| Octavian199 a întrebat:

Dumnezeu a lasat 3 carti, Coranul, Biblia si Tora? Stiind ca islamul si crestinismul sunt sectele iudaismului.

55 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iahve nu a lasat nimic, evrei au scris basmele lor acum 2600 de ani, practic acele scrieri sunt culegeri, ele sunt ca un fel de can-can, este expresia initimiati a poporului evreu, de asta este bine sa citesti, asa cunosti o parte din istoria lor, cum este ok sa citesti si alte carti sfinte, iahve a avut un singur popor atat, ultimul profet va fi mesia care va aduce pacea in lume

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Iudaismul s-a inspirat foarte mult din Zoroastrianism și din mitologiile mesopotamiene

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Corect

| Octavian199 explică (pentru chuckmanson):

Toate sunt fetele primei religii.

| chuckmanson a răspuns:

Eu am o altă nelămurire: Tora evreiască, evangheliile creștine, coranul islamic, kitab-i-aqdas al lui Baha'u'llah, vedele hinduse, avestanul lui Zarathustra, Adi Granth al sikhistilor, Bhagavad Gita a lui Mahabarata, cartea mormonilor și cartea Urantia toate se dau drept cuvântul adevărat al lui Dumnezeu, deci cum să știu pe care o aleg?
PS Biblia ebraică se numește Tanakh, Tora reprezintă doar cele 5 cărți ale lui Moise, adică legea.

| Helper07 a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, nicio profetie din Coran nu s-a implinit in schimb, profetiile biblice s-au implinit, se implinesc si se vor implini.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Si ce s-a implinit din biblie?rolling on the floor

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

Uite 3 exemple:
- nasterea lui Isus, s-a implinit
- in zilele din urma va fi aidoma (sau "la fel") ca pe timpul lui Noe, se implineste
- revenirea lui Hristos, se va implini.
Daca nu ma crezi i-a si citeste biblia.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Asta e tare, unde scrie ca Iisus e Mesia? Dovedeste ca s-a implinit Aidoma

| chuckmanson a răspuns (pentru Helper07):

Venirea lui Iisus nu a fost niciodată prezisă în vechiul testament. Iisus nu este mesia, după cum cred creștinii pentru că nu a reușit să facă nimic din ceea ce mesia a profețit că va face. Profețiile pe care creștinii le interpretează ca fiind despre Iisus sunt fie profeții evreiești care vorbesc despre altcineva sau altceva sau nu sunt deloc profeții.
Te referi cumva la Matei 24? Profeția aia pur și simplu a descris cum a fost lumea în ultimele 3 milenii cel puțin, dacă nu cu mult mai mult. Nimeni nu trebuie să fie un geniu ca să prezică războaie boli și foamete. Dacă prezicea un război cu dată sau o pandemie a unei anumite boli cu perioadă și loc, atunci o mai luam în serios, dar așa? Și oricum în ziua de azi lumea e mai bună ca oricând, mai puține războaie, boli și foamete ca oricând, deci care e treaba cu asta?
„revenirea lui Hristos, se va implini."
S-au făcut zeci de preziceri despre a doua venire a lui Iisus dar pană acum absolut toate au eșuat. Iisus a spus că unii, dacă nu toți apostolii săi vor fi în viață ca să îi vadă revenirea Matei 16:28, dar absolut toți apostolii săi sunt morți și a întârziat cel puțin 1900 de ani. Deci putem fi 100% siguri că nu se întoarce.

| Helper07 a răspuns (pentru chuckmanson):

Gata, esti evreu sau crezi in religia acestora, ei bine eu cred in Biblie iar Biblia a vestit venitea unui mantuitor care sa salveze lumea nu de Imperiul Roman ci de pacat. In zadar astepti venirea unui salvator care sa se potrivesca cu ce vreti voi sa fie (daca asta crezi).

