| Lizzu a întrebat:

--Credeti ca este normal ca o persoana care nu mai are tangente cu credinta si divinitatea sa aiba momente cand isi doreste sa fie si sa simta ca inainte?
--(pentru atei, agnostici) Cum v-ati hotarat ca nu are rost sa mai tineti legatura cu credinta si cu conceptul de divinitate? Cum s-a intamplat sa nu mai simtiti rostul acestor relatii cu divinitatea?

Multumesc.

62 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Copil fiind si curios ca toti copii tot ce intrebam "e de la Dumnezeu" si eram convin ca asa este. La scoala am luat contact cu stiinta si toate au inceput sa fie pe dos fata de ce stiam eu. La serviciile Domnului am renuntat treptat pe masura ce am crescut si am inceput sa inteleg lumea. Am frunzarit si biblia ca multe alte carti si m-a dezamagit naivitatea povestilor descrise in ea. Toata filozofia ei se bazeaza pe a crede neconditionat fara a avea semne de intrebare si e sinonima cu ideologia Marxista.Si una si cealalta isi doreste sa mentina omul in tiparele ei si in mod suptil sustine libertatea si eliberarea omului!? dar in realitate subjuga. Biblia contrar sustinerii ca este cartea cartilor nu poate explica nimic din realitatea vietii asa cum isi urmeaza cursul ci doar cauta sa influenteze realitatea prin infuzie de neorealism, suprarealismul atribuit lui Isus care finalizeaza in abstract, Trinitatea, si e imposibila mintii umane de inteles. Cei care sustin pe aici ( si sunt destui) ca intelege sunt niste tonomate.
Faptul ca suntem indoctrinati de mici cu religia o data cu invatarea limbajului, declansarea stimulilor emotionali, dezvoltarea capacitatii neuronale etc. asimilarea se face firesc si lasa o amprenta puternica asupra noastra de care cu greu scapam.

| Lizzu explică (pentru Hombre):

"Faptul ca suntem indoctrinati de mici cu religia o data cu invatarea limbajului, declansarea stimulilor emotionali, dezvoltarea capacitatii neuronale etc. asimilarea se face firesc si lasa o amprenta puternica asupra noastra de care cu greu scapam. "
--Da, asta asa e dar nu e imposibil.

| OOOLEOOO a răspuns:

Odata ce convingerile interioare se schimba, trecutul este dat uitarii.

''Este normal sa faci greseli insa doar un prost persista in ele''

| doctorandus a răspuns:

Bart Ehrman are o carte, God's Problem, in care relateaza, printre altele, cum si de ce a parasit credinta crestina. Dar zicea ca frica de iad o mai avea inca dupa ce a parasit credinta crestina, punandu-si problema ce va pati daca se insala asupra inexistentei Dumnezeului iudeo-crestin. Zicea ca si la multi ani dupa ce a devenit agnostic se mai trezeste noaptea cu sudori reci de frica iadului. Practic, credinta lui evanghelica era bazata pe frica de a arde-n iad, tot ce facea pentru prieteni si familie o facea pentru ca el si ei sa nu arda-n iad. Iar de o asemenea teroare psihologica nu se scapa usor, ea se inradacineaza in subconstient si dureaza mult dupa ce constientul a renuntat la credinta.

| Lizzu explică (pentru doctorandus):

Da, inteleg despre ce e vorba in carte si care e tema.
Dar starea descrisa acolo e mai mult decat bolnavicioasa si paranoica, din pacate.
Mi-e greu sa-mi imaginez ca cineva ar simti asa ceva pe parcursul vietii si sa nu fie vorba de vreo dereglare psihica.

