| TheMechanix a întrebat:

Citeam acum cateva zile pe un blog un articol cum ca Dumnezeu exista si unul dintre argumente ar fi ca, complexitatea creierului uman indică existenţa unei inteligenţe superioare la originea sa. Pai si euglena verde, care n-are creier are nevoie de un creator, daca ea nu e complexa?

54 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru iusy98):

Prietene, cand ce afirmi tu e dovedit ca fiind fals de ce afirma altcineva, e clara treaba, si apoi, stiu ca mintea ta de crestin nu poate intelege, dar inainte sa fie cald si lumina, a fost frig si intuneric, lumina si caldura nu pot exista fara intuneric si frig, dar intunericul si frigul pot exista. Daca nu crezi si nu cer mult, desi stiu ca e mult, stinge toate stelele, ce iti ramane? Raspunde-ti tie, eu stiu raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMechanix):

laughingMda frumos raspuns..Vezi de aia nu are rost sa ma contrazic cu voi..Noapte buna!

| relian a răspuns (pentru iusy98):

Pfff povestea asta este praf.Scuze ca ma bagai si eu dar este praf.De ce? Mai ales faza cu creierul.Pai frate daca eu ca profesor vreau sa iti demonstrez tie ca student ca am creier pot sa o fac.Pot sa imi scanez creirul, sa il fotografiez si pina la urma cind mor pot sa te chem sa participi la autopsie si sa vezi ca am creier.Deci se poate demonstra.Deci povestea asta este de doi lei.Si studentul nu era nicicum Einstein pentru ca ala era ateu convins. Povestea asta ai copiato de pe la americani cel mai probabil de pe un site din asta de religiosi de fanatici.De ce? Pt ca gradele alea sint in F nu in celsius. Iara zero grade absolut se masoara in grade K adica 0grade K ceea ce inseamna cam daca nu ma insel sint cam -270 si ceva -274 grade celsius nu stiu excact.Deci nu veni cu povesti de la religiosii americani ca sint basme. Iara chestia asta cu frigul nu crestinii au aratat ci tot oamenii de stiinta.Da intr-adevar exista doar cald chiar si la -274 C temperatura de la care p[oate fi scoasa caldura.In ce priveste intunericul se pare ca lucrurile deja au inceput sa iasa la iveala.Intunericul exista intr-adevar nu doar asa cuvint ci ca materie.Mai pune si citeste si nu mai asculta povesti spuse acum 100 de ani. Poate pe atunci se mai potrivea, dar nu si in ziua de azi.Scuze ca intervenii dar am citit si eu basmul asta si mi s-a parut fad, nimic concret, nimic adevarat.Deci intunericul se pare se poate demonmstra sau o sa se demonstgreze cit de curind ca exista si nu este doar un cuvint, Frigul se pare ca si asta exista cel putin asa am citit insa deocamdata se studiaza, iar creierul aia se poate demonstra oricind chiar si atunci, doar ca povestea este facuta pentru credinciosi sa poata fi mai usor pacaliti, ca daca stai si te gindesti moare unu ii faci autopsie vezi daca are creier.Asaa pe dzeu cum il vezi sau cum il simti? Deci chestii lipsite de orice logica si rationament in aceasta poveste inventat de cine stie ce religiosi americani.Baptistii ca numai aia scot astfel de basme.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si daca Dzeu este in afara timpului asa si eu pot spune ca universul a fost creat cu ceva elemente din afara lui. Odata ce Dzeu poate sta in afata timpului poate sta si altceva.Ca urmare nu vad logica.Cum ai dao atit chestia cu Dzeu cit si cu teoria aparitiei universului ajung amindoua intr-un pct mort.Ca urmare daca eu cu stiinta ajung intr-un pct mort si tu cu religia la fel tot acolo ajungi.Voi crestinii nu prea intelegeti asta pentru ca aveti ceva bagat in cap si nu acceptati si altceva.Din ce eu obsv cei care nu cred daca ceva nu le iese, spun da uite na iesit, sau uite am descoperit ca nu era cum am spus noi oamenii de stiinta, sau nu era asa ci este de fapt altfel.Mai degraba apreciez astfel de oameni decit crestinii care nu accepta nimic altceva.Si referitor la povestea de aici la basmul asta cum adica tu ca profesor nu puteai dovedi ca ai creier? Tu poti dovedi cuiva ca ai creier da sau ba? Eu zic ca poti. Daca tu spui ca nu atunci e clara pct tau de vedere este unul voit impotriva rationamentului.Eu iti demonstrez ca am creier. Poate nu acum dar daca e sa mor pot chema acel student, las testament sa mi se faca autopsie si sa vada si desteptul ala de student baptist, sau ce este el.Si atunci ce o sa mai zica? Pun pariu ca o sa spuna ca el tot nu crede.Asta arata ce? Aceasta poveste este un basm luat de pe uin site american de baptisti.Aia sint fanatici, daca iai auzi la orice fraza isus in sus isus in jos.alte cuvinte ei nu stiu a spune.Si daca cum ai spus Dzeu este in afara universului la fel de bine putea fi si o particula in afara universului care a intrat aici unde nu era nimic si asa a aparut acest univers.Insa voi nu vrei sa vedeti asta.Doar pe Dzeu il vedeti in afara insa nimic altceva.Scuze dar crestinii sincer acum fara sa jignesc pe nimeni sint cam saraci cu duhul.Si asta nu o zic eu o spune realitatea.Si apoi; la fel daca ateii nu existau nu mai existau nici credinciosii, am fi trait si acum in pesteri cu frunze de banan in jurul mijlocului, in lipsa ateilor.Asa ca eu zic sa discutam relax ca nu cistiga nimeni nimic.Numai bine si scuze ca intervenii si eu.