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

Doua cuvinte: citeste Biblia.

| chuckmanson a răspuns (pentru Helper07):

Ultima oară când am verificat penisul meu nu este mutilat, mama mea nu aparține acestei religii, nu am avut niciun fel bar mițva la 13 ani, nu mă rog de 3 ori pe zi și nici nu cred în existența lui YHWH sau a oricărei altă versiune a acestei creaturi, nici altor zeități și nici într-un salvator care nu va veni niciodată(nici mesia evreiesc și nici Iisus nu vor veni niciodată stai liniștit!). Deci nu sunt evreu. Și chiar dacă eram nu ar fi avut vreo importanță. Dovedește te rog frumos că Iisus e mesia.
Te invit să îmi dai exemplele tale preferate clare de profeții din Vechiul Testament care îl prezic pe Iisus. Poți face asta?

| anonimg a răspuns (pentru chuckmanson):

Tu spui:
"Iisus a spus că unii, dacă nu toți apostolii săi vor fi în viață ca să îi vadă revenirea Matei 16:28, dar absolut toți apostolii săi sunt morți și a întârziat cel puțin 1900 de ani. Deci putem fi 100% siguri că nu se întoarce.
Biblia spune:
"Adevarat va spun ca unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea pana nu vor vedea pe Fiul omului venind in Imparatia Sa." (Matei.16:28)
Este scris deci "Venind in Imparatia Sa" si nu pe norii cerului.

"Fariseii au intrebat pe Isus cand va veni Imparatia lui Dumnezeu. Drept raspuns, El le-a zis: "Imparatia lui Dumnezeu nu vine in asa fel ca sa izbeasca privirile.
Nu se va zice: "Uite-o aici!" sau: "Uite-o acolo!" Caci iata ca Imparatia lui Dumnezeu este inauntrul vostru."" (Luca.17:20,21)
Pana la Cinzecime, adica pana la revarsarea Duhului Sfant (adica pana la "ploaia timpurie") nimeni nu vazuse Imparatia lui Dumnezeu. Numai cei ce s-au convertit -din Israel si neamuri- "au vazut" Imparatia lui Dumnezeu. Ceilalti nu au vazut-o, chiar daca ea venise.
Atat Ioan Botezatorul cat si Mantuitorul au propovaduit Evanghelia zicand: "Pocaiti-va, caci Imparatia cerurilor este aproape."

Imparatia cerurilor este piatra de care vorbeste proorocul Daniel:
"Dar in vremea acestor imparati, Dumnezeul cerurilor va ridica o imparatie care nu va fi nimicita niciodata si care nu va trece sub stapanirea unui alt popor. Ea va sfarama si va nimici toate acele imparatii, si ea insasi va dainui vesnic.
Aceasta inseamna piatra pe care ai vazut-o dezlipindu-se din munte fara ajutorul vreunei maini si care a sfaramat fierul, arama, lutul, argintul si aurul. Dumnezeul cel mare a facut deci cunoscut imparatului ce are sa se intample dupa aceasta. Visul este adevarat, si talcuirea lui este temeinica." (Daniel.2:44,45)
"Dar piatra care sfaramase chipul s-a facut un munte mare si a umplut tot pamantul." (v.35)

Aceasta "piatra" -adica Imparatia cerurilor- inca nu a umplut tot pamantul. Inca mai exista asa numitele 'zone albe' in care crestinismul nu a patruns deloc. Inca se lucreaza in Africa si in toate salbaticiile, dar inca nu s-a strabatut tot pamantul. Fiecare om va trebui sa spuna 'Da" sau "Nu" in dreptul lui, dupa cum este scris:
"Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfarsitul." (Matei.24:14)
Deci una este "venirea Imparatiei", alta este revenirea Mantuitorului pe norii cerului.

