| Idris a întrebat:

Conform crezului crestinilor care sustin ca Isus era Dumnezeu sau fiul lui Dumnezeu, intrebarea este: Dinaintea venirii lui Isus pe Pamant, sau dinaintea inceperii profetiei, stia el dinainte ca urmeaza sa moara, sa fie rastignit pentru a salva omenirea?

75 răspunsuri:
| Idris explică (pentru SuNaM):

Aha, am inteles, deci nu scrie in Biblie.

| SuNaM a răspuns (pentru Idris):

Din Biblie se deduce clar ca era Dumnezeu iar din faptul ca ii era foame, somn etc se deduce clar ca era si om. Sfanta Traditie a explicat.Cat de greu e

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

" eu cred in toate scripturile care au fost revelate profetilor si asa cum au fost in starea lor initiala, de exemplu in Torah lui Moise, Psalmii lui David, Evanghelia lui Isus, " - la aceasta și mă refeream. Dacă Coranul le recomanda înseamnă că la momentul cela erau nemodificate. Există multe manuscrise de pe timpul respectiv și chiar mai vechi care demonstrează că textul de care dispunem a rămas nemodificat.
Cu interpretările - da, vezi că se bazează pe tradiție nu pe Scriptură, cu toate că scrie ", ca să învăţaţi din exemplul nostru regula aceasta: „Să nu treceţi peste ce este scris" (1 corinteni 4:6 )
Spune-mi te rog cum crezi - poate cineva să-L împiedice pe Creator să-și ducă scopul la îndeplinire sau să-l facă să-și modifice scopul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus a fost un kamikaze, iar un kamikaze veritabil stie si momentul si cauza sacrificiului.

| Idris explică (pentru iurii75):

Lasa corinteni, lasa efeseni, lasa galateni. Cine erau corinteni, galateni, efeseni? Era Isus? Nu era Isus, ci era Pavel. Este clar ca pe Creator nu il poate impiedica nimeni si nimic sa faca ceea ce vrea sa faca.

| Idris explică (pentru SuNaM):

Unde scrie clar in Biblie, negru pe alb ca Isus a zis,, Eu sunt Dumnezeu,, sau a zis,, Inchinati-va mie,, sau a zis,, Adorati-ma pe mine''. Unde?

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Deci ești de acord că scopul lui Dumnezeu cu privire la pămînt și omenire se va îndeplini. De asemenea tot ce a transmis prin profeții săi la fel s-a împlinit, se împlinește sau se va împlini, de fapt chiar Isus a spus "Căci adevărat vă spun că mai degrabă vor trece cerul şi pământul decât să treacă cea mai mică literă sau o frântură de literă din Lege fără să se întâmple toate lucrurile.". De aceia ne sunt utile pentru a afla voința lui Dumnezeu.
Am o publicație care explică care sunt convingerile noastre (ale martorilor lui Iehova) și face și o paralelă cu coranul. Aș putea s-o reproduc pe părți și mi-ar fi interesantă părerea ta.

| SuNaM a răspuns (pentru Idris):

Ce bine imi pare ca ai intrebat asta. Unde spune Hristos ca este Dumnezeu:

,,-Dumnezeu era Cuvantul(care este Hristos) iar Cuvantul era Dumnezeu''(ioan, 1:1)
„Dacă mărturisesc Eu despre Mine Însumi, mărturia Mea nu este adevărată" (Ioan 5, 31),
„Ca toţi să cinstească pe Fiul, precum cinstesc pe Tatăl" (Ioan 5, 23)

Mai vrei?

| relian a răspuns:

