| sokey a întrebat:

Chiar dacă sunt ortodox nu cred în Dumnezeul care îl divinează toți. Cred într-o forță și că Dumnezeu suntem toți. Am vrut să spun asta doar să nu mă judecați. Și întrebarea ar fi: În America se pune doar o piatră funerară, nu cavouri șinu lumânări. De ce se aprind lumânări la noi? Ce semnifică ele? E altă aberație?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Fiecare tara sau religie cu obiceiurile ei.Normal ca astea sint chestii stupide, dar daca a prins la clienti, adica la public voiam sa zic si mai ies si ceva bani, doar no sa zica popa dai incolo.La inceput religiile apar din necunoastere,apoi pe masura ca anii trec,apar si intreprinzatori, adica preoti care vad in asta o sursa de venituri si aia si fac, aduc adaugiri, imbunatatiri zic ei acelei religii, ori interpretari ale lor cum ca cei multi si slabi de inger nu prea au inteles ce si cum trebuia.Si uite asa se ajunge la atitea diferente chiar in cadrul aceleiasi religii.De ex americanii pun o piatra asa ca semn, ca acolo a fost pus cineva.Ei deja au depasit chestiile asta bisnitareala ce o vezi astazi prin biserica ortodoxa.La ei se fac donatii de catre persoane bogate iar aia nu cer nimic pentru asta, ori li se acorda de catre stat deci nu de biserica anumite facilitati, reduceri de impozite etc.Bine ca in america la biserica ortodoxa vezi exact ce este sin RO ca tot preoti din RO sint deci ot bisnitari, tot asa cu prosteala cu povesti.La americani preotii vorbesc de la ei,nu vorbesc din carti cind vor sa spuna ceva si doar recita acolo o poeziie din biblie doar scurt la o inmormintare, casatorie chestie de genul asta, in rest vorbesc de la ei normal linistit chestii lumesti.Dar sin america sint cavouri, cel putin erau dci au ramas, nu stiu daca se mai folosesc astazi.Luminarile normal nu semnifica nimic, doar ca ele erau inainte pe vremuri mijlocul prin care omul facea lumina undeva, in camera, stiu si eu in general intr-un loc intunecat.Ca mai tirziu luminarea a fost preluata de biserica asta e alta poveste.si dupa ce sa descoperit alta sursa de lumina si anume cea electrica biserica imediat a si speculat momentul continunind sa foloseasca luminari dindule alte folosinte, scornind tot felul de povesti.Dar daca naivi sint cu gramada biserica de ce n-ar prospera, lafai in lux.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eh,e vorba de traditie...in America sunt neoprotestanti si catolici,au traditia lor diferit, noi suntem ortodocsi, la fel, traditie diferita,

Oricum, Dumnezeu exista si e mai mult decat o religie si niste obiceiuri inutile.si ciudate...Citeste Conversatii cu Dumnezeu de Neale Donald Walsch, si nu, nu e vorba in ele de nicio religie.e altceva, merita. Spor

| sublime89 a răspuns:

Crezi ca "toti" suntem d-zeu. Ce inseamna asta, mai exact? Toti oamenii, sau tot ce exista? Daca spui ca toti oamenii sunt d-zeu, atunci e oare d-zeu si intr-un violator si criminal de copii? Ar fi cam greu sa ti-l imaginezi pe d-zeu actionand astfel.
Daca crezi ca d-zeu e in toti si in toate, adica nu doar in oameni, atunci te intreb cum poate d-zeu exista prin intermediul unor virusi mortali, de exemplu. Sau e d-zeu si intr-un sarpe veninos, sau intr-un sobolan? Daca d-zeu exista in astfel de moduri, atunci cu siguranta e un zeu ciudat, poate mai ciudat decat cel crestin.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Crezi foarte bine.
Ce zici de pomenile si de obiceiurile haioase de la înmormântări?
Pe la noi este obiceiul sa dai un pat de pomana ca sa aiba mortul pe lumea cealalta pe ce sa doarma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce m gasit:
Lumânarea este si călăuza sufletului pe calea spre vesnicie, risipind întunericul mortii si apropiindu-se de Hristos care a spus: "Eu sunt lumina vietii: cel ce-Mi urmează Mie, nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vietii" (Ioan 8, 12).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai internet, informeaza-te si cladesteti o viata ortodoxa asa cum trebuie sa fie un ortodox.lasa prostiile si aberatiile care crezi tu ca ar fi ele in necunostinta exacta a ortodoxiei si a bibliei, doar bazat pe ce ai auzit dela niste idioti.

Răspuns utilizator avertizat