| EmaS a întrebat:

Credeti ca pentru mantuirea sufletului este suficient sa aveti o religie, sau trebuie sa aveti o relatie personala cu Isus Hristos?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Normal ca trebuie sa avem o relatie personala! Altfel am trai dupa principiile altora. Trebuie sa avem o experienta personala, nu sa credem si noi in ceva ca asa ne-a zis popa la biserica. Dar Isus nu prea mai are loc in viata omului deoarece e plina de traditii, obiceiuri si ritualuri!

34 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce intelegi prin "relatie personala"? Sa ne dam numerele de telefon? Sa ne vizitam? Sa facem Revelionul impreuna? Sa facem schimb de liste pe mess? Sa ne dam like pe Facebook?
Pentru ca, in general, asta inseamna "relatii personale".

| EmaS explică (pentru ardnaxur1961):

Este o relatie extrem de apropiata si intima cu Isus. Din momentul cand Il inviti in viata ta si Il primesti ca mantuitor personal, ai partasie cu El prin rugaciune, El te inspira, te ajuta, te mustra(atunci cand este cazul).Iti da pacea si bucuria mantuirii.

Martin Luther si-a luat doctoratul in teologie a devenit profesor de stiinte biblice la prestigioasa universitate Wittenberg.Credinta lui a intrat in conflict cu Biserica Romano-Catolica. Pentru a strange fonduri in vederea construirii de Biserici papa Leon al X-lea, a vandut credinciosilor indulgente.Martin Luther nu a fost de acord cu asemenea practici, de aceea a protestat. El a inteles ca mantuirea nu vine printr-o influenta religioasa, ci printr-o relatie personala, prin credinta in Isus Hristos. O relatie care este bazata pe dragoste, nu pe frica.

| lifeForJesus a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Tu ce înțelegi prin:"relație personala"?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru lifeForJesus):

Daca imi citeai raspunsul, aflai. Cred ca am spus destul de explicit.

| lifeForJesus a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Tocmai de aia te-am întrebat ca nu am priceput nimic din toata telenovela ta!
Poți sa te exprimi sau nu? cu cuvintele tale, mulțumesc!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru lifeForJesus):

Tie, cele 4 randuri ale mele ti se par telenovela? Mda. Simptomatic. Poate ar trebui sa treci cu cititul de la nivelul "firme de magazine" la nivelul "etichete de produse". Ori ai citit alt raspuns si mi-ai dat mie replica, ori ai mari probleme cu cititul daca 4 randuri ti se par atat de greu de inteles. Mai da si tu pe la scoala.

| lifeForJesus a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ok,deci tu înțelegi prin relație personala următoarele:Sa ne dam numerele de telefon? Sa ne vizitam? Sa facem Revelionul impreuna? Sa facem schimb de liste pe mess? Sa ne dam like pe Facebook?
Pentru ca, in general, asta inseamna "relatii personale". interesant...
Imi imaginez deja, relația ta... dacă ai una, deși ma îndoiesc ca ar fi o relație mai degrabă ii aventura!
Multumesc!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru lifeForJesus):

Stai asa! Eu vorbeam despre relatii personale intr-o societate normala. In mintea ta perversa, relatiile personale sunt totuna cu relatiile intime? Am zis eu ca trebuie sa mai dai pe la scoala!
In plus, exact asta o intrebam pe Ema (numai ca ea nu e capabila sa raspunda la o intrebare): ce intelege EA prin relatii personale cand e vorba de Iisus?
Vreau sa sper ca mintea ei nu e la fel de perversa ca a ta.
Sfat: pune si tu mana pe un dictionar si vezi ce inseamna "relatii personale", ca risti sa te faci de cacao daca deschizi gura undeva, in societate.

| lifeForJesus a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Tu ai probleme la mansarda? relatiile tale personale nu ma intereseaza...hee hee
newlife a răspuns (pentru ardnaxur1961):
Tu ce înțelegi prin:"relație personala"?
Te-am întrebat de 2 ori si nu ai fost în stare sa-mi răspunzi, acum sari în sus de ...ca sa stau ca nu mai ști ce-ai răspuns?
E o întrebare simpla și vad ca nu ești în stare...no coment!
De unde știi tu ce înțeleg eu prin "relații personale" m-am exprimat cumva și nu știu?
Sunt curios, dacă poți răspunde la o întrebare simpla fără sa încerci sa o ocolesti?

| EmaS explică (pentru lifeForJesus):

Daca indrazneste sa il contrazica pe Martin Luther, cum crezi ca noi o sa ajungem la un consens cu ea?

| Rapunzell a răspuns:

Trebuie sa ai credinta cea adevarata in Hristos, nu credinta in forta proprie de mantuire, trebuie sa respecti poruncile, sa faci fapte buna, sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti, sa nu lipsesti de la Sfanta Liturghie, sa te spovedesti, sa te impartasesti happy

| miradoniz a răspuns (pentru Rapunzell):

Cred ca am cunoscut multi ortodocsi cu o încredere nemasurata în "forta lor proprie de mântuire"-chiar daca nu ar recunoaste-o nici fata de ei însisi,ca stiu ca este gresit-ceea ce este cel mai periculos! Evident,se feresc de pacat ca dracul de tamâie,nu lipsesc de la Sfânta Liturgie, se spovedesc, se împartasesc...la fel,am cunoscut si catolici,protestanti,membri ai unor secte,cu acelasi mod de a vedea crestinismul-dar,nu-i asa, religia asta, depinde si de cum este traita de fiecare...

| wales a răspuns:

Religia nu mântuiește pe nimeni. Domnul Isus a fost cât se poate de clar în privința asta:

" Nu oricine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri." Matei 7:21.

