| mentholinks a întrebat:

"Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care Îşi găseşte plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata." Isaia 42:1. Crestinii sustin ca in acest verset si cele ce mai urmeaza este vorba de Isus. Intrebarea mea este, daca este vorba de Isus de ce il slaviti ca fiind Dumnezeu cand tocmai Dumnezeu spune ca este doar un rob al Sau? Crestinilor, eu cred ca va aflati intr-o mare ratacire. Treziti-va pana nu e prea tarziu.

38 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca ai fi CITIT ai fi inteles, fiindca a fi ROB al lui Dumnezeu inseamna a fi LIBER, iar a fi liber in intelegere umana inseamna a fi rob al pacatului. Cred ca ar trebui sa mai citresti pentru a intelege natura lui Dumnezeu, TATAL, FIUL (Isus Hristos) si Duhul Sfant. Ai sa fi uimit dar aici vorbeste Dumnezeu Fiul, chiar despre EL insusi care va lua CHIP de ROB (peste cateva sute de ani) pentru a vesti omenirii JUDECATA dar si salvarea prin INTRUPAREA in Omul Isus Hristos. Trezeste-te pana nu este prea tarziu.

| mentholinks explică (pentru danut):

Decat sa cred o asemenea aberatie prefer sa dorm.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Ceea ce am scris este Biblic, daca vrei crezi, daca nu este dreptul tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Da, a fi "liber" inseamna sa te umilesti in fata micutului yahwe, sa te rogi ca ultimul sclav la stapan si mai apoi sa primesti o palma peste fata cand savarsesti un asa-zis pacat atat de necesar si sanatos, numit "pacatul malahiei", simtindu-te vinovat, fiind amenintat cu un foc vesnic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

I. Să nu ai alți dumnezei afară de mine. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujești
Însă se pare că nazarineanul afirma că el e „dumnezeu." Așadar, cum rămâne cu porunca lui iehova?

Matei 4:7 – „De asemenea, este scris", a zis Isus: „‘Să nu ispitești pe Domnul, Dumnezeul tău.’" (Aici în mod evident se referă la el însuși) - bun venit in Latura Adevarului, lupta impotriva minciunii in continuare! Iehova e doar o forma mentala care se vrea considerat vreun dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Dumnezeu a acceptat asta pentru salvarea noastra, noi trebuie sa-I urmam exemplul.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Odihna usoara.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nazarineanul ESTE Yehova, este Dumnezeu, daca asta nu ai inteles nu mai face comentari, pune mana si studiaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Ce sa studiez? O carte horror si sa ma incred in ce scrie in ea? Stai calm, sunt extrem de multe contradictii in ea, si cred c-am studiat-o destul incat sa pot emite o parere.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru danut):

Danut! Tu tot acolo ai ramas, nu ai facut nici un progres spiritual?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este foarte important si mare lucru sa cunosti adevarul! Nu oricine poate sa primeasca adevar in inima si-n mintea lui.Este un privilegiu sa fii invatat de Iahve! DESI TU spui ca este micut, totusi este Persoana cea mai mare din univers,care nu are egal in putere,intelepciune, dreptate, iubire, Din iubire si cu putere si intelepciune a creiat totul in cer si pe pamant. Dar daca ne gandim la noi oamenii, intr-adevar noi suntem,, fire de praf", in balanta lui Iehova.Mediteaza putin.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Acolo unde este Adevarul.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru unii sunt contradictii deoarece nu se potriveste cu dorintele lor, pentru altii este Cartea de Capatai a Omenirii. Ca sa o fi "studiat" ar fi trebuit sa o citesti lucru de care ma indoiesc.

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar Isus este fiul lui Dumnezeu. Filipeni2:5-7.

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Isaia vorbeste mult despre Domnul Isus ca si rob. "Prin cunostinta Lui, Robul meu cel neprihanit va pune pe multi intr-o stare dupa voia lui Dumnezeu" (Is.53:11). "Asa vorbeste Domnul, Rascumparatorul, Sfantul lui Israel, catre Robul celor puternici" (Is.49:7). Domnul Isus inainte de a ajunge Mantuitor, a fost rob.
Pavel ne spune la Fil. 2:7 ca desi avea chipul lui Dumnezeu, s-a "dezbracat pe sine insus si a luat chip de rob, facandu-se asemenea oamenilor.
Daca o sa cutesti in Biblie, o sa intalnesti mai multe "denumiri" ale Domnului Isus (ca de exemlu: Leul din Iuda, Miel...)
Daca o sa citesti tu singur din Biblie si vrei sincer sa aflii adevarul, insusi Autorul ei te va ajuta sa intelegi.
o seara frumoasa!

