| FashionKitty a întrebat:

Credeti ca in viitor se vor inmulti ateii, crestinii sau alta religie? Si ma refer mai mult la oameni care isi schimba religia, (nu ma intereseaza raspunsuri referitoare la cum se inmultesc crestinii...) si in mare la raspandirea religiilor. Sunt curioasa si daca sunt statistici clare in acest sens, si de asemenea cum va fi situatia in Romania pe termen lung. Pentru ca pe de o parte m-as astepta sa creasca numarul ateilor si sa cada crestinismul dar nu cred ca lucrurile sunt asa simple.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe plan mondial, deoarece religia, in mare face parte din psihicul omului, si deseori in cazul unui grup persoane e indispensabila precum si faptul ca cunoasterea tot avanseaza, in cercurile zis comune (adica cu exceptia a putini oamenii care chiar se pot detasa de religie), se va ajunge in viitor fara doar si poate la deism.

| FashionKitty explică (pentru anonim_4396):

Deismul mi se pare foarte interesant si ar veni oarecum la mijloc deci poate ar multumi pe toata lumea dar in principiu oamenii sunt incapatanati. Si marea problema ar fi ca deismul presupune sa gandesti pentru tine insuti ceea ce putini fac, presupun ca asta e exact de ce crestinismul e atat de popular, ca nu-ti cere prea mult.
Totusi sper sa ai dreptate. Personal nici nu mai stiu la ce religie sa ma incadrez dar mi-ar placea sa fiu deista, mi se pare ca e un echilibru in tot ce sustin ei.

32 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Dupa parerea mea,se vor inmulti ateii. Dupa cum ai observat, in ultimii ani, se inmultesc tot mai mult, deci e logic ca ateii vor reusii. Bineinteles ca vor fi si cei care vor fi de partea religiei, dar din ce in ce mai putini.

| Urzi23 a răspuns (pentru CristiB93):

Pana cind ateii vor deveni rasa ariana, tu crezi ca planeta numita pamant va mai fi cum o stim, oare va mai putea fi locuita Daca mergi pe principiul,,,,, ca stiinta rezolva tot, eu zic sa te mai uiti pe la tv Chiar atat de superiori sa fie ateii cu cei 47 cromozomi de care dispun si noi sa fim sub ei ca intelect, doarece dispunem doar de 46 happy

| CristiB93 a răspuns (pentru Urzi23):

Eu nu cred ca planeta pamant nu va mai fi locuita si nu sunt ateu si chiar nu ma uit la tv. De ce judeci ceva ce nu cunosti? Oare asa ar trebui sa faca un adevarat crestin?

| Urzi23 a răspuns (pentru CristiB93):

Sunt de acord cu tine poate vor supravietui niste amarati de gandaci de bucatarie si alte lighioane. Apoi se vor prasi in voie si conf teoriei evolutiei vor evolua ca apucati de dambla Chiar unde judec eu?

| FashionKitty explică (pentru Urzi23):

Imi place ca zici de atei ca sunt analfabeti dar nici tu nu stai bine cu exprimarea coerenta. Trecand peste asta sa te uiti la tv e cea mai mare prostie. Adica ma refer la posturile romanesti. Adica atunci cand nu o sa mai dea la stiri cati oameni s-au strans la moastele sf. Parascheva mai zic si eu desi dau destul de des si stiri despre preoti mai ales ortodocsi care comit pacate chiar mai grave decat oamenii de rand.
Si nu trebuie sa fi crestin ca sa fii o persoana decenta. Trebuie doar sa judeci singur ce e bine si ce e rau, nu sa-ti fie frica ca o sa ajungi in iad doar pentru ca ai facut nu stiu ce pacat sau mai rau sa crezi ca nu conteaza daca faci pacate pentru ca oricum toata lumea face si Dumnezeu le iarta ca asta e o prostie, fara suparare.

| Inferno a răspuns (pentru CristiB93):

"...ca ateii vor reusii"
Cu un singur "i" la "reusi".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Urzi23):

Nene, esti cam agramat, te rog du-te de studiaza o carte de biologie

| sabin89 a răspuns:

