| anonim_4396 a întrebat:

De ce pamantul are aprox 6000 de ani vechime din punct de vedere religios si nu mai mult cum afirma stiinta?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Din punctul de vedere al oamenilor care nu au treaba cu religia, ci cu doctrina.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Literalmente de acord.
Asta am ajuns sa cred si eu pana la urma.
Dogmele religioase mint, nu sunt inghegate sanatos asa cum trebuie sa fie, induc in eroare informatii false si invataturi false oamenilor, saracelor oite care nu stiu incotro sa apuce.
Ei demult trebuia sa fie numiti invatatori ai Celui Preainalt, dar lor nu le pasa de celelalte oi, si nici nu se duc sa le caute pe cele pierdute, cum zice chiar cuvantul pe care il citesc la fiecare slujba, si nu se gandesc ca despre ei ar fi vorba, ca au biserica lor, dogma lor, cine ii poate deranja cu invaturi sanatoase venite de la niste copii ca noi?
Si daca ar fi ele considerate sanatoase pentru ei tot nu le-ar accepta, nu doar de frica Adevarului, dar si de functiile dumnealor si venitul de pe urma.
Cine le-ar putea distruge templul lor cu panza lor dogmatica?
Un templu a cazut din cauza asta, si au venit mii pe urma.
Nu mai conteaza.
Asta e parerea mea despre Religia impanzita de secure.
Apropo, vezi ca te-am votat anul acesta.
Nu erai singurul pe lista mea dar nici ultimul, mi-ai picat loz in plic cum s-ar zice, si alti cativa cu care nu prea am interactionat mai deloc.
Deci mi-a fost si mie mai usor sa aleg, dar nici foarte greu daca ar fi fost alti 4 useri preferati, depinde.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, in Biblie cel mai probabil vorbeste despre rasa lui Adam si a Evei cand vine vorba de numarul tau, dar multi ce sa inteleaga cuvantul lui Dumnezeu daca nu se straduiesc sa ajunga la o rezolvare. Eu nu le mai explic celor cu care vad ca nu am intelegere, pana la urma cine sunt eu sa imi pierd in primul rand timpul meu cand il pot oferi altora cu intelegere. Apoi vezi ca te mai arata si cu degetul cei care nu te-au inteles si ajungi sa iti dai dreptate cand vezi ca nu ai mai continuat cu asemenea oameni. In fine, chestia este ca fiecare isi raspunde pentru fapte, care de multe ori sunt produse in mod voit.
Multumesc pentru vot! Sunt curios daca mai arata cate puncte a capatat fiecare in parte si cate am eu tongue. Oricum bine ar fi sa iasa cineva pe bune care a contribuit intr-un fel sau altul in mare masura pe forum, caci despre asta este vorba pana la urmawinking.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Da, am specificat si de ce te-am votat, pentru contributia ta zilnica si felul frumos de a conversa cu oamenii.winking

| badpanda a răspuns (pentru Celcestietot):

Un orb poate sa explice doar altui orb. Trebuie doar sa gasesti persoane mai neinformate decat tine carora sa le explici elucubratiile tale.
Dar o sa fie foarte dificil.
Dar poti sa-ti dai funda singur in continuare.

| Celcestietot a răspuns (pentru badpanda):

Ai cont din Decembrie, pun pariu ca ai salivat dupa activitatea mea si dupa mine pana acum, ciudatule. Apropo, in cazul tau este evident ca ai cel putin 2 conturi, mica frustrare ce esti.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc! Pacat ca nu ai aparut si tu acolo, nu era rau daca se intampla asta big grin.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Eu nu am nevoie decat de oameni adevarati, care nu se tem de Adevar si fug de minciuna.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Religia si doctrina sunt cam aceeasi chestie pana la urma. Religia = doctrina + mituri si punerea lor in practica prin diverse ritualuri.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca nu esti creationist poti spune asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai si daca esti, religia tot o mizerie ramane. Scrie undeva ca nu poti crede independent, fara sa bagi in seama dogmele unora care vor sa iti spuna cum si ce sa crezi?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ba poti crede independent, dar asta este chestia cu tine, pui 'dogmele' (originale) pe seama unor oameni, ci nu a unui Dumnezeu. Chiar daca sunt si lucruri inventate, ceva adevarat tot cred ca exista.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca undeva cindva a existat o revelatie divina, adevarul s-a pierdut de mult sau a fost ingropat in munti de minciuni. Cum sa lasi clar si ca headline al unei religii "Nu ai nevoie de intermediari pentru comunicarea cu divinitatea!" si sa speri sa mai faci bani dupa aia...

