| xAnkax a întrebat:

De ce Sf. Imparati Constantin si Elena au fost numiti de Biserica "cei intocmai cu Apostolii" si "parintii crestinitatii"?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Deoarece ei au fost cei care au legalizat crestinismul in intreg imperiul roman si au adoptat aceasta religie in detrimentul religiei politeiste intalnita in antichitate!
Sunt numiti parintii crestinatatii pentru ca pana sa apara ei crestinismul era interzis si pedepsit prin tortura sau chiar moarte pe cruce.
*de aici a si venit simbolul crucii....crucea in realitate era metoda de tortura a romanilor *

| defibrilator a răspuns (pentru Apache):

Atentie mare, imperiul BIZANTIN nu roman, in rest cam ai dreptate

| Apache a răspuns (pentru defibrilator):

I-am incurcat...am scris din ce imi mai aminteam si eu

| defibrilator a răspuns (pentru Apache):

Partea cu crucea are si alta semnificatie, ei au fost cei care au descoperit crucea pe care a fost rastignit Iisus, care pana la ei era pierduta

| Apache a răspuns (pentru defibrilator):

Corect