| anonim_4396 a întrebat:

Citeam ceva zilele astea si mi-a venit in minte o intrebare. De ce in biblie nu scrie nimic de copilaria lui Adam si a Evei? Scrie ca dumnezeu l-a facut pe om apoi pe femeie... dar nimic despre copilaria lor. Intrebarea este pentru "crestini" nu pentru cei care nu cred in religie si in biblie. Sunt curioasa, atat tot.

Răspuns Câştigător
| heisenberg a răspuns:

Pai fara mama, fara tata, fara haine, saracie... aia mai e copilarie. E omisa din biblie partea asta pentru ca ar fi fost prea lacrimogen.

37 răspunsuri:
| ROBERT89 a răspuns (pentru heisenberg):

Esti o imitatie si tu, stai linistit.Am mai vazut inteligenti ca tine pe aici.
Sa fii prost nu inseamna ca ai o parere proprie.

| heisenberg a răspuns (pentru ROBERT89):

Nu esti in stare sa-ti argumentezi o opinie. Probabil nici nu stii ce inseamna "agnostic" dar iti place cum suna. Ca zici ca esti evlavioasa sau ca esti agnostica, tot dintr-o turma faci parte. Bravo!

| bogdancyp a răspuns (pentru Soriaco):

Nu tastez in somn, nici nu vorbeste gura fara mine, am participat acum cativa ani la o discutie pe tema asta, iar cineva a spus ce am afirmat si eu mai sus, daca ala a mintit, atunci nu e treaba mea, eu am vrut doar sa ajut. Scuzati-mi limitele.

| ciresik80 a răspuns:

Pentru ca Adam avea 30 de ani cand l-a creat Dumnezeu

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dumnezeu i-a făcut după chipul și asemănarea Sa, ori El nu era un copil!
Pa, pa.

| SM_9305 a răspuns:

Nu au avut copilărie, Adam a fost făcut adult, de asta nu este descrisă copilăria lor în Biblie, Eva la fel, ea a fost făcută din coasta lui Adam, şi avea aceeaşă vârstă cu el

| anyia a răspuns (pentru ROBERT89):

Nu trebuia sa te deranjezi sa-mi raspunzi daca sunt o "prost crescuta". Vorbim aici de Dumnezeu(am scris cu litera mare sa te multumesc) pe care nu-l compari cu mine. Oamenii nu cred in mine, ci-n Dumnezeu, asa ca de ce sa se fi scris undeva de mine? Si parca biblia te invata sa-i accepti si pe atei si sa nu-ti fie scarba de ei. PS: si vezi ca n-am mentionat nicaieri ca sunt atee sau ca nu cred in Dumnezeu PPS:ti-as recomanda tie acele tratate de psihologie[actuale chiar, nu neaparat viitoare]