| anonim_4396 a întrebat:

La ce se refera: Sfintii Imparati Constantin si Elena au fost numiti de Biserica "cei intocmai cu Apostolii" si "parintii crestinatatii"?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Până la ei, creştinii erau hăituiţi peste tot, prinşi, chinuiţi şi omorâţi în toate felurile. Biserica slujea în catacombe, adică pe sub pământ, ascunsă. Începând cu ei, creştinii au putut să se bucure de libertatea de a-şi exercita cultul lor.

De menţionat că Biserica Romano-Catolică, deşi este recunoscătoare împăratului Constantin pentru multe lucruri, nu îl numără printre sfinţi. Împărăteasa Elena este, însă, o mare sfântă (numele ei este dat multor biserici catolice şi chiar unei insule din Atlantic). Dar nu este numită "întocmai cu apostolii" (denumire rezervată sfinţilor ierarhi), nici "părinte al creştinătăţii" (denumire rezervată Sfinţilor Părinţi).

1 răspuns:
| dragos9234 a răspuns:

Pentru ca ei au dat edictul de la Milano din anul 313 sau 335 sau 375(mereu uit anul) prin care dadeau dreptul sa ai orice religie doresti.