge sa se creada ca Biblia se contrazice, ca zice ineptii. Insa ea e ca un joc de puzzle. Trebuie sa iei fiecare afirmatie, sa o cercetezi, sa cauti sa vezi cum sta in raport cu alte afirmatii apropiate ei, sa pui piesa la locul ei atunci cind i l-ai gasit, si sa astepti pina ce vei gasi locul tuturor pieselor. Si, cind vei reusi asta vei descoperi ca tabloul obtinut e fenomenal, e divin, ca a meritat toata cautarea, si ca fiecare piesa isi are locul ei. Mie mi-a luat ani de zile sa fac asta, a fost o munca grea, cu multe cautari, cu multe deceptii, cu multe asteptari, dar si cu multe bucurii, cu multe satisfactii la gasirea unor raspunsuri de care aveam nevoie. Insa e gresit sa ai doar gramada de piese in fata, si sa zici ca ele nu se potrivesc, fara macar a fi incercat sa vezi daca se potrivesc sau nu.

| M25M a răspuns (pentru cristi202):

Felicitari pentru reusita ta, daca intr-adevar te-a facut fericit si te simti astfel si acum din pricina asta atunci cu toata onestitatea ma bucur pentru tine chiar daca nu te cunosc personal.
Si eu am citit Biblia in integralitatea ei (fara superficialitate sau prejudecata) insa nu m-a marcat atat de tare, culmea a fost un factor care m-a indepartat de credinta intr-o zeitate. Nu voi continua argumentatia fiindca nu vreau sa crezi ca doresc sa-ti schimb perceptia.

| cristi202 a răspuns (pentru M25M):

Nu ai reusi sa imi schimbi perceptia. Pentru ca, pe linga tabloul ce mi l-a oferit, am descoperit si realitatea din spatele tabloului. E ca si cind ai avea un tablou facut din puzzlle cu castelul Peles, si, nu numai ca ai avea tabloul, dar ai vedea si imaginea pe viu. Ce s-a intimplat in viata mea arata ca Biblia ofera un tablou realistic a ceea ce spune.
Nu mi se pare anormal sa te indeparteze Biblia de Dumnezeu, chiar daca o studiezi fara superficialitate si fara prejudecati. In primul rind, nu e o carte usoara, si in al doilea rind, nu ai de-a face cu logica, cu gindirea aici. Hristos spunea ca "daca va voi cineva sa faca voia lui Dumnezeu, va afla daca El vorbeste de la Dumnezeu sau de la Sine Insusi." Deci doar daca vrei sa iti pui voia in acord cu cea a lui Dumnezeu, daca vrei sa faci ce vrea El, Il vei descoperi. La urma urmei, e vorba de o relatie, si cind iubesti o fata, nu mai conteaza atit ce zice mintea, desi uneori mintea se impotriveste in unele aspecte, totusi, cauti sa fii cu ea, cauti sa ii faci pe plac, pentru ca, simplu, o iubesti. Si asa se nasc povestile de dragoste. La fel e si cu Dumnezeu, nu Il poti cuprinde cu mintea, insa poti sa te apropii de El cu vointa, si sa Il descoperi. Desigur ca ai nevoie de minte pentru a cerceta, pentru a cauta, pentru a stabili termenii relatiei, insa nu mintea e totul! Si de aceea eu cred ca Biblia te-a indepartat, ai cautat doar cu ajutorul mintii, nu si cu al inimii.

NOname
| NOname a răspuns:

Nimic.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| MMihai a răspuns:

Ce va face sa credeti ca dumnezeu descris in bibilie este cel adevarat?== cine ți-a zis ție, că eu aș crede așa ceva?

Ar fi mai mult decât groaznic, să fie așa.

| strawberry03 a răspuns (pentru M25M):

EmaS a raspuns foarte bine. Tu esti cel care nu pricepewinking

| ania a răspuns:

În copilărie am crezut în Dumnezeul Bibliei pentru că părinții mei credeau, ei se înțelegeau foarte bine, au fost fideli unul altuia, nu ne mințeau niciodată, se rugau, citeau Biblia, toate pentru că îl iubeau pe Dumnezeul Bibliei și eu am crescut fericită și într-un mediu de încredere și iubire. Când am mers de-acasă la facultate, am ajuns agnostică, nu mai eram sigură de nimic credeam că nimeni nu are de unde să știe exct care e adevărul. Când l-am întâlnit pe actualul meu soț am fost impresionată de credința lui puternică, de faptul totul era clar și logic în mintea lui, că a fost fidel și de încredere după căsătorie, că raspundea cu bunătate la răutatea și ironia mea legate de credința lui.El m-a încurajat să-L provoc pe Dumnezeu dacă există să mi se arate și să-mi dau viața mea în stăpânirea lui.Am decis să fac un experiment, când eram singură acasă și să încerc să văd ce iese. Cel ce mi-a răspuns mi-a spus că unul din idolii mei e relativismul(mi-a spus mai mulți), că nu cred că Biblia e Cuvântul Lui și să mă rog ca sângele lui Iisus Hrisos să mă curățească de idolatria mea.M-am rugat așa și parcă mintea mi s-a curățit și nu m-am mai îndoit niciodată că Biblia e singura carte care reprezintă revelația Creatorului universului.

| M25M a răspuns (pentru strawberry03):

Eu nu sunt cel care da raspunsuri ambigue sau alegorice, eu am afirmat clar ceea ce aveam de zis. Biblia nu are invataruri bune in integralitatea ei, Noul Testament da. Eu am afirmat cat se poate de clar aceasta iar Ema divaga si impletea cuvintele. Nu stiu care este cel care nu pricepe...

| strawberry03 a răspuns (pentru M25M):

Cele aproximativ 600 de legi din Vechiul Testament la care probabil te referi erau date israelitilor din vechime, un simbol al legamantului. Legea insa a fost anulata odata cu moartea lui Isus, si doar cateva dintre acele legi au fost reamintite cu scopul de ne constientiza ca unele inca trebuie respecatate. Legea aceea, sau mozaica, era pentru poporul Israelwinking