| TheMechanix a întrebat:

Citeam acum cateva zile pe un blog un articol cum ca Dumnezeu exista si unul dintre argumente ar fi ca, complexitatea creierului uman indică existenţa unei inteligenţe superioare la originea sa. Pai si euglena verde, care n-are creier are nevoie de un creator, daca ea nu e complexa?

54 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Pai creierele cre(s)tinilor sunt mai complexe! Probabil au o mica tumora acolo, ce ridica complexitatea creierului. Altfel nu-mi explic existenta lor (Ca si cult/grup religios).

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Daca creierul ar fi complex creierul nu ar avea defecte cum sunt iluzile optice, boliile mintale, uitam 90 la suta din cea ce invatam intr-o zi, creierul nu e chiar asa complex precuumm spun uni, in ocean se gasesc animale care au creier mai mic cea ce arata evolutia creierului in etape sau a ochiului, creierul a evoluat de cand a aparut de sute de milioane de ani, evolutia asta si afirma organele devin tot mai complexe prin selectie naturala
complexitatea creierului uman nu este o dovada doar pentru iahve ar putea vi pentru orice dar cum lor nu le convine asta argumente de astea se aplica doar pentru iahve, eu propun altceva creatorul creierului cat de complex ar vi si cum putea asa complexitate aparea din absolut nimic
crestini doar crestini si atat, daca le ceri un pahar de apa til dau in cap

Răspuns utilizator avertizat
| iusy98 a răspuns:

Desi as fi vrut sa ma abtin sa raspund la intrebarea ateului pentru a nu se isca aceea cearta ateu-credincios mi-am zis ca poate am o sansa sa va-i pun pe ganduri.
Chiar astazi citeam si manualul de dogmatica pentru liceeni si am ajuns la capitolul,,Argumente rationale pentru dovedirea existententei lui Dumnezeu si am dat peste un citat din Voltaire:,, Universul ma incurca si nu pot gandi macar/ca poate exista ceasul fara ceasornicar".
Cam atat poate intelege mintea voastra de atei si chiar nu vreau sa se defecteze creierul vostru desi va sugere sa cititi urmatoarea povestire care se intituleaza,, Dumnezeu vs Stinta'':Intr-o sala de clasa a unui colegiu, un profesor tine cursul de filosofie…
Sa va explic care e conflictul intre stiinta si religie… Profesorul ateu face o pauza si apoi ii cere unuia dintre noii sai studenti sa se ridice in picioare:

- Esti crestin, nu-i asa, fiule?
- Da, dle, spune studentul
- Deci crezi in Dumnezeu?
- Cu siguranta
- Dumnezeu e bun?
- Desigur, Dumnezeu e bun.
- E Dumnezeu atotputernic? Poate El sa faca orice?
- Da
- Tu esti bun sau rau?
- Biblia spune ca sunt rau.

Profesorul zambeste cunoscator. Aha! Biblia! Se gandeste putin. Uite o problema pentru tine. Sa zicem ca exista aici o persoana bolnava si tu o poti vindeca. Poti face asta. Ai vrea sa il ajuti? Ai incerca?

- Da, dle. As incerca.
- Deci esti bun.
- N-as spune asta.
- Dar de ce n-ai spune asta? Ai vrea sa ajuti o persoana bolnava daca ai putea. Majoritatea am vrea daca am putea. - Dar Dumnezeu, nu…

Studentul nu raspunde, asa ca profesorul continua.

El nu ajuta, nu-i asa? Fratele meu era crestin si a murit de cancer, chiar daca se ruga lui Isus sa-l vindece. Cum de Isus e bun? Poti raspunde la asta?

Studentul tace.

- Nu poti raspunde, nu-i asa? El ia o inghititura de apa din paharul de pe catedra ca sa-i dea timp studentului sa se relaxeze.
- Hai sa o luam de la capat, tinere. Dumnezeu e bun?
- Pai…, da, spune studentul
- Satana e bun?

Studentul nu ezita la aceasta intrebare
- Nu
- De unde vine Satana?
Studentul ezita.

