| victor333 a întrebat:

Cine este diavolul? Dumnezeu are control asupra sa adica daca mor diavolul ma poate lua in iad daca asa vrea el?

11 răspunsuri:
| IzolatieFonica a răspuns:

Raspunsul meu estebig grinumnezu exista, el a creat universul, dar saracu nu are nevoie de intermediar intre tine si el (si aici ma refer la religii). Dumnezeu este a tot puternic si nu are concurent, deci dracu nu exista. Dracu este o inventie a Popilor, care sperie fraieri ca daca nu vin la biserica si pun in cutia milei banuti vor ajunge in iad.
IADUL SI DRACU NU EXISTA.TREZITI_VA odata.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Trebuie sa te impaci cu ideea ca nu exista dumnezeu si nici restul de personaje fictive!

| mihaitaLGP a răspuns:

!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Diavolul este denumit in zeci de moduri, in cartea sfanta, si cu toate acestea oamenii nu mai stiu de mult cum il cheama si care ii este menirea. S-a ascuns in multe lucruri din jur, si ne este greu sa-l mai deosebim. De multe ori, numele diavolului este asociat cu o serie de pacate comise de oameni, cu erorile pe care le fac: diavolul este asociat cu trufia, idolatria, ispita, desfranarea sau mania.

Cel mai des, diavolul se arata sub forma omului care pacatuieste, si care se pune in locul lui Dumnezeu, incercand sa conduca lumea. "Nimeni sa nu va amageasca in vreun chip; caci nu va veni inainte ca sa fi venit lepadarea de credinta, si de a se descoperi omul faradelegii (Sau: omul pacatului); fiul pierzarii, potrivnicul, care se inalta mai presus de tot ce se numeste "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de inchinare. Asa ca se va aseza in Templul lui Dumnezeu, dandu-se drept Dumnezeu. (2 Tesaloniceni 2:3-4)

Referintele biblice ne arata ca diavolul poate sa posede oamenii, sa ii ispiteasca, sa ii impinga catre rele, si sa lucreze prin ei. Diavolul ii foloseste pe oameni pentru a se lupta cu Dumnezeu. Il cunoastem cel mai bine prin ipitirea lui Iisus in desert: "Atunci Isus a fost dus de Duhul in pustie, ca sa fie ispitit de diavol" (Matei 4:1).

Insa Iisus ii spune pe nume si il alunga, nu cedeaza ispitei: "Pleaca, Satano", i-a raspuns Iisus. "Caci este scris:, Domnului, Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui sa-I slujesti." (Matei 4:10)

Diavolul are ca principala caracteristica viclenia, pentru ca se poate preface intr-un inger al luminii, si poate amagi. "Si nu este de mirare, caci chiar Satana se preface intr-un inger de lumina. Nu este mare lucru dar, daca si slujitorii lui se prefac in slujitori ai neprihanirii. Sfarsitul lor va fi dupa faptele lor." (2 Corinteni 11:14-15)

Diavolul este legat de pacate care duc la nenorociri mari in viata oamenilor, precum crima sau minciuna: "Voi aveti de tata pe diavolul; si vreti sa impliniti poftele tatalui vostru. El de la inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentru ca in el nu este adevar. Ori de cate ori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii" (Ioan 8:44)

Lucifer, biruitor al neamurilor

Biblia aminteste si ca diavolul a fost odata un inger in armatele lui Dumnezeu, care insa a decazut, savarsind pacatul trufiei. Lucifer a incercat sa fie asemenea lui Dumnezeu.

"Cum ai cazut din cer, Luceafar stralucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborat la pamant, tu, biruitorul neamurilor! Tu ziceai in inima ta:, Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi sedea pe muntele adunarii dumnezeilor, la capatul miazanoaptei; ma voi sui pe varful norilor, voi fi ca Cel Prea Inalt. Dar ai fost aruncat in locuinta mortilor, in adancimile mormantului! (Isaia 14:12-15)

In Biblie, diavolul mai primeste si numele zeilor pagani, cum ar fi cel al lui Belial, cunoscut ca zeu al filistenilor, cu care israelitii erau in conflict: "Ce intelegere poate fi intre Hristos si Belial? Sau ce legatura are cel credincios cu cel necredincios?" (2 Corinteni 6:15)

Biblia aminteste si de Belzebut, divinitatea venerata de locuitorii altui oras filistean, pe care carturarii din Ierusalim incercau sa il asocieze cu Iisus, care vindeca bolnavi si scotea demoni din oameni.