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă religia nu este știință, dar știința este religie. Este altă modalitate de a crede despre lume, doar că este fundamentată și verificată.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cand spuneti religie, la ce va referiti mai exact?
Un sistem de credinte, sa fie asa?
Daca e asa, pe ce ce se bazeaaza aceste sisteme religioase, dupa care referinta se iau?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care sisteme religioase? Știința se bazează pe ea însăși și pe rezultate. Nu se predică dumineca la biserică ci în timpul săptămânii la școală și la facultate. Nu se bazează pe o singură colecție de 47 de cărți care este Biblia, ci pe mii de cărți ale științelor, care sunt coerente. Dacă există vreo greșeală, greșeli există și au existat, știința o corectează.

| Xinnicut a răspuns (pentru sadrian46):

Nu chiar majoritatea stiintei e bazata pe dumnezeu, si lucruri biserisesti pe care stiinta nu le poate explica

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ai admis faptul ca un anumit sistem religios se bazeaza pe o colectie de 47 de carti care este Biblia.
„Dacă există vreo greșeală, greșeli există și au existat(in stiinta), știința o corectează."
De unde stim noi ca aceasta carte numita biblia nu are idei stiintifice?
Si aici ne referim in mod expres la varsta pamantului, caci alte subiecte nu intereseaza si stau la coada intrebarilor mele.
Sau ce e stiinta mai exact?
Iar, un sistem de calcule si reprezantari empirice?
Dar nu e chiar asa, sau este dintr-un anumit punct de vedere.

| Dddonkey a răspuns (pentru sadrian46):

Stiinta o crecteaza, poate mai bine zis ei descopera lucrurii. Am impresia ca ii faci sa para ca au contruit lumea cu descoperirile lor.
Si ca in multe domenii sunt cateva oamenii de stiinta care scriu, predau, invata pe altii si ceilaltii la randul lor, ca o piramida. Stiinta inca mai are multe raspunsurii de dat asa ca lasa de dorit in ideea ca e vocea suprema, poate pentru unii.
Si ca se invata in scolii stiinta( nma refer la stiinta cu teoriile cum a a aparut lumea, care sunt si ele teorii la randul lor)nu mi se pare normal asa cum nu mi pare normal sa se invete si alte religii.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stim noi ca aceasta carte numita biblia nu are idei stiintifice?
Nu spune noi, adicăp eu și tu, că nu suntem în aceeași oală.
Eu știu pentru că o citesc, de acolo știu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Xinnicut):

Lucruri biserisesti pe care stiinta nu le poate explica.
Nu are cum și ce să explice, că ele sunt bisericești, valabile doar la biserică și valabile doar în cartea de pe raft.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pai daca cititi Biblia inseamna ca suntem in aceeasi oala.
Dar inteleg ca ati vrut doar sa gasiti un loc de scapare pentru ratiunea dvstra, atunci cand nu aveati raspuns la intrebarea mea.
Daca o stiti si o cititi, de ce nu dati un raspuns la tinta atunci cand vreau un raspus biblic?
Nu se cuvine unui intelept sa nu isi recunoasca limitele.
Eu mi le cunosc pe ale mele, de aceea nu fac nici pe fudulul si nici nu consider ca detin adevarul absolut.
Dar dta? Va cunoasteti limitele?
Daca da, exista idei filosofice, stiintifice in biblie care au un fundament stiintific in ziua de azi?
Nu va grabiti sa raspundeti daca nu ati citit complet biblia asa cum ati precizat mai devreme.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca da, exista idei filosofice, stiintifice in biblie care au un fundament stiintific in ziua de azi?
Îmi pare rău, dar nu înțeleg întrebarea. Astfel recunosc că am anumite limite, care încep prin a nu te înțelege pe dta, ce vrei cu această întrebare, și ce întrebi de fapt. Așa că sunt în imposibilitate de a răspunde, iar aceasta nu are nimic cu conținutul Bibliei. și cu cunoașterea sau lipsa mea de cunoaștere a conținutului ei.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Frumos raspuns.
Prin asta imi dovediti ca va alegeti cuvintele cu grija si sunteti atent la tabla, si in cazul nostru biblia.
Eu pe TPU nu am ce conversa cu un ateu pe segmentul religios daca nu l-a sapat mai adanc.
Despre stiinta prea mult se vorbeste, dar cati dintre ei cunosc si inteleg stiinta?
Putini sau chiar deloc.
Deci nu au stiinta cei care nu inteleg stiinta, atunci de ce vorbesc despre stiinta?
Din necunostinta?
Dar o sa ajungem si acolo, daca nu chiar ne va arata cineva calea, dar nu cu ajutorul dl. GOOGLE, pentru ca astfel arati incapacitatea ta de a intelege un anumit lucru si de-al transpune material prin cuvinte usoare.
Stiinta e segmentata in teorii si practici.
Cele doua se vor contopi si se va numi ce numim noi stiinta empirica.
Dar si pana la practica ea a fost numita stiinta, pentru ca nu degeaba se numesc teorii stiintifice.
Astfel dar, exista anumite relatari biblice care fac referire la un segment stiintific practicat si demonstrat empiric?

| T0T a răspuns:

Unele secte au mărit puțin perioada (pe la 12.000). Însă e de bun simț să știi că pământul e mult mai bătrân (chiar și omul).