- De la Dumnezeu.

- Corect. Dumnezeu l-a creat pe Satana, nu-i asa? Zi-mi, fiule, exista rau pe lume?
- Da, dle.
- Raul e peste tot, nu-i asa? Si Dumnezeu a creat totul pe lumea asta, corect?
- Da

Deci cine a creat raul? Profesorul a continuat. Daca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si raul. Din moment ce raul exista si conform principiului ca ceea ce facem defineste ceea ce suntem, atunci Dumnezeu e rau.

Din nou, studentul nu raspunde.

- Exista pe lume boli? Imoralitate? Ura? Uratenie? Toate aceste lucruri groaznice, exista?

Studentul se foieste jenat.

- Da
- Deci cine le-a creat?

Studentul iarasi nu raspunde, asa ca profesorul repeta intrebarea. Cine le-a creat? Niciun raspuns. Deodata, profesorul incepe sa se plimbe in fata clasei. Studentii sunt uimiti. Spune-mi, continua el adresandu-se altui student. Crezi in Isus Cristos, fiule?

Vocea studentului il tradeaza si cedeaza nervos.
- Da, dle profesor, cred.

Batranul se opreste din marsaluit. Stiinta spune ca ai 5 simturi pe care le folosesti pentru a identifica si observa lumea din jurul tau.

- L-ai vazut vreodata pe Isus?
- Nu, dle. Nu L-am vazut.
- Atunci spune-ne daca l-ai auzit vreodata pe Isus al tau?
- Nu, dle, nu l-am auzit.
- L-ai simtit vreodata pe Isus al tau, l-ai gustat sau l-ai mirosit? Ai avut vreodata o experienta senzoriala a lui Isus sau a lui Dumnezeu?
- Nu, dle, ma tem ca nu.
- Si totusi crezi in el?
- Da.

Conform regulilor sale empirice, testabile, demonstrabile, stiinta spune ca Dumnezeul tau nu exista. Ce spui de asta, fiule?
- Nimic, raspunde studentul. Eu am doar credinta mea.
- Da, credinta, repeta profesorul. Asta e problema pe care stiinta o are cu Dumnezeu. Nu exista nicio dovada, ci doar credinta.

Studentul ramane tacut pentru o clipa, inainte de a pune si el o intrebare.

- Dle profesor, exista caldura?
- Da
- Si exista frig?
- Da, fiule, exista si frig.
- Nu, dle, nu exista.

Profesorul isi intoarce fata catre student, vizibil interesat. Clasa devine brusc foarte tacuta.

Studentul incepe sa explice.

- Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura, mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit "frig". Putem ajunge pana la 458 de grade sub zero, ceea ce nu inseamna caldura, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig – daca ar exista, am avea temperature mai scazute decat minimul absolut de -458 de grade. Fiecare corp sau obiect e demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura e cea care face ca un corps au material sa aiba sau sa transmita energie. Zero absolut (-458 F) inseamna absenta totala a caldurii.

- Vedeti, dle, frigul e doar un cuvant pe care il folosim pentru a descrie absenta caldurii. Nu putem masura frigul. Caldura poate fi masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu e opusul caldurii, dle, ci doar absenta ei.

Clasa e invaluita in tacere. Undeva cade un stilou si suna ca o lovitura de ciocan.

- Dar intunericul, profesore? Exista intunericul?
- Da, raspunde profesorul fara ezitare. Ce e noaptea daca nu intuneric?

- Din nou raspuns gresit, dle. Intunericul nu e ceva; este absenta a ceva. Poate exista lumina scazuta, lumina normala, lumina stralucitoare, lumina intermitenta, dar daca nu exista lumina constanta atunci nu exista nimic, iar acest nimic se numeste intuneric, nu-i asa? Acesta este sensul pe care il atribuim acestui cuvant. In realitate, intunericul nu exista. Daca ar exista, am putea face ca intunericul sa fie si mai intunecat, nu-i asa?

Profesorul incepe sa-i zambeasca studentului din fata sa. Acesta va fi un semestru bun.

