| thealchemist a întrebat:

Credeti ca sunt diferente intre versiunea masonica si cea crestina in ceea ce priveste steaua care i-a calauzit pe cei 3 magi?

http://templulmasonic.blogspot.ro/2010/12/stea-craciunul ui.html

3 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cum sa crezi ceva masonic

| Arthur a răspuns:

Eşti informat greşit. Este exact ca povestea cu Radio Erevan : este stea dar cu şase colţuri şi este legată nu de creştinism ci de iudaism. Steaua cu şase colţuri : cale şase colţuri corespund celor şase zile ale creaţiei. Acestea reprezintă, de asemenea, cele şase atribute ale lui Dumnezeu: dragoste, putere, înţelepciune, milă, maiestate si justiţie. Este cunoscută şi ca Steaua lui David in iudaism. Steaua lui David sau Scutul lui David este unul dintre cele mai cunoscute şi întalnite simboluri religioase iudaice. Numele acestui semn vine de la Regele David, autorul carţii Psaltirea, din Vechiul Testament. Se crede că folosirea acestui semn a început încă din Evul Mediu. Din punct de vedere geometric, acest semn este un fel de hexagramă. Odată cu înfiinţarea statului Israel, in anul 1948, Steaua lui David a fost pusă pe steagul naţional. De asemenea, simbolul a fost asociat si cu Mişcarea Sionistă.
Pentagrama Satanică este un simbol inversat, răsturnat, prezintând două vârfuri în sus şi un vârf în jos.
O pentagramă inversată face aluzie la negativitate, la triumful materiei asupra spiritului.
Tot ca la Radio Erevan : da, era stea dar pentagramă, nu hexagramă.
Masonii folosesc ambele tipuri de pentagrame : şi cea cu un vârf în sus şi cea cu un vârf în jos.

| NicolasG a răspuns:

PROBABIL NU CUNOSTI:ceea ce oamenii vedeau ca o stea era de fapt lumina angerilor ce venisera sa asiste la nasterea lui ISUS
satfel au putut magii si pastorii sa-l localizeze pe Prunc, dupa cum fusese profetizat