Cred ca nu se vor inmulti niciunii, ca natalitatea observ ca e in scadere. raised eyebrows

| Holiday a răspuns:

Crestinismul si-a atins apogeul cu atat mai mult cu cat a fost sustinut si promovat de tari europene care deja au ajuns la un nivel de educatie al populatiei care nu prea le mai permite sa creada in povesti. Dupa cum vezi inca mai are sustinere puternica doar in tari europene de mana a doua, sau a treia gen Romania, Moldova, Bulgaria, Rusia, majoritatea crestinilor aflandu-se acum in America de Sud, unde stim ca educatia lasa de dorit, coruptia e in floare, etc. dar macar ei au scuza ca au fost infestati cu povestile astea mai tarziu decat europenii.
In Europa numarul ateilor va fi in continua crestere, si, in mai mica masura a celorlalte religii, in special islamismul, din cauza emigrantilor veniti din tari unde religia inca mai e pe val.
Referitor la Romania, mai greu, dar va intelege si romanul ca povestile sunt povesti si create doar pentru manipulare si prosteala.

| FashionKitty explică (pentru Holiday):

Ai dreptate in ce spui. Eu totusi sunt curioasa daca generatiile noi, cu internetul si tot va fi mai desteptata pentru ca practic asta e singura speranta. In Romania situatia chiar e destul de naspa in sensul ca religia inca e promovata in media si in general suntem obligati sa participam la ore de religie si cate si mai cate pentru ca oamenii cred mai orice, iar crestinismul e destul de comod pentru oameni de genul. E posibil totusi, cum au spus Alcyon si Seby105 ca oamenii sa se indrepte fie spre agnosticism fie deism. Cred totusi ca acestea doua au mai multe sanse decat ateismul, in special deismul pentru ca e intr-un fel o cale de mijloc desi ideea nu e sa impaci doua tabere, ci sa alegi totusi sa crezi in ceva din propria initiativa. Dar romanilor nu prea le place sa gandeasca si oricum nu cred ca vor renunta asa usor la "afacerea" devenita biserica, in special cea ortodoxa...
Si imi amintesc o chestie relativ ciudata: fosta profa de engleza care era baptista ne-a avertizat (sa zic asa) ca cica in viitor Europa va fi plina de musulmani si vor vrea sa ne converteasca si pe noi la religia lor si poate as crede asta dar nu in secolul XXI desi am observat ca s-au inmultit prin Europa dar nu sunt pe deplin informata in legatura cu subiectul asa ca nu stiu ce sa cred.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Decaderea morala va fi din ceea ce mai mare, dar crestinismul se va raspandi peste tot in lume

| Inferno a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"dar crestinismul se va raspandi peste tot in lume"
Iar?
Parca a mai facut asta deja.

| Alcyon a răspuns:

Eu cred ca pana la urma, or sa dispara si ateii si religiosii happy Toti vor deveni agnostici.

| martzian a răspuns:

Crestinii, adevaratii ucenici ai lui Hristos, vor fi tot mai putini (proportional), dupa parerea mea. O perioada se vor inmulti si ateii. "Religiosii" se vor inmulti si ei, iar la sfarsit toti oamenii vor trebui sa se inchine cumva:

„I s-a dat (fiarei) o gură care rostea vorbe mari și hule. Şi i s-a dat putere să lucreze patruzeci și două de luni. Ea și-a deschis gura și a început să rostească hule împotriva lui Dumnezeu, să-I hulească Numele, cortul și pe cei ce locuiesc în cer. I s-a dat să facă război cu sfinții și să-i biruiască. Şi i s-a dat stăpânire peste orice seminție, peste orice norod, peste orice limbă și peste orice neam. Şi toți locuitorii pământului i se vor închina, toți aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului, care a fost înjunghiat."