- Ce vrei sa demonstrezi, tinere?

- Da, dle profesor. Vreau sa spun ca premisele dvs filosofice sunt gresite de la bun inceput si de aceea concluzia TREBUIE sa fie si ea gresita.

De data asta, profesorul nu-si poate ascunde surpriza.

- Gresite?

-Poti explica in ce fel?

- Lucrati cu premisa dualitatii, explica studentul… Sustineti ca exista viata si apoi ca exista moarte; un Dumnezeu bun si un Dumnezeu rau. Considerati conceptul de Dumnezeu drept ceva finit, ceva ce putem masura. Dle, stiinta nu poate explica nici macar ce este acela un gand. Foloseste electricitatea si magnetismul, dar NIMENI nu a vazut sau nu a inteles pe deplin vreuna din acestea doua. Sa consideri ca moartea e opusul vietii inseamna sa ignori ca moartea nu exista ca lucru substantial. Moartea nu e opusul vietii, ci doar absenta ei. Acum spuneti-mi, dle profesor, le predati studentilor teoria ca ei au evoluat din maimuta?

- Daca te referi la procesul evolutiei naturale, tinere, da, evident ca da.
- Ati observat vreodata evolutia cu propriii ochi, dle?

Profesorul incepe sa dea din cap, inca zambind, cand isi da seama incotro se indreapta argumentul. Un semestru foarte bun, intr-adevar.

- Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc, dvs. nu predate studentilor ceea ce credeti, nu? Acum ce sunteti, om de stiinta sau predicator?

Clasa murmura. Studentul tace pana cand emotia se mai stinge.

- Ca sa continuam demonstratia pe care o faceati adineori celuilalt student, permiteti-mi sa va dau un exemplu, ca sa intelegeti la ce ma refer. Studentul se uita in jurul sau, in clasa. E vreunul dintre voi care a vazut vreodata creierul profesorului? Clasa izbucneste in ras. E cineva care a auzit creierul profesorului, l-a simtit, l-a atins sau l-a mirosit? Nimeni nu pare sa fi facut asta. Deci, conform regulilor empirice, stabile si conform protocolului demonstrabil, stiinta spune – cu tot respectul, dle – ca nu aveti creier. Daca stiinta spune ca nu aveti creier, cum sa avem incredere in cursurile dvs, dle?

Acum clasa e cufundata in tacere. Profesorul se holbeaza la student, cu o fata impenetrabila. In fine, dupa un interval ce pare o vesnicie, batranul raspunde.
Presupun ca va trebui sa crezi, pur si simplu….
Deci, acceptati ca exista credinta si, de fapt, credinta exista impreuna cu viata, continua studentul. Acum, dle, exista raul?

Acum nesigur, profesorul raspunde: sigur ca exista. Il vedem zilnic. Raul se vede zilnic din lipsa de umanitate a omului fata de om. Se vede in nenumaratele crime si violente care se petrec peste tot in lume. Aceste manifestari nu sunt nimic altceva decat raul.

La asta, studentul a replicat:

- Raul nu exista, dle, sau cel putin nu exista in sine. Raul e pur si simplu absenta lui Dumnezeu. E ca si intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare cand nu exista caldura sau ca intunericul care apare cand nu exista lumina?

Profesorul s-a asezat.

Daca ai citit pana aici si zambesti cand ai terminat, trimite asta prietenilor si familiei, cu titlul "Dumnezeu vs. stiinta"

PS: Studentul era Albert Einstein.

| iusy98 a răspuns (pentru RAY):

