| didi99 a întrebat:

Am o intrebare pentru crestini: Daca chiar exista un Dumnezeu, el cum a aparut? In biblie scrie ca el a facut pamantul. Dar celelalte planete cine le-a facut? Si de asemenea toata lumea spune ca ne tragem din Adam si Eva, nu? Dar istoria spune ca ne tragem din maimute. Cum explicati asta?
Si da stiu ca sunt mai multe intrebari.

Răspuns Câştigător
| jeffery a răspuns:

Stai sa ne concentram. Eu sustin ideea ca Biblia NU, sub nicio forma, NU trebuie interpretata LITERAL/LITERAR (nu, nu e totuna, constientizez). In ziua intai, Dumnezeu a facut pamantul, cerurile, etc. Dar a facut si lumina. Asta a fost prima zi. Banuiesc ca puteti accepta ca Biblia (chiar daca o considerati adevarata sau nu) e mult mai veche decat aparitia teoriei Big Bang. Corect?

Big Bang-ul ar fi teoria aia in care spune ca un punct cu o energie infinita a explodat si a produs LUMINA. Mie, incet-incet, mi se pare ca stiinta explica lucrurile din Biblie cu alta modalitate de limbaj, mesajul fiind acelasi.

Raspunsul nu e la subiect. Nici verdicitate nu are. Cum ziceau unii : Fiecare cu parerea lui.

P.S: Imi plac discutiile astea, atat timp cat sunt amicale, pe teme de genul asta, si sper ca nu creez disconfort nimanui happy

| AragorN88 a răspuns (pentru jeffery):

Geneza 1.11 Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.

14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.

Deci intai au aparut plantele, pe urma a aparut Soarele, stelele si Luna?
Da, destul de aproape de varianta stiintifica.

| jeffery a răspuns (pentru AragorN88):

Cum am mai spus, nu interpreta Biblia LITERAL/LITERAR (nu e totunawinking, repet). Biblia a fost scrisa de oameni care isi inchipuiau pe vremea lor cum a luat fiinta Universul, etc. Daca nu o interpretam LITERAL/LITERAR (si iar ma repet), inseamna ca ordinea nu e aceea scrisa in diferite traduceri.

Cel putin asa mi se pare logic (pentru mine). Slava Domnului ca avem azi oameni de stiinta (chiar daca-s atei sau nu, chiar nu conteaza) care dau un inteles mai profund nasterii Universului, doar ca sub alta forma. Fiecare teorie poate avea si ipoteza teista si ipoteza ateista, in cazul teoriilor gen Big Bang, sau altele.

Din nou, sper sa nu creez disconfort nimanui, si ma repet din nou, anyway! O zi faina, ca e cam innourat p-aci'.

| AragorN88 a răspuns (pentru jeffery):

Nu te contrazici? Recunosti ca biblia este scrisa de oameni si tot crezi ca este cuvantul lui Dumnezeu sau cum?

| jeffery a răspuns (pentru AragorN88):

Oamenilor de pe vremea aceea, ca sa vorbesc dintr-o perspectiva crestina, "le-a fost ingaduit DOAR ATAT sa inteleaga". Asta la vremea aceea.

Exact cum acum le este ingaduit oamenilor sa inteleaga ca un punct cu o energie infinita a explodat (Big Bang) dar nu stiu de ce (asa am citit pe Wiki).

Prin Cuvantul lui Dumnezeu sper ca nu intelegi ca Dumnezeu a scris cartea asta si a aruncat-o de undeva de sus si oamenii au xeroxat-o, nu?big grin

| AragorN88 a răspuns (pentru jeffery):

Nu, dar se zice ca Dumnezeu a "vorbit" prin oamenii aceia, si faptul ca intai apar plantele si pe urma soarele ca sa le lumineze e aberant. Daca ar fi asa ar trebui sa luam in considerare toate cartile religioase care vorbesc despre un proces de creatie si sa spunem ca "atat a fost ingaduit sa inteleaga".

| jeffery a răspuns (pentru AragorN88):

Scuze ca raspund asa tarziu.

Intr-adevar, Dumnezeu a vorbit prin oamenii aceia, asa se spune, doar ca daca scrie in Epistola lui Pavel catre Corinteni, in 11 sau nu stiu unde, ca femeile trebuie sa se imbrace cum scrie acolo, inseamna ca azi femeile se imbraca cum scrie acolo, in societatea crestina? Ei bine, nu. Am dat doar un exemplu la intamplare.

Biblia s-a scris in timpuri stravechi, Dumnezeu a insuflat intelepciune oamenilor care au scris-o, doar ca scrierile au fost mult influentate de vremurile de atunci.

