| Idris a întrebat:

Conform crezului crestinilor, care sustin ca Isus(Pacea fie asupra sa!) este Dumnezeu. Intrebarea mea este: Isus fiul Mariei, a creat-o pe Maria?

27 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu are sens intrebarea.

| Idris explică (pentru DoarBogdan):

Mare parte din crestinism nu are sens, de aici si intrebarile mele. Poate asa va ve-ti da seama.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ti-ai format o idee gresita. Dumnezeu este Sfanta Trinitate indisolubila:Tatal, Fiul, Sfantul Duh.O unitate. Dumnezeu si-a trimis Fiul (Unicul) spre a stabili o legatura cu oamenii.Deci Dumnezeu a creiat si pe Maria, spre a dezvalui oamenilor, in ajutor, prin Iisus Christos (fiul ), mai omeneste dorinta sa, spre indrumare.

| Idris explică (pentru oprescudorin11):

Pai da, Dumnezeu este,, 3,, : Tata - Fiu - Duh. Nu are cum sa fie niciodata 1. 1+1+1 = 3.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

"Nu are cum sa fie niciodata 1"... aici ai dreptate. Prin "Dumnezeu", crestinii se refera mai mult la un titlu. Incerc sa-ti explic, sigur o sa intelegi. Ia de exemplu termenul "Familie". Tu + tatal tau + mama ta = familie. Asa si aici. Isus, ta-su si fantoma, IMPREUNA formeaza o "familie" (dumnezeu).

In cazul de fata, "dumnezeu" nu este o persoana ci este un titlu pe care cei 3 IMPREUNA il formeaza. Daca unul decide sa plece din grup, "Dumnezeu" se desfiinteaza.

Sau un alt exemplu. Suntem cateva miliarde de oameni iar noi IMPREUNA formam UMANITATEA. Noi avem aceeasi natura (umana). Asa si Isus are aceeasi natura (DIVINA) ca ta-su. Mai pe scurt, atat "tatal" cat si "fiul" sunt zei.

Problema apare cand bagi fantoma in discutie deoarece multe ramuri au o viziune diferita. Daca "fantoma" este doar forta celor 2, atunci e cam absurd sa o bagi in trinitate ca un al 3-lea personaj. E ca si cum eu iti dau o palma si zic ca te-a lovit Vasile.

Dar in cazul celor 2, cred ca ai inteles. Sunt 2 personaje "divine" (zei) care IMPREUNA formeaza "familia" (Dumnezeu).

Chiar si asa, 1+1=/=1. Sigur, poti zice ca sunt 2 sefi la o fabrica si ei se impaca perfect unul cu altul dar asta nu inseamna ca fabrica are un sef. Are 2 indiferent de cum vrei sa o dai.

| milan9 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Exact!
Lucrurile stau CU TOTUL ALTFEL in cazul oamenilor. Oamenii sunt pur si simplu diferiti. Natura umana le este doar o nota de ASEMANARE...
In cazul Trinitatii este cu totul altfel. Printr-un fapt ce nu sta la discretia puterii noastre flatuloase de cuprindere si intelegere, ACEASTA MINUNE ESTE POSIBILA... happy

Dacă până şi în privinta lucrurilor materiale, finite şi limitate, este totuşi posibil a se găsi un numitor comun perfect pentru trei realitati, un "3 în 1" perfect, atunci cu atat mai mult la Dumnezeu este posibil acest lucru...

Dacă nu ştim mai nimic despre "natura" entităţii spirituale, a oricărei entităţi spirituale, atunci de ce s-ar grabi cineva să nege sau să supună creştinismul în faţa unor şabloane înguste, limitări rigide, care ţin strict de materie…?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista cuvantul 'fantoma' in Biblie! Despre ce bati campii? Tu ai fantome in familie? Inseamna ca trebuie sa ne explici si mai pe larg, spre ajutorul tau si intelegerea noastra!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Idris):

Nu chiar! Matematica omeneasca (un formalism care ajuta in explicarea pentru persoanele limitate) nu se aplica in cazul teozofiei. Dumnezeu este '1'.Dar acea unitate este tridimensionala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Daca nu te ajuta capul sa intelegi la ce m-am referit e problema ta. Tu ori esti incapabil sa intelegi despre ce e vorba ori faci pe prostul. Sper totusi ca doar vrei sa te bagi in seama si doar faci pe prostul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Dumnezeu este '1'"... la fel cum am explicat mai sus, "dumnezeu" este un titlu nu o persoana. Daca vrei, poti sa-l inlocuiesti cu termenul "familie". Am dat mai sus un exemplu.