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

6000 de ani vechime are gândirea ta.
Pământul e mult, mult mai vechi.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Nu e gandirea mea, e gandirea superiorilor mei, si nu o accept.

| halogen001 a răspuns:

Pentru ca povestile inventate si primitive nu corespund cu realitatea. Realitatea e una si povestea e alta. Doar stiinta se apropie de realitate pentru ca e bazata pe cercetare, pe munca, pe inteligenta, nu pe povesti happy

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Nu am timp de povesti, si nu citesc asa ceva la varsta mea.
Cartea aceasta are mult de oferit pe cale stiintifica, si nu doar ea.
Cateva raspunsuri stiintifice de dat, de lamurit, cum ar fi de unde avea sa stie x sau y din perioada epocii de bronz descoperirea fulgului de zapada descoperit mult mai tarziu in anul 1800.
Aveau microscop, ce aveau atunci?
Sau faptul ca lumina se misca
Sau ca pamantul sta suspendat pe nimic
Multe altele care nu am timp sa le scriu aici daca nu s-a depus vreun efort in citirea acestor colectii de carti religioase.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveau imaginatie. N-am vazut masina facuta dupa biblie, televizor, telefon, calculator, industrie, agricultura, medicina. Deci Biblia nu e stiinta, e poveste din cauza ca nu se vede nimic in urma ei. Marele creator daca exista si daca biblia era cuvantul lui, acum nu eram asa de limitati in stiinta. Un creator a tot ce exista, cand spune ceva, spune ceva folositor, nu povesti, deci creatorul e si el parte din poveste, iar povestea e primitiva si nu e reala.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Nu ai nevoie de o masina, televizor pentru a fi un om bun, ai nevoie de un indrumar pe cararea ta rea, ca cineva sa iti ghideze pasii spre bine, si aceasta este Biblia, Coranul, Vedele smd.
Nu privi prea mult la pamant ca nu o sa il mai vezi curand.
Sunt carti de biologie, astronomie, fizica pentru asa ceva, dar niciuna nu cuprinde toata stiinta la un loc.
Vrei sa citesti un roman mai mare decat tine despre tot si toate? Nu ai cum, ai doar o viata.
Despre asta e vorba aici.
Am impresia ca te cunosc dupa cum te exprimi.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Povestile inventate si puerile sunt pentru naivi. Minciuna nu are valoare si nu e de acceptat in nici o situatie. Cand nu stii, mai bine recunosti ca nu stii decat sa confunzi credinta cu adevarul. Adevarul e lucrul demonstrat stiintific. Pana nu il demonstrezi nu e nici adevarat nici fals. A spune atunci ca acel lucru neverificat e adevarat, e un fals, e o minciuna, e ca si cand te-ai ascunde dupa deget sau ca si cand ai baga capul in nisip. Sa fii om bun de frica unui spiridus baubau nu te ridica. Daca esti om bun prin cunoastere stiintifica, atunci esti la un alt nivel si e un lucru de apreciat, altfel esti doar primitiv. Sau cand sunt cunoscute lucruri demonstrate stiintific si vii cu niste povesti puerile si o tii una si buna ca acelea sunt adevarul inseamna ca traiesti intr-o lume paralela. Pentru cine se multumeste cu putin, cu fantezie si cu minciuna cartile cu povesti probabil ca sunt suficiente si "adevarate".

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

De ce schimbi subiectul cu altul si il intorci spre favoarea ta?
Stii macar la ce adevar m-am referit acolo?
E un adevar dintr-un anumit punct de vedere religios, al tau este din punct de vedere stiintifico-religios.
Poti sa faci diferenta ca Socrate?
Vrei cateva adevaruri din biblie si recunoscute de stiinta?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca pot face diferenta dintre adevar si minciuna. Stiinta se face prin munca, prin cercetare si are in ochii mei credibilitate maxima. Povestile se inventeaza si nu le iau de bune, mai ales cand stiinta spune altceva.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

La fel si religia, prin munca si cercetare.
Sunt doua domenii diferite si nu incalca nimeni domeniul nimanui pana acum.
E ca si cum Biologia s-ar lua la bataie cu Fizica.
Teoria Big Bang este credinta, si totusi se numeste stiinta.,

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Giordano Bruno e un exemplu de incalcare a domeniului. Acum adunarea oamenilor in pandemie e un alt exemplu.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Dupa cum observi si tu, intrebarea mea a impacat stiinta cu religia, iar tu iti versi frustrarile tale aici.
E corect din partea ta?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte corect. Intrebarea ta aminteste de 6000 ani nedemonstrati din cartea cu povesti si neaga realitatea dovedita stiintific. Asta e diferenta dintre poveste si realitate. Stiinta iti spune sa pastrezi distantare sociala ca sa nu te imbolnavesti, iar credinta te aduna ca sa raspandesti virusul. Stiinta calculeaza varsta Pamantului, iar credinta o presupune fara nici o dovada. Cum e mai corect sa masori ceva sau sa presupui ce dimensiune are?

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Unde neaga realitatea?
Spune-mi daca stii.
Cine indeamna sa pupi moaste si sa iei virusul?
Spune-mi daca cunosti.
Cine ii duce in ispita pe credinciosi sa ispiteasca pe Dumnezeu cu vorbe: „El va porunci îngerilor Săi să ma vegheze asupra Sa; şi ei Ma vor lua pe mâini, ca nu cumva să iau Co19„?
Cine?
Iti plac calculele?
Ai o carte speciala pentru asa ceva.
Ti-am zis, tu ai o problema grava cu biblia pentru ca nu e o carte stiintifica, dar trebuie sa fie?
Hai ca stau cu tine pana maine si iti raspund la toate framantarile tale daca vrei.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca pupa moastele un bolnav si dupa aceea vine un individ sanatos, ia virusul. In spital doctorii si asistentele poarta costum de protectie ca sa se protejeze. In baza ingerilor care protejeaza de Co19 nu te poti lasa:

