| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Iisus ar fi impotriva violentei domestice?

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Florazul15 a răspuns (pentru AMATTO):

Pai pe vremea lui nu a facut nicio schimbare in ce consta pozitia femeii. De aceea am intrebat, cum credeti ca ar reactiona el daca ar trai in timpurile noastre legat de acest aspect. Si nu sunt barbat, sunt femeie

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu cred ca ar face parteneriat cu Pfizer pentru reclama la Viagra ("te scoala din morti").
Scuze blushing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Florazul15):

Pai crestinismul a cam promovat misoginismul.
Acum nu stiu parerea lui Iisus, ca nu mai lucreaza cu publicul de mult. Dar aia care au interpretat actiunile lui, au zis ca femeia e un fel de animal domestic, iar barbatii conduc lumea.
Eu zic ca toti oamenii au drepturi egale, dar nevaccinatii ar trebui sa stea acasa.

| Florazul15 a răspuns (pentru AMATTO):

Trebuia sa fie mai clar. Atunci cand au vrut sa lapideze acea femeie acuzata de adulter de ce nu a spus ca nu e ok sa actioneze asa, ca si barbatul e vinovat nu numai femeia?

| Florazul15 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai tocmai daca credinta pe care el a promovat-o este misogina inseamna ca si el a fost, nu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Florazul15):

Nu stiu, am auzit ca n-avem voie sa cercetam laughing
Mie oricum nu imi place personajul, e prea cu telenovela. Il prefer pe Bosquito (Radu Almasan), la categoria pletosi.

Răspuns utilizator avertizat
| Florazul15 a răspuns (pentru AMATTO):

Lapidarea unei femei este mult mai grava! Si din punctul meu de vedere el nu a spus ceva concret, putea foarte bine sa se trezeasca unu care se credea fara pacat sa arunce cu prima piatra, nu? Ma ales ca lumea atunci era foarte primitiva.

| Florazul15 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cum adica prea cu telenovela?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Florazul15):

Viata lui a fost o telenovela. Fara tata (fizic), fara adapost, cu bolnavi, drame, drame, drame.
Nu e genul meu de program.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Florazul15):

Uite ca o diferenta, ce perceptie are Bosquito:
https://youtu.be/i1qkdnnCvdI
Cine mai e Iisus, dupa asa un concert?

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Normal?

| chuckmanson a răspuns:

Având în vedere perioada în care a trăit și faptul că a promovat legea vechiului testament care nu le dă nici femeilor și nici copiilor prea multe drepturi sau protecție împotriva violenței, ci dimpotrivă o promovează din plin, am dubii că ar avea ceva cu un bărbat care își lovește nevasta și îi spune că o omoară dacă îl părăsește(sunt extrem de curios ce fel de opinii au unii fanatici religioși de pe site-ul ăsta față de astfel de cazuri, deși sincer aproape nu vreau să știu, având în vedere experiențele mele anterioare).