| timoteidoi a întrebat:

Oare din ce cauza evanghelistul Luca in Evanghelia sa la capitolul 10 : 18 spune referindu-se la povestea biblica din colinda cu cei "Trei magi de la rasarit", adica povestea cu Steaua si cu cei trei magi/vrajitori de la rasarit, cei care au urmat steaua care i-a calauzit catre Ieaganul lui Isus, ei bine, acest evanghelist spune ca l-a vazut pe Satana cazand din cer?
Credeti ca facea o premonitie despre crimele si grozaviile pe care biserica lui Isus le va face, si pe care le gasim pomenite in istoria crestinismului?

50 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este o profetie care vorbeste despre venirea Domnului Isus pe pamant ca Izbavitor, Mantuitor. La nasterea lui Iisus, din Orient au venit trei magi. Fiecare dintre ei i-a adus cate un dar: aur, smirna si tamaie.Aurul reprezinta ca Isus este rege, smirna si tamaia-spiritualitatea si sfintenia Domnului Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Poi chiar si dracii Il recunosc ca El este Fiul lui Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

As vrea sa stiu daca tu iti cunosti stapanul.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Tu iti cunosti stapanul sau nu?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Sunt rascumparata de scumpul meu Isus care a platit pretul pentru pacatele mele.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Crimele le-au facut oameni care nu aveau de-a face cu credinta si care si-au urmarit propiile interese sub umbrela religiei.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Sigur ca da! Crestin vine de la Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/88GTUXvp-50

| relian a răspuns:

Povesti luate de colo colo.Asta cu magii este poveste luata din alta religie.In orice religie exista acesti 3 magi si ce se spune.Mai exact este luata din religia egipteana daca imi aduc eu bine aminte. Evreii cum aveau legaturi cu egiptenii le cunoasteau mai tot. Daca cauti pe net vei vedea cum este explicate chestia asta cu magii cu soarele care se opreste pe cer si bla bla.De fapt este descrierea miscarii soarelui nostru pe cer, moartea si invierea lui, de fapt inveierea naturii.

| milan9 a răspuns:

Există în Scriptura creştinilor peste o sută de versete care arată modul în care Dumnezeu a confirmat Biserica creştină:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

Sau:
Coloseni 1, 18 „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate."

Matei 28, 20 "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin."

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu cei care faceau crime in numele bisericii crestine o reprezentau, ci isi ascundeau dorinta de inavutire sub acest pretext.Nu stiu la ce crime te referi, ori poate faci o confuzie intre biserici.

| WhiteLife a răspuns:

In Biblie nu se spune ca sunt trei magi. Niciunde nu scrie asta. Luca 10:18 "Isus le-a zis: "Am vazut pe Satana cazand ca un fulger din cer.". Sigur ca de[inde si ce Biblie folosesti.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Tu inca nu faci distinctie intre satan si Isus?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Isus este Dumnezeu. Iar satan este vrasmasul Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Vrei sa iti aduc dovezi ca Isus este Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Isus locuieste in inima mea. El este viu si adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Poate nu stii ca El este Duh. Si ca este omniprezent.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Sigur ca da. A luat chip de om ca sa moara la cruce, iar a treia zi a inviat in trup de slava nesupus materiei, timpului, spatiului.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns (pentru timoteidoi):

Eu nu cred ca în acel capitol se face referire la nașterea lui Isus și magi.
Si cum am putea recunoaște steaua care i-a călăuzit pe magi? Trebuie neapărat ca ea sa fie un simbol satanic? Părerea mea este ca Dumnezeu a creat o stea speciala n-ai pentru acel timp. Plus ca Satan carea a căzut din ceruri, cum zice în Luca 10:18 face referire la pericole și faptul ca nu orice făcător de minuni are putere de la El.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns (pentru timoteidoi):

Totuși, nu reușesc sa vad legătura puterii apostolilor cu căderea lui Satan și magii urmând steaua.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns (pentru timoteidoi):