SAU un exemplu si mai potrivit este termenul "umanitate". Noi oamenii suntem cateva miliarde si IMPREUNA formam un 1. Cu toate acestea, noi in realitate nu suntem 1 ci suntem cateva miliarde. Asa si in cazul crestinismului. "Tatal" si "Fiul", IMPREUNA formeaza un 1. Cu toate acestea ei sunt 2.

"Matematica omeneasca"... daca esti la scoala, iti sugerez ca atunci cand te scoate profa la tabla si te intreaba 1+1=? tu sa-i zici "2654687432654326856435" dupa care sa zici ca e matematica divina si ca tie nu-ti pasa de matematica omeneasca. Sa-mi zici ce nota primesti.

"Matematica omeneasca"... interesant, nu stiam ca matematica e de mai multe feluri. Eu stiam ca 1+1=2 indiferent ca esti om, extraterestru, zeu, semizeu, titan, etc. Ca tu vrei sa folosesti alti termeni si sa inlocuiesti 1 cu mar, + cu (, = cu @ si 2 cu para e irelevant. Rezultatul e acelasi. Chiar daca tu esti extraterestru si folosesti un alt limbaj, rezultatul este acelasi ori ca zicem 1+1=2 ori ca zicem mar(mar@para.

Sa revenim la politeismul tau. Ori ai 2 pesoane care IMPREUNA formeaza "o familie" (dumnezeu), ori ai UN singur zeu cu personalitate multipla.

Iti pun si tie o intrebare simpla : noi oamenii suntem cateva miliarde sau 1?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu este '1'. In schimb, noi oamenii, am ales sa fim cateva miliarde.La gradinita in care sunt pe post de subscolar, am invatat(sunt in grupa I), ca daca esti in Turcia, vorbesti turceste. Daca vorbesti cu un preot, atunci incerci sa uiti limba turca, spre a te intelege cu preotul, daca esti academician (nu din astia parati), trebuie, in Academie sa te adresezi academicienilor, daca esti in puscarie, trebuie sa injuri, nimeni nu te va aprecia daca te dai academician. Daca esti presedinte de republica, intr-un fel vorbesti cu pucistii si altfel cu cei care-ti lustruiesc clanta de la usa sau mai stiu eu ce organ. Daca esti presedinte, te comporti cu nevasta intr-alt fel.Nu ai sa-i ordonezi sa te astepte intre 'cutare- cutare', respectand protocolul.
Deci doar Dumnezeu este UNUL! Tu esti un biet muritor, amestecat la gramada cu cate miliarde au impuiat pamantul! Ce e asa de greu? Familia ta este alta entitate!
Intre voi aritmeticienii, desigur, 1+1 face 2! O sa mori de ras!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma straduiesc doar sa nu te consider pe tine un prost, doar avand un simt mai deosebit al umorului de strada!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Deci doar Dumnezeu este UNUL!"... mai sus tu ai comparat niste chestii irelevante si pe langa subiect iar acum zici altceva. Esti incapabil sa intelegi un text?

"Dumnezeu este '1'. In schimb, noi oamenii, am ales sa fim cateva miliarde"... FAIL.

Era de asteptat ca o sa faci pe prostul (sper totusi ca tu chiar faci pe prostul).

Intrebarea mea inca ramane in picioare :

Din moment ce "fiul" si "tatal" IMPREUNA formeaza "Dumnezeu", nu poti pretinde ca ai o religie monoteista. Deja ai 2 personaje care IMPREUNA formeaza ceva. Termenul "dumnezeu" nu reprezinta o persoana ci este asemeni termenului "umanitate".

Stiu, e prea greu pentru tine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu este unul. Dar are 3 valente, sa zic pe intelesul tau: ele sunt: Tatal, Fiul si Sfantul Duh.Tu daca ai crede in NISIP, te vei inchina la NISIP! Daca te-ai inchina la fiecare fir de nisip, ai fi politeist! Dar n-ai apuca sa te inchini la fiecare fir.Caci ti s-ar sfarsi viata si nu ai termina numaratoarea. Deci sunt monoteist! Treaba cu 'umanitatea ' este oarecum valabila in sensul ca biserica explica pe limba 'umanitatii' sisteme de Credinta, altminteri ezoterice.Este un fel de ajutor pentru ca in timp, in masura in care avansezi in intelegere, sa ajungi la revelatie.Ai rabdare sau nu ai, cui ii pasa? Nu-i este dat oricui.Eu sunt ortodox si deci intelegator si cu alde tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Bai manceacas... deja nu mai poti pretinde ca ai monoteism si este exagerat de evident. Ai un TATA si un FIU. Tu si cu tatal tau sunteti 1? Aveti amandoi aceeasi natura (umana) si IMPREUNA formati o "familie" dar asta nu inseamna ca voi doi sunteti 1 singur personaj.

