| Isabela96 a întrebat:

Ce parere aveti de Sfintii Constantin si Elena? Va impresionat cu ceva viata lor?

14 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

N-am inteles de ce au fost declarati sfinti, oameni care au ajutat religia ortodoxa mi-ar fi placut mai mult.

| danay72 a răspuns:

Au fost niste oameni normali, chiar daca a fost imparat, dar care au primit numele de sfinti, ei nu se gasesc in Biblie si din acest motiv nu inteleg de ce oamenii se inchina lor.

| Torah a răspuns (pentru danay72):

Danay, oamenii au ajuns sa se inchine sfintilor din prostie, in mare parte sunt ateii care au devenit deodata religiosi si nu mai stiu care-i sanctitati sa i se inchine pentru a recupera pribagia de religiozitate, exista un singur Dzeu (YHWH) caruia Ii este de cuviinta sa ne inchinam. Dunnezeu este un Dzeu gelos, nu accepta sa imparta laudele cu nimeni si va cere socoteala celor ce au auzit de cuvantul Dumnealui si nu au dat crezare va lovi in ei pana la al saptelea neam si in strastrastranepoti.

| danay72 a răspuns (pentru Torah):

Asa este YHWH (Iehova) este Dumnezeul adevarat si El e cel care merita devotiunea noastra exclusiva, nu inchinarea la oameni. Exod20:2,3

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru danay72):

Pronuntia la YHWH nu este Iehova, cum nici pronuntia lui Yeshu nu este Jesu..americanii au boala ''j-ului'' Jehova, Jesus, Jhon, etc.Pronuntia corecta ''YHWH'' este : Ya! Huwa.=Oh! El.Ya! Huwa Eloh(im)=Oh! El este Dumnezeul. YHWH ELOH'IM.

| Isabela96 explică (pentru Asan_Olgun_1980):

In orice limba iai tot zice tot Dumnezeu este .....va certati dintr-o prostie in loc sa va ganditi ca zicem ca eu un singur Dumnezeu dar fiecare il consideram altfel.Eu nu inteleg cine ce este...sa fiu sincera ma enerveaza ca suntem despartiti de niste religii.
Vad multi oamenii care in loc sa te cunoasca te ocolesc, te judeca doar pentru ca esti de alta religie, nu tu alegi sa fi cine esti relegia ta o face?

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru Isabela96):

Tu ai ales sa fi crestina?

| Isabela96 explică (pentru Asan_Olgun_1980):

Ce e rau in a fi ortodox?

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru Isabela96):

Eu nu am spus ca este rau, am intrebat daca tu ai ales asta, dar tu in loc sa raspunzi ai venit cu o alta intrebare asa cum fac preotii atunci cand ai intrebi si sunt in ''corzi'', eschiveaza ca in box. Spuneai ca tu alegi sa fi cine esti. Asadar tu ai ales sa fi crestina? Binenteles ca Nu!

| Isabela96 explică:

Pana la urma toti suntem crestini de ce nu credem in aceleasi lucruri de ce unii consideram unele lucruri sfinte iar alti le considera cele mai mari prosti.
Biblia este aceea pentru toate religiile.
De ce toti citim aceeasi carte dar nu o vedem la fel.Da, suntem diferiti dar nu asa diferiti incat sa vedem in loc de un lucru altul
Pana la urma cu atatea religii si atate credinte de unde stim in ce sa credem? De unde stim ce e bine si ce e rau?
Multi zic lasate purtat de suflet,dar nu te indruma mereu catre bine,te indruma uneori catre o prapastie
Lumea e mare si de multe ori rea iar noi ca orbi ne lasam corupti de ea
Uneori nu avem minte,nu avem putere,nu avem constinta,nu avem nimic,suntem ca niste marionete facute pentru nimic din nimic
Da, ne dam mari si tari, dar suntem asa? suntem superiori?
Uneori am impresia ca animalele sunt mai destepte ca ele nu se razboiesc toata ziua din nimic, ele nu contruiesc castele dar traiesc si evolueaza, daca esti atent observi dar daca treci prin lume ca un orb poate sa stea chiar in fata ta si sa nu vezi...

Răspuns utilizator avertizat
| Firdinica a răspuns:

Pai in primul rand ei sunt sfinti.Nu stiu daca m-a impresionat ceva in viata lor pentru ca inca nu am invatat, dar cred ca au avut o viata frumoasa.Mai stiu un lucru despre ei:Elena a fost mama lui Constantin.

| ludwig a răspuns:

Niste criminali nenorociti, tirani scarbosi, iar acum vi tu sa ii faci sfinti pe cei doi despoti.
Citese isotire si vezi cine au fost cu adevarat.

| Isabela96 explică (pentru ludwig):

Ce te face sa spui asa ceva? Unde ai citit... cine ti-a spus?