Si mai cred si in varianta ca ucenicii asteptau in timpul lor a doua revenire a Domnului Isus. Dar profetiile lui Daniel cu imparatiile de pe pamant care urmau una dupa pe alta nu se implinisera. Dupa cum spune Daniel, de-abia in timpul sfarsitului vor fi intelese aceste profetii. Si tot in timpul sfarsitului "cunostinta va creste", dupa cum vedem astazi.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Nu mai da citate din ceea ce trebuie dovedit.Cum ai pune martor pe cel care e cercetat.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

În cartea lui Daniel (de unde am dat citatele de mai sus) sunt descrise în ordine cronologică mai înainte de ca ele să apară, împărățiile: Babilon, Medo-Persia, Grecia și Roma.
În timpul acestei de pe urmă puteri pământești (puterea romană) atunci a apărut și Împărăția cerurilor -pe timpul apostolilor. Atunci a apărut creștinismul.
Despre toate acestea a fost scris mai înainte ca ele să se întâmple.
Istoria spune că au existat aceste împărății pe pământ, și chiar în ordinea cronologică în care au fost descrise.
Este de datoria noastră să ne încredințăm inimile lui Dumnezeu și să- L rugăm -așa păcătoși cun suntem- ca El să ne i-a inimile în stăpânire, să ne scoată din necredință și să ne ajute să ne punem toată încrederea în El. Aceasta este nevoia noastră; aceasta este dorința Lui.
Noi n-avem nici o putere asupra inimilor noastre -si Dumnezeu știe lucrul acesta-, chiar dacă am fi copleșiți cu dovezi. Inima nu poate fi controlată niciodată de posesorul ei; chiar niciodată; ci numai de Dumnezeu. Dumnezeu ne va veni în ajutor atunci când ne vom simți neputincioși, și vom striga către El după ajutor.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Ia si tu din alta parte, lasa cartea de povesti.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru chuckmanson):

A fost prezis ca Mesia se va naste din samanta lui David.
Citeste primele versete, din Matei.
Apoi Mesia (Iisus Hristos)este si prooroc cum scrie in vechiul testament.

| Helper07 a răspuns (pentru chuckmanson):

În privința naşterii lui Iisus—Isaia 7:14: "De aceea Domnul Însuşi vă va da un semn: Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naşte un fiu, şi-I va pune numele Emanuel." Isaia 9:6: "Căci un copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: "Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veşniciilor, Domn al păcii." Mica 5:2: "Şi tu, Betleeme Efrata, măcar că eşti prea mic între cetățile de căpetenie ale lui Iuda, totuşi din tine Îmi va ieşi Cel ce va stăpâni peste Israel, şi a cărui obârşie se suie până la vremuri străvechi, până în zille veniciei."

În privința slujirii şi a morții lui Iisus—Zaharia 9:9: "Saltă de veselie, fiica Sionului! Strigă de bucurie, fiica Ierusalimolui! Iată că Împăratul tău vine la tine; El este neprihănit şi biruitor, smerit şi călare pe un măgar, pe un mânz, pe mânzul unei măgărițe." Psalmul 22:16-18: "Căci nişte câini mă înconjoară, o ceată de nelegiuiți dau târcoale împrejurul meu, mi-au străpuns mâinile şi picioarele: toate oasele aş putea să mi le număr. Ei, însă, pândesc şi mă privesc; îşi împart hainele mele între ei, şi trag la sorți pentru cămaşa mea".

Probabil că cea mai clară profeție despre Iisus este întreg capitolul 53 din Isaia. Cu precădere, Isaia 53:3-7 este pasajul cel mai clar: "Dispreţuit şi părăsit de oameni, om al durerii şi obişnuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit că îţi întorceai faţa dela El, şi noi nu L-am băgat în seamă. Totuşi, El suferinţele noastre le-a purtat, şi durerile noastre le-a luat asupra Lui, şi noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu, şi smerit. El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa, care ne dă pacea, a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi. Noi rătăceam cu toţii ca nişte oi, fiecare îşi vedea de drumul lui; dar Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor. Când a fost chinuit şi asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie, şi ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura."