Desi as fi vrut sa ma abtin sa raspund la intrebarea ateului pentru a nu se isca aceea cearta ateu-credincios mi-am zis ca poate am o sansa sa va-i pun pe ganduri.
Chiar astazi citeam si manualul de dogmatica pentru liceeni si am ajuns la capitolul,, Argumente rationale pentru dovedirea existententei lui Dumnezeu si am dat peste un citat din Voltaire:,, Universul ma incurca si nu pot gandi macar/ca poate exista ceasul fara ceasornicar".
Cam atat poate intelege mintea voastra de atei si chiar nu vreau sa se defecteze creierul vostru desi va sugere sa cititi urmatoarea povestire care se intituleaza,, Dumnezeu vs Stinta'':Intr-o sala de clasa a unui colegiu, un profesor tine cursul de filosofie…
Sa va explic care e conflictul intre stiinta si religie… Profesorul ateu face o pauza si apoi ii cere unuia dintre noii sai studenti sa se ridice in picioare:

- Esti crestin, nu-i asa, fiule?
- Da, dle, spune studentul
- Deci crezi in Dumnezeu?
- Cu siguranta
- Dumnezeu e bun?
- Desigur, Dumnezeu e bun.
- E Dumnezeu atotputernic? Poate El sa faca orice?
- Da
- Tu esti bun sau rau?
- Biblia spune ca sunt rau.

Profesorul zambeste cunoscator. Aha! Biblia! Se gandeste putin. Uite o problema pentru tine. Sa zicem ca exista aici o persoana bolnava si tu o poti vindeca. Poti face asta. Ai vrea sa il ajuti? Ai incerca?

- Da, dle. As incerca.
- Deci esti bun.
- N-as spune asta.
- Dar de ce n-ai spune asta? Ai vrea sa ajuti o persoana bolnava daca ai putea. Majoritatea am vrea daca am putea. - Dar Dumnezeu, nu…

Studentul nu raspunde, asa ca profesorul continua.

El nu ajuta, nu-i asa? Fratele meu era crestin si a murit de cancer, chiar daca se ruga lui Isus sa-l vindece. Cum de Isus e bun? Poti raspunde la asta?

Studentul tace.

- Nu poti raspunde, nu-i asa? El ia o inghititura de apa din paharul de pe catedra ca sa-i dea timp studentului sa se relaxeze.
- Hai sa o luam de la capat, tinere. Dumnezeu e bun?
- Pai…, da, spune studentul
- Satana e bun?

Studentul nu ezita la aceasta intrebare
- Nu
- De unde vine Satana?
Studentul ezita.

- De la Dumnezeu.

- Corect. Dumnezeu l-a creat pe Satana, nu-i asa? Zi-mi, fiule, exista rau pe lume?
- Da, dle.
- Raul e peste tot, nu-i asa? Si Dumnezeu a creat totul pe lumea asta, corect?
- Da

Deci cine a creat raul? Profesorul a continuat. Daca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si raul. Din moment ce raul exista si conform principiului ca ceea ce facem defineste ceea ce suntem, atunci Dumnezeu e rau.

Din nou, studentul nu raspunde.

- Exista pe lume boli? Imoralitate? Ura? Uratenie? Toate aceste lucruri groaznice, exista?

Studentul se foieste jenat.

- Da
- Deci cine le-a creat?

Studentul iarasi nu raspunde, asa ca profesorul repeta intrebarea. Cine le-a creat? Niciun raspuns. Deodata, profesorul incepe sa se plimbe in fata clasei. Studentii sunt uimiti. Spune-mi, continua el adresandu-se altui student. Crezi in Isus Cristos, fiule?

Vocea studentului il tradeaza si cedeaza nervos.
- Da, dle profesor, cred.

Batranul se opreste din marsaluit. Stiinta spune ca ai 5 simturi pe care le folosesti pentru a identifica si observa lumea din jurul tau.

- L-ai vazut vreodata pe Isus?
- Nu, dle. Nu L-am vazut.
- Atunci spune-ne daca l-ai auzit vreodata pe Isus al tau?
- Nu, dle, nu l-am auzit.
- L-ai simtit vreodata pe Isus al tau, l-ai gustat sau l-ai mirosit? Ai avut vreodata o experienta senzoriala a lui Isus sau a lui Dumnezeu?
- Nu, dle, ma tem ca nu.
- Si totusi crezi in el?
- Da.