https://www.capital.ro/......covid.html

https://infosapientia.ro/......-speranta/

https://republica.ro/......oronavirus

https://stirileprotv.ro/......virus.html

Eu nu am framantari. Ca sa faci ceva bun, ai nevoie de stiinta, nu de credinta. Cu credinta mergi la intamplare in cel mai bun caz. Cand ai la dispozitie stiinta (vezi exemplele covid) nu e lucru intelept sa o dai pe credinta.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Nu ai inteles se pare.
Dumnezeul lor biblic interzice zelul lor sau credinta lor NEBUNA spre un anumit pericol, si in cazul nostru CO19.
Ce legatura are prostia cu credinta?
Niciuna.
Credinta este o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad, nu care se vad!
Citeste Biblia.
Sunt multi care cred in Big Bang, acestia sunt prosti, irationali?
Nu.
„Ca sa faci ceva bun, ai nevoie de stiinta, nu de credinta.„
Ce inseamna la tine ceva bun?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand faci ceva in baza credintei si nu tii cont de stiinta, aceea e prostia.

Credinta neclintita in ceva ce nu se vede e o falsa credinta in ceea ce nu se vede, deoarece se vede Biblia, deci credinta in ceea ce nu se vede e de fapt credinta in Biblie si Biblia e facuta de oameni, oamenii pot gresi, pot fi inselati sau pot insela, deci ca sa ai siguranta trebuie sa crezi in ceea ce se poate verifica practic sau prin rationament.

Ceva bun inseamna sa nu faci ceva rau. De exemplu sa aduni oamenii in pandemie fara distantare e un lucru rau.

Big Bangul e o idee, dar diferenta dintre Big Bang si credinta religioasa e ca Big Bangul nu te aduna in pandemie, pe cand credinta religioasa o face. Asa cum Big Bangul nu ma intereseaza prea mult, asa e si cu creatorul. Daca insa sunt pus sa fac ce nu trebuie de catre Big Bang, atunci si Big Bangul devine o problema.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Despre ce credinta oarba vorbesti?
Nu inteleg din moment ce nu indemna nicaieri in biblie sa ai o astfel de credinta.
Despre stiinta.
Oricand oamenii pot gresi
Stiinta se schimba de la un an la altul, stiai?
Acum toata lumea crede intr-o teorie, maine in alta, si poti fi tu chiar pacalit in cealalalta./
Minciuna si Adevarul e undeva la mijloc, si acel mijloc se numeste credinta.
Nu e rau sa crezi, e rau sa crezi ceva fals demonstrat azi.
Poti sa crezi in ce vrei tu atata timp cat nu te lovesti de ratiunea de pe Terra.COVID
Nu e nici gresit sa crezi in Big Bang, pentru ca totul trebuie sa aiba un inceput, unde ne indreptam cu timpul?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiinta cand greseste recunoaste, schimba si merge mai departe. Credinta ramane aceeasi indiferent de realitate, deci e inferioara stiintei.
Credinta nu inseamna adevar. Inseamna incertitudine. Cand se demonstreaza ca o credinta nu e adevarata, acea credinta devine un fals, o minciuna care se continua la nesfarsit.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Normal ca este inferioara stiintei, credinta!
Dar tocmai ca prin credinta ajungi la stiinta.
Majoritatea oamenilor au crezut in visurile lor, de aceea stiinta a si evoluat mult.
Stii ca visul lui Einstein a fost spulberat de stiinta oamenilor din vremea lui pana la Fact?
Au scris si o carte despre asta.
Deocamdata nu se poate demonstra nimic in ce priveste existenta lui Dumnezeu, dar multi cred in acest vis, de ce sa il spulberi tu?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

La stiinta ajungi prin munca, invatare, cercetare, nu prin credinta. Eu nu spulber existenta lui Dumnezeu. Lucrul asta e facut de scrierile religioase prin continutul lor. Daca ar fi scris ca Dumnezeu a facut lumea si nu e interesat de om, nu-l ajuta cu nimic, nu il rasplateste si nu il pedepseste, scrierile religioase ar fi fost mai aproape de realitate, dar n-ar mai fi avut adepti. Asa ca au inventat un Dumnezeu bun la toate si la nimic, un fel de spiridus baubau.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Vrei sa inlocuim credinta cu dorinta ca sa iti fie mai usor tie cat si mie?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie imi e usor oricum. Problema e cand credinta inlocuieste stiinta cand aceasta din urma exista. Ce rost are sa mergi pe credinta cand ai stiinta care e verificata si mergi mai sigur. Fara sa demonstrezi nu poti spune ca credinta e un adevar. E prea evident totul ca sa mai vorbim mult pe tema asta. Pierdem timpul degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Nu am zis ca credinta mea e un ADEVAR, am zis ca e o DORINTA!
Deci nu e nici adevar nici minciuna.
„Problema e cand credinta inlocuieste stiinta„
Aici e si problema mea, nu doar a ta sau a stiintei.
De aia am pus intrebare, pentru ca eu nu am o astfel de credinta a lor, a dogmaticilor.
Tu cu ei sa vorbesti lucrurile astea, nu cu mine.
Eu iubesc stiinta, sau mai bine zis intelepciunea.
Dar biblia are o alta intelepciune, stiinta alta smd.
Conteaza sa nu se contrazica intre ele, atat!
Si cred ca am incheiat subiectul.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici e diferenta dintre mine si tine. Pentru mine doar stiinta e intelepciune. Biblia o vad ca un instrument de manipulare, ca o fantezie primitiva, ca o inselatorie ieftina, dar eficienta si atunci nu pot aprecia Biblia.

