| AvalohAlyn a întrebat:

Ce vârstă are Pământul? 6000 cum zice Biblia sau mai multe sute de milioane de ani cum zice stiinta?

4 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Stiinta inseamna cercetare, verificare si adevar, iar biblia e o poveste. In cazul asta stiinta are dreptate.

| Pantagruel a răspuns:

6000 de ani ne-a luat numai sa ne prindem ca putem face focul laughing
Aprox 4.5 miliarde de ani prietene. Iar la scara universului noi suntem aici de vreo "2 zile".

| Florin9Florin9 a răspuns:

Biblia nu zice 6000 de ani, Biblia nu este în contradicție cu știința pe tema asta, pentru că nu putem ști cât au durat primele 6 zile în care Dumnezeu a făcut lumea, pentru că mai mult ca sigur nu erau zile de 24 de ore.

Știința a avut diferite opinii pe parcursul anilor care sau mai modificat odată cu noi descoperiri.

Cei care spun 6000 de ani... e opinia lor, nu a Bibliei.

Cred că nu vom ști niciodată exact vârsta pământului, dar partea bună e că nici nu contează, să ne trăim viețile noaste, faptul că pământul ar avea 6000 de ani, sute de milione de ani, sau alt număr de ani, nu ne afectează cu absolut nimic viețile noastre.

| danut a răspuns:

Pamantul are varsta universului, VIATA pe pamant are sase mii de ani. Asta spune Biblia.