Conform regulilor sale empirice, testabile, demonstrabile, stiinta spune ca Dumnezeul tau nu exista. Ce spui de asta, fiule?
- Nimic, raspunde studentul. Eu am doar credinta mea.
- Da, credinta, repeta profesorul. Asta e problema pe care stiinta o are cu Dumnezeu. Nu exista nicio dovada, ci doar credinta.

Studentul ramane tacut pentru o clipa, inainte de a pune si el o intrebare.

- Dle profesor, exista caldura?
- Da
- Si exista frig?
- Da, fiule, exista si frig.
- Nu, dle, nu exista.

Profesorul isi intoarce fata catre student, vizibil interesat. Clasa devine brusc foarte tacuta.

Studentul incepe sa explice.

- Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura, mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit "frig". Putem ajunge pana la 458 de grade sub zero, ceea ce nu inseamna caldura, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig – daca ar exista, am avea temperature mai scazute decat minimul absolut de -458 de grade. Fiecare corp sau obiect e demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura e cea care face ca un corps au material sa aiba sau sa transmita energie. Zero absolut (-458 F) inseamna absenta totala a caldurii.

- Vedeti, dle, frigul e doar un cuvant pe care il folosim pentru a descrie absenta caldurii. Nu putem masura frigul. Caldura poate fi masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu e opusul caldurii, dle, ci doar absenta ei.

Clasa e invaluita in tacere. Undeva cade un stilou si suna ca o lovitura de ciocan.

- Dar intunericul, profesore? Exista intunericul?
- Da, raspunde profesorul fara ezitare. Ce e noaptea daca nu intuneric?

- Din nou raspuns gresit, dle. Intunericul nu e ceva; este absenta a ceva. Poate exista lumina scazuta, lumina normala, lumina stralucitoare, lumina intermitenta, dar daca nu exista lumina constanta atunci nu exista nimic, iar acest nimic se numeste intuneric, nu-i asa? Acesta este sensul pe care il atribuim acestui cuvant. In realitate, intunericul nu exista. Daca ar exista, am putea face ca intunericul sa fie si mai intunecat, nu-i asa?

Profesorul incepe sa-i zambeasca studentului din fata sa. Acesta va fi un semestru bun.

- Ce vrei sa demonstrezi, tinere?

- Da, dle profesor. Vreau sa spun ca premisele dvs filosofice sunt gresite de la bun inceput si de aceea concluzia TREBUIE sa fie si ea gresita.

De data asta, profesorul nu-si poate ascunde surpriza.

- Gresite?

-Poti explica in ce fel?

- Lucrati cu premisa dualitatii, explica studentul… Sustineti ca exista viata si apoi ca exista moarte; un Dumnezeu bun si un Dumnezeu rau. Considerati conceptul de Dumnezeu drept ceva finit, ceva ce putem masura. Dle, stiinta nu poate explica nici macar ce este acela un gand. Foloseste electricitatea si magnetismul, dar NIMENI nu a vazut sau nu a inteles pe deplin vreuna din acestea doua. Sa consideri ca moartea e opusul vietii inseamna sa ignori ca moartea nu exista ca lucru substantial. Moartea nu e opusul vietii, ci doar absenta ei. Acum spuneti-mi, dle profesor, le predati studentilor teoria ca ei au evoluat din maimuta?

- Daca te referi la procesul evolutiei naturale, tinere, da, evident ca da.
- Ati observat vreodata evolutia cu propriii ochi, dle?

Profesorul incepe sa dea din cap, inca zambind, cand isi da seama incotro se indreapta argumentul. Un semestru foarte bun, intr-adevar.

- Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc, dvs. nu predate studentilor ceea ce credeti, nu? Acum ce sunteti, om de stiinta sau predicator?

Clasa murmura. Studentul tace pana cand emotia se mai stinge.