| CostinAlamariu a răspuns:

De fapt 7000 si ceva dupa calendarul bizantin

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Bine de stiut.
Imi voi nota sau poate imi voi aduce aminte de intrebare, de tine, si apoi de raspunsul tau, ca sa aflu mai multe despre el.
Multumesc anticipat.

| StrongHeart a răspuns:

La un moment dat, realizezi ca timpul e doar o notiune, a noastra, a oamenilor.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu a creat lucrurile cu varsta aparenta. El nu l-a creat pe Adam bebelus si a asteptat sa creasca, ci l-a creat adult.
Daca ai fi taiat un copac din gradina, inelele din interiorul lui ti-ar fi aratat ca are 400 de ani, dar el era creat de 5 minute.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Filosofia e buna, e si ea o stiinta pana la urma, dar mai buna e stiinta verificata.
Ce vreau sa zic este ca pamantul are un inceput, o formare, asta datorita energiei care a spart oul Big Bang.
Energia a iesit si astfel materia a inceput sa lucreze de la sine.
E=mc2 spune asta, Ioan 1:14 spune asta.
Cuvantul lui Dumnezeu trebuie sa fi fost tot energie, caci din ea s-a format universul material conform stiintei si ecuatiei lui Einstein.
Dilema mea este alta, si anume de unde atata energie, si inteligenta, sa faca din haos ceva si sa antreneze galaxii intregi spre un ciclu continuu?

| badpanda a răspuns:

Steregoi iar iti dai funda singur?
rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

Imi pare rau, nu stiu cine esti.
Poate ma confuzi cu memu10memu, un baiat cu care am interactionat si eu mai devreme.
Nu pot sa zic despre el decat ca a dat-o in fantasme si antagonii religioase.

| sadrian46 a răspuns (pentru badpanda):

Deci tot Steregoi?

| badpanda a răspuns (pentru sadrian46):

Are n conturi si face conversatie ca martorii lui Yehova in statia de autobuz, incercand sa atraga in conversatie alte persoane.
rolling on the floor

Interpreteaza diferite personaje, dar se da de gol cand intra in detalii stiintifice pe care doar el le stie

rolling on the floor

| sadrian46 a răspuns (pentru badpanda):

Ahaa, deci nu este steregoi, ci strigoi. Din acela notificat în Biblie ca - numele meu este legiune, deci drac în haină de popă.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cam trist numele dvstra ce sa zic.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns:

6000 de ani e estimarea protestanților.
La noi ortodocșii 5500 î.Hr. s-a întâmplat izgonirea lui Adam din Rai.
Nu știm cât a stat acolo, nici dacă putem vorbi de timp.
Cele 6 zile ale creației nu au sens din punct de vedere literal, pentru că nu poți număra durata unei zile înainte să fie creat pământul care se rotește, deci practic nu ai reper cronologic. Deasemenea, timpul e relativ.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Interesant este că dacă te duci cât mai aproape de origini, de scrierile cât mai vechi ai să observi că în Geneza 1 scrie că Pământul a devenit pustiu și gol, nu că era. Și mai sunt astfel de versete care indică faptul că Pământul era locuit înainte.
După ce citești și înțelegi foarte bine Biblia citește și cărțile ce nu au fost adăugate "bibliotecii"(cum ar fi cea a lui Enoh sau cea a luptelor cerești).

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Dar cand a devenit pustiu si gol? Asta e intrebarea.
Pentru ca prima zi nu exista geneza pamantului.
In prima zi era pamant, erau si ape.
Datarea cronogica care se face din punct de vedere religios este de la prima zi pana in zilele noastre.
Dar cum ramane cu pamantul care este inainte zilei dintai?
Cat a hibernat el pana atunci, pana la prima zi, atunci cand a creat lumina?
Nu se stie, dar stiinta poate sa estimeze aproximativ durata acestuia prin instrumentele lor de specialitate.

| Motisor a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu vad lucrurile astfel. Dacă citim Biblia, observăm ca lui Dumnezeu îi place să își ia timp pentru creatiune, de exemplu ziua a șaptea. Știi teoria acea după cum universul se pare ca se mărește pe zi ce trece. Eu cred ca Dumnezeu a creat întâi fundalul, ca un pictor, ca un programator, întâi delimitezi spațiul in care vei lucra. Deci pamantul era pustiu și gol, cum sunt multe planete pe care le observă cercetatorii, cu "ape" deasupra, sub forma gazoasă etc. Dacă ne uităm la o planetă observam ca este pustie si goala, dupa ce Dumnezeu a creat alte ființe, dinte care unele ființe au si rolul de înger (mesager al lui Dumnezeu), după toate acestea a venit și rândul pământului sa i se acorde atenție, până la acel moment pamantul era pustiu si gol cum o marte, jupiter si alte planete. cat a durat până s-a întâmplat. asta numai Dumnezeu poate ști, nu noi. Dumnezeu este creator deci cu siguranță încă crează noi planete si noi lucruri sunt create mereu, departe de actuala zona aflata sub carantină, numită pământ. Dar de la creerea omului, ziua a șasea, este imposibil sa fie miliarde si mii de mii de ani cum afirmă "știința". Uită-te la noi, nici 100 de ani nu creca o mai ducem cu toata tehnologia noasta de nici cu buletinul in mana nu stim cum ne cheamă câteodată. Avem genealogiile de inainte de potop, daca facem un calcul constatam ca de la Adam pana la potop sunt cam 1649 de ani, cam atat a durat până ce oamenii au reușit să distrugă pământul din punct de vedere moral in special, încât Dumnezeu a trebuit sa intervină și să îi oprească, de la potop pana la noi nu se stie cam cat timp a trecut, dar cu siguranță este imposibil sa fie mii de miliarde de ani cand ai vazut si tu ce record am reusit nici macar doua mii de ani si pământul s-a dus.