| milan9 a răspuns:

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’...

| milan9 a răspuns:

Câteva din versetele care definesc NATURA DIVINĂ a Fiului lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru RobertG101):

De ce nu au fost incluse si Manuscrisele de la Nag Hammadi in Biblie? Pentru ca acestea erau niste scrieri gnostice. Iar secta gnostica CONTRARA CRESTINISMULUI era foarte bine cunoscuta in epoca respectiva. E ca si cum m-ai intreba de ce nu sunt incluse fragmente din Coran in Noul Testament... thinking

| GoldenZenith a răspuns:

Este rob al Sau prin partea Sa umana. Toti oamenii sunt robi ai lui Dumnezeu, deci si El a devenit asa luand forma umana. happy
Si este Iisus, pentru ca Isus este o alta persoana. ( Isus Sirah)

| mentholinks explică (pentru GoldenZenith):

Asta ti-a spus-o preotul.

| xerxes1 a răspuns:

Isaia sunt de fapt 3 si pe niciunul nu-l chema Isaia.
Crestinii se fac ca ploua cand le arati.
"Cercetătorii Bibliei consideră că a existat un Proto-Isaia, care a scris capitolele 1-39, conținând cuvintele din sec. VIII î.e.n. ale unui profet, amplificate în secolul al VII-lea î.e.n., care conform autorilor evanghelici ar fi creat o adevărată școală de gândire în perioada 740 – 701, un Deutero-Isaia (cap. 40-55) care a scris în secolul al VI-lea î.e.n., spre sfârșitul captivității babiloniene și un Trito-Isaia (cap. 56-66), care ar putea fi de fapt mai mulți autori, a/au scris la Ierusalim după întoarcerea din exil"

sursa wiki dar mai sunt si altele.

| ania a răspuns (pentru xerxes1):

Nu s-au găsit nicăieri papirusuri care Isaia să fi împărțit în capitolele pe care le menșionezi. Teoria asta cu 3 Isaia au inventat-o autorii liberali, care au pornit de la premisa că e imposibilă prevestirea unor evenimente viitoare, și dacă aparent cineva susține așa ceva însemană că scrierea s-a făcut după întâmplarea evenimentelor la care se referă,. Despre Isaia 53 s-a spus că s-a scris chiar după moartea apostolilor, pentru că e prea asemănător cu relatările legate de Iisus, fapt infirmat de descoperirile de la Qumram, unde s-a găsit Isaia aproape integral și au fost datate arheologic prin anii 70 i.e n. Dacă cei ce au scris pe wikipedia vor să preia opiniile autorilor liberali e alegerea lor, nu sunt ei Dumnezeu.

| xerxes1 a răspuns (pentru ania):

Se vede ca nu ati citit cu atentie Biblia.
Cititi la Isaia trimiterile si explicatiile cu scris marunt in josul paginii.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu toti crestinii cred in trinitate, adica ca Isus ar fi acelasi cu Tatal lui.

| mentholinks explică (pentru VelaJohnny):

In cazul asta nu se mai pot numi crestini fiindca contrazic definitia crestinismului.

| iurii75 a răspuns (pentru mentholinks):

A fi crestin inseamna a urma invataturile luo Isus, nu a crede in trinitate. Isus n-a pretins a fi egal cu Tatal

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru mentholinks):

Cine vrea sa se numeasca crestin adevarat, trebuie sa-si,, iubeasca semenii" si sa asculte de Dumnezeu care ne invata ce ne este de folos ( Isaia 4817-19; Matei 7:21.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru ca esti in pagina mea nu ma pot abtine sa nu -ti răspund.Substantivul comun,, dumnezeu"nu es te un substantiv propriu nu? Nu este un nume.se refera la o forma puternica,de conducere este un titlu cum ai spune,,director ".De exemplu daca intri intr-o instituție si dupa cum merg lucrurile azi, sunt mulți directori?! (La producție,desfacere tehnic,...), dar director general este doar unul Fiecare este cunoscut dupa,, nume", nu? Ionescu, Videanu Ardelean... daca il cauti la poarta pe careva trebuie sal identifici.In cazul spiritual Iehova Dumnezeul atotputernic, (spune titlu, numele, rolul, unic)Isus Cristos si el este un dumnezeu puternic dar nu atotputernic ca si Iehova care l-a creiat.S-a dovedit a fi un Fiu supus tatălui sau atât in cer cat si pe pamant. Satan Diavolul si el este un dumnezeu puternic Dar cu putere limitată, si el este fiul lui Iehova dar la inceput a fost ascultător si supus tatălui sau, dar dupa o perioadă de timp s-a răzvrătit si a devenit un impotrivitor (Diavol ) si un calomniator (Satan).Ei uite persoane diferite cu rol diferit cu nume de identificare fiecare.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Daca toti am fi fost fiii lui yahwe, toti trebuia sa fim evrei, si uite ca exista si Arieni, si Gentili.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Aleister Crowley Satanist? De cand? Si yahwe e forma mentala, cei care il controleaza pe yahwe sunt cenusii si reptilieni. Satan esta o fiinta reala, deci nu putem sa-i negam existenta.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Uite o imagine cu Satan/Lucifer - http://bucurialuisatan.com/wp-content/uploads/2013/10/Father-390x560.gif uite o meditatie data de El pentru deschiderea celui de-al 3 lea ochi - https://www.youtube.com/watch?v=V4sq5g1z8dk