Ma interesa parerea ta personala.

| doctorandus a răspuns (pentru Lizzu):

Asa sunt educati crestinii fundamentalisti, cu dragostea lui Hristos si frica permanenta de a ajunge in iad pentru greseli rituale sau dogmatice minore. Ehrman e un profesor universitar mult apreciat de studentii sai si vestit ca poate reda un domeniu destul de arid in cadrul unor bestsellere de stiinta popularizata. Dar a trecut printr-o perioada care poate fi comparata cu doliul, deoarece el a crezut puternic in crestinismul evanghelic, iar renuntarea la o religie in care ai crezut cu putere nu este usoara.

| RAY a răspuns:

-Credeti ca este normal ca o persoana care nu mai are tangente cu credinta si divinitatea sa aiba momente cand isi doreste sa fie si sa simta ca inainte?

cred ca o asemenea persoana e de fapt credincioasa, vrea, isi doreste sa creada dar nu poate din nu stiu ce motive

(pentru atei, agnostici) Cum v-ati hotarat ca nu are rost sa mai tineti legatura cu credinta si cu conceptul de divinitate?
cand am realizat ca din nimic e imposibil sa apara ceva asa complex ca un creator care sa creeze un univers, inca ceva cand vad copii nevinovati care sufera cum poate exista un creator care lasa asa ceva ce iubire e asta sa dai lecemie unui copil de 5 ani, in ultimul rand crestini cum poti sa crezi ca asemenea oamenii chiar cred in dumnezeu la cat de perversi sunt

| Mădă0611 a răspuns:

Da, fara a fi o regula. Credinta in zei aduce confort psihic, lipsa lui oboseste psihicul, iar asta oboseste fizicul, asa ca e normal (figurat -->) sa vrei la un moment dat sa iei o cana cu lapte si miere, sa te asezi pe un fotoliu asezat intr-un colt intre doua geamuri, sa pui picioarele pe un taburet si sa privesti pe geam cum cad frunzele, eventual sa ai un laptop pe o masuta si sa citesti ceva si/sau sa asculti muzica (asa arata pentru mine odihna si confortul big grin).

Pai daca nu exista, ce rost are sa cred? E ca si cum as astepta sa fac dulceata din caise de la caisul uscat. Mereu mi-a fost frica de morti si draci, acum e prea liniste ca sa imi doresc sa fie ca inainte.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

"Mereu mi-a fost frica de morti si draci, acum e prea liniste ca sa imi doresc sa fie ca inainte. "
-- laughing asta da. Te aprob.Asa e. E o senzatie placuta chiar happy

Iar in ce priveste confortul daaa, vreau si eu asa ceva big grin

| ErrorFound a răspuns:

Al doilea paragraf:
In primul rand am hotarat sa fiu sincer cu mine si sa fiu de acord cu faptul ca (in engleza suna mai bine): "The truth doesn't require your approval"(adevarul nu-ti cere aprobarea).
In acest scop am hotarat sa analizez ambele variante(teism si ateism) si am observat ca religia se bazeaza pe mintea unor inculti de acum mii de ani care nu-si puteau explica o multime de chestii.
Datorita faptului ca lui Dumnezeu i se atribuiesc si fenomene naturale care au fost deja explicate pe o baza stiintifica(fulgerul, cometele, tunetul, inundatiile, furtunile, secetele), am rezumat ca toate teriile religioase sunt gresite+ipocrite si copilaresti.

Odata cu citirea Bibliei mi-am dat seama cu adevarat ce nivel al intelepciunii aveau autorii ei si cu ce teorii de gradinita au explicat lumea.
Povestile stupide din Biblie care m-au facut prima data sa ma indoiesc de ea au fost Amad si Eva(+faptul ca am fost creati prin incest si biserica acum interzice incestul), Arca lui Noe(+toate animalele au intrat in ea desi era mai mica chiar si decat Titanicul) si Moise(faptul ca au zabovit 4-44-nu mai stiu sigur-de ani prin desert, faptul ca a despicat apele in 2 cu un toiag...-ce sa mai, poveste pentru neveste).