Vestea buna este ca lucrul acesta va fi doar ultima zbatere inainte de final... Sper ca fiecare sa aleaga destept, nu cu turma.

| FashionKitty explică (pentru martzian):

Oricum cand vine vorba de religie mi se pare ca ar trebui sa alegi singur, pana si cand vine vorba de familie. Degeaba sunt ei crestini si te tarasc si pe tine la biserica daca tu nu crezi nimic din toate alea. Totusi in special in Romania nu cred ca vom scapa vreodata de spiritul de turma desi ori schimbi turma ori nu ai nici o sansa. Totusi sunt curioasa ce se va intampla in viitorul mai apropiat cand "generatia internetului" va fi matura pentru ca dupa cum scade varsta parca scade si interesul pentru biserica deci poate e o sansa.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

"iar la sfarsit toti oamenii vor trebui sa se inchine cumva"
De ce? De unde ai dedus asta? Cum ai dedus-o. Schiteaza-mi rationamentul.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Nu am dedus printr-un rationament propriu. Am crezut ceea ce ne invata Sfanta Scriptura, Biblia.

| Lawliet14 a răspuns:

In vremurile din viitor, ateii vor fi mai mult decat crestinii, ba chiar si numarul satanistilor il va depasi pe cel al crestinilor. Romania fiind insa o tara foarte credincioasa, tu nu vei prinde aceste vremuri. Daca te intereseaza de situatia Romaniei chiar si pe termen lung, fie si sfarsitul vietii tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lawliet14):

Satanismul e o versiune inversata a crestinismului care a preluat cateva practici pagane, insa, ei totdeauna vor fi o minoritate de ce? Din cauza chestiei mai sus pusa, misticismul e pe moarte.

| Darkmagic a răspuns:

Bine a spus un user..."toti se inchina cumva", si as adauga: cuiva, candva.

In viitor, va creste numarul religiosilor, ba chiar din pacate, al fundamentalistilor.
De ce NU se "inmultesc" ateii exponential, daca tinem cont de Stiinta, Informatie, Internet, (TPU big grin), adica de motoarele care-i imping pe unii sa tipe mai mult pe aici decat pe la "Stiinta si filosofie": "Nu existaaa!", si sa-l scrie agramat pe Dumnezeu, cu "d" mic?
Simplu...
Pentru ca atunci cand se mai "coc", cand trec de maturitate, (de un 35, 40 de ani), imensa majoritate a "ateilor" se intorc in (si LA) Biserica.
"Drumul" e simplu:
In copilarie, sunt credinciosi, sau macar "cautatori".
Pe la 13-14 ani, (teribilistii si incultii) GATA, sunt atei, pe cei mai cititi ii apuca in jurul varstei de 17-20 de ani big grin iar "ateismul" lor "tine" pana spre varful maturitatii (40).
O mai buna intrebare ar fi fost: "Cine de aici este ateu, si are peste 35 de ani?"
Nu stiu sincer daca ai sa gasesti cinci, maxim zece insi deci: Q.E.D.

| FashionKitty explică (pentru Darkmagic):

Pai eu mai degraba as sustine deismul decat ateismul, dar parerea mea sincera e ca oamenii se reconvertesc la crestinism la varsta aia pentru ca si asa imbatranesc si vorba aia, vor sa ajunga in rai, deci practic e vorba tot de controlul si mai exact frica pe care o impune crestinismul ca alt motiv nu vad. Am vazut deja nenumarate cazuri in care oamenii au devenit mai credinciosi doar cand nu mai stiau ce sa faca si au avut nevoie de "Domnul" si s-au rugat mult si cred ca asta a fost ceea ce i-a ajutat dar eu nu cred asta. Iar chestia asta functioneaza si invers. Sunt oameni crestini care merg la biserica si se roaga dar se intampla ceva rau, sa zicem ca se imbolnaveste cineva din familie si moare si oamenii "se supara" pe Dumnezeu si spun ca el nu exista si renunta la religie.
Sincer ambele reactii mi se par exagerate. Totusi sa zicem ca sunt necredincioasa: consider totusi ca pe unii ii ajuta religia pentru ca si daca Dumnezeu nu exista ei isi pun speranta in ceva si pe unii asta ii face sa mearga mai departe sau pur si simplu sa nu renunte. Dar asta doar in cazuri foarte rare se pare...
Totusi spiritul de turma e gresit in ambele sensuri. E gresit si sa te crezi destpt ca esti ateu dar si sa te consideri superior ca "L-ai descoperit pe Domnul". Si daca te ajuta la statistica tatal meu sustine deismul si are peste 40 de ani, dar desigur deismul e diferit de ateism.

