| Aborted a întrebat:

Credeti ca i pot cere lui dumnezeu o dovada ca exista?

53 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca da! Daca vii inaintea Lui cu o inima sincera si curata, Il vei gasi.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu pentru toata lumea a oferit dovezi ale existentei sale prin Biblie si creatie.Profetiile implinite din Biblie sunt alte dovezi despre existenta sa.

| Aborted explică (pentru danay72):

Faptul ca intr o carte spune ca unu a zburat nu e o dovada.

| danay72 a răspuns (pentru Aborted):

Ca sa poti sa intelegi orice lucru ai nevoie sa cauti dovezi.La fel e si cu Biblia.Doar daca o studiezi cu atentie din punct de vedere istoric, arheologic, geografic, stintific etc, poti sa vezi dovezi clare ale existentei lui Dumnezeu.

| Aborted explică (pentru danay72):

Ori esti un geniu si ai studiat biblia, ori crezi in ce spun altii si asta nu poate insemna decat un singur lucru despre tine.

| danay72 a răspuns (pentru Aborted):

Studiez Biblia de peste 20 de ani si in fiecare zi imi fac timp s-o analizez, pentru ca e o carte fascinanta si ma ajuta in orice aspect al vietii mele si sunt sigura ca si pe tine te poate ajuta, daca o analizezi pe subiecte.De un real ajutor poate fi situl www.jw.org

| Lizzu a răspuns (pentru Aborted):

Si eu i-am cerut de multe ori in trecut, si nu numai din curiozitate ci doar pentru ca simteam ca vreau sa existe cineva care sa ma inteleaga si chiar credeam ca exista si ca stie tot ce am in suflet.

--Cere, dar nu te astepta sa-ti apara un inger la coltul patului noaptea si sa-ti spuna ca dzeu exista.
Orice e interpretabil dupa ce ii ceri asta.
Mintea ta e autosugestionata la greu si orice mic detaliu pe care il vei observa (asta daca esti atent) ti se va parea un raspuns de la dzeu, orice e interpretabil.
E o iluzie totusi...nimic palpabil si m-am saturat sa tot cred in iluzii.

| Aborted explică (pentru Lizzu):

Sunt total de acord.
Ceea ce merita sa studiem cu adevarat e creierul nostru nu dumnezeu.
Ce parere ai despre ideea cum ca noi am folosi doar 5% din capacitatea creierului.
(Maxim folosesc 1% si asta doar pentru a manca, respira si a se ruga.)

| Lizzu a răspuns (pentru Aborted):

Nu stiu.mi se pare infim procentul asta.
Si ma intreb pe ce se bazeaza oamenii de stiinta cand afirma faptul ca un om normal isi foloseste doar 5-10% din toata capacitatea creierului.

Pai cei care folosesc doar 1 % cred ca sunt ca niste legume ambulante. Si e pacat. Sa nu fii curios in legatura cu lumea inconjuratoare,macar putin, sa te intrebi ce esti, de unde vii, unde te duci, ce e cu tine aici si ce trebuie sa faci, din ce esti format.

Sa fii curios in leg cu organismul, cu legaturile neuronale, sinapsele care ne ajuta sa traim, fara ele cred ca am fii egali cu 0.
Eu cred ca am involuat in loc sa evoluam. Altfel am fi toti genii.
--- Unii spuneau ca daca am folosi 100% din creier, ar exploda.
Cred ca trebuie sa stii la perfectie toate domeniile lumii, sa fii deodata si fizician, si matematician, filozof, astronom, psiholog etc etc. Stii, cum erau marii invatati antici.

Dar cred ca si ei stiau foarte putin din fiecare domeniu...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Aborted):

Nu e adevarat, toti folosim 100%, doar ca unii nu sunt interesati sa inteleaga ceva si atunci creierul se foloseste doar de ce are.

| RAY a răspuns:

A cere dovezi despre dumnezeu e ca si cum ai cere unui om dovezi pentru orice personaj din basme, in mod clar din nimic nu a aparut un creator si suntem rezultatul evolutiei

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, cica "fara credinta nimic nu sunt", asa ca daca ceri dovezi inseamna ca nu crezi, iar daca nu crezi, nu exista. Sunt amuzanti crestinii care se roaga sa le dea un semn si-l primesc.

| milan9 a răspuns:

Desigur, dar depinde cum vei aştepta răspunsul, pentru că oricum, Dumnezeu permanent încearcă să ne apropie de credinţa în El.

Una din aceste modalităţi o reprezintă armonia creaţiei Sale:

- Spre exemplu, pentru a crede că viaţa a apărut în mod întâmplător, accidental, ar fi trebuit îndeplinite un lanţ întreg de,, coincidenţe’’, de întâmplări norocoase, de probabilităţi (care însă tind spre zero ca posibilitate de realizare).