Cele "şaptezeci şi şapte" profeţii din Daniel capitolul 9 au prezis data precisă când Iisus, Mesia, va veni. Isaia 50:6 descrie cu acurateţe bătaia pe care Iisus a îndurat-o. Zaharia 12:10 prezice "străpungerea " lui Mesia, care a avut loc după ce Iisus a murit pe cruce. Ar putea fi aduse mai multe exemple, dar acestea sunt suficiente. Cu siguranţă, Vechiul Testament prezice venirea lui Iisus ca Mesia.
Daca cunosti evangheliile vei vedea ca profetiile au fost cu siguranta despre Isus.

| chuckmanson a răspuns (pentru Helper07):

Isaia 7:14 nu are absolut nimic de a face cu Iisus. În primul rând în această profeție se vorbea despre o femeie tânără necăsătorită și nu necesar virgină. Să nu mai vorbim că pe Iisus nu îl chema Imanuel și nu se spune niciodată că a mâncat smântână sau miere și se presupune că ar fi fiul lui Dumnezeu, deci nu ar avea de ce să învețe să deosebească binele de rău.Plus că Israelul trebuia să fie pustiit, dar nu s-a întamplat asta niciodată. Profeția aste vorbește despre un copil menit să reprezinte un semn pentru Ahaz, împăratul lui Iuda la vremea respectivă, atunci când Iuda era în război cu Israel și Siria, eveniment care a avut loc cu secole înainte de Iisus. Iar copilul acela nu era menit să realizeze ceva important ci doar să reprezinte un semn că YHWH îi va ajuta. Deci nu numai că această nouă interpretare a acestei profeții a eșuat, dar originala a eșuat de asemenea, în absolut fiecare fel în care a putut eșua, nu doar istoric, dar și biblic 2 Cronici 28
Creștini au interpretat mai multe lucruri din VT ca fiind mesianice Că va fi un nazarinean(Isaia 11:1?), dar în același timp din Betleem(Mica 5:2) dar cumva să fie și din Egipt( Osea 11:1-4) Deși ultima profeție vorbea despre poporul Israel, personificat ca o persoană dintr-o poveste mult mai veche. Profeția din Mica 5:2 nu vorbea despre Betleem ca oraș ci vorbea despre Betleem Efrata care trebuia să fie de fapt un clan.
Isaia 9:6 nu este o profeție despre Hristos, nici măcar mesianică. Isaia 9 vorbește despre un eveniment care a avut loc cu 700 de ani înainte de nașterea lui Iisus și descria situația negativă a poporului Israel la vremea respectivă și orice rege nou ar fi adus vremuri mai bune și mai pașnice și ar fi devenit „puterea lui Dumnezeu" cum este uneori tradusă sau mesagerul cum este în Septuaginta. Versiunea de „Dumnezeul tare" este o traducere greșită, iar Iisus de asemenea nu este tatăl etern.
Zaharia 9:9 Din nou, profeție evreiască, iar interpretarea rabinică este că filistenii trebuiau să fie convertiți la fel ca și poporul lui Israel de asemenea de către acest împărat profețit, dar asta nu s-a întâmplat cu Iisus. De asemenea, Iisus nu a vestit pace, ci el însuși a declarat că a venit să aducă sabie și dezbinare și el nu a fost un conducător măreț și nici nu a condus „de la o mare la cealaltă„ De asemenea, povestea lui Iisus spune că a fost respins de către clerul rabinic, pe când o împlinire a acestei profeții ar însemna ca el să fie acceptat.
Psalmul 22:16-18 cel mai ușor de demontat David nici măcar nu a fost profet, iar psalmii lui nu sunt considerați profetici în iudaism. David vorbea despre el însuși și despre cum el era încercuit de inamicii săi, fiind vânat de câini, mușcându-l de mâini și de picioare.
