| RAY a întrebat:

Cine imi da un motiv pentru care religia ajuta omul de rand primeste fundita

un raspuns cat mai logic si clar

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca-ti da curaj o labuta de iepure inseamna ca labuta de iepure te ajuta. La fel cu religia.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Auto-sugestia da bun argument

| Konata a răspuns:

Parerea mea este ca religia ajuta omul doarece, daca nu ar axista aceatsa religie in lumea asta ar fi un haos total. Aceasta religie este de fapt o metoda prin care se tin in frau oamenii. Unii cred in Dumnzeu, altii nu insa scopul religiei este sa mentina pacea pe pamant. Imagineaza-ti lumea fara religie adica afara legi :. Ti-ar placea? Mie nu sad.

| RAY explică (pentru Konata):

Bun argument, exact la asta ma gandeam si eu, cred ca uni fara religie ar fura, ucide etc desi nu as vrea asa ceva

| Konata a răspuns (pentru RAY):

Da exact! Ar umbla pe drum criminali si ti-ar fi frica ca nu te mai intorci acasa.

| RAY explică (pentru Konata):

Deci cel care a facut religia a vrut sa stapaneasca demoni din oamenii ok sa spunem ca omul de rand e influentat de asta dar mai zi-mi si alte argumente

| Konata a răspuns (pentru RAY):

Pai. cred ca religia mai are ca scop crearea unei imagini cu Dumnezeu in fata oamenilor pentru ca acestia sa-si faca o idee despre aceasta putere. Adica oamenii cred ca Dumnezeu este un fel de om care ne priveste de sus. Eu cred ca Dumnezeu este o putere pozitiva care ne influenteaza cand facem fapte bune sau rele. Trebuie sa ne incarcam pozitiv prin fapte si vorbe bune nu prin a face matani, rugaciuni, etc ..religia manipuleaza oamenii pozitiv prin intermediul bisericii ca sa-i faca sa vina la acesta si sa-i faca sa creada ca sunt mai buni si ca trebuie sa fie buni ca sa-l multumeasca pe Dumnezeu.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu stiu alte beneficii ale religiei in afara de cele deja spuse aici.Parerea mea e ca religia a facut si face mai mult rau decat bine.De-asta sunt impotriva ei.

| Hombre a răspuns (pentru Konata):

Esti in eroare grava, codul penal, ne face mai cuminti nu religia, adica mai pe intelesul tau, frica de a nu te duce la inchisoare.

| CryChristiAN a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca fara religie, lumea ar fi un haos intrucat nu s-ar respecta legile? Dar cum ai ajuns la concluzia aceasta. Ce sa mai spun de tarile precum China sau altele din Vestul Europei cu atei, avand un procentaj de peste 60% isi mentin ''echilibrul''? Nu dragule, religia a fost intemeiata de om. Pentru mine conteaza doar credinta. Acesta este si ''stalpul'' care sustine religia.
'' un Domn, o credinta, un botez'' (Efeseni 6, 7). Si bine- zis user-ul Giulika :''eligia mai are ca scop crearea unei imagini cu Dumnezeu in fata oamenilor pentru ca acestia sa-si faca o idee despre aceasta putere''. Intr-adevar, deci mai repet: religia a fost intemeiata de oameni. Nu este adevarata afirmatia '' religia nu stiu care este mai buna decat religia A-lui-cuTare''. Nu. Este total gresita. Doar credinta conteaza.

| M25M a răspuns:

Ai pornit de la omul de rand si vad din raspunsuri ca ati ajuns la discursurile Miss America.
Religia ii confera omului de rand un confort psihic, un echilibru "sufletesc", sunt multi care apeleaza la biserica, la preot, la cartea sfanta cand are unele probleme, este psihologic.

Referitor raspunsurilor de tip: nu exista religie va fi haos, prapad, crime etc. gresit.
Exista legi pentru a suprima orice forma de crima. Chiar si in ziele noastre criminalor nu le este frica de Dumnezeu le este frica sa fie prinsi in fapt, sau descoperiti. Legile religiei au avut un impact mai mare decat cele legislative pentru ca implica o autoritatea mai mare decat omul.

| shadovv a răspuns:

Etica?

| killer212121 a răspuns:

Religia te invata sa ai speranta si iubesti sa ai pace, sa ajuti, sa ierti, sa dai la altii, iar daca astea le faci vei avea asigurata viata vesnica.Nimic nu iti trebuie in afara de acest dar si numai pentru omul de rand ci pentru toti. Sper ca ti-am fost de folos.

| RAY explică (pentru CryChristiAN):

Sincer daca nu scriai versete aveai funda

| Konata a răspuns (pentru Hombre):

Da dar si religia are un rol important in a pastra controlul.

| Hombre a răspuns (pentru Konata):

Da. are si ea rolul ei, sa-ti ia colacul si sa te zeciuiasca, nu vezi ce a scazut fenomenul infractional la implicarea bisericii, bombe, impuscaturi pe strada etc, n-am auzit din partea biserici nicio vorba.

| Konata a răspuns (pentru Hombre):

Da, asa e. Biserica parca nici nu ar exista. Nu se implica deloc decat cand e vorba de ea ..adica nu stiu cum sa spun.dar oricum pentru mine nu este important sa fac matanii si rugaciuni, imi este de ajuns sa ma incarc cu energie pozitiva prin tot ceea ce inseamna bun. Si da, intr-adevar, mai mult codul penal ne impiedica de la fapte rele decat religia.