,, Coincidenţe’’ referitoare la univers (pentru ca naşterea panetelor şi a stelelor să poată fi posibilă): mărimea potrivită a exploziei iniţiale, mărimea potrivită a gravitaţiei, mărimea potrivită a forţei nucleare tari;
,, Coincidenţe’’ referitoare la sistemul planetar (pentru a se putea susţine viaţa): mărimea şi masa exactă a soarelui, distanţa potrivită dintre soare şi centrul galaxiei, distanţa potrivită dintre soare şi cel mai apropiat braţ din spirala galactică, distanţa exactă dintre pământ şi soare, mărimea Pământului şi valoarea potrivită a forţei gravitaţionale a acestuia.
,, Coincidenţe’’ referitoare la planeta Pământ (care să poată susţine viaţa); Câteva calcule simple pot demonstra că probabilitatea apariţiei vieţii în mod întâmplător (prin amestecul de aminoacizi de tipul dextro şi levo) este foarte mică, practic imposibilă chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (aşa cum se consideră în prezent), ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde. Dacă s-ar considera foarte optimist că pe pământ ar fi existat un milion de locuri care să întrunească condiţiile ideale potrivite în care să se fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a celor 410 de structuri de aminoacizi, probabilitatea să apară înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult sub limita de 1 din 10,, la puterea" 40 admisă ca limită de discuţie de către fizicieni. Deci şansa de apariţie a vieţii în mod accidental este infimă, practic nu exista!

| Aborted explică (pentru milan9):

Am citit primele 10 randuri din lungul tau raspuns.
Data viitoare te rog limiteaza te la 2 cuvinte ca scrii degeaba.

| milan9 a răspuns (pentru Aborted):

Vezi exact asta se întâmplă şi cu dovezile pe care
Dumnezeu ni le pune cu multă iubire la dispoziţia noastră pentru a crede:
SUNT PREA MULTE! laughing

| Aborted explică (pentru milan9):

Multe si inutile exact ca in comentariile tale.

| milan9 a răspuns:

Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| milan9 a răspuns:

Ceea ce ţi-am scris eu acolo, dacă vei citi până la capăt (nu cred că ai făcut-o cu atenţie) este tocmai PRAGUL DE MISTER peste care nu poate trece ştiinţa de vreo câteva zeci de ani încoace!

"Pragul" acesta constă tocmai în faptul că acest mister al vieţii nu se încadrează tocmai în legile cunoscute ale fizicii...

Este ca şi cum tu spui acum că din 100 piese banale de puzzle ştiinţa nu poate contrui azi o fiinţă vie, DAAAAAAR... peste 200 de ani ştiinţa va putea contrui o fiinţă vie din 100 piese banale de puzzle... happy
La fel este şi cu gena aceea (organism viu) alcătuită din doar câteva sute de atomi banali... happy

| sublime89 a răspuns:

Nu poti, ca nu exista, si ar fi pacat sa-ti pierzi vremea. Oricum n-o sa primesti nimic si daca o sa te rogi in genunchi 50 de ani fara pauza. Poate doar o halucinatie laughing

| Lizzu a răspuns:

De ce ai simti ca vrei sa ceri o dovada a existentei lui? te-ai intrebat asta? cu ce scop? de ce simti asta? sa scapi de indoieli?

| Aborted explică (pentru Lizzu):

Eram curios sa vad ce se intampla.

| Lizzu a răspuns:

Dar tu stii sa scrii?
Ia incearca sa cauti in DEX macar un cuvant din ce-ai postat acum, sa vezi, il gasesti?

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Lizzu):

laughing))))

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Troll. E vineri, tot "uichendu" e liber nenea psihiatru sau e inchis la farmacie, asteapta-te la multe conturi, aaa, utilizatori noi, in astea 3 zile. :))

http://i.imgur.com/nr6OJ3R.png =)) 19 ian era sambata

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

rolling on the floor aoleu Mada laughing asta suna a canibalism, pe bune.
Oare organele ateilor sunt atat de delicioase incat sa vrea sa le manance?batting eyelashes
Da, o fi troll n-o fi dar acesta de acum suna a arab, acela era roman.

