| Secretname a întrebat:

ASAP!
Comenteaza sintagma "ce intocmai cu Apostolii", atribuita sfintilor imparati constantin si elena

Răspuns Câştigător
| Filip23 a răspuns:

Au facut foarte multe pentru crestinism. Au condus Imperiul Roman dupa cea mai grava persecutie impotriva crestinilor; ca un mic exemplu in timpul acestei persecutii a fost arsa una din cele mai mari biserici din imperiu, cea din Nicomidia (cu tot cu crestinii care participau la slujba). Un alt mic exemplu, era un divertisment obisnuit torturarea crestinilor in piete si sfasierea de catre de ursi au lei in arene. Deci au fost multe practici si legi de schimbat. Cred ca de aici vine sintagma.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat