| Superior a întrebat:

Credeti ca unii atei sunt atat de ocupati sa contrazica divinitatea si sa o dispretuiasca astfel incat acestia ar putea crede in El mai mult decat ne-am putea imagina?

14 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Intamplator, in Romania povestea la moda este cea crestina. De aici si discutiile in marea lor majoritate despre ea si spiridusii care sunt personajele ei. In alte parti se discuta despre alti spiridusi si alte povesti tampite.
Ceea ce insinuezi tu, evident in mod tembel, ar fi ca ateii ar crede undercover fiecare in spiridusii promovati in zonele in care traiesc...nu te doare mintea de prostia asta pe care o afirmi?

Nici macar nu e spiridusul tau problema, el e doar un personaj de telenovela proasta, ci felul in care astfel de povesti influenteaza societatea, cum distrug mintile multora si evident le golesc buzunarele...

| Celcestietot a răspuns:

Da bineinteles. Cu fiecare argument adus de atei impotriva crestinilor, ne dovedesc ca noi avem dreptate, deoarece noi ii dovedim de fiecare data si normal ca acest fapt ne intareste credinta. Oricum ateii traiesc cu mintea in Matrix, se lasa pacaliti ca niste copiii de 2 ani cand vine vorba de informatii. Noi stim mai mult ca ateii din toate domeniile care implica cunoasterea lui Dumnezeu si nu numai, normal ca ei neaga existenta acestuia daca sunt neinformati si spalati pe creier de stiinta. Orb sa fii sa negi existenta lui Dumnezeu, si poate nici asa...

| RAY a răspuns:

Ateismul este lipsa credinteti in zei atat, tu vorbesti de antiteisti asta e altceva,lucru recunoscut si de teisti,un ateu nu este ocupat sa contrazica divinitatea sa stii, eu nu am spus nimanui sa fie dar invers da,vezi sectancti daca dau pliante sau daca aude cineva ca esti ateu iti spune trebuie sa crezi = practic te obliga, noi nu spunem nimanui =nu trebuie sa crezi, un ateu doar se exprima liber si un crestin este ateu in ceea ce priveste zeul hindus si ar face la fel

in concluzie tu vb de antiteism, antiteisti pot fi teisti, de exemplu un ortodox contraice divinitatea lui mohamed sau alte secte, desi antiteism =nu este ateism si ceva anti = religie, si iisus a fost antiteist se poate spune

| RAY a răspuns:

Celcestietot ateismul este o lipsa nu o negare, pai si pavel spunea printre pagani am fost mai bine primit decat printre asa zis crestini si iisus a fost mai bine primit de pagani, inseamna ca atei sunt de cei din urma = ce ironie

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Pai au dreptate, atei stiu biblia, crestini nu au habar de ia, daca ar fi vorba de un test biblic l-am trece

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, cam așa a pățit Saul când a devenit Apostolul Pavel.

| Dalmore a răspuns:

Nu cunosc astfel de atei.

| Celcestietot a răspuns:

Ray, vorbesti degeaba. Lasa ca vine ziua judecatii si atunci va fi care pe care. Nu sti tu mai multa religie ca mine, pun pariu pe ce vrei tu. Tu chiar ca esti fariseu fatarnic, dar si mincinos in acelasi timp. Daca eu ard in Iad, inseamna ca tu ajungi direct in ghena, hulitor de Duh Sfant. Nu te mai crede cine nu esti.

| danut a răspuns:

Eu cred ca ateii isi fac numarul dar AU INDEPLINIT si una din ultimile PROFETII din Biblie. Nu isi dau seama ca sunt DOAR niste marionete in mana stapanului lor INDEPLININD fara voie DAR AD LITERAM una din PROFETIILE Biblice.
2Timotei 3, 1. Sã stii cã în zilele din urmã vor fi vremuri grele.
2. Cãci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lãudãrosi, trufasi, hulitori, neascultãtori de pãrinti, nemultumitori, fãrã evlavie,
3. fãrã dragoste fireascã, neînduplecati, clevetitori, neînfrânati, neîmblânziti, neiubitori de bine,
4. vânzãtori, obraznici, îngâmfati; iubitori mai mult de plãceri decât iubitori de Dumnezeu;
5. având doar o formã de evlavie, dar tãgãduindu-i puterea. Depãrteazã-te de oamenii acestia.
7. care învatã întotdeauna si nu pot ajunge niciodatã la deplina cunostintã a adevãrului.
8. Dupã cum Iane si Iambre s-au împotrivit lui Moise, tot asa si oamenii acestia se împotrivesc adevãrului, ca unii care sunt stricati la minte si osânditi în ce priveste credinta.

| RAY a răspuns:

| Celcestietot ia auzi ce amenitari, oare asa facea si iisus, sectanctule iar judeci, te crezi mandru, iisus spunea sa fi umil, sa iti iubesti aproapele, credinta fara fapte egal moarte

| RAY a răspuns:

| danut desi atei care reprezinta 1% din populatia romaniei sunt toti asa, ce frumos e sa judeci pe alti in loc sa vezi de tine, parca iisus a spus sa nu judeci si sa vezi de faptele tale, dar ce mai conteaza, ceea ce ai scris acolo e scris inclusiv in biblie ca a fost mereu desi nu se implineste nimic nou

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Danut tu cum esti? de ne faci pe toti atei asa? esti un sfant?

| Celcestietot a răspuns:

Ray aka fariseul fatarnic. Welcome back!

| Helper07 a răspuns:

Poate ca uneori Dumnezeu permite caderile ca atunci cand ne vom ridica sa fim mai puternici. Un om care a fost impotriva lui Dumnezeu iar apoi l-a acceptat ca mantuitor, are o binecuvantare, ii zic eu, mai mare ca cel care de cand s-a nascut a ascultat de Dumnezeu in toate lucrurile. Si nu spun ca aceasta e un lucru rau doar ca cel care a venit din intuneric la lumina le poate distinge mai bine, le poate intelege mai bine, el cunoaste modul de gandire al unui ateu fiindca si el a fost unul si de asemenea cunoaste sau incepe sa cunoasca modul de gandire al unui crestin. Astfel are o imagine de ansamblu ampla asupra
tuturor lucrurilor si intelege mai bine ambele tabere iar prin aceasta poate deveni mai devotat decat o persoana "instruita" de mica sa fie asa. Parerea mea.