Prin "atat a fost ingaduit sa inteleaga", si ma repet, ma refer la gradul de evolutie al cunoasterii/intelepciunii oamenilor. Cum in zilele noastre, Stephen Hawking sau mai stiu eu cine sustine teoria Big Bang-ului, care spune ca "din cauze necunoscute INCA" a explodat acel punct cu energie infinita; asa si atunci, pana sa se descopere ca Pamantul e rotund si etc, Biblia era deja scrisa, din perspectiva oamenilor de atunci. Stiu ca ma repet... Dumnezeu "vorbeste" prin acei oameni la gradul lor de intelegere. Cum azi Dumnezeu "vorbeste" prin oamenii de stiinta de azi (fie ei atei sau nu).

Am scris intre ghilimele pentru ca nu impun nimanui sa creada ce am scris mai sus.

Sper ca nimeni nu a fost indus in eroare cu fraza "atat a fost ingaduit sa inteleaga", si sa creada ca Dumnezeu pac a pus Pauza cand I s-a parut ca oamenii stiu prea mult.

Nu stiu cat de bine ti-am raspuns... Oricum, sunt doar pareri amicale, anyway...nu cred ca creez ( nu e cacofoniewinking ) disconfort nimanui prin impartasirea parerilor mele pe TPU.

AragorN88 : P.S: Imi place ca, decat sa alegi sa numesti credinciosii "idioti care cred in prieteni imaginare" porti o discutie amiabila pe un site de genul asta.

| AragorN88 a răspuns (pentru jeffery):

Nu am de ce sa numesc crestinii idioti, si eu am fost crestin. Si daca as sta sa jignesc, atunci ei nu mi-ar mai raspunde la intrebarea pusa, ci la jignire.

Oricum, Dumnezeu se zice ca nu isi schimba ideile, e neschimbat, deci ce a "spus" acum 2000 de ani ar trebui sa fie valabil si azi, nu mai stiu daca asta e in biblie sau nu. Si daca e sa o luam cum zici tu ar trebui sa "ghicim" cat este voia omului si cat este a lui Dumnezeu. E loc prea mare de interpretari nu crezi?

| jeffery a răspuns (pentru AragorN88):

Dumnezeu nu Isi schimba ideile, doar ca le comunica in diferite moduri, pentru ca fiecare timpuri au problemele lor. Cum timpurile stravechi aveau problemele lor, timpurile de astazi au si ele problemele lor (criza, daca ar fi sa luam doar un exemplu).

Oare?

| jeffery a răspuns (pentru AragorN88):

Daca tot spui ca ai fost crestin, atunci trebuie sa recunosti ca un adevarat crestin nu ti-ar raspunde la jigniri niciodata. Ce bine ca nu e cazul! >big grin

| AragorN88 a răspuns (pentru jeffery):

Pai daca nu isi schimba ideile, atunci de ce era moral ca sa detii sclavi spre exemplu. Nu zice nimic despre chestia aia, ba chiar spune cand poti sa-i bati si cat de tare.

| jeffery a răspuns (pentru AragorN88):

Uite ca m-am documentat putin. Stiu ca raspund tarziu, si nu stiu daca discutia mai e "calda". Sa o luam asa:

Dumnezeu uraste divortul. Asta e clar. Sunt atatea referinte si in Biblie. Cu toate astea, am gasit un articol in care se spune ca acest cuvant "divort" apare de 33 ori in Biblie, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu scuza divortul. Se vorbeste despre divort pentru ca e un lucru intalnit in societatea din vremea noastra, dar era intalnit si pe atunci, in timpurile stravechi.

Asta e un simplu exemplu. Nu prea are relevanta sau verdicitate, doar incerc sa mai pastrez discutia asta "calduta" oh go on.

| AragorN88 a răspuns (pentru jeffery):

Stai ca nu inteleg ce zici, doar pentru ca nu mai putem sa avem sclavi acum, asta nu inseamna ca ce scrie in biblie trebuie sa ignoram.
Cred ca nu ai inteles ce am zis, in biblie, a avea un sclav este privit ca ceva normal.
Dupa mine, biblia nu este inspirata divin, ci de oamenii din vremurile acelea. Sa-i zicem ca este un fel de constitutie primitiva, numai ca constitutiile se mai schimba cu timpul, iar cele vechi nu ar mai trebui respectate. A fost buna atunci, deja i-a trecut timpul.

| jeffery a răspuns (pentru AragorN88):

Da, ai dreptate, si anume : Biblia este si o carte istorica, dar mai e considerata si profetica si mai stiu eu ce. O parte din Biblie este pur istorica, si ai dreptate "i-a trecut timpul", adica nu se mai aplica ritualurile de atunci in ziua de astazi, dar in alte parti ale Bibliei, un crestin le-ar considera model pentru zilele de astazi (cum ar fi Psalmii).

