| OctavianDanielMaria a întrebat:

Credeti ca ar castiga cel care ar da in judecata crestinismul, iudaismul si islamul (pe adeptii lor) pentru plagiat?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai identifica exact persoana ce-a scris biblia sau coranul, clar că ai câștiga

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu este autorul Bibliei chiar daca a fost scrisa de mai multi oameni. Iar Dumnezeu a poruncit ca Biblia sa fie vestita pana la marginile pământului. Dumnezeu va judeca mai degrabă pe cei care au modificat-o si au învățat astfel pe alții.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E modificata prin învățături si practici care nu sunt după Biblie. Biblia este aceiași ieri, azi si in veac.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iudaismul a fost inainte de crestinism, iar crestinismul a fost inainte de islamism. Asta e clar. Dar nu vad de unde si pana unde plagiat. De la iudaism la crestinism este un intreg Nou Testament, adica noul legamant, si Isus, partea cea mai importanta. Astfel ca sunt 2 lucruri foarte diferite. De la crestinism la islamism, iar este o mare diferenta. Au alta carte sfanta, alt profet. Astfel ca nu, nu cred ca ar avea vreun sens acuzatia de plagiat. Crestinismul CONTINE iudaismul, plus Noul Testament. Este lucru cunoscut de oricine. Iar islamismul spune clar ca e inspirat de Isus. Nu e ca si cum au furat unii de la altii pe ascuns, pe nestiute. Plus ca nu ai pe cine sa acuzi. Doar nu o sa acuzi toti adeptii, miliarde de oameni, nu ar avea niciun sens. Daca e ai da in judecata scriitorii, dar nu mai sunt in viata.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cum crezi ca poti sa castigi contra judecatorilor care au fost deja pusi de ei? Sa-i dai in judecata pentru ce anume, ca au facut ce? Cand avem o educatie care spune ca ei sunt cei corecti. Educatia a fost aleasa dinainte sa te nasti, sa gandesti intr-un anumit mod, altfel la izolare ajungi, Unde vrei sa-i dai in judecata, al judecatorul lor, ca esti tu cine si vrei ce? Si ce dovada vrei sa arati, cand ei au deja aranjata "dovada" care ii sustine?

| hacktek a răspuns:

Nu ar câştiga, mai degrabă ar fi exorcizat după metoda "Tanacu"...

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

În vizită de lucru! happy