Capitolul 53 din Isaia vorbește despre națiunea Israel, personificată ca o persoană. Nu poate fi o profeție despre Iisus. Isaia 52 clarifică că este vorba despre Israel, cap 52 descriind situația lor anterioară, iar 53 descriindu-le eventuala răscumpărare, dar aceea nefiind prin Hristos. Chiar dacă are câteva asemănări asta nu contează.E ca și cum ai spune că povestea copilăriei lui Sargon I din Akkad a prezis-o pe cea a lui Moise, fiind atât de similare, sau că copilăria lui Moise a prezis-o pe a lui Iisus din același motiv. Similaritățile nu înseamnă profeție. Iar de asemenea Iisus nu a fost niciodată zdrobit( Isaia 53:5) și nu a redus niciodată împărați la tăcere(Isaia 52:15) pentru că nu a fost niciodată recunoscut de conducători importanți și nu a avut niciodată copii și urmași(Isaia 53:10), nu a fost niciodată bătut de Dumnezeu (Isaia 53:4), nici nu a avut viață prelungită(Isaia 53:10) nu și-a împărțit prada cu alți nobili(Isaia 53:12) pentru că nu a fost niciodată recunoscut de nobili și nici nu a fost vreun conducător cu pradă de împărțit precum Israel. De asemenea, Isaia nu menționează reînvierea, care ar fi fost elementul cel mai important al poveștii. Deci cap 52-53 clar vorbesc despre Israel, nu Iisus. Cele mai multe versete sunt oricum menționate a fi în trecut, deci nu poate fi o profeție, de aceea aceste capitole nu sunt mesianice în tradițiile evreiești.
Daniel 9 din nou o profeție evreiască care nici măcar nu a fost una citată în evanghelii ca fiind împlinită. Varianta în care se folosește cuvântul săptămâni este o traducere greșită și de asemenea nu a prezis de nicio formă venirea lui Iisus pentru că cartea aceasta datează din secolul 2 î. Hr. În versiunea originală cuvantul Shavuim din ebraică însemna o perioadă de timp multiplicată cu 7 iar în acest context însemna 7 ani. Îngerul Gabriel încerca să îi explice lui Daniel că va mai dura 490 pană când templul va fi reconstruit. O altă profeție eșuată.
Din nou Isaia 50 vorbește despre oamenii lui Israel personificați ca o persoană. Isaia 49 confirmă asta.
Zaharia 12:10 Din nou, profeția asta vorbește despre Israel și despre conflictele lor militare de la vremea respectivă. Chiar versetul de mai sus spune asta iar Zaharia 12:1 din nou vorbește despre Israel. E clar că nu este o profeție despre Iisus. Serios creștinilor, încetați să mai scoateți biblia din context!
„Cu siguranţă, Vechiul Testament prezice venirea lui Iisus ca Mesia."
Mesia trebuia să fie descendent de a lui David(Isaia 11:1)(autorii evanghelilor au încercat să împlinească acest criteriu, dar dacă Iisus era fiul lui Dumnezeu, nu ar mai avea nevoie de genealogie, iar cele 2 genealogii sunt foarte diferite), într-o eră a păcii(Isaia 2:4), să îi răscumpere pe evrei și să îi ducă înapoi în Israel(Isaia 11:11-12; Ieremia 23:8; 30:3; Osea 3:4-5), va stabili un guvern în care Israelul va fi stăpânul tuturor celorlalte popoare(Isaia 2:2-4; 11:10; 42:1), va reconstrui templu(Ieremia 33:18), va restabili legea mosaică drept legea pământului( Ieremia 33:15) Iisus nu a reușit să îndeplinească niciunul din aceste criterii.

| Octavian199 explică (pentru chuckmanson):

Ce am zis eu sa nu mai luati din ceea ce trebuie demostrat?