In fine, omul care mi-a deschis ochiii se numeste Carl Robert Perko, este pictor marin si profesor de arte frumoase si a locuit 20 de ani in Germania. De atunci mi-am pus intrebarea: De ce religia se bazeaza pe credinta oarba si nu pe siguranta cunoasterii?(adica de ce sa credem in Dumnezeu cand am putea stii sigur ca el exista? De ce nu se arata ca sa ne demonstreze ca el exista, astfel eliminand credinta si inlocuind-o cu cunoasterea lui). Prin faptul ca el nu se arata nu face decat sa demonstreze ca el nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Eror found,sa ma ierti dar,ca crestin ortodox si nu prea credincios, ci pacatos rau, trebuie sa-ti spun ca, esti nebun. daca mai sant si altii de aceeasi parere, poate va fi bine.ai citit biblia? ai facut rau frate.ai citit-o cu picioarele si nu ai inteles nimic.incearca cu partea dintre urechi. poate va fi bine.

| Lizzu explică (pentru ErrorFound):

"de ce sa credem in Dumnezeu cand am putea stii sigur ca el exista? "
-- sunt total de acord cu asta. Ar fi totul mai simplu si mai clar pentru om.Asa cred. De ce atat mister si haos cand, daca ceva ar exista, cu o simpla prezenta ar putea pune la punct tot haosul...

Am cautat despre Karl Robert Perko dar nu se gaseste mare lucru despre el. Ai vazut vreun interviu cu el in care se referea la religie si dzeu si te-a pus pe ganduri? ce legatura a avut cu tema asta?

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Nu draga, LOCUIESTE in orasul meu. Il cunosc personal. happy
Mi-a predat desen artistic si desen tehnic cativa ani si in timpul cursurilor povestea tot felul de lucruri interesante. Venise odata vorba si de religie si pe atunci nu eram nici indoctrinat, nici ateu si el mi-a deschis ochiii.

| Lizzu explică (pentru ErrorFound):

Aaaa happy frumos. Am inteles.
Timpul petrecut cu oameni inteligenti nu e niciodata pierdut si nici uitat.

| grab a răspuns:

Daca imi zici varsta si sexul iti pot da un raspuns mai particularizat.
Dar asa in linii mari, numai dobitocii renunta la Dumnezeu dupa primele ciocniri serioase cu viata. Aia destepti renunta la Habotismul religios, nu si la Dumnezeu.
Amin!

| Dumniezău a răspuns (pentru grab):

Numai dobitocii renunta la Dumnezeu
Bai dobitocule, dumnezeu nu exista.E un personaj dintr-un basm.
Zici ca noi ateii suntem prosti ca nu credem in dumnezeu.Dar voi sunteti si mai prosti ca credeti in el si va rugati la el.De parca v-ar ajuta cu ceva poeziile alea pe care voi le numiti "rugaciuni".Sa te intreb ceva.Voi spuneti ca dumnezeu va ajuta in momente grele, ok? Intrebare:V-a ajutat cu ceva acest tip dumnezeu? De ce credeti in el cand nu v-a ajutat cu nimic in viata?

| grab a răspuns (pentru Dumniezău):

Refuz sa te jignesc!
fiecare cu convingerile lui.
am zis Dzeu nu Biserica!

| Dumniezău a răspuns (pentru grab):

Refuzi sa-mi raspunzi la intrebare.De ce?

| Lizzu explică (pentru grab):

Nu au nici o legatura varsta si sexul cu renuntarea.
Fiintele umane pur si simplu aleg si simt, indiferent de varsta si sex.
Ceea ce pot sa spun este ca nu a fost asa cum crezi. Nu am renuntat "dupa primele ciocniri serioase cu viata ", cum ai zis.

Dimpotriva, a fost o perioada calma din viata mea, fara nici o turbulenta de nici un fel in care am aprofundat chestia cu dzeu mult mai bine.
Pur si simplu s-a intamplat pe nesimtite.
Am renuntat la "prezenta" divina in viata mea si la orice legatura cu ea. Nu am renuntat inca total la ideea ca undeva, cumva, orice altceva s-ar afla acolo in univers.