| danay72 a răspuns:

Binenteles ca si ea a fost creata, n-a aparut din pura intamplare.Romani1:20

| Messerschmitt a răspuns:

Euglena este mult mai evoluata decat majoritatea celor care conduc destinele lumii. Asa ca...

| Lizzu a răspuns:

Buna.

Totul e complex pe Pamant,de la bacterii pana la om.
Oricat de simplu ar parea ceva,acel ceva nu este simplu. Este cat se poate de complex; da, cum este creierul, cum este ADN-ul, cum sunt fulgii de zapada.

Stii, ma intrebam acum cateva luni si analizam cu sora mea fulgii de nea. Structura lor atat de complexa si simetrica seamana cu structura creierului uman si ADN-ului.
Par a fi create si sculptate de o mana nevazuta, e incredibil.

http://www.adibontea.com/2013/01/27/fulgi-de-zapada-la-microscop/

Pur si simplu,nu am explicatii si as vrea sa le am. Unii au explicat cum ca trecerea bucatii de zapada prin diferitele straturi atmosferice si prin variatele temperaturi pana ce ajunge la sol schimba si sculpteaza forma si modelul fulgului,dar asta nu e un indice al complexitatii si simetriei,varietatii de modele care exista,si nici unul la fel.

Ma scuzi daca am intervenit si am vorbit despre fulgi de nea, dar mi se pare o opera, creatie la fel de complexa ca a ADN-ului.

Doar ca ADN-ul si creierul uman si animal au si functii pe langa o structura complexa, au functii care dau rezultate, care ajuta ca un ceas viata pe pamant. Numai ca nu suntem siguri daca meritul sa il punem in baza naturii sau al unui ceva superior.