| anonim_4396 explică (pentru Motisor):

Nu stiu daca stiinta poate sa dovedeasca cu instrumentul din ziua de azi cand a aparut omul pe pamant si unde, pentru ca nu exista fosile umane mai vechi de...
Ciudat este ca, se gasesc fosile foarte vechi de dinozauri dar nu se gasesc de om.
Asta dovedeste iar ca omul a aparut mult mai devreme, adica teoria creationista merge mai departe.
Dinozaurii.
As crede ca dinozaurii au existat candva, nu pot sa refuz dovada stiintifica, si nu ma simt obligat sa dau inapoi nici cu teoria creationista.
Gandeste-te ca dinozaurii ar fi putut exista de la 4, 6 mld de ani pana la Ziua 1, Facerea luminii, dupa care ei sa fi fost inundati de aceleasi ape ca ale lui Noe.
Deci inainte de Ziua 1 sa fi fost ceva apocaliptic pentru dinozauri si ceva nou pentru noi.

| Motisor a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt unele taine, care oricât am încerca nu se vor da pe față, cu siguranță ca Dinozaurii au existat, oasele sunt o dovadă ce nu poate fi contestată cu vorbe, Biblia tace in acest domeniu, este o taină. Eu nu cred ca e bine ce ai spus tu ca dinozaurii au existat inainte de ziua 1 si au fost distruși, si am să îți spun si de ce. Ce motiv ar fi avut Dumnezeu sa distrugă ceva perfect, daca a creat El, totul era frumos. O alta problemă este înfățișarea acestor creaturi, daca ele erau facute într-o lume fara pacat, la ce le trebuiau colți ca sa sfasie si gheare ca sa ucida, nu se potrivește caracterului lui Dumnezeu. Știm clar ca sunt si alte ființe care au păcătuit înafara de oameni, îngerii cu Lucifer in frunte, și mai știm că aceștia și-au găsit aliații pe pământ, oamenii, după ce au fost izgoniți din cer, si spune clar in Apocalipsa ca satana a fost aruncat pe pământ. Din istoria descrisă în Biblie putem constata clar ca Dumnezeu face tot pentru a salva pe toti, și-a dat chiar viața, deci este exculs sa credem ca dinozaurii aveau raționament si poate au pacatuit si Dumnezeu ia distrus fără sa incerce ceva pentru ei, nu se potrivește cu caracterul Lui. Am citit undeva o teorie cum ca dinozaurii au fost cumva de fapt animale modificate de oameni, genetic, ceea ce nu e greu de crezut avand in vedere că in prezent vorbim de clonare si de cresterea organelor in porci si cate si mao cate grozavii. Pana la urma oamenii inainte de potop erau mult superiori față de noi, in cunoștință si toate, plus ca traiua o mie de ani, ce nu face omul in o mie de ani. Si cica pacatul care a umplut paharul si de ce Dumnezeu a hotarat sa intervină este pentru ca omul a ajuns sa strice chipul lui Dumnezeu in el, adică modificari genetice intre om si animale, mutanți genetici, spiderman mi se pare ca are o idee similară, omul cu gene de paianjen. Nu știu ce sa spun de aceasta teorie sincer, mai bine ar fi să rămână o taină pana Dumnezeu va descoperi atunci când va veni timpul, Biblia mai spune ca cand va veni sfârșitul va fi ca pe timpul lui Noe, și după cum se vede se fac multe experimente in ziua de azi cu genetica, omul se joacă de-a Dumnezeu.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știința chiar poate face asta?
A venit Domnul Isus și scotea draci, vindeca instant boli, transforma materia. Și astea cu mult înaintea științei de azi.
Pământul chiar are 4 miliarde de ani? Are 100 miliarde? A fost creat așa cum știm acum sau nu?
Nici ce e sub pământ nu știm ce este și e aici cu noi, acum...
Putem doar specula și estima, atât, nu avem certitudine. Dar știm că Domnul Isus este Adevărul și asta este tot ce contează, nu ce vârstă are Pământul, care și asta e relativă...

