| Theo94 a întrebat:

Pe 21 decembrie (soltitiul de iarna) 2020 se vor alinia planetele Jupiter si Saturn si se vor vedea ca un singur corp ceresc stralucitor, ca o stea, "steaua Craciunului".

Credeti ca "steaua" care i-a calauzit pe cei trei magi catre Bethlehem (daca este adevarata povestea) a fost de fapt un eveniment astronomic ca asta sau asemanator?
Unii asa cred, am vazut si un documentar mai demult.

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Da,e foarte posibil sa fi fost un eveniment astronomic că cel de ieri, steaua de la Betleem.
Oricum am văzut poze pe net, e super, Universul, cerul e fascinant.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și cum le dădea steaua direcția spre grajdul acela? Legendă.
Iar cei trei magi. altă treabă nu aveau? Povești.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Respect religia creștină. Dar să o păstrăm la locul ei unde îi este locul.

| Frank51 a răspuns:

Putea sa fie oricare alta stea stralucitoare, vizibila in oricare parte a planetei.

| NotNamed a răspuns:

E foarte posibil. Nu stim nimic sigur. Poate a fost o aliniere, poate a fost o explozie a unei stele, un meteorit sau o cometa.

| NunuNini a răspuns:

Exact acesta. S-a spus recent la stiri. Si s-a explicat ce si cum. Poti sa mai cauti articolul.

| Februar30 a răspuns:

Ai idee daca se poate vedea din Romania alinierea asta?

| Theo94 explică (pentru Februar30):

Https://www.youtube.com/watch?v=M5a3r4IqLXQ&ab_channel=CristianPresur%C4%83

"Ep.17 Conjuncția lui Jupiter și Saturn, pe 21 decembrie 2020. Ce se va întâmpla?"

| Februar30 a răspuns (pentru Theo94):

Mersi! Acum trebuie sa gasesc un loc inalt in Buc happy
sau poate lacul morii