| anonim_4396 a întrebat:

Citeam ceva zilele astea si mi-a venit in minte o intrebare. De ce in biblie nu scrie nimic de copilaria lui Adam si a Evei? Scrie ca dumnezeu l-a facut pe om apoi pe femeie... dar nimic despre copilaria lor. Intrebarea este pentru "crestini" nu pentru cei care nu cred in religie si in biblie. Sunt curioasa, atat tot.

Răspuns Câştigător
| heisenberg a răspuns:

Pai fara mama, fara tata, fara haine, saracie... aia mai e copilarie. E omisa din biblie partea asta pentru ca ar fi fost prea lacrimogen.

37 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ar fi fost si culmea! Ce voiai? sa-ti povesteasca si cum i-a alaptat? Iti dai seama ca-i baga de tot in ceata pe toti crestinopatii disperati dupa Dumnezeu care, in toate religiile, este perceput ca barbat. Incearca tu sa ti-l imaginezi pe tip alaptandu-i, cu randul, pe aia micii. laughing

| Rapunzell a răspuns:

Adam si Eva au fost creati adulti: barbat si femeie.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dumnezeu i-a făcut după chipul și asemănarea Sa, ori El nu era un copil!
Pa, pa.

| Amorezatul a răspuns:

Uita-te la filmul DOGMA 1991 si Kymatica si pe urma mai vorbim!

| ROBERT89 a răspuns:

Ai scris Dumnezeu cu d mic. Esti prea prost crescuta, ca sa-ti raspund.Nici despre copilaria ta nu scrie nimic, poate prin tratate de psihologie peste cateva zeci de ani.Sunt agnostica dar imi este scarba de ateii ca tine.

| wforweirdo a răspuns (pentru ROBERT89):

Da ce, tu scrii "Moş Crăciun" sau "moş crăciun"?

| heisenberg a răspuns (pentru ROBERT89):

Sa spui ca esti agnostica nu inseamna decat ca esti o limitata lipsita de personalitate care in snobismul sau ii critica pe cei care chiar au o parere proprie. Esti pe internet, nu intereseaza pe nimeni cat de scarba iti e de cineva care scrie nu scrie dUMNEZEU cum iti place mata, bre...

| ROBERT89 a răspuns (pentru heisenberg):

Esti o imitatie si tu, stai linistit.Am mai vazut inteligenti ca tine pe aici.
Sa fii prost nu inseamna ca ai o parere proprie.

| heisenberg a răspuns (pentru ROBERT89):

Nu esti in stare sa-ti argumentezi o opinie. Probabil nici nu stii ce inseamna "agnostic" dar iti place cum suna. Ca zici ca esti evlavioasa sau ca esti agnostica, tot dintr-o turma faci parte. Bravo!

| anyia a răspuns (pentru ROBERT89):

Nu trebuia sa te deranjezi sa-mi raspunzi daca sunt o "prost crescuta". Vorbim aici de Dumnezeu(am scris cu litera mare sa te multumesc) pe care nu-l compari cu mine. Oamenii nu cred in mine, ci-n Dumnezeu, asa ca de ce sa se fi scris undeva de mine? Si parca biblia te invata sa-i accepti si pe atei si sa nu-ti fie scarba de ei. PS: si vezi ca n-am mentionat nicaieri ca sunt atee sau ca nu cred in Dumnezeu PPS:ti-as recomanda tie acele tratate de psihologie[actuale chiar, nu neaparat viitoare]

| iEmonel a răspuns:

A creat barbatul si femeie, nu baiatul si fata.

| francesca89 a răspuns (pentru iEmonel):

Nu pot sa cred ca ai spus chesti asta?
Tu iti dai seama cat e de penibila?

| iEmonel a răspuns (pentru francesca89):

Ce e penibil mai draga?

| francesca89 a răspuns (pentru iEmonel):

Tu iti dai seama ca asa ceva nu e posibil?

| iEmonel a răspuns (pentru francesca89):

Tu iti dai seama ca te-ai nascut prea devreme? Esti prea inteligenta pentru persoanele acestui secol. M-ai umbrit cu inteligenta ta nespus de minunata. Te rog sa ma lasi sa ma mai dezvolt pana o sa fiu in stare sa iti raspund.
wtf!? Citeste intrebarea mai femeie.

| francesca89 a răspuns (pentru iEmonel):

Nu trebuie sa fii inteligent ca sa-ti dai seama ca povestea "Adam&Eva" e o aberatie.
Tu crezi si in unicorni?