- Ca sa continuam demonstratia pe care o faceati adineori celuilalt student, permiteti-mi sa va dau un exemplu, ca sa intelegeti la ce ma refer. Studentul se uita in jurul sau, in clasa. E vreunul dintre voi care a vazut vreodata creierul profesorului? Clasa izbucneste in ras. E cineva care a auzit creierul profesorului, l-a simtit, l-a atins sau l-a mirosit? Nimeni nu pare sa fi facut asta. Deci, conform regulilor empirice, stabile si conform protocolului demonstrabil, stiinta spune – cu tot respectul, dle – ca nu aveti creier. Daca stiinta spune ca nu aveti creier, cum sa avem incredere in cursurile dvs, dle?

Acum clasa e cufundata in tacere. Profesorul se holbeaza la student, cu o fata impenetrabila. In fine, dupa un interval ce pare o vesnicie, batranul raspunde.
Presupun ca va trebui sa crezi, pur si simplu….
Deci, acceptati ca exista credinta si, de fapt, credinta exista impreuna cu viata, continua studentul. Acum, dle, exista raul?

Acum nesigur, profesorul raspunde: sigur ca exista. Il vedem zilnic. Raul se vede zilnic din lipsa de umanitate a omului fata de om. Se vede in nenumaratele crime si violente care se petrec peste tot in lume. Aceste manifestari nu sunt nimic altceva decat raul.

La asta, studentul a replicat:

- Raul nu exista, dle, sau cel putin nu exista in sine. Raul e pur si simplu absenta lui Dumnezeu. E ca si intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare cand nu exista caldura sau ca intunericul care apare cand nu exista lumina?

Profesorul s-a asezat.

Daca ai citit pana aici si zambesti cand ai terminat, trimite asta prietenilor si familiei, cu titlul "Dumnezeu vs. stiinta"

PS: Studentul era Albert Einstein.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru TheMechanix):

Cred ca prinde mai bine daca spun ca era Einstein, doar ca unii mai "stie" una alta.

| BlackSulphur a răspuns (pentru iusy98):

Deci, ca sa te invat oleaca istorie, si sa te invat sa nu crezi toate rahaturile care le citesti pe internet: Einstein s-a nascut EVREU, in Germania, unde in scolile CATOLICE se preda ANTI-SEMITISMUL. El s-a declarat ca fiind AGNOSTIC, recunoscand prezenta unei deitati necunoscute si unice! Si tu imi dai acum texte despre cum era Einstein CRESTIN?! In curand imi ziceti ca era diacon ortodox!

| Mădă0611 a răspuns:

Tocmai acea "complexitate" e dovada ca nu exista un creator, cel putin pentru mine. E imposibil sa stergi ceva din subconstient, si el te doboara. Poate sa fie o iubire neimpartasita, o relatie esuata, un act de cruzime la care ai fost supus sau prezent s.a.m.d., un creator inteligent ar fi facut ceva in privinta asta, si basmul cu pacatul stramosesc nu merge cu mine. Apoi, animalele gandesc, pentru crestini sunt doar de decor. De ce le-a mai dat creier daca e in dezavantajul lor?

| iusy98 a răspuns (pentru BlackSulphur):

1.n-am zis niciodata ca Einstein a fost crestin ci numai ca a avut motive logice privind existenta lui Dumnezeu
2.am invat destula istorie ca sa stiu ca poate fi usor schimbata in interesul celor cu putere si ca sa o iau asa nu cred ca ai trait tu cand traia Einstein ca sa-mi poti spune ce si cum era.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMechanix):

De unde sti ca Einstein era ateu...Ia uimestema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iusy98):

Ma nu te mai chinui..Eu sunt de demult pe siteul asta si nici un ateu nu a reusit vreodata sa ma inchida cu ceva deoarece multi dintre ei fac pe desteptii dar nu sunt deloc asa. Majoritatea crestinilor tac deoarece stiu ca e pierdere de timp sa te contrazici cu cineva caruia nu ai de ce si nu ai cum sa ii modelezi parerea.E o mare pierdere de timp. Dar e greu pentru ei sa isi dea seama ca nu rezolva nimic venind cu vorbe rele aduse la adresa lui Dumnezeu si cu asa zisele lor "dovezi" care mi se par irelevante.

| BlackSulphur a răspuns (pentru iusy98):

Nu am zis ca nu exista o "zeitate", numai ca nu sunt de acord cu a voastra.
Sa presupunem ca EXISTA una (Reducere la absurd din postura de ateu). De ce este a voastra? Mai sunt N zeitati pe lume. De ce a voastra?