Copilaaa micaa...nu te lua dupa satan laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Sufera de multipla personalitate, sau poate "ie" mai multi thinking

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

thinking mister neelucidat.

| ErrorFound a răspuns:

Nu, s-ar supara foarte tare. Te-ar arunca in ghena...Pardon, in ghehena.Cum sa-i ceri asa ceva? El iti spune sa crezi doar in el fara sa ai vreo indoiala.

| Maxim96 a răspuns:

Daca vei dori din toata inima sa-L gasesti atunci negresit i-L vei gasihappy

| Aborted explică (pentru Maxim96):

Nu vreau sa ma transform intr un retardat mintal.
Pentru a mi dori din toata inima sa gasesc ceva ce nu exista trebuie sa am un nivel ridicat de nebunie.
Vreau sa mi pastrez gandirea rationala, prin asta vreau sa l caut nu prin inimi euforice.
Si n plus crezi ca daca as fi capabil sa l caut din toata inima as mai avea nevoie sa l caut?

| Maxim96 a răspuns (pentru Aborted):

Da,daca i-L cauti i-L gasesti.Sa gusti putin din dragostea Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound a răspuns (pentru Aborted):

Nu confunda te rog nebunii cu retardatii. Nebunii au o viziune subiectiva asupra lumii, nu ca astia.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Am vazut ce-ai facut acolo, am vazut.winking "sa gusti dragostea lui" rolling on the floor Aborted ia gandeste-te putin. laughing

| Aborted explică (pentru ErrorFound):

Da l in dragostea mea acum am vazut si eu rolling on the floor

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

Am vrut sa spun sa te impartasesti de dragostea lui cea mare.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

De unde atata dragoste? aceasta dragoste e iluzia ta, e dorinta ta si o atribui universului.

| Maxim96 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu e in iluzia mea.I-mi pare rau si ma doare inima cand vad ca oamenii nu-L accepta pe Creatorul. Daca nu m-ar fi ajutat pe mine, nu as fi atat de incredintat in existenta Lui.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Este poate dorinta noastra ca cineva suprem sa ne ajute.
Am citit despre problema ta si ma bucur ca te-ai facut bine.

Dar faptul ca tu crezi ca cineva suprem (dzeu) a avut vreo contributie cred ca este un pic nonsens.
Daca ai urmat tratament, acel tratament si-a facut efectul in organismul tau mai mult ca sigur.

Asta ne place tuturor sa credem, ca exista cineva care are grija si ne pazeste de rau. Nu stiu sigur daca asa si este in realitate. E doar dorinta omului de protectie. Si o cauta mai sus de lumea asta fizica.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Da, dar se intelege altceva. + ca ai spus si tu ca esti ceea ce nu vrei sa fi.

| NuMaContrazice a răspuns:

De ce nu, dar nu te astepta sa vina intr-o seara si sa-ti spuna "EXIST!", o sa ai parte de o dovada pe care s-ar putea foarte usor sa o confunzi cu o simpla intamplare/coincidenta, iar asta doar in cazul in care nu crezi in El.

| Athée a răspuns:

Dumnezeu exista, insa nu cum il vad crestinii. Incearca sa iei termenul de " Dumnezeu " ca si creator al nostru. Am aparut si noi de undeva, nu?

Daca ar exista acest Dumnezeu in care se increde atat de multa lume, ma indoiesc ca ar fi atat de mandru, incat sa te alunge intr-un colt al iadului daca nu mergi la biserica, sau ai o alta viziune asupra lumii. Nu cred ca ar fi ceva de genul: " Crezi in mine si preaslaveste-ma sclavule, sau te-ai dus dracu! "

Deci Dumnzeu inseamna cu totul altceva...http://netjret.wordpress.com/2013/07/05/agartha-romania/

| Polonic1 a răspuns:

Pacatosule cum indraznesti sa te indoiesti de d-zeu?

| Aborted explică (pentru Polonic1):

S a dus efectul.
Maine la aceeasi ora am sa l caut iar.

| Penisu a răspuns:

Nu

| Aborted explică:

De fapt nu e o prostie sa spui ca viata e un mister, dar intelegi tu ce am vrut sa ti spun.

| CapitanPufuletee a răspuns:

El iti ofera in fiecare zi dovezi:-) faptul ca traiesti este o dovada pura ca El exista si te si iubeste :-)

| BadBEver a răspuns:

Dumnezeu exista in mintea ta, in realitate el nu e... deci n-ai cum sa il vezi sau sa ai vreo dovada

| RandomDeTot a răspuns:

Scriptura spune ''Orice veti cere prin rugaciune cu credinta ve-ti primii''. Deci da poti dar trebuie sa te rogi pentru a primi semnul si sa crezi ca vei primi semnul cerut.

| liviumarius2013 a răspuns:

Punel pe creator la incercare, si sigur nu vei fi dezamagitwinking ..iti spun de Pe propria experienta.

| Lucian9669 a răspuns:

Bah voua nu va ie rusinea ca radetiii de Dumnezeu. Ce copiii retardathi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lucian9669):

Asa ma gandeam si eu, sunt retardathi astia no talking

| Aborted explică (pentru Lucian9669):

Am dreptul la libera exprimare asa ca taci ipocritule.
Du te cu dumnezeu in pestera.