| Darkmagic a răspuns (pentru FashionKitty):

Iti multumesc pentru completare.
In majoritatea raspunsurilor mele am sustinut ideea ca NU exista "ateu" pur-sange, acela "rational", "pro-stiinta", "multilateral dezvoltat", etc. (daca mai ramai pe la "Religie" sau "Stiinta si filosofie", ai sa vezi realmente AGRAMATI).
Poate ca nici nu exista Dumnezeu, dar Speranta moare ultima, si exact asta il face pe un religios mai puternic in fata vicisitudinilor.
Faptul ca poate exista un "dupa" sau un "altfel", faptul ca el crede in alt final decat: "animal",- "nastere",- "inmultire",- "moarte", factori prezenti sine qua non in orice definitie a Omului si sensului vietii... data de un ateu. happy

| FashionKitty explică (pentru Darkmagic):

Da, dar daca se dovedeste ca Dumnezeu nu exista si tu ti-ai irosit toata viata crezand in el si mergand la biserica etc? Pe mine incertitudinea ma deranjeaza cel mai mult la crestinism pentru ca eu nu sunt genul de persoana care sa creada pur si simplu si ideea in sine a inceput sa mi se pare absurda.
Si desi nu cunosc nici un ateu de peste 30 de ani asta nu inseamna ca ei nu exista. Ca nu cunosc nici budisti sau musulmani dar e clar ca exista. Si de fapt sunt de exemplu pe facebook grupuri si pagini cu atei si e clar ca printre ei sunt si adulti nu numai adolescenti.

| Darkmagic a răspuns (pentru FashionKitty):

Nu irosesc nimic, merg la biserica o data, de doua ori pe an...
Una e sa crezi ca omul e ceva mai mult decat un animal, si cu totul alta, sa pierzi zile intregi in biserica.
De gustibus... big grin

| FashionKitty explică (pentru Darkmagic):

Pai nu ma refeream strict la tine pentru ca nu aveam de unde sa stiu de cate ori mergi la biserica. Culmea sau nu dar desi nu sunt crestina si eu ma duc la biserica din cand in cand dar mai mult in scop informativ pentru ca nu-ti poti da cu parerea despre un lucru pe care nu l-ai cercetat. Si oricum ma refeream ca religia iti influenteaza viata si atunci nu ar fi aiurea sau ciudat sa-ti lasi viata influentata de ceva ce nu exista? Desi intr-un fel nu prea conteaza ca de fapt sunt principiile cele pe care le urmezi dar ii aud pe multi spunand de "planul pe care l-a stabilit Domnul pentru ei" dar sincer nu inteleg la ce se refera dat fiind ca nu ai nici o comunicare directa cu Dumnezeu pentru ca e logic ca si daca te rogi el nu-ti raspunde iar sa faci tu niste presupuneri si sa zici ca el te-a influentat suna a nebunie pentru mine. Nu zic ca e asa dar incerc sa inteleg ca sa nu judec gresit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

OMG, chiar sa fie chiar asa cum zici tu, ce te face sa crezi, fost ateii vor fi musai crestini, si vor merge musai la biserica? Nu exista si alte optiuni religioase?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii se inmultesc in acelasi mod ca si crestinii.
Nu cred ca au inventat alte metode.

| FashionKitty explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream la faptul ca am mai pus intrebarea asta si altor persoane si mi-au spus ca se vor inmulti crestini pentru ca pocaitii fac multi copii...dar pe mine nu asta ma interesa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o gluma.
Asa recunosc ateii din prima.

| FashionKitty explică (pentru anonim_4396):

Wow...ma rog, tot nu mi se pare ca are sens ce ai zis si am comentat doar ca sa nu inteleaga si altii gresit intrebarea mea. Si sa zicem ca sunt ateu, ai vreo problema cu ei?

| CarlSagan a răspuns:

Religia va cadea! happy Dar probabil noi nu vom mai fi aici pana atunci.Vor fi din ce in ce mai multi atei! Dar crestinii, religiosii nu vor sa accepte asta, sunt atat de egoisti si nu vor sa dea drumul lumii asteia si lor insisi incat devin un pericol pentr toata lumea!