Si cu schimbarea istoriei... Sa inteleg ca biblia voastra este 100% intacta, fara nici o pata, totu' adevar acolo? SEEMS 9001% LEGIT!

| iusy98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru undrumare si cred ca ai dreptate, dar eu am incercat sa-i fac sa-si puna niste intrebari care poate la un moment dat le-ar schimba viata dar acum vad ca sunt de neinduplecat.

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde sti ca dumnezeu exista... Ia uimeste-ma!

| iusy98 a răspuns (pentru BlackSulphur):

N-am chef sa-ti explic ceva ce stii deja.

| BlackSulphur a răspuns (pentru iusy98):

Ceea ce stiu eu este ca dumnezeu nu exista. Nici eu nu vreau sa-mi explici ceea ce stiu! :3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Sa te invat eu putina istorie..Ai auzit vreodata de Marea Schisma? Eh ea a avut loc in anul 1054 si a impartit crestinismul in doua ramuri: cea estica si vestica! Estica:ortodoxa si vestica:! CATOLICA! Te rog inainte sa comentezi aiurea invata ce este crestinismul

| iusy98 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Atunci de ce incerci cu disperare sa dovedesti contrariul.Voi ateii nu aveti o credinta proprie ci aveti scopul de a demonstra contrariul credintei noastrei

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci inteleg ca ori nu stii ce-i ala sarcasm, ori esti un mare "intelectual" al generatiei noastre! Nu comentez aiurea, dupa cum vezi eu nu abordez o atitudine ca dumneata, din care pot observa marele "calm" crestin, marea "liniste sufleteasca" si marea "iubire"! Feelin' good to be yourself, don't you?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Biblia nu este intacta..De-alungul vremii a fost modificata.Dar firul intamplarii nu este modificat. Spune-mi o zeitate in afara de Dumnezeu si eu iti spun de ce nu cred in aceea ci cred in Dumnezeuhappy

| BlackSulphur a răspuns (pentru iusy98):

Nu's ateu, dar nici fanatic. Aceasta este o dezbatere (Oarecum), si ca opozitie trebuie sa contra-argumentez. Adica, fac ce trebuie' sa fac, caci daca nu ar fi degeaba intrebarea.
A, da, si ateismul nu are ca scop sa contrazica crestinismul, ci TOATE religiile.

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmmm, sa vedem. In ordinea asta:
Allah
Buddha
Satan
Yahew (Zeitatea ebraica, fara sfanta treime, sfinti din NT etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ma eu cred in Dumnezeu din simplul fapt ca din nimic nu se putea crea tot nimic. Nu putea avea loc o actiune intr-un vid lipsit de timp. Fara a concepe existenta unei zeitati eu spun ca aceste lucruri depeasesc cu foarte mult puterea noastra de intelegere. Aparitia universului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Allah=este un derivat de la Yahwe(Iah)(Yahew) care a fost transpus in multe limbi.E este tot Dumnezeu
Buddha=o zeitate orientala.A fost un om care a trait prin anul 400 inainte de Hristos..Se crede ca el a fost singuru care a reusit sa ajunga la starea de Nirvana. A predicat yoghismul si s-a raspandit foarte mult in orient. El era un invatator nici decum un creator.
Satan=nicaieri nu scrie ca este zeitate buna el infatisand raul..deci c-am greu sa il sustii

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMechanix):

Acesta este un concept care este total gresit. Dumnezeu este in afara timpului deci El exista din totdeauna. El a creat spatiul si timpul deci este clar k este in afara acestora.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMechanix):

Pai pentru el nu exista timp sau nu il percepe cum il percepem noi oamenii. Zimi si mie in mod logic cum a aparut universul din vid? ia vreau sa iti vad eu tie logica.