Asa si care e scopul acestei discutii pina la urma? Se pare ca sint doua tabere,fiecare tabara fanatica, deci nici vorba de intelegere, motiv petru care va omorati ca prostii, ca pina la urma de fapt religiile astea si sint, niste instrumente cu care se manipuleaza oameni dealde voi.Si uite asa omenirea sta pe loc in loc sa isi vada de viata ei.Va intreb ceva. Fara religie puteti trai? Nu veniti cu texte ca sufletul are nevoie bla bla. Vorbim aici clar puteti trai fara religie? Eu va asigur ca da.Atunci ce rost au aceste povesti intre voi cu ce scop? Nici voi singuri nu siti.De ce? Va spun eu pentru ca faceti parte din cei manipulati, nicidecum nu voi sinteti manipulatorii.Deci asa mai pe scurt voi urmati turna, unde mergf toti hop si voi, manati de unia cei nu le cunoasteti intentiile sau scopul.

| Idris explică (pentru relian):

1) Care turma. 2) Care toti si care hop si voi. 3) Manati de cine, ca sa facem ce? Intrebari puse din postura unui musulman.

| Idris explică (pentru SuNaM):

Ioan 1:1, nu este afirmatia lui Isus(Pacea asupra sa!)
Ioan 5:23, Isus spune ca cine nu cinsteste fiul nu cinsteste tatal e adevarat, daca nu il respecti pe Isus, indirect nu il respecti nici pe Dumnezeu, pentru ca daca nu il urmezi pe Isus, nu urmezi mesajul lui Dumnezeu. Repet intrebarea, clar, negru pe alb fara nici un fel de posibilitate de a contraargumenta, sa spuna Isus ca el e dumnezeu, ca lui sa ne inchinam si pe el sa il adoram.

| relian a răspuns (pentru Idris):

Care turma? Omaneii, majoritatea care gandesc ca si tine.Manati de cine? De cei care va mana si pe care nu-i puteti vedea pentru ca nu aveti mintea sa o faceti.Dar intrebarea era alta. Poti trai tu fara religia ta? Da ori ba? Raspunde la intrebarea asta.Si toata energia ce vad ca o ai de ce nai canalizao spre a face ceva pentru societatea in care traiesti? Sa mergi sa faci curatenie, sa plantezi niste arbori chestii de genul asta nu crezi ca ar fi mult mai bun si bine decit sa stai pe net sa te certi ori contrazice cu altii de alta religie? Eu zic car fi minunat.Deci pina la urma tu poti trai fara religia ta sau oricare religie? Asta ma intereseaza.Restu turme si ce am mai spus a fost asa ca poveste sa para mai altfel.Deci nu veni tu sa pui intrebari, raspunde la ce eu te intreb.Nu veni sa raspunzi la o intrebare cu alte intrebari.Sau sa inteleg ca voi astia religiosii nu sinteti capabili de nici o munca fizica, sau poate nici nu sinteti curiosi, poate ganditi ca dzeul asla al vostru va da asa moca de toate doar sa dati din gura, sa il slaviti si cu asta gata ati terminat tot.Deci raspunde poti trai fara religie, fara Alah al tau?

| Idris explică (pentru relian):

