| CristiB93 a întrebat:

Exista Dumnezeu complexitatea creierului uman indica existenta unei inteligente superioare la originea sa. Creierul omenesc... procesează simultan un volum impresionant de informaţii. Creierul tău primeşte informaţii referitoare la toate culorile şi obiectele pe care le vezi, la temperatura din jurul tău, la presiunea cu care apasă picioarele pe podea, la sunetele din jurul tău, la cât de uscată îţi e gura, chiar şi cum apare acest articol pe ecran. Creierul înregistrează şi procesează toate emoţiile, gândurile şi amintirile. Totodată el urmăreşte continuu funcţiile trupului, cum ar fi ritmul în care respiri, mişcarea pleoapelor, senzaţia de foame şi mişcările muşchilor mâinilor.

Creierul uman procesează peste un milion de mesaje pe secundă7. Creierul analizează importanţa tuturor acestor informaţii, sortându-le pe cele relativ lipsite de însemnătate. Această funcţie de filtrare îţi îngăduie să te concentrezi şi să acţionezi cu eficienţă. Şi crezi tu că acest creier care se ocupă de peste un milion de informaţii în fiecare secundă, evaluându-le în acelaşi timp importanţa şi îngăduindu-ţi apoi să acţionezi în funcţie de cele mai pertinente informaţii... crezi tu că acest creier a apărut, pur şi simplu, la întâmplare? Au apărut dintr-o dată acele cauze biologice care au dus la formarea în mod desăvârşit a ţesutului, a fluxului sanguin, a neuronilor, a întregii structuri cerebrale? Creierul funcţionează altfel decât celelalte organe. Se caracterizează prin inteligenţă, prin capacitatea de a raţiona, de a provoca sentimente, de a visa şi de a planifica, de a acţiona şi de a comunica cu ceilalţi oameni. Cum putem explica existenţa la întâmplare a creierului uman?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tocmai pentru ca omul este o fiinta atat de complexa, nu se poate ca acesta sa existe la intamplare sau sa apara din nimic.Priveste si la ochiul nostru cat de minunat poate sa fie creat in asa fel ca sa ne incante privirile.Si noi nu folosim mai mult de 8-10 la suta din capacitatea creierului.Atunci cand vom merge in rai vom fi ca El si vom cunoaste toate lucrurile.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

Eu nu stiu de ce te chinui tu atat sa scrii sau sa dai copy/paste cu citatele astea? Pentru cine si pentru ce? Crezi ca Dumnezeu se coboara la mintea unui om sa ii arate semnele nebune care le cere, sa il impresioneze? Raspunsul e unul singur Isus Hristos este Adevarul! Cine vrea sa il caute il gaseste prin Cuvantul Sau. "Cine crede va fi mantuit, iar cine nu va crede va fi osandit". Atunci de ce te complici atat cand totul e atat de simplu?

| Esperança a răspuns:

Daca ma nasteam in alta religie si nu il cunosteam pe Dumnezeu ajungeam la dumnezeii in care am crezut si pe care i-am slujit. Care este problema?

| Esperança a răspuns:

E problema fiecaruia. Pe mine nu ma intereseaza religia nimanui deoarece eu nu chem pe nimeni la nici o religie. Pe mine m-a mantuit credinta nu religia!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De ce te chinui sa dai copy/paste?batting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

Si creierul animalelor proceseaza la fel(foame,temperatura,frig,obiecte, sunete, miros etc.). Asta nu e argument, asta e paranoia religioasa. Avem doar creierul putin mai dezvoltat decat animalele, dar asta nu inseamna ca suntem specialii Universului, sau rezultatul vreunui creator divin."Creierul funcţionează altfel decât celelalte organe" La o masina, volanul poate avea rol de rezervor?

| Aluiin a răspuns:

Ema, caracatitele si bufnitele au ochii mult mai evoluati fata de ai nostri.
Pai, de unde stim noi mai exact toate aceste date?
Iti zic eu, au fost verificate, dovedite, si repetate.
Daca eu ti-as spune ca, creierul este din jeleu nu m-ai crede, nu? ai avea nevoie de dovezi. Doar pentru ca nu sti raspunsul la ceva, nu inseamna ca Dumnezeu l-a/a facut/o.
Ce-ar fi daca ti-ar disparea masina? nu ai cauta o explicatie logica? ai zice : Ah nu-i nimic Dumnezeu a luat-o?
Cum s-a format creierul, concret nu se stie, dar asta NU inseamna ca a fost "planuit" sau "proiectat" de cineva / ceva.

| Aluiin a răspuns:

AdryanaN5, si Dumnezeu cum a aparut? s-a format singur?
Cum am mai zis, NU stim tot, dar cautam explicatii rationale, si logice. "Dumnezeu l-a facut" nu e una dintre ele.
P.S: daca raspunsul tau la intrebarea cum s-a format Dumnezeu e :"el e etern, nu are nevoie de un inceput, a existat mereu" atunci si eu pot spune ca materialul genetic care a dus la evolutia unui creier a existat mereu, a fost "etern".

| AdryanaN5 a răspuns:

Pai si masina cum a aparut? S-a format singura?
Daca tei duce pe o insula pustie si ai vedea scris,, Ion 1999,, . Ai crede ca s-a format, de la valurile mari si nisipiul de pe plaja?