| alexys4u a întrebat:

Cine imi poate da un argument bun la intrebarea: DE CE SFINTII CONSTANTIN SI ELENA SUNT NUMITI INTOCMAI CU APOSTOLII?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Împăratul Constantin cel Mare a pus capăt prigoanelor creştinilor, iar datorită lui Imperiul a fost reunificat. Nu trebuie uitat Edictul de la Milano 313, consecinţa directă a lui fiind ieşirea creştinilor din catacombe şi reuniunea lor în Biserică. Are foarte multe ctitorii în lumea romană; de menţionat : Hagi Sofia, Hagi Eirne. Iar, multe state clientelare imperiului au adoptat în timpul lui religia creştină. Prin lupta pe care a dus-o pentru acceptarea religiei creştine şi mai apoi pentru consolidarea ei prin ctitorii şi legi favorabile Împăratul Constantin cel Mare poate fi considerat Atletul lui Hristos!
Într-adevăr şi-a omorât un fiu şi pe soţia sa pe motiv de adulter dar NU trebuie uitat că în lumea romană şi în dreptul roman, un cap de familie - "Pater Familias", avea putere părintească- "Patria Potestas" în virtutea căreia putea chiar să îşi omoare copii şi pe cei care intrau sub autoritatea lui (soţie, copii, nepoţi etc); în baza dreptului "ius vitae necesique".
Totşi, contribuţia lui la consolidarea creştinismului în Imperiu şi în special în Europa este uriaşă, odată cu Edictul de la Milano din 313 creştinismului i se recunoaşte caracterul autentic ce va avea să supravieţuiască veacurilor până în zilele noastre...

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Filip23 a răspuns:

Cred ca se considera ca au facut foarte mult pentru crestinism. De asta si sunt foarte urati de ateii infocati. Apoi nu trebuie sa uitam ca au venit la scurt timp dupa cei mari calai ai crestinilor, Maximian si Diocletian.

| EvangelineLovin a răspuns:

Cred,dar nu stiu sigur daca pentru asta, pentru ca au propovaduit despre crestinism, si au construit biserici si erau imparati si ii ajutau si pe ceilalti sa se boteze si sa fie credinciosi.