Intr-adevar interesant. Ar merita analizat.

| Narfundo a răspuns:

Stiinta indobitoceste omul.Nu te intreba.Incearca sa simti.Cuvintele nu pot face chiar totul.Ai sa intelegi ca fiind simplu il vei accepta mai usor pe Dumnezeu in suflet.Altfel El te va parasii si va veghea rar asupra ta.Nu iti mai pune astfel de intrebari. Daca esti ateu incearca sa fi cu adevarat si nu te mai interesa de acestea.Ai sa observi ca Dumnezeu se va arata dar cand vei incepe iar cu intrebari, El te va parasii din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Ma eu sunt deschis oricarei opinii dar oricine poate alege ce crede si ce nu. Eu am spus dinainte ca asemenea discutii nu isi au rostul dar daca unii deja iti pun intrebari le raspunzi ca na.E doar un site..Sa iti spui parerea este in zadar..separe ca oricum nimeni nu o i-a in considerare daca are alta opinie.

| relian a răspuns (pentru Lizzu):

Da asa este viata este complexa si atunci apare intrebarea oare Dzeu facea asa chestii foarte complexe cind el putea face lucrurile mult mai simple? Atunci daca Dzeu asta religios atotputernic poate face orice, deci nu prea se baga el sa complice lucrurile eu asa gindesc.Atunci daca el n-ar fi facut chestii foarte complicate ar fi putut natura sa o faca prin evolutie? Si aici exista semene de ingrebare umane desigur.Prin evolutie sau mai bine spus evolutia nu poate explica pe deplin anumite chestii complicate.De ce? Pt ca pur si simplu nu poate se loveste de ceva ce ori nu stim noi ori de ceva ce nu exista.Sa luam de exemplu ochiul uman. Ochiul are mai multe componente sa le numim asa, iar lipsa unui component atrage dupa sine nefunctionarea acestui organ da? Deci daca scoti retina pa nu mai vezi. Daca scoti cristalinu la fel nu mai vezi.Ca urmare evolutia nu poate explica aparitia lui.Prin evolutie cum putea un ochi sa apara? Adica sa luam asa natura obtinea prin evolutie in timp un component al ochiului corect? Ok acum ne intgrebam ce rol avea acea componenta ca daca ai doar o retina sa zicem nu faci nimic cu ea nu poti vedea.Deci intrebarea se pune stia natura dinainte ca dupa retina, va mai face si restul, adica stia exact care sint componentele unui ochi si ea evolutia le facea asa pe rind? Nu are cum, natura nu gindeste ea lasa doar ce este de folos acum imediat.Atunci cine a facut aceste STRUCTURI COMPLEX? Dzeu nu, natura nu, atunci cine? Sa fim seriosi Dzeu nu s-ar fi complicat sa faca o structura complicata el putind face totul foarte simplu.Doar asa pocnind din degete ar fi zis uite batul ala sau piatra asta sa fie vie.Asa ca atit religia cit si stiinta deocamdata nu poate demonstra nimic.Insa omenirea tinde catre stiinta pentru ca cel putin a incercat si incearca sa explice cit de cit anumite lucruri si unele din ele chiar au fost explicate pe deplin.Dar viitorul va arata cine are dreptate.Deocamdata nu gindim la un asa nivel, sau nu vedem asa de simplu lucrurile.

| Lizzu a răspuns (pentru Narfundo):

"Te va parasi din nou "?
-- Asta imi suna a rautate din partea lui d-zeu, care ar trebui sa nu te lase, sa nu se indeparteze de tine chiar daca ai fi cel mai crud criminal. Asta inseamna iubire neconditionata.
Nu sa te abandoneze la primul semn de indoiala din partea ta.
Nu poate fi real.E o interpretare a omenirii total gresita.

| AdryanaN5 a răspuns:

Orice lucru chiar dacă nu e complex (dar nu exista lucruri care sa nu fie complexe pentru ca sunt formate de milioane și milioane de microorganisme) dovedesc că Dumnezeu există.

| ania a răspuns (pentru TheMechanix):

Dacă Dumnezeu ar avea un creator și creatorul lui ar avea de asemenea un cerator și așa mai departe și într-o anumită stare a existeței înainte de orice cauzare n-ar fi existat nimic, nici nu ar fi început vreodată să existe ceva.Tocmai faptul că există un univers cu un început așa ca al nostru e o dovadă că e necesară o Cauză neacauzată dar cauzatoare pentru că un șir chiar infint de cauze cauzate la rândul lor nu pot susține nici explica existența.