Nu mai jigni. Nimeni nu e dobitoc.

| grab a răspuns (pentru Dumniezău):

Prietene, gandesti prea liniar, te uiti la fenomenele astea cum se uita pensionarul la termostatul de caloriferul cu repartitor.
Conceptul de "Dumnezeu" nu se intelege matematic sau logic sau biofizic sau neurochimic! Religia e o mizerie atata timp cat are tupeu sa ceara bani contra citit acatiste, in rest e folositoare ca si conceptii de viata asceta si metoda universal valabile de mentinere a unui echilibru indiferent de timpuri. Pildele lui Solomon de exemplu sunt bune de citit oricand, printre randuri bineinteles.
Se simte si se intelege acest "Dumnezeu" exact cand esti pregatit cu toata fiinta ta sa il primesti! Altfel e sisif!
Sanatate!

| 1dintrevoi a răspuns (pentru grab):

"Aia destepti renunta la Habotismul religios, nu si la Dumnezeu."
Amin, frate! big grin
Unde ai fost pana acum? big grin

| grab a răspuns (pentru 1dintrevoi):

La biserica, la sf. Maslu happy

glumesc, am fost in viata si m-am chinuit sa mai destept creiere spalate.

Tu unde ai fost? happy

| 1dintrevoi a răspuns (pentru grab):

Sa fac acelasi lucruwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e bine sa fii bleg si fericit in acelasi timp.
Realitatea e urata.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Din pacate, nu-mi raspunzi la subiect...
happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

In primul raspuns am vrut sa insinuez ca iti pare rau de mierea pe care ti-o promitea Dumnezeu inainte sa iti dai seama cat de crunta este viata.
Cred ca daca I-as construi biserici lu alba ca zapada tot vor veni unii care o sa zica ca au gasit-o pe alba ca zapada dar ea nu le-a raspuns niciodata la rugaciuni.
Cei care au inventat religia stiau cum sa se joace cu mintea omului.
Si eu stau sa ma gandesc ce frumos ar fi fost sa existe Dumnezeu si acesta sa fie langa noi, sa ne invete despre lumea creata de el, sa ne fie alaturi dar tot ce primesc este prostie, moarte, rautate si toate cele in jurul meu. Nici un semn de Dumnezeu asa cum toti ne dorim. nu exista paradis.
Ai patit ca dupa terminarea unui serial sa ai sentimentul ca nu stii ce sa faci cu viata ta? Trage concluzia.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

laughing Da, am patit, in trecut.
Dar mereu o luam de la zero in alt fel. Cred ca asta e raspunsul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Iti pare rau ca s-a terminat dar esti alt om dupa experienta aia. Vezi altfel viata datorita sentimentelor transmise prin serial.
Depinde ce intelegi tu prin viata, aia esti.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

"Iti pare rau ca s-a terminat dar esti alt om dupa experienta aia"
--asta da. Dar nu in sensul rau. Cum ai spus si tu, vad altfel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Poate si in sensul rau caci nebunii nu sunt constienti de nebunie si nu li se pare nimic in neregula. Ideea este ca te influenteaza aproape asemanator ca religia.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Pai.odata ce intri in extrema cealalta, opusa religiei, eu cred ca este daunator intr-un fel. Depinde si de persoana, de constructia ei psihica.

Dar, pana la urma, fiecare are "nebunia" lui pe care o face realitatea lui. Nu putem spune ce e cu adevarat gresit si ce nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Trebuie ca fiecare sa isi vada de rahatul lui, dar atat timp cat altii se baga in treaba ta si tu ai datoria sa te bagi in treaba lor caci altfel te iau de prost pana te iei si tu de prost si te sinucizi ca un prost adevarat ce esti. Nu crestinilor? Persecutatii de voi. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