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Putea fi oricine rolling on the floorErau cativa oameni si cum ai zice 's-a nascut din samanta aluia' rolling on the floor

| Helper07 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu te oboseste toata rastalmacirea asta a scripturii? Inventarea de implinire al altor "profetii" doar ca sa dea impresia ca nu e vorba de Isus cand in mod foarte clar Il reprezinta pe Acesta?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Frate in Biblie scrie arborele genealogic de la Adam la Iisus Hristos.
Nu puteau minti, fiindca evreii isi scriau stramosi, persoanele scrise in arborele genealogic, sunt cunoscute de evrei.
SI acele persoane sunt recunoscute istoric.
In afara de Adam.

| chuckmanson a răspuns (pentru Helper07):

Singurul care răstălmăcește scriptura ești tu. Tu nici măcar nu poți să ai o înțelegere corectă a folclorului evreiesc și spui că îți prezice personajul de basm. Tu nici măcar nu ai citit profețiile în context și încerci după aia să mă acuzi pe mine pentru că nu ai argumente. Tipic creștinilor!

| chuckmanson a răspuns (pentru Octavian199):

Ce vrei să spui cu asta?
I-am demonstrat doar ăluia că profețiile din vechiul testament nu îl prezic pe Iisus.
Doar că ăla nu are argumente și zice că răstălmăcesc scriptura deși el nu poate nici măcar să citească câteva versete în context, deși creștini mereu ne acuză pe noi că scoatem biblia din context și nici să înțeleagă puțin folclor evreiesc

| Octavian199 explică (pentru chuckmanson):

Scuze, nu era pentru tine.Am gresit userul.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Asa pot sa prezic si eu, ca intr-o zi se v-a stinge soarele, vezi ca sunt mare profet?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

E o profetie din Biblielaughing

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Deja?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

In Apocalipsa

| Helper07 a răspuns (pentru chuckmanson):

Tot ce ti-am prezentat sunt argumente iar contextul e foarte clar. Toate acestea vorbesc despre Isus, chiar crezi ca ar fi o concidenta incredibila (dupa tine) ca aceste pasaje ne fac sa ne gandim la implinirea lor cu Isus? Cum ar fi nasterea Lui sau calaritul pe magar, sau faptul ca nu scotea o vorba in fata acuzelor "ca o oaie muta inaitea celor ce o tund", sau mortea Sa pentru pacatele noastre, Daca in Isaia 53 ar fi vorba de poporul Israel personificat ca o persoana, ei bine, moartea pentru pacatele noastre n-ar avea ce cauta, nici "oaia muta", nici altceva.

| chuckmanson a răspuns (pentru Helper07):

Iisus nu a fost niciodată zdrobit, nici nu a redus regi la tăcere, nici nu a avut urmași, nici nu a fost bătut de YHWH nici nu i s-au prelungit zilele, și nici nu a avut pradă de război să o împartă cu nobili, iar Isaia nu menționează reînvierea. Cum explici toate asta?

| Helper07 a răspuns (pentru chuckmanson):

Vorbire metaforica.

| chuckmanson a răspuns (pentru Helper07):

Numai ce nu vă convine vouă e metaforic, restul e adevărat, nu-i așa?
Și încă o întrebare, cum decizi ce părți din biblie sunt literare și care metaforice?
Și apropo vezi că Coranul are și el destule profeții împlinite, printre care și formarea națiunii Israel. Ok, la vreo cateva sute de ani după Biblie, dar cu mult mai mult de 1000 de ani înainte de eveniment și mult mai multe chestii http://musliminc.com/......illed-8853
Coranul chiar l-a prezis pe Trump! https://religionnews.com/2017/01/31/is-trump-fulfilling-quranic-prophesy/
Deci te vei face musulman acum?
Pentru că dacă nu, iar profețiile coranice nu contează pentru tine absolut deloc, cred că îți poți imagina cat de mult înseamnă interpretarea ta greșită a folclorului evreiesc pentru mine!

| Helper07 a răspuns (pentru chuckmanson):

Implinirile profetiilor coranice pot fi rezultatul teinterpretarii acestuia.
In Biblie ne este clar cand un anumit pasaj se refera la o vorbire concreta sau metaforica. Daca am lua totul literalmente sau doar metaforic, nu am ajunge la nicio profetie implinita insa Biblia e clara insa evident ca este interpretata spre pierzarea celor alesi. Satan va intarata sufletele sa faceti aceasta lucrare.

