| Theo94 a întrebat:

Ce credeti sa era staua care ia calauzit pe cei trei magi?

Incercari de explicare stiintifica a fenomenului au fost facute incepand cu secolul al XIV-lea. De atunci, o puzderie de teorii si ipoteze despre Steaua de la Bethleem si despre "comportamentul" ei ciudat au fost lansate de cercetatori mai mult sau mai putin credibili. S-a spus ca Steaua a fost o supernova, un fulger globular, ba chiar un OZN. Astazi, desi exista o explicatie care da seama in mod stiintific de relatarea biblica, misterul este departe de a fi lamurit. Pentru a descoperi ce a fost Steaua de la Bethleem trebuie sa te izbesti de multe contradictii biblice; mai intai, insa, trebuie sa rezolvi un alt mister, poate si mai mare: care este data exacta a nasterii lui Iisus?
http://www.descopera.ro/......-lui-iisus

20 răspunsuri:
| William a răspuns:

Steaua aceea a fost un inger de mare sfat.

| KodrutZ a răspuns:

OZN, Iisus a fost conceput prin inseminare artificiala de unde si faptul ca Maria l-a nascut fiind fecioara, iar ridicare la cer a fost facuta tot cu un OZN. Desigur ca avind in vedere tehnica avansata a civilizatiei respective, nu a fost mare fis sa il aduca inapoi din morti pe cetatean. Daca cumva vi se pare SF, luati si cautati informatii sa vedeti ca deja se folosesc nanoboti in medicina si stiu sa faca destul de multe...

| Theo94 explică (pentru KodrutZ):

Ceva link?

| KodrutZ a răspuns (pentru Theo94):

Nici un link. Teorie vs teorie. Una e publicata in biblie fara dovezi palpabile, cealalta e deductie logica.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nimeni nu a gasit raspunsul cert la aceasta intrebare.
Cometa, meteorit sau conjunctia a doua planete...iar cei trei magi erau astrologi. :)
http://www.historia.ro/......stronomica

| Theo94 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Da cica ar fi astrologi din persia (iran), dar biblia nu ar mentiona numarul magilor doar numarul darurilor aur, smirna si tamaie, de acolo e si numarul "ce trei magi".

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Theo94):

Greu cu religiile astea, nu stii ce sa mai crezi, nu?

Se pare ca numele magilor au fost totusi mentionate undeva: Melchior, Baltazar și Gașpar!
Biserica Catolica ii considera sfinti si ii sarbatoresc pe data de 6 ianuarie ( Befana, pentru cine cunoaste) sau un fel de Mos Nicolae la noi!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Magii_de_la_r%C4%83s%C4%83rit

| Theo94 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Numele lor cica ar fi mentionate mult mai tarziu, de catre biserica asa am citit mai demult pe undeva, dar oricum imi place teoria cu OZN-ul.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Theo94):

Da. E o teorie si aceasta, a ozn-ului. Pe vremea aceea, orice corp luminos era considerat stea! happy

| RAY a răspuns:

Exista vreo dovada de existenta lui iisus tu intrebi de nastere dovedeste ca a existat asa ceva vreodata apoi vb de basme evreiesti semne pe cer

| RAY a răspuns:

Eu,sotia si soacra, eu le fugaream pe campie si aia neau notat in biblie

| anonimg a răspuns:

Potrivit cu Luca.2:13, de ce sa nu fi fost un cor de ingeri?

| sublime89 a răspuns:

In primul rand, DACA a existat Isus, nu a fost nicio stea deosebita pe cer la acel moment. E doar o inventie, o poveste care suna bine. Marele "mantuitor" nu se putea naste decat sub o stea norocoasa, nu? In al doilea rand, si daca a existat vreo "stea" pe cerul Israelului in acei ani, a fost doar interpretarea gresita a unor oameni primitivi care nu intelegeau NIMIC despre astronomie. Ei intrerpretau absolut orice anomalie de pe cer drept un miracol si un semn prevestitor. Cand aparea o cometa de exemplu, erau convinsi ca se va intampla ceva, sau cand vedeau explozia unei supernove sau, in unele cazuri mai rare, chiar si explozia produsa de un impact al unui asteroid cu Luna. Absolut toate erau interpretate din punct de vedere astrologic. Deci simpla prezenta a unei anomalii pe cerul noptii NU a insemnat nasterea niciunui mesia.

| Lizzu a răspuns:

Unii sustin ca era un OZN.
Eu cred ca nu era nici o stea care sa vesteasca nasterea unui copil pentru ca nu exista asa ceva.
Totul e in povestirea din carte si atat.

Ori este un simbol care inca se cere descoperit.

| Theo94 explică (pentru Lizzu):

Daca nu crezi ce ai scris fraza "Unii sustin ca era un OZN. "?

| Lizzu a răspuns (pentru Theo94):

Am scris ca nu cred ca era o stea asa cum afirmau cei din vechime.
Am zis in schimb ca "unii sustin ca era un OZN" dar nu am spus apoi ca nu cred ca era un OZN ca sa contrazic ce am scris prima oara...

Nu prea inteleg la ce te-ai referit

| ErrorFound a răspuns:

Ai ratat o posibilitate.
Daca era Merkaba lui Iisus?--perspectiva ocultista

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici concluzia la care conduc referinţele biblice despre acest subiect:

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102009446

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii spun ca ozn, altii ca Dumnezeu...
eu cred ca a fost intuitie care a fost tradusa prin lumina, iluminare etc. intelegi ce vreau sa zic cred.