"Pai.odata ce intri in extrema cealalta, opusa religiei, eu cred ca este daunator intr-un fel. Depinde si de persoana, de constructia ei psihica."
Da, viata ar trebui sa fie traita in bucurie daca tot s-a intamplat sa fie dar noi ne prajim creierii din timp cu toate cacaturile. Daca gandesti prea mult este daunator, mai bine te duci la biserica si esti fericit ca ii dai la popa bani si Dumnezeu te vede. Ce om bun esti.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Cam da, dar nu sunt de acord sa-i faci rau. Ci sa-i arati unde a gresit si ca nu trebuie sa mai faca. Totul intr-un mod diplomat si tolerant.
Asta cred.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Da, asa e cu ganditul.Dar ce poti face?

Iar sa alegi sa fii om bun doar datorita faptului ca dai bani si umpli buzunarele burtosilor, e o alta forma de nebunie.
Mai bine dai banii cui are nevoie cu adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Asta spui acum pentru ca esti intr-o stare care te face sa gandesti asa.
Ia sa fii nervos dupa o gramada de probleme pe care le ai si sa vina unu ca sa te manance de cur, nu il lasi cu semne?

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Il las cu semne, dar semne nu fizice. Nu am ajuns asa violenta laughinghee hee
Stiu ca nu poti avea o stare calma in momentele acelea, dar macar sa te abtii de la a face un rau care nu mai poate fi recuperat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Dar asa iti faci rau tie dorind sa iti ajuti dusmanul, pentru ce?
Te simti mai bine cand esti superioara sau cand esti inferioara?
Daca te simti implinita ca ala si-a batut joc de tine si tu nu i-ai facut rau inapoi nici o problema dar nu cred ca exista asa ceva.
Trebuie sa faci orice ca sa fii fericit cu adevarat fara sa afectezi starea altora de fericire.(ca sa nu fie indemn la furat). XD

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Da. Nu-ti faci nici un rau tie insuti, dimpotriva.
Te poti simti superior prin faptul ca nu raspunzi cu aceeasi moneda, ca nu raspunzi cu rau la rau ci cu bine.

--Incearca asa : cand cineva te loveste sau te jigneste se asteapta sa reactionezi in acelasi fel. Nu o face. Fa-o pe dos, invers decat se asteapta.Va fi surprins si asta il va determina sa-si schimbe comportamentul violent fata de altii.
--Incearca sa aplanezi ceva ce vine spre tine cu intentia de a te rani cumva. Asa nu se intretine violenta si ura intre oameni. Nu e utopic. Se poate.

Poate parea naiv dar nu e. Celalalt va receptiona mesajul tau care nu contine rautate si nu va continua sa-ti faca rau. E un adevar.

"Daca te simti implinita ca ala si-a batut joc de tine si tu nu i-ai facut rau inapoi nici o problema "
--Te simti implinit si impacat cu tine insuti fiind constient ca nu ai lasat ura sa-ti intunece mintea. Prin asta esti superior fata de dusman si el simte. Doar e om.

"Trebuie sa faci orice ca sa fii fericit cu adevarat fara sa afectezi starea altora de fericire"
--cu asta te sustin complet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Ce spui este imposibil. Omul oricat te-ai chinui tot la vechile obiceiuri va veni daca nu intervine moartea sau o dereglare a creierului.
De fiecare data cand am aplicat tratamentul asta a fost inutil si abia dupa bataie oamenii invata ceva. laughing
De ce crezi ca in crestinism te pune Dumnezeu sa pacatuiesti pentru a invata din greseli dar pana la urma tot la bataie ajungi(iad) ori iisus hristos care a murit pentru tine. Chestii, afaceri. Bataia e rupta din rai. laughing))

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nici chiar daca ar fi pe bune rupta din rai, nu as aproba-o.
Poa' sa vina dzeu in persoana sau in cele 3 persoane si tot nu m-ar convinge sa ma bat laughing tongue

Da, tot la vechile obiceiuri revine omul.
Intr-un alt post am afirmat ca omul e om si nu se va schimba vreodata. Asta necesita mult antrenament cred, antrenament al mintii si al felului cum gandesti si te comporti happy greu, dar nu imposibil.