Mântuirea se capătă numai prin credință. De vreme ce este un dar, deci, nu are un preț:

" Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni." Efeseni 2:8, 9.

Și cea mai importantă condiție a mântuirii, este: De a crede în Fiul Lui Dumnezeu:

" În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor în care trebuie să fim mântuiți." Fapte 4:12.

| sandra2012 a răspuns:

Exact ce spuneam eu in intrebarea mea. Nu ma intereseaza ce religie am, important e ca cred in Dumnezeu, cred in Iisus Hristos, cred ca s-a rastignit pentru iertarea pacatelor noastre. Eu sunt ortodoxa, dar nu am fost de mult pe la biserica. Dar vorbesc aproape in fiecare zi cu Dumnezeu, ma rog Lui si Ii multumesc sau Ii cer ajutorul.

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

Faza cu relatia personala e cam asa : în ideal, cu cât ea devine mai adevarata si mai profunda-ca e pacat sa te multumesti cu un Iisus-papusica-cu atât ai mai multa nevoie sa intri în legatura cu cei care au trecut deja pe acolo.La capitolul asta,ortodoxia are comori ascunse,nu gluma! Exista preoti ortodocsi, care se ostenesc pentru Iisus si sunt capabili sa acompanieze când este necesar. Apoi, sa primesti împartasania...corpul lui Iisus,care a fost dat pentru tine!
Dar,mântuirea asta a sufletului, cum oricum nu o hotarasti-nici tu, nici altcineva-facem ce putem! Speram în dragostea Domnului.

| mgtow a răspuns:

Trebuie sa credem in Dumnezeu si sa respectam religia pe care o avem asa sa nu ne orientam catre alte religii.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Nici una nici alta, e de ajuns sa crezi in interiorul tau in ceva si nu in nume fictive cum e isus sau zeus si afrodita sau alti pokemoni.

Răspuns utilizator avertizat
| GodBlessYou a răspuns:

Pai, tu cum ai facut? Ai pile in cer?

| EmaS explică (pentru GodBlessYou):

Si tu poti sa ai! Domnul Isus a murit si pentru tine la cruce! Si pentru ingerasul de la avatarul tau!

Răspuns utilizator avertizat
| EvangelineDS a răspuns:

Lol ai scris isus cu un i in loc de doi i

| COD ROSU a răspuns:

Toti credem in ceva, unii in D-zeu, unii in Budha, altii in Alah, unii in stele, unii in zei, altii in convingerile proprii. Ce va fi dupa trecerea in nefiinta nimeni nu stie. In concluzie nu pot spune nici ca ar exista si nici ca nu ar exista mantuirea sufleteasca.

| Tigrita a răspuns:

Un preot i-a zis mamei ca fiecare are propria lui relatie cu Dumnezeu. Eu ma gandesc si la propriul fel in care fiecare intelege religia. Cred ca fiecare isi gaseste mantuirea in cele mai ciudate forme sau fiecare stie cum poate sa ajunga sa se mantuiasca. Sincer nu prea stiu sa iti raspund.Nu prea sunt dus pe la biserica. Ma uit la budisti care nu cred in Iisus dar unii ajung foarte sus pe plan spiritual si nu au o relatie cu Iisus. Cred ca mi-ar placea sa vorbesc cu tine pe mess.

| Melodramatic a răspuns:

Sa Ii vorbesti e ceva bun, nu te asculta doar la biserica, din contra mai bine acasa, cand esti cu gandul la El, la biserica iti mai distrage atentia publicul, nu stiu de voi dar si eu vorbesc cu El, chiar si greselile le vorbesc cum vorbesc cu parintii, doar e Tata, cel care ma stie de la nastere, n-am ce sa ascund, poate ca vorbesc aiurea dar stie oricum si daca cica "ascund" ce am de zis. Si raspunsurile, sau faptul ca ma asculta, patesc sa simt asta pe mine ca un al 6-lea simt, presupun ca si voi in felul vostru. O relatie personala cu El e important, caci atunci tu de fapt Il cunosti mai bine, nu ai sa poti sa-L cunosti dupa "ritualuri" sau cu fata la o tabla pictata, sculptata s.a.m.d. E fain sa vad discutii pe tema asta aici, si ca nu sunt singurul care fac asa. Ah si legatura personala doar cu Dumnezeu o am, caci pe El trebuie sa-l cunastem, iar prin Iisus avem doar mantuirea, Iisus o fost exemplu cum trebuie sa fim cat de cat oameni asa cum o vrut de la bun inceput sa fim. Stiti cum e, o trebuit sa ne dea mura in gura prin fiul Sau cum sa fim buni, caci sincer suntem varza la capitolul asta, fara suparare.

| TOTO54 a răspuns:

Frumoasa intrebare si idem frumos raspuns...ce apartenenta religioasa aveti?

| EmaS explică (pentru TOTO54):

Nu conteaza apartenenta, credinta este una singura:In Domnul Isus Hristos.

| TOTO54 a răspuns (pentru EmaS):

Adica sa inteleg ca nu sunteti in nici o religie? Daca vas spune ca Dumnezeu a avut slujitori dealungul tuturor secolelor.(proroci) si chiar si in prezent are un slujitor care imparte hrana in toata lumea! Ati putea crede asa ceva? Un proroc in timpul nostru? cum suna?

| relu008 a răspuns:

Nu cred în suflet.

| olteanaidalucretia a răspuns:

Trebuie sa ai religie dar si sa ai incredere in dumnezeu trebuie sa mergi cel mai bine la biserica sa spune ca e mai puternica rucaciunea si eu cred!happywinking