Scopul nostru pe acest pamant nu este acela de a traii fara religie sau de a traii dupa o religie. Scopul nostru pe acest pamant este acela da a ii fi supusi unui singur Dumnezeu, Allah si de a il multumii pe El, pentru ca viata asta este doar pe o perioada determinata, insa noi trebuie sa lucram acum pentru viata de apoi, care va fi pentru o eternitate. Chiar nu m-am gandit sa traiesc fara religia mea si nici nu ma gandesc vreodata, sa pierd ceea ce Allah mi-a oferit in aceasta viata, toate binecuvantarile lui si tot ceea ce El mi-a oferit pana acum, linistea sufleteasca, bunastarea, pacea, impacarea, dragostea, foarte multe chestii pentru care ii multumesc. SubhanAllah. Elhamdullilah. Nu as putea traii fara religia mea, nu as putea sa ii intorc spatele Creatorului meu. La fel cum nu iti pot explica ceea ce simt eu cand ma trezesc in fiecare dimineata si cum simt si ce stare de spirit am in orice moment, desi mi-as dori sa simta toata lumea aceste lucruri. Sincer, imi este oarecum cand ies pe strada si vad lume incruntata, fara zambet pe buze, foarte acrii, foarte nepoliticosi, artagosi si pusi pe cearta din orice si nu stiu de ce toate astea. Si nu vorbesc doar de ceea ce vad la mine in oras ci si in alte orase, chiar si in afara tarii, pentru ca umblu destul de mult prin lume si am cu ce sa fac comparatie. Apoi ca ai adus in discutie energia mea pe care zici tu ca nu o canalizez spre a face ceva pentru societate. Insa eu intreb, de unde stii tu ce fac eu in viata de zi cu zi si daca stii ca eu nu ma implic in societatea in care traiesc. Nu ma cunosti si nu ai cum sa vorbesti despre ceea ce fac eu, atata timp cat nu stii ce fac eu. Inca ceva, eu nu ma cert cu nimeni, doar imi spun punctele de vedere, daca cineva incearca sa se certe cu mine se cearta singur, pentru ca eu nu sunt persoana. De unde ai dedus ca,, astia religiosi,, nu sunt capabili de munca fizica?

| relian a răspuns (pentru Idris):

Omule e clara esti dus rau de acasa.Eu te-am intrebat simplu daca poti trai fara religie si tu vii simi spui povesti.Cred ca vrei sa iti desenez se pare.Hai sa iti mai explic odata. Daca nu bei apa poti trai? Nu poti. Daca nu maninci poti trai? Nu. Daca nu ai religie sau nu ai fi curios ai putea trai? DA cam asta ar fi raspunsul.Restu ce simti tu chiar nu ma intereseaza, adica nu sint curios de ce simti tu ma doare fix la basca.Am inteles acum ca esi fanatic, deci o conversatie cu tine nu are absolut nici un rost fiind pur si simplu pierdere de timp.Si nici nu ma intereseaza ce faci tu, pentru mine esti o persoana care consuma aerul planetei de pomana.Deci mergi in drumul tau ca oricum nu mai poti fi salvat.Scuze ca ma bagai, am spus ca se poate discuta cu tine dar esti inchis deja in cusca ta.Ramai acolo si ar fi cazul sa lasi si pe altii in pace.Se pare ca tu nu prea accepti o chestie simpla si anume ca asa cum tu esti dus cu pluta in religia ta asa sint si altii in religa lor, deci nu mai incerca tu sa arati ca religia ta este aia buna, sau ce mai spui pe acolo.Atita vreme cit nu esti deschis la discutii simple, nu accepti intrebari simple este pierdere de vreme cu tine.

| Idris explică (pentru relian):

In primul rand tu te bagi in seama si adresezi nistre intrebari, apoi spui ca nu te intereseaza. Apoi daca punctul meu de vedere nu corespunde de al tau, inseamna ca nu avem ce discuta, dupa gandirea ta. Eu am vb cu destul de multi,, religiosi,, pe aici, dar nici unul nu a reactionat ca tine, ia-o mai usor sa nu o dai in altele, e pacat de tine, baiat tanar big grin. Concluzia este ca dintre persoanele religioase nici una nu prea a jignit, insa tu o faci si asta poate fi considerata o diferenta care chiar conteaza in societate. Cu astfel de reactii instigi si pe altii sa iti raspunda in acelasi fel, bine ca aici nu este cazul meu ca ne intindeam cu o discutie fara rost chiar degeaba. Ai ceva concret de zis poti sa o faci, dar daca doresti sa te abtii, din nou poti sa o faci, nu e nimeni in masura sa iti spuna ce sa faci, asa cum faci tu, cand spui ca e cazul sa las pe altii in pace. Oare nu am voie sa vorbesc? In fond, ce pretinzi ca nu am inteles? Nu iti descarca frustrarile pe aici, apeleaza la psiholog.