"Daca te-ai inchina la fiecare fir de nisip, ai fi politeist!"... chiar daca te inchini la "nisip" si nu la fiecare "fir", tot politeist esti deoarece acel "nisip" e format din mai multe chestii. Folosind logica ta idioata, nu exista politeisti. Asa si cu zeii tai. Chiar daca ei IMPREUNA formeaza "nisipul", ei tot sunt mai multi nu sunt doar 1.

"Deci sunt monoteist!"... nu, esti politeist.

"Treaba cu 'umanitatea ' este oarecum valabila"... deci noi astia cateva miliarde suntem de fapt 1. Interesanta matematica ai.

Ai un tata si ai un fiu iar amandoi au aceeasi natura (divina) deci amandoi sunt zei. Sau in cel mai fericit caz, unul este semizeu. Faptul ca tu te inchini la ce ei IMPREUNA formeaza este irelevant.

Sunt cateva ramuri care chiar pot sa spuna ca sunt momoteiste doar ca ele intampina probleme altundeva. Martorii lui iehova spre exemplu pot sa spuna ca sunt monoteisti fara nici o problema deoarece la ei, "fiul" este diferit de "tatal" si nu este nici zeu, nici semizeu. Ei chiar au doar un singur zeu. In cazul tau, "fiul" este un al 2-lea zeu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru milan9):

Spune-i asta lui Gaia. Ca eu inteleg.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am zis eu ca ai calitati de aritmetician. Matematicianul altfel gandeste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus a creat lumea? Da.fiind el,cuvantul prin care toate s-au facut,si nimic din ce este, nu s-a facut fara el, putem crede ca, Dumnezeu Tatal a spus, cuvantul a creat si Sfantul Duh a dat viata.Deci Dumnezeu cel unic dar intreit in fiinta a creat-o pe Maria, si a ales-o ca vas de mare pret, ce urma sa nasca pe mantuitorul, adica in care s-a intrupat cuvantul.

| ExprimareLibera a răspuns:

Da, Isus a creat-o pe Maria, iar apoi ea l-a creat pe Isus, ce e așa greu.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Nasterea sa a fost doar o COBORARE.

| milan9 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Exact! Actul "nasterii" Mantuitorului nu a fost altceva decat o Intrupare, o Coborare a Fiului lui Dumnezeu- Cel ce oricum EXISTA DIN ETERNITATE. happy

Si unde a coborat? In pantecele Fecioarei Maria. NU EXISTA NICI O CONTRADICTIE pentru cei care lasa la o parte prejudecatile propriilor religii... thinking
Un lucru dificil (pentru ca tine in primul rand de vointa si apoi de libertate) este sa accepti existenta lui Dumnezeu, pentru ca minunile devin un lucru firesc in conditiile existentei lui Dumnezeu. INTRUPAREA Mantuitorului (cand CEL ce exista din ETERNITATE a primit si trup omenesc) a fost o astfel de minune.

| Idris explică (pentru milan9):

Nu stiu de unde tragi tu concluziile astea dar in Biblie Isus nu a zis nicaieri ca el e Dumnezeu ci ca e doar un mesager si ca el de la sine nu poate face nimic, completezi versetele pentru a iti sustine crezul si nu stiu daca e tocmai corect.

| milan9 a răspuns (pentru Idris):

Neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| Idris explică (pentru milan9):

Atunci de ce a spus Isus ca Tatal este mai mare ca el?

| milan9 a răspuns (pentru Idris):

In cele cateva randuri mai sus am incercat in linii mari sa explic aceasta (ceea ce tu intrebi acum)...
Se numeste KENOZA, -smerenia la care S-a coborat Divinul pentru a restabili legatura cu umanitatea printr-un act de sacrificiu- cu dublu rol: 1). act de "mea culpa" facut in locul oamenilor (in virtutea firii umane "imprumutate"), si 2). responsabilizare asupra GRAVITATII PACATULUI pentru care exista CONSECINTELE TERIBILE ale LIBERTATII... sad

| MrUniverse a răspuns:

Cam așa ceva... Autorii care au scris cartea aia băuseră prea multă Votcă și au încurcat arborele genealogic incestuos...

| SuntCrestin a răspuns:

Tu esti plin de suruburi si eu am creier.