| Voidwithin a răspuns:

Toate cartile pe care marile religii le sustin ca adevaruri universale, sunt educative si contin intelepciune doar cand sunt vazute ca fiind fictive si nu reale, folosind neuroni, simbolistica si corelandu-le cu alte lucrari filozofice. Oamenii care au contribuit sau care chiar au scris biblia nu s-au gandit ca niste minti incuiate vor crede in ingeri, demoni, si d-zei si ca vor fi incapabili sa citeasca dincolo de simboluri, metafore si parabole.
Isus vorbea numai in pilde si dupa ce termina o pilda tot el o interpreta pentru ca oamenii de rand de atunci erau needucati si neeinitiai in asemenea lucruri. Isus predica o fictiune cu scop educativ atat spiritual cat si moral doar ca oamenii au luat acele simboluri, arhitipuri si parabole ca fiind reale si nu fictive.
E trist, e ca si cum tu ai citi un roman Harry Potter si nu ai intelege mesajul si temele pe care le abordeaza dar ai crede ca scoala de vrajitorie Hogwarts(am dat google, nu-s fan Harry Potter big grin) exista si ca poti deveni vrajitor renumit.
In final, cartile religioase ale lumii nu sunt decat un mod pur simbolic (cei care le-au scris au fost bine intetionati, dar altii au abuzat de oportunitate) de a explica omul si rolul sau in univers.
Amen.

| Ghimbir a răspuns:

Te întreb pe tine, cum vei face să ne comvingi că Isaia este împotriva dumnezeirii lui Iisus Hristos, dacă tot El spune despre El: Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui şi se cheamă numele Lui:,, Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, părinte al veacului ce va să fie."
Sau, nu-mi spune, versetul acesta nu mai e Scripturistic, ci este o interpretare complet irelevantă? Ştim că mao faci aşa... Sau poate vrei să spui că nu de Iisus e vorba? Ghinion, Biserica spune că despre El e vorba şi unul din factorii principali a-i întrebării tale este,, susținerea creştinilor". Ți s-a mai spus, caută dovezi în altă parte, căci în Scriptură toate duc spre Hristos Iisus. Cât despre versetul din întrebare, se referă la trupul Mântuitorului. Se referă la întrupare, la faptul că Fiul Omului se va numi, că se va face asemeni nouă prin întrupare şi se va dedica împlinitii Scripturii, al Cuvântului lui Dumnezeu, astfel asciltându-L. E un fel de paradox, la fel ca faptul că Iisus este Fiul lui Dumnezeu şi, deşi te-ai aştepta la existența unui raport de subordonare, de fapt Tatal si Fiul una sunt.
Sincer, tu ori nu şti Scriptura, ori ne serveşti pe noi doar cu ceea ce-ți comvine. Iți promit totuşi că îmi voi da toată silința să te împiedic din a-ți bate joc de Cuvântul Domnului. Sună a dramă, dar chiar mă voi strădui.
Am terminat aici, ne intersectăm pe baza altui subiect. Ştiu că nu are rost să ma bat în argumente cu tine. Ai argumentele mele mai sus. Zi ce vrei despre ele... din nefericire pentru tine, nimic din ce vei spune nu va schimba faptul că sunt acolo. Şi vezi... nu forța butonul de ignore.

| Ghimbir a răspuns (pentru Ghimbir):

P.S.
Isaia 9,5

| mentholinks explică (pentru Ghimbir):

Exact cum ai spus "Biserica spune ca despre El e vorba". Deci este vorba de interpretarea bisericii pe care tu o crezi ca fiind corecta dar fiind vorba doar de o interpretare e clar ca nu se poate dovedi ca fiind cea adevarata.