Nu stiu exact unde vrei sa ajungi happy, dar sper sa aflu cat de curand. Apropo, in Biblie de cine e privit ca ceva normal sclavia? Eu as zice ca de acea societate, ca daca ar fi sa spui ca de Dumnezeu, atunci poate ar mai putea continua discutia, dar nu astazi ca sunt plecat happy

| AragorN88 a răspuns (pentru jeffery):

Daca Dumnezeu nu accepta sclavia, atunci cu singuranta ar fi scris ceva despre asta. Tu nu crezi? Toate religiile au cuvinte intelepte si sfaturi foarte bune, dar si unele nu prea bune, iar un exemplu ar fi sclavia, care a existat in SUA si era considerata ca fiind ceva normal fiindca scria in biblie despre aceasta.

| Rapplex a răspuns (pentru jeffery):

Chiar si S.Hawking spune ca stiinta ofera o alternativa mai simpla de intelegere decat religia si ca ele nu se prea difera foarte mult.Si eu sunt de parere ca Biblia e explicatia antica a Big-Bangului(la capacitatile oamenilor de atunci de a intelege). Singura contrazicere intre stiinta si religie e D-zeu, fiindca stiinta spune ca nu e nevoie de un creator suprem pentru creearea Universului.

21 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

1.D-zeu a fost creat de un dumnezeu mai mare supranumit "Gigel".
2. Pe langa D-zeu, mai exista Allah, Zeus, Apollo, Ra, Isis. Sunt mii de inventii, pardon zei. Cred ca ar fi corect sa zicem ca fiecare zeu a facut cate o planeta laughing)
3) Stiinta demonstreaza ca speciile animale se transforma si se adapteaza treptat la mediu. Omul este un produs al evolutiei. Nu este corect sa spui ca omul se trage din maimuta. Predecesorii sai au fost "hominizi". Cum este omul de neardenthal de exemplu.

| Coconutz a răspuns:

Nu cred in biblie dar tot am un raspuns pentru tine.
Timpul, spatiul, materia si cel mai bine energia.
Sa ajuns la constatat ca universul nostru are un inceput. Deci ceasul a inceput sa ticaie undeva de la 0.
Apoi avem spatiu. Spatiul fara timp nu poate sa existe. Avem spatiu dar cand il folosim?
Avem materia. Depinde de spatiu. Avem materie unde o punem?
Si energia. Energia nu se pierde ci tot timpul se transforma.
Bun acum ca am definit micile chestii. Sa luam teoria bing bangului si apoi iti zic despre teoria bibliei.
In teoria bing bangului toata materia sa adunat intr-un singur punct si a explodat formand toate ce vedem. De unde a venit toata materia si de unde a avut masinaria asta energia explodeze este inca un foarte mare mister.
Acum sa privim logica bibliei.
In inceput ( timpul ), Dumnezeu a creat cerurile (spatiul) si pamantul ( materia )... si apoi a spus sa fie lumina (energie)
De asemenea a spus si ceva de iluminatori acestia fiind stelele.
Daca cine ar fi creat tot ar fi trebuit sa nu fie limit de aceste 4 lucruri. Timp spatiu material si energie.
Iar faza cu maimuta. Evolutia nu poate aduce complexitate si inteligenta. Evolutia este o teorie falsa si cei care veti citi afirmatia mea si veti zice ca sunt un credincios fanatic va inselati. Nu cred in ceam spus mai sus despre inceput dar ai vrut o explicatia si tiam oferit una. Dar cand vine vorba de evolutie stau drept si zic "Este o teorie gresita".

| elenyss a răspuns:

Nu exista raspunsuri palpabile la intrebarile astea. Iar biblia a fost scrisa tot de oameniwinking

| LoveÈℓa a răspuns:

In Crez spune asa:,,Facatorul cerului si al pamantului, tuturor vazutelor si nevazutelor,,. Cand spune cerul se refera la cele nevazute a adica Raiul si cand spune pamantul se refera la cele vazute adica lumea intreaga chiar si planetele pana la galaxii.
Sa spunem ca nu este Dumnezeu dar cum crezi ca a parut lumea nu crezi ca lumea este prea complexa pentru a aparea asa deodata, sigur ca o fiinta divina,, eterna,, a creat asta.
Si daca tu te crezi o maimuta bine poti sa te apuci sa sari prin copaci n-ai decat.

| elenyss a răspuns (pentru LoveÈℓa):

Cata ignoranta! Bleah

| Adina07 a răspuns:

Dumnezeu a existat din todeauna, tot dumnezeu a facut si celelalte planete.