| aLex22andra a întrebat:

Credeți ca islamul si crestinismul de toate formele se asemana prin ceva?
Biblia si coranul?
Au ceva in comun ca si gândire, forma si conținut?
Ce păreri aveti?( argumente pro si contra.)

7 răspunsuri:
| Maomau a răspuns:

1) Nu nu se aseamana, Islamul este mult mai ratiobal si de aici puterea lui mai mare de fanatizare.
2 Biblia si Coranul nu se aseamana de loc pentru ca Biblia este un text furat de la o alta religie si modificat in mod mincinos, asta in timp ce Coranul este o scriere originala!
3 Au in comun doar originea diabolica bazata pe ticalosia de a distruge multi oameni in interesul a putini sarlatani!

| harciog a răspuns:

Toate religiile au in comun cautarea divinului dar mai dureaza pina ce omul va descoperi asta si, mai ales, ca diferenta cautarilor nu o face decit adaosurile lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cele 2 au in comun ca provin din iudaism si predica principile anti-vieti.

| EmaS a răspuns:

Crestinismul si cu islamismul? Cred intr-un singur Dumnezeu.Au radacina in Avram.Cred ca Ierusalimul este oras sfant.Cred in rugaciune.Cred in demoni si in duhuri.Cred in rai si iad, dar in forme diferite.Cred in invierea mortilor.Marea diferenta o face Domnul Isus.

| costis a răspuns:

Se aseamana prin faptele rugaciunii si milosteniei. Insa sunt total opuse in esenta lor. In crestinism se vorbeste despre iertare, despre o atitudine buna fata de vrajmasi; in islamism, uciderea "necredinciosilor" e o regula.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu se aseamana; citeste-le pe amandoua si-ti vei da seama