| iEmonel a răspuns (pentru francesca89):

Nu crezi in unicorni? Ai trait degeaba pana acum.
"Intrebarea este pentru "crestini" nu pentru cei care nu cred in religie si in biblie."
Ce nu ai inteles din intrebare? E din punctul de vedere al credinciosilor.
Ramai tu la stadiul de femeie evoluata din maimuta. Sper ca maine sa nu evoluezi in altceva mai superior ca apoi ne-am dus toti dracului.

| francesca89 a răspuns (pentru iEmonel):

Da de unde stii tu ca e doar pentru crestini? a?
Si inca ceva, jignirile tale n'au niciun efect asupra mea.iti racesti gura degeaba.Si prefer sa fiu o maimuta evoluata decat copil din incest, cum te consideri tu.

| iEmonel a răspuns (pentru francesca89):

Tu chiar nu stii sa citesti?
Ce jigniri draga? Interpretezi cum vrei.
Ce racit de gura? Aici tastam.
Eu nu ma consider copil din incest. Daca vrei sa iti spun despre inmultirea oamenilor de astept sa pui o intrebare legata de asta. Oricum eu am aparut singur.

| francesca89 a răspuns (pentru iEmonel):

Daca tu chiar crezi ce spui, n'ai cum sa nu te consideri rezultatul unui incest.
Get over it hun!

| iEmonel a răspuns (pentru francesca89):

Pisi, mai citeste de cateva ori ce am scris, citeste si intrebarea si du-te afara sa bei o bere. Ai nevoie de aer proaspat ca esti cam afectata de radiatii.

| francesca89 a răspuns (pentru iEmonel):

N'am fost atenta la toata intrebarea, si care'i problema? eh?
oricum, eu nu am raspuns la intrebare!
Am comentat mizeria ta de raspuns.

| iEmonel a răspuns (pentru francesca89):

Data viitoare citeste toata intrebarea.

| 이벨 a răspuns:

E o buna intrebare. Dar nicaieri in Biblie nu scrie ca Dumnezeu i-a facut copii. E posibil sa-i fi creat deja adulti.

| DidiChanx3 a răspuns:

Pentru ca ia creeat mary adica adulti nu copii spune clar ca a creat oameni nu copii fundita?

| ciresik80 a răspuns:

Pentru ca Adam avea 30 de ani cand l-a creat Dumnezeu

| SM_9305 a răspuns:

Nu au avut copilărie, Adam a fost făcut adult, de asta nu este descrisă copilăria lor în Biblie, Eva la fel, ea a fost făcută din coasta lui Adam, şi avea aceeaşă vârstă cu el

| AmelyRain a răspuns:

Pentru ca nu au existat laughing

| AmelyRain a răspuns:

S-au pentru ca i-a creat deja adulti thinking

| Owakey a răspuns:

Bună!

Nu au avut copilărie, Adam a fost făcut adult, de asta nu este descrisă copilăria lor în Biblie, Eva la fel, ea a fost făcută din coasta lui Adam, şi avea aceeaşă vârstă cu el, aşa deduc eu.

Baftă!

| bogdancyp a răspuns:

Intrebarea nu a este deloc intamplatoare, aceeasi intrebare si-a pus-o si Michelangello sau Da Vinci cand la pictat pe Adam fara buric, treaba este ca fiind creat Adam din pamant, nu a fost nascut, si se deduce din textul scripturistic("sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra"), ca lumea nu a fost facuta de un copil.

| Soriaco a răspuns (pentru bogdancyp):

Mai intelijentule, cum l-a facut Michelangelo pe Adam fara buric? Vorbeste gura fara tine, tastezi in somn?

http://commons.wikimedia.org/......dam_03.jpg

| bogdancyp a răspuns (pentru Soriaco):

Nu tastez in somn, nici nu vorbeste gura fara mine, am participat acum cativa ani la o discutie pe tema asta, iar cineva a spus ce am afirmat si eu mai sus, daca ala a mintit, atunci nu e treaba mea, eu am vrut doar sa ajut. Scuzati-mi limitele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Curiosii mor repede.adam a fost creat direct adult.si eva la fel. dupa izgonire li s-a spus, cresteti, va inmultiti si umpleti pamantul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai fost acolo?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ray? ferice de cei ce au vazut si au crezut.dar mai fericiti vor fi cei ce nu au vazut si au crezut.de ce? fiindca au o credinta mai mare.cred.

| AmelyRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Si o prostie pe masura