| Ady00000 a răspuns (pentru BlackSulphur):

laughing)) sti prost! foarte prost!

| LukaVocaloid a răspuns (pentru iusy98):

Eu una cred ca nimeni nu are dreptate nici profesorul nici sudentul eu nu cred nici in stiinta nici in Dumnezeu Lumea nu a putut aparea din nimic Dar nici Dumnezeu nu a putut creea lumea Pentru ca Dumnezeu e ca o stiinta, a aparut din nimic si a creeat lumea, pur si simplu nu are logica, Dumnezeu nu ar fi putut crea lumea di nimic este, aceiasi problema ca si stiinta ambele vin din NIMIC nimeni nu poate dovedi cine a creat lumea nimeni nu poate dovedi ca Dumnezeu exista sau ca Big Bang-ul chiar s-a intamplat acum cativa mii de ani.Iar despre rau raul nu-l provoaca nimeni in afara de Omul in sine Nu-l provoaca Satan nu-l provoaca Dumnezeu nu-l provoaca nici o alta zeitate ci il provoaca omul i n sine ei omoara ei fura ei fac totul! Si chiar daca este adevarat ca Dumnezeu a creat lumea, chiar daca nu pot sa inteleg logica asta, el de ce nu ajuta omenirea nu ii spun sa schimbe ce vrea omul dar s-au intamplat atatea lucruri in lume mii de oamenii au murit de la catastrofe nucleare Dumnezeu de ce nu l-ea oprit daca el a creat lumea ar putea sa controleze un tsunami este un lucru mic pe langa universul pe care "el la creat" de stiinta nici nu mai zic ca n-am ce spune.Nu stiu ce dar eu una sunt complet sigura ca nici Dumnezeu nici Stiinta nu a creat Lumea.
P.S:Imi pare rau ca n-am folosit termenii complicatii ca unii dar am doar 14 ani si u prea ii inteleg

| LukaVocaloid a răspuns (pentru LukaVocaloid):

Scuze voiam sa zic catastrofe naturale nu nucleare

| iusy98 a răspuns (pentru LukaVocaloid):

In Biblie scrie,, Intru'nceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul.''Explicatie pentru inceput(tot din Biblie),, In interiorul dimensiunii nemarginite si atemporale a lui Dumnezeu, atunci cand El, PRIN PROPRIA SA VOINTA SI PUTERE, A HOTARAT CA LUMEA SA AIBA UN INCEPUT''

| vvyyoo a răspuns (pentru BlackSulphur):

Sunt total de acord cu tine!

| RazzOne a răspuns (pentru RAY):

De ce scrii "vi" in loc de "fi"?

| RazzOne a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt e invers.Majoritatea ateilor tac pentru ca stiu ca e inutil sa te certi cu cineva si nu ai cum sa ii schimbi parerea.

| RazzOne a răspuns (pentru iusy98):

Ai zis-o chiar tu! " istorie ca sa stiu ca poate fi usor schimbata in interesul celor cu putere " De unde stii ca nu e asa si cu Iisus Hristos si cu Dumnezeu? Raspunde-mi la asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RazzOne):

laughinghai nu mai spune...cu toti ateii cu care m-am certat pe site tineau sa aiba ei ultimul cuvant, unii imi dadeau raspunsuri chiar si pe la 4 dimineata..imi dadeau intr-una doar ca sa te convinga a au dreptate...credema eu am experienta pe site cu ateii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RazzOne):

Ma si ca sa iti mai dau un exemplu...mi-am amintit acum.un caz mai vechi pe site cu un ateu caruia ii dadeam mereu ignore(nu dau numele public).Ii dadeam mereu ignore in sensul ca si-a facut vreo 20 si ceva de conturi doar ca sa imi intoarca vorba. Asa ceva nu mai vazusem pana atunci. Doar la atei se poate. Stati mai bine in banca voastra si lasati pe fiecare sa creada ce vrea. Ca dupa tot voi va dati victimele rationale.