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Musulmanii: daca te convertesti la islam suntem fratii tai.

Cartea lui Iosua: canaanitii nu trebuie convertiti, ci exterminati direct.

| Helper07 a răspuns (pentru doctorandus):

1. Canaaniti din acele timpuri erau ca ateii din zilele noastre (probabil), cum ai fi vrut sa-i converteasca?
2. Crezi ca le-ar fi dat asa de buna voie pamanturile lor ca sa isi formeze Israel o natiune?
3. Dumnezeu le-a poruncit acest lucru asa ca oricare ar fi motivul nu pot fi invinuiti.
4. In incercarea de a face asta exista riscul sa se piarda si ei pe drum la cat de repede uitau de Dumnezeu si treceau la idoli, sa se mai imprieteneasca cu canaanitii mai trebuia.
5. Pacatele lor erau mari, si Sodoma cu Gomora au fost nimicite pentru pacatul lor, presupun ca erau o cauza pierduta.

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Deci copiii sub trei ani erau atei? Trebuiau omorati direct, nu educati sa creada in Dumnezeu?

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Daca Dumnezeul tau a dat ordine sa omoare pruncii: tu-l in jbant de Dumnezeu!

| Helper07 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu-L poti judeca pe Dumnezeu pentru ca nu poti judeca ceea ce nu cunosti.

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Religia este despre moralitate. Daca Dumnezeul tau e imoral, am tot dreptul sa-l judec. Noi secularistii suntem mai morali ca dumnezeiasul tau.

| Helper07 a răspuns (pentru doctorandus):

Poti da vina pe soare pentru ca e frig afara?

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Soarele nu este o persoana, ca sa poata avea moralitate. Un recamier nu poate face alegeri morale, la fel si Soarele.

| Helper07 a răspuns (pentru doctorandus):

Spune-mi, tu plantezi grau intr-un camp cu neghina? Nu, ci prima data trebuie sa smulgi buruiana astfel i-a ii va lua apa si substantele necesare cresterii si ii va face umbra astfel incat graul sa nu dea roadele pe care putea sa le dea daca nu era neghina. Cat despre copii, Dumnezeu nu va judeca pe nimeni pentru ce n-a cunoscut ci doar dupa ce li s-a dat sa cunoasca, dar copii mici nu au nicio vina, ei si toti aceia care sunt handicapati mintal, vor mosteni cerul fiindca n-au nicio vina.

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Da, asta e cum si-au pus problema niste militari catolici (cruciati) care atacau in numele Vaticanului un oras in care erau laolalta catolici si eretici: omorati-i pe toti, Dumnezeu ii va sti pe ai sai!

http://istoriiregasite.wordpress.com/......pe-ai-lui/

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Dap, daca omori un bebelus se duce direct in rai. Daca-l lasi sa creasca mare poate ajunge-n iad. Asa ca de ce crestinii nu omoara toti bebelusii? Conform logicii tale cel mai bun lucru pe care-l poti face cu un bebelus este sa-l omori. Isus te va rasplati ca i-ai trimis un suflet in rai. Daca-l trimiti garantat in rai, de ce-ar fi pacat? Daca-l lasi sa creasca pierde garantia mantuirii.

Poate e din cauza ca nici Martin Luther, nici Papa de la Roma nu au predicat minciunile tale?

Misionarul: Acum din moment ce ti-am explicat cine e Isus Hristos si nu vrei sa-l urmezi vei ajunge-n iad. Daca n-ai fi aflat asta ai fi ajuns in rai.

