| martzian a întrebat:

Credeți că vom continua să existăm, într-o formă sau alta, și după moartea trupului sau că lopata groparului este ultimul răspuns al vieții (după cum plastic se exprima cineva)?

44 răspunsuri:
| martzian explică (pentru costis):

Multumesc pentru raspuns. As dori, insa, mai concret: ce crezi tu legat de aceasta speranta si cum ai ajuns la aceasta concluzie?

| martzian explică (pentru celmaibun1):

"lopata groparului nu si are sensul in intrebare" - este o figura de stil pe care am auzit-o la un vorbitor si mi-a ramas in minte.

| Holiday a răspuns (pentru martzian):

"Apropo, nu iti datoreaza nimeni o demonstratie care sa te scuteasca de propria responsabilitate de a afla adevarul."

La intrebare ti-am raspuns demult, poate n-ai citit, sau ai uitat(iar), dar vad ca tu sustii altceva fara nici o dovada, mai mult, daca esti intrebat ce argumente ai, vii cu afirmatia cum ca nu datorezi explicatii nimanui pentru ceea ce sustii. Ce vrei acum, sa-ti detaliez procesul de descompunere si apoi eventual fosilizare, ma gandesc ca nu e cazul, sau vrei imagini cum arata o persoana decedata de o zi, o luna, un an, o suta de ani sau cateva mii/zeci de mii de ani?! Vii si sustii tot felul de fantezii, dar cand vine vorba de argumente o dai cotita ca nu e responsabilitatea ta sa demonstrezi ce sustii...Ce vrei sa auzi, ca o sa traiesti vesnic in iad/rai sau aiurea? Ei bine nu, n-o sa traiesti vesnic, asta e, obisnuieste-te cu ideea, sau agata-te in continuare de fantezia asta.

| martzian explică (pentru Holiday):

Probabil ca nu ai observat, dar eu nu am folosit in aceasta intrebare cuvantul suflet si nici nu vorbeam despre Dumnezeu. Obsesia pe care o ai spune multe despre ceea ce iti doresti de fapt. Pana la urma nu trebuie sa te simti obligat sa raspunzi mereu. Dar ma bucur ca o faci, asa te pot intelege mai bine.

O seara binecuvantata, sa ai, prietene!

| Holiday a răspuns (pentru martzian):

"O seara binecuvantata, sa ai, prietene!"

Binecuvantata, de cine?

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru navaspatiala):

Nu ca ar recunoaste public vreunul, dar dorinta de nemurire a unora e atat de mare incat nu mai tin cont de nici un argument, Sa fim seriosi, pana la urma ce-ti promite credinta in orice zeu al oricarei religii, cu ce sunt momiti credulii? Evident, cu viata vesnica, si mai mult de atat, si intr-un loc minunat care dealtfel difera de la credinta la credinta. Iti dai seama ca nu e usor sa accepte cineva, dupa ce s-a visat nemuritor, ca de fapt o sa-l manance bacteriile si viermii ca si pe noi astilalti necredinciosii.

| Lizzu a răspuns:

Inca sunt in impas in legatura cu subiectul intrebarii tale. Si cred ca voi fi toata viata.

Mi-as dori ca ceva din noi sa mai existe intr-o forma sau alta si sa mearga in alte taramuri.
Numai ca nu stim daca informatia, constiinta, ramane nealterata sau, dimpotriva, isi pierde pe parcurs integritatea...

| martzian explică (pentru navaspatiala):

Draga navaspatiala, nu vi se pare ca rabufnirea dumneavoastra este disproportionata in raport cu ceea ce am afirmat eu? Imi puneti cuvinte in gura si asta nu se face. Am pus o intrebare simpla, pentru a ma lamuri cu privire la ceea ce ati vrut sa spuneti, nu v-am contrazis in nici un fel. Mai erau si altele, apropo de explicatia dvs, dar ma bucur ca nu am facut-o, daca nu sunteti capabil sa va gestionati emotiile.

O zi frumoasa.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian explică (pentru navaspatiala):

Draga navaspatiala, pentru prima oara simt ca cineva este mai aerian decat mine. happy

"ba din contra sunt mai multe argumente SOLIDE ca chiar nu exista." - Mi-ar placea si mie sa stiu cum arata un astfel de argument solid. Puteti oferi cateva exemple?

"Adica eu iti expun deja parerea mea despre suflet si tu repeti iar intrebarea?" - Asa se intampla cand cititi printre randuri. Eu am mers pe logica dvs, intreband: "Faptul ca nu se poate demonstra inseamna ca el nu exista?"

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns:

Eu cred asa simplu cum scrie in biblie, si cum au intarit oamenii mai apropiati de Dumnezeu decat mine.
Personal, eu am incetat sa caut despre acest adevar, insa cautarea despre schimbarea personala nu cred ca trebuie sa inceteze niciodata.
Eu sunt ortodox si spiritualitatea ortodoxa ofera multe modele de smerenie, de rabdare, de iertare si multe cuvinte de invatatura ale celor inteleptiti de Duhul Sfant.
Ce ma nedumereste este de ce atatia oameni isi pun toata puterea vietii pentru a-mi demonstra marele adevar al "Lopetii", cum bine ai spus.

| martzian explică (pentru navaspatiala):

"corect era din partea ta odata ce iti expun o parere sa-mi arati ca e gresita ca mai apoi sa intrii in alte "subiecte"." - Nu ti se pare absurd sa intram intr-o discutie din unica dorinta de a demonstra ca celalalt este gresit, mai ales inainte de a intelege ce crede, pana la urma? Din pacate ne plangem de astfel de tratamente, iar atunci cand ele nu sunt practicate... le ducem dorul. Poate ca ai dreptate, cu atitudinea asta nu vom ajunge nicaieri, asa ca don't bother