"Si carturarii, care se pogorasera din Ierusalim, ziceau: "Este stapanit de Beelzebul; scoate dracii cu ajutorul domnului dracilor." Isus i-a chemat la El, si le-a zis, in pilde: "Cum poate Satana sa scoata afara pe Satana? Daca o imparatie este dezbinata impotriva ei insasi, imparatia aceea nu poate dainui. Si daca o casa este dezbinata impotriva ei insasi, casa aceea nu poate dainui." (Marcu 3:22-25)

Diavolul mai este numit si "cel ce are puterea mortii". Insa aceasta denumire nu este menita sa il glorifice pe diavol, ci mai degraba arata cum contrasteaza acesta cu Dumnezeu: diavolul are puterea mortii, pe cand Dumnezeu este cel care daruieste viata vesnica. "Astfel dar, deoarece copiii sunt partasi sangelui si carnii, tot asa si El insusi a fost deopotriva partas la ele, pentru ca, prin moarte, sa nimiceasca
pe cel ce are puterea mortii, adica pe diavolul (Evrei 2:14)

In concluzie, din lume poti sa iti "pregatesti" doua locuri unde vrei poti sa fi.
Raiul, Imparatia lui Dumnezeu, sau iadul, unde stapaneste satan, si unde a fost blestemat sa ajunga din cauza ca mandriei lui.
Insa daca credem in Dumnezeu nu mai are de ce sa ne fie frica de un diavol, deoarece stim ca Dumnezeu este Atotputernic.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te ia daca nu faci fapte bune

| victor333 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Citeste biblia si o sa vezi ca si pentru un gand rau ajungi in iad si mai e ceva tot in asa zisa biblie poti sa faci orice chiar si sa omori dar daca te spovedesti Dz te iarta si totul e ok hai nu zau nu i asa ca e o logica minunata aici...

| Shapeshifter a răspuns:

Pentru mine "diavolul" inseamna ceea ce-mi face rau, nu e un tip cu coarne si cu fantezii de a turna smoala pe oameni. Intrebarea e ce, nu cine e diavolul. Pentru fiecare e altceva, asta e parerea mea. E o chestie ce nu tine neaparat de religie. Daca e sa abordam lucrurile dpdv crestin Dumnezeu fiind omnipotent poate sa te scoata din iad.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru victor333):

Pai daca stii raspunsul la ce mai pui intrebarea?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ioan 8:44 - "Voi sunteţi de la tatăl vostru Diavolul şi vreţi să împliniţi dorinţele tatălui vostru. El a fost un ucigaş când a început şi n-a rămas ferm în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Când spune o minciună, vorbeşte potrivit firii lui, pentru că este mincinos şi tatăl minciunii."
Isus a spus despre Satan că "n-a rămas ferm în adevăr". Asta înseamnă că a fost un timp când el era în adevăr, adică era un înger ascultător. Dar când i-a înşelat pe Adam şi pe Eva el a devenit Diavol (mincinos) şi Satan (Împotrivitor).
Biblia ne promite că la momentul potrivit Dumnezeu îl va distruge pe acest duşman pentru a elibera omenirea de sub influienţa lui rea. (Romani 16:20 - Dumnezeul care dă pacea îl va zdrobi în curând pe Satan sub picioarele voastre.) Este clar că Dumnezeu are un control deplin asupra lui Satan.

Răspuns utilizator avertizat
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Daca mori si nu ai trait pentru Dumnezeu atunci ai fost prieten cu diavolul, Dumnezeu te va lasa cu prietenul tau.