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Pe ce lume traiesti?
Dumnezeul tau descopera oamenilor in ziua de azi minunile Lui.
Einstein a fost fascinat de ele si de tot ce il inconjoara.

| anonim_4396 explică (pentru Motisor):

Nu e de mirare ca dinozaurii au aparut mai devreme de ziua 1 atunci cand apele erau deasupra pamantului.
Ceva nu se leaga aici.
Ipoteza unui Dumnezeu care nu poate gresi, si ma refer in creatie, ma duce cu gandul la potopul lui Noe, la niste fiinte imperfecte sau macar cu posibilitatea de a gresi.
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+6%3A6&version=NTLR
Cu parere de rau, Dumnezeu trebuie sa cunoasca mai intai raul pentru a ajunge sa cunoasca si binele
https://www.biblegateway.com/......?/passage/
Astfel stau lucrurile si sus din pacate.
Mai devreme ai speculat ca acesti dinozauri au fost construiti sau creati mult prea fiorosi pentru un taram paradisiac, ori asta nu are sens din moment ce nu exista niciun paradis inaine de ziua 1.
Deci iar raul guverna universul.
Mai intai s-a creat intunericul(raul), si apoi lumina(binele).
Yin Yang-ul sortii.
Dumnezeu e sfant, sau mai bine zis tinde spre bine si nu rau, + si nu -.
Legi bune si mai bune.
Faptul ca El taie si spanzura inseamna ca nu vede binele suprem cu ochii Lui acel lucru, si de aceea il inlocuieste cu ceva mai bine sau egal lui, dar nu mai rau de bine.
„Şi cine este sfânt să se sfinţească şi mai departe!"

| Motisor a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce spui tu nu este Biblic, cum sa guverneze raul mai dinainte dacă Biblia spune clar că Dumnezeu nu se schimbă, El e același din veac in veac, prin faptul ca ai avut ocazia de a alege asta demonstreaza si mai mult natura minunată a Lui Dumnezeu, El este dragoste, si nimic nu a fost facut fara dragoste, ce spui tu sunt venite de la diavol, pentru ca asta a încercat cel rau să facă din totdeauna, sa arate ca Dumnezeu este un tiran și că El nu este așa drept si iubitor cum pare. Cu imensa dovada de dragoste care a fost aratata la cruce, nimeni nu mai poate avea nici un dubiu despre caracterul desăvârșit al lui Dumnezeu. Un Dumnezeu care se sacrifică pentru cel care este razvratit, pentru cel care ia intors spatele, un Dumnezeu care se coboară acolo unu esti, in groapa cea mai joasa si murdara si te ridică, te reface. Cea ce a făcut Domnul Isus nu poate egala nici o alta asa zisa zeitate, toți idolii cer sacrificii, chiar umane, si nu oferă nimic, însă Dumnezeu a dat dinainte totul, iar acum la rândul Lui cere totul de la noi, si nu e mult, este ca si cum ai face tu schimb cu Bill Gates de avere, tu nu pierzi absolut nimic la sutele de miliarde de dolari pe care le are el. Si să stii că Domnul Isus este Dumnezeu deplin, nu o jucarie pe care Tatal a trimis-o la macel, El este una și aceeași cu Tatal si Duhul, cand Isus s-a jertfit și Tatăl simțea alături de El, ce-ți închipui tu, ca Dumnezeu este ca noi, nici să simțim unii cu alții numai putem. Dacă Dumnezeu cunoaste raul este pentru că Dumnezeu in atotștiința sa cunoaște tot. Dumnezeu și-a asumat acest risc ca lăsând liberul arbitru sa fie posibilitate sa fie respins, Lucifer pentru ca a vrut sa fie mai mare sa-i aiba la picioare pe toti a ales să facă raul, dacă Dumnezeu Îl oprea si dacă schimba oarecum circumstanțele ca el sa nu aiba prilejul acesta nu demonsta altceva decât ca este un dictator, ceea ce Dumnezeu nu a facut, El și-a aratat caracterul său minunat. Binele nu are nevoie de rau, Ying Yang este o alta poveste păgână scornită de Satana care să ii confere lui dreptate, dar este doar o minciuna. Ce este păcatul si cum a putut sa apara in lume este o taina de care nimeni nu ar trebuie sa se atinga, ne va fi descoperita cand Dumnezeu va veni in slava Sa. Problema este ca nu ne cunoaștem locul cum nici Lucifer nu și la cunoscut, cine este omul sa puna la îndoiala natura lui Dumnezeu, deși în iubirea Lui, Dumnezeu ne invită "puneţi-Mă astfel la încercare, zice Domnul oştirilor, şi veţi vedea dacă nu vă voi deschide zăgazurile cerurilor şi dacă nu voi turna peste voi belşug de binecuvântare" și "Veniţi totuşi să ne judecăm, zice Domnul. De vor fi păcatele voastre cum e cârmâzul, se vor face albe ca zăpada; de vor fi roşii ca purpura, se vor face ca lâna" ce zeitate ai mai auzit tu sa cheme pacatosul să îl conteste si sa vadă cat de bun este. Pune-L si tu la incercare și ai sa vezi, dar pentru asta trebuie sa stai in fața Lui, si cine stă in fata Lui trebuie sa se smerească.

| anonim_4396 explică (pentru Motisor):