Indianul amazonian: Pai n-ar fi fost mai bine sa nu-mi explici cine e Isus Hristos?

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Scris de minrest:

Draga Mircea, stii cum se citea presa fascista? Pe timpul lui Mussolini, un slogan al Partidului Fascist proclama ca presa fascista se citeste invers, tinand ziarul cu titlul in jos. Toti functionarii erau membri ai partidului, era conditia ca sa isi pastreze serviciul, (de aceea carnetul de partid se numea ''tessera del pane'', carnetul painii), si ii puteai vedea la cafenea, seriosi, tinand ziarul invers in mana ca si cum ar citi. Asta inseamna sa nu interpretezi, daca esti consecvent. Esti de acord cu un punct de vedere, indiferent care o fi ala. Asta inseamna sa nu interpretezi, sa nu intelegi nimic, dar sa fi de acord cu interpretarea altuia. Tu interpretezi Biblia, dar o faci inconstient, caci nu ai nici macar notiunea de interpretare, si asta asigura rezultatul prost al interpretarii tale. Daca te uiti mai sus, am explicat concluziile aberante la care ajung multi interpretand Biblia, prin faptul ca nu stiu ce e aia interpretare, si nu sunt constienti ca o interpreteaza. Quod erat demonstrandum. Multumesc ca mi-ai ilustrat explicatia cu un exemplu.

| Helper07 a răspuns (pentru doctorandus):

Dumnezeu e dragoste si dreptate, nici una dintre aceste elemente n-o desfiinteza pe cealalta. La fel cum soarele e o sursa de caldura si nu poate produce frig la fel si Dumnezeu e o sursa de iubire si nu poate pacatui. Legea lui Dumnezeu e Legea Iubirii fiindca in asta se intrupeaza toate poruncile. Daca legea se intrupeaza in iubire(de aproapele si de Dumnezeu), incalcarea ei nu se face neaparat printr-o regula nerespectata ci prin iubirea de sine - mandria. Daca Dumnezeu e iubire (pentru celalalt) atunci nu are cum sa-si incalce Legea. Legea a fost impartita in porunci pentru om odata cu intrarea pacatului in lume. Un om nu poate ucide decat prin ura, de aceea e pacat si de aceea nu era pacat atunci cand trebuiau sa-si ucida dusmanii, pentru ca nu-i urau personal dar era o necesitate. Daca Dumnezeu face totul din iubire n-are cum sa pacatuiasca. E pacat daca un copil isi loveste parintele dar nu e pacat ca un parinte sa-si loveasca copilul pentru ca a gresit (ca sa-ti dau un exemplu) fiindca parintele o face din iubire in timp ce copilul o face din ura.

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Hai, dom'le, las-o balta cu scuzele astea puerile. Devii ridicol. Ai redus teologia crestina la scuze ridicole. Din tot ce-au scris teologii timp de mii de ani n-ai putut reda decat aberatii infantile. La modul la care scrii s-ar putea sa vrei sa-ti bati joc de teologia crestina. Cel putin asa lasi impresia, ca faci pe misionarul dar de fapt scrii in bataie de joc, scopul tau nemarturisit fiind sa faci crestinismul de cacao. Daca esti sincer, cred ca n-ai inteligenta necesara pentru a intelege teologia si teodiceea. Sau esti imatur sau needucat.

| Helper07 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu nu interpretez biblia fiindca stiu ca Dumnezeu nu poate fi nedrept.

| Helper07 a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu mai multa teologie ca tine si sunt sigur ca pacatul consta in ura. Orice e facut din iubire nu poate fi numit pacat. Nu sunt nici imatur nici needucat, nimeni nu are dreptul de al judeca pe om in afara de Dumnezeu fiindva doar El ne cunoaste pe deplin.

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Lasa-i pe altii sa predice evanghelia, tu esti inapt pentru asta. Unui doctor in teologie i-ar fi rusine de ce poti sa scrii tu.