Da, am reușit sa înțeleg și-ți mulțumesc mult pentru explicație. Totuși, ca orice bun creștin simt nevoia să te contrazic. Ar fi și absurd ca Biblia sa se contrazică, sau aici vrei sa bați. Cred ca (tu) confunzi doua lucruri diferite. Ce înseamnă căderea lui Satan? Cine a fost el? El a fost un înger, a fost creat perfect de Dumnezeu, dar mândria l-a făcut să-și dorească sa fie ca El. Astfel a păcătuit și "caderea" sau mai de graba "decaderea" lui consta în faptul ca a renunțat la statutul de înger (respectiv dirijor al corului ingeresc) devenind o ființă dizgrația de Dumnezeu. El este asemuit cu o stea pentru ca a fost asemeni unei stele, perfect și glorios, însă, pentru ca și-a dorit sa fie ca Cel Preainalt, Dumnezeu l-a aruncat într-un loc de chin veșnic. Aceasta este căderea luceafarului/lui Lucian. Cand s-a întâmplat asta? Biblia nu ne zi e exact, dar putem deduce ca a fost după ce Dumnezeu a făcut creația și înainte ca omul sa cada în păcat. In Geneva ni se zice că Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse (în lușu îngeri) și era bun. Apoi, cine a ispitiți pe Eva? Iar acest lucru a fost cu mult înainte de venirea pe pământ a Fiului lui Dumnezeu. Asta este ce cred eu, sigur, fiecare gândește diferit. Nimeni nu e obligat sa fie creștin cu forța.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns (pentru timoteidoi):

Deci, practic susții religia evreilor, nu? Ești tare.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns (pentru timoteidoi):

Ești tare pentru ca într-o lume în care domnește imoralitatea reușești sa ramai în credință ta neclintita care cere multe sacrificii. De ar fi toți creștinii din ziua de azi asa cum ești tu, neclintiți în ceea ce cred, creștinismul ar ajunge departe. Pavel a fost evreu convertit pe drumul Damascului la creștinism, din câte știu eu, iar Isus, inexistent în religia mozaica, pe lângă faptul ca e Fiul lui Dumnezeu și etc a venit în lume, întemeiat creștinismul, sigur, tot conform creștinismului și pe baza Bibliei creștine. Si eu cred ca creștinii ar trebui să-și cunoască mai bine religia/cultul căruia ii sunt adepți.

Noapte buna!

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns (pentru timoteidoi):

Foarte bine, oricum, după câte cred ca ai observat, creștinii sunt căpoși și încăpățânați. Eu ma număr printre ei și prefer sa trăiesc după o carte "furată" din care vad zilnic cum se împlinește ceea ce scrie acolo și sa urmez un "Prieten imaginar" care știu ca m-a salvat și a făcut pentru mine ceea ce nu a făcut nimeni altcineva. Probabil ca e comic pentru tine, însă pentru mine e un stil de viata extrem de fericit și, chiar dacă am parte de încercări e minunat sa știi ca Cineva are mereu mana întinsă asupra ta.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns (pentru timoteidoi):

Știi de ce sunt asa încăpățânați creștinii? Pentru ca ei se încred în ceea ce au pățit și asta e un lucru pe care greu îl schimbi la un om. E ca și când ar veni cineva su ar încerca să-mi explice ca sunt planta. Crezi ca as crede persoana respectiva? Nu, pentru ca eu știu foarte bine ca pot gândi, am sentimente, conștiința sau ca ma pot musca în voie. Asa este și cu religiile. Degeaba a ar veni cineva, oricine ar fi el să-mi spună ca trăiesc o iluzie când eu am pățit-o pe propria piele văzând ca iluzia mea e reala. Nu vorbesc numai de partea fizica a lucrurilor, ci și de partea lor psihica sau spirituala. Cred ceea ce am trăit, ceea ce am simțit și ceea ce scrie în Biblie. Uite încă un exemplu: să presupunem ca sunt îndrăgostită de un băiat. Spune-mi cine ar putea sa ma convingă pe mine ca de fapt, sentimentul pe care-l simtim reciproc e ura, când eu sunt și vad zi de zi dragoste? Nu zic ca ar trebui sa ne bazam pe sentimente, pentru ca și eu am acum sentimentul ca dacă ma arunc pe geam am sa pic în picioare, dar nu ma tine s-o fac. Zic ca ma bazez pe sentimentele descrise în Biblie și anume dragostea lui Dumnezeu. De unde știu ca Biblia are dreptate? Am pus-o la încercare sa vad ce se întâmplă dacă o împlinesc și s-a dovedit a fi adevărată. Cred ca e prea greu ca un creștin sa fie convins ca trăiește un vis când i s-a întâmplat pe propria piele. La fel e și cu restul, presupun, de fapt e o chestie reciproca, eu încerc sa te conving de un lucru, tu de opusul lui, suntem în aceeași situație.

Răspuns utilizator avertizat