Mai degraba vrei sa spui ca ma contrazic cu alte versete decat ca ce am zis nu e biblic.
Dumnezeu nu se schimba, adica cu sensul ca El ramane Sfant si drept pana la sfarsit de tot, macar ca nu are sfarsit nesfarsitul de zile.
Dar oricum El se innoieste pe zi ce trece si nu ramane vechi si plictisitor.
Cat despre dreptatea Lui, se vede de la facerea lumii pana in zilele noastre.
De unde ai insinuat tu faptul ca eu am zis ca e nedrept?
Sau asa L-ai vazut prin cuvintele mele?
Prostii!
Yin Yangul este pomul cunostintei binelui(Yin) si raului(Yang), si nu e pagan conceptul, decat daca ti-e frica de vreo rivala religioasa.
Am sa te rog ca in conversatia noastra sa fii putin mai coerent ori sa elimini ce nu are legatura cu subiectul de fata.

| Motisor a răspuns (pentru anonim_4396):

Opinia mea rămâne neschimbată. O zi bună să ai.

| anonim_4396 explică (pentru Motisor):

Simt o frica launtrica pentru care nu te lasa sa vezi Adevarul.
Asa cum spunea maestrul Yoda din Star Wars:
„Frica este calea către partea întunecată. Frica duce la furie. Furia duce la ură. Ura duce la suferință ".
O zi buna.

| Motisor a răspuns (pentru anonim_4396):

Înapoia mea, Satano! Este scris.
1. La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
2. El era la început cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
4. În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor.
5. Lumina luminează în întuneric, şi întunericul n-a biruit-o.

Ioan 1:1, 2,3, 4,5
Nu este nici un bine in rau si nici un rau in bine. Lumina lumineaza in intuneric si invinge intunericul si intunericul nu are cum sa "lumineze" in lumina. Sta scris.

| anonim_4396 explică (pentru Motisor):

De asemenea, sta scris: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele și răul."
Dumnezeu este Creatorul tuturor lucrurilor inclusiv raul.
Fara rau nu poti vedea binele suprem, prin urmare in fiecare natura dumnezeiasca trebuie sa existe acest rau, chiar si in Dumnezeul in care te increzi tu.
Acesta a fost planul Lui de la inceput, sa cunoasteti si raul nu doar binele.
Ziua 1 : „Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun."
Daca a vazut, inseamna ca cunoaste si raul, si alege binele de fiecare data.
+-
Diferenta intre noi si El este ca noi suntem in intuneric si El la lumina. (Yin Yang)
Noi suntem in universul Yin, iar El in universul Yang
De aceea a venit si Isus, ca sa ne lumineze cu binele din Yang
A fost si El in intunericul de afara, adica al nostru, dar intunericul pe El nu l-a biruit.
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Isaia+7%3A15&version=RMNN
Nu sunt drac, sunt credincios venit de sus.
Daca am drac, si Isus avea destui pentru voi, dar El nu avea niciunul.
Fie ca forța să fie cu tine!
Sau mai bine zis, religia, pentru ca aia nu te lasa sa vezi adevarul.

| Xinnicut a răspuns:

Nu esti indeajuns de informat, exista specia preadamica aici intram in teologie dar pe scurt biblia pe care o avem e doar o parte exista multe epistole excluse, plus nicaieri in biblie nu scrie ca are 6000 ani vechime, nu crede ce zic unii si alti, daca chiarc cunosti o persoana foarte bine citita si informata si crestina, intrab-o pe ea nu mituri. In concluzie nu e asahappy

| anonim_4396 explică (pentru Xinnicut):

Exista o specie care a existat inainte de Adam?
Care specie, unde scrie asta(banuiesc ca te-ai informat destul) si, e vorba despre dinozauri?
Dar ai dreptate, in biblie nu scrie nicicum ca pamantul ar avea 6000 de ani, dar anumiti teologi insista sa spuna asta, de ce oare?

| Xinnicut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu stiu, nu sunt indeajuns de informat asta tata-l meu, e pastor si el e foarte informat, a citit biblia si in greaca, cu bibleworks este ceva aplicatie corect tradusa, si toate cartile, specia preadamica din cate stiu e si printre noi, cand a fost rascoala in cer, au fost 3 tabere, ingeri care nu au cazut in pacat pentru mandrie, impotriva lui Lucifer, de partea lui Dumnezeu, cei care sunt de partea lui Saran, astfel devenind demoni, si mai este cei care erau indecisi, le-ar placea sa se intoarca cu mandria, dar stiau ca nu puteau castiga impotriva lui Dumnezeu, astfel Domnul i-a trimis pe pamant, sa isi aleaga partea, sub forma unui om, astfel Adam a fost primul om creat direct ca om de catre Domnul.

| Xinnicut a răspuns (pentru anonim_4396):

A categoria care a fost trimisa pe pamant sunt ingerii cazuti, specia preadamica

| anonim_4396 explică (pentru Xinnicut):

Vrei sa zici ca tatal tau a facut un studiu al apocrifelor, dar ele au fost compromise demult.
Poate ca acum apocrifa iese putin din discutia noastra, doar azi, caci am studiat si eu la randul meu cateva.

| Tarinus989 a răspuns (pentru Xinnicut):

Prietene(no hate) s-a ajuns la aceasta concluzie adunand intr-una varstele urmasilor de la Adam la Iisus(nu vreau sa zici ca sunt ateu)

| StrumfulBuimac a răspuns:

Tot din aceeasi cauza din care pamantul este rotund pentru unii si plat pentru altii... Toate lucrurile cu privire la care nu exista dovezi clare privind varsta, forma sau provenienta sunt generatoare de contradictii si acest lucru nu se va schimba niciodata cit vor exista oameni cu logica si pareri individuale!