| anonim_4396 a întrebat:

Ce ar trebui facut, pentru ca omul de rand sa nu mai confunde credinta cu religia?

Răspuns Câştigător
| sanboss a răspuns:

Un om religios este acela care frecventeaza biserica si se crede sfant in biserica.
Un om credincios pe langa frecventarea biserici are si o relatie VIE cu Dumnezeu, rugaciune, post, de fapt o viata traita dupa cum bine ne invata Biblia.

Ce ar trebui sa facem?
Oameni credinciosi ( sa aiba o relatie zilnica cu Dumnezeu, asa cei din jur vor observa ca " religiozitatea " nu le este de folos.

11 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Pai ii la rand si le explici. Verbal. Poate de asta si sunt oameni "de rand". Iar noi niste luceferi.

| danay72 a răspuns:

Oamenii care studiază atent Biblia si o aplica sunt cei care au credință autentică. E important sa fie ajutați toți oamenii sa îl cunoască pe Dumnezeu, pentru a înțelege ce anume cere de la noi.

| Ager a răspuns:

Problema e următoarea:
Cum să-i faci să-şi dea seama că ei au o religie dar nu au credinţă (nu se vede prin fapte că ar avea credinţă şi nici nu ar putea explica de cred un lucru)
Dacă crezi un lucru trebuie să știi și de ce. Altfel nu ar fi rațional. Deci ar fi credulitate și nu credință.

| Fatamuntilor a răspuns:

De ce te-ar interesa pe tine ce face omul de rand?
Avem liberate totala, atata timp cat nu dauneaza celor din jur.

| KNST a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Libertate totala? LOL Esti doar un sclav modern. Tu, eu, ei...

| Mădă0611 a răspuns:

Credinta duce la religie. Fie ca vorbesti despre credinta ta de plictiseala sau ca vrei sa te aperi, unii o sa fie interesati si o sa inceapa si ei sa creada in ce crezi tu, iar daca numarul credinciosilor creste, o sa fie nevoie de niste reguli, asta fiind inceputul unei noi religii.

| Holiday a răspuns:

Trebuie sa se explicam clar:

Religia este instrumentul prin care cei credinciosi sunt manipulati, storsi de bani asmutiti, etc.
Credinta e doar starea in care este adus cineva de religie, este boala inoculata oamenilor de religie prin care ei devin supusi orbi.E adevarat, unii parasesc gruparea care i-a inoculat, dar majoritatea raman in continuare bolnavi si se comporta ca atare, ba chiar mai rau, pentru ca nu mai are nici macar cine sa-i pondereze cand o iau razna.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu ma intereseaza ce cred altii.

| VelaJohnny a răspuns:

Din punct de vedere gramatic sau al viziunii oamenilor despre ceea ce presupun acesti doi termeni? (daca imi intelege careva exprimarea)

| 6684464 a răspuns:

Sa i se explice diferenta dintre credinta si religie.hee hee