| grab a răspuns (pentru Lizzu):

Liza, citind de ai tot raspuns cu sarguinta pe aici, tind sa cred ca e un fel de incercare de a te autoconvinge ca nu ai gresit scotand credinta din calcul! Daca ai renuntat la a mai crede in divinitate, foarte bine, alegerea ta, traieste cu ea si nu o mai discuta, poate-poate afli ca ti-a scapat ceva, ai gresit si te intorci, sau te indepartezi si mai rau.
Ce trebuie sa intelegi tu si toti ateii de aici e ca omul e inzestrat cu un set de senzori si o putere de perceptie LIMITATE!
Faptul ca el vede numai niste chestii, sau simte doar anumite lucruri, nu inseamna ca in afara de acele chestii e doar... vid!

NU!

Universul e infinit dpdv al omului.
Undele electromagnetice sunt invizibile, curentul e invizibil, animalele folosesc si alte frecvente auditive decat omul pentru a comunica.

Exista o gramada de chestii pe care omul le-a "simtit" asa cumva extrasenzorial de-a lungul existentei sale si pe care a simtit nevoie sa le atribuie CUIVA! Mai departe, ce s-a intamplat, sincronizarea relativa intre etapele si reperele tutror religiilor, suspiciunile de extraterestri, exploatarea maselor prin religie... toate astea sunt adaosuri.

Cine stie sa fie fericit, e fericit si in Biserica si in afara ei, numai nu cautati raspunsul la toate in habotnicism.

Cum zicea un bun prieten, cred intr-un Dumnezeu, dar nu ii suport fanclub-ul (de burtosi cu cadelnite in mana)! happy

| Lizzu explică (pentru grab):

Aha,am inteles... happy
Nu stiu daca e o incercare de autoconvingere, chiar voiam sa aflu mai multe detalii si nu le pot afla decat prin parerile oamenilor.

"Universul e infinit dpdv al omului.
Undele electromagnetice sunt invizibile, curentul e invizibil, animalele folosesc si alte frecvente auditive decat omul pentru a comunica."
--- asta asa e. Nu stiu daca exista sau nu paranormalul, dar tind sa cred ca da, ca ar fi ceva mai mult decat fizicul palpabil.

Multumesc pentru comentariu.

| grab a răspuns (pentru Lizzu):

Daca vrei sa afli despre paranormal te lamuresc cu argumente din plin si acolo. prv msj. e foarte simplu iti trebuie doar suficient timp sa citesti ce iti dau si sa ai mintea limpede pentru a le putea pune cap la cap. partea naspa pentru tine e ca dupa ce iti vei da seama de puterea imperceptibilului dpdv uman vei urla alergand inapoi spre Dumnezeu. treaba ta!
atentie, Dumnezeu, nu religie sau biserica! am zis!

| Lizzu explică (pentru grab):

Am "investigat" laughing, pot sa spun, paranormalul.De cand ma uit am fost fascinata de partea asta. Am citit articole mai mereu. Explicatiile clare si raspunsurile intarzie sa apara.

E un lucru fenomenal.
Nu. Paranormalul nu cred ca te face sa te intorci la un dzeu. Oare extrasenzorialul nu poate exista fara un "Ceva"?

| grab a răspuns (pentru Lizzu):

Atunci succes in meseria de ateu.
Tine aproape de suflet "pilda fiului risipitor" o sa iti fie litera de lege dupa ce iti trec aerele de agnostic.

Succes!

| Lizzu explică (pentru grab):

Nu sunt atee...

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Lizzu):

"Nu. Paranormalul nu cred ca te face sa te intorci la un dzeu. "
Pe mine m-a intors... happy

| Lizzu explică (pentru 1dintrevoi):

Atunci, ce sa spun... ma bucur pentru tine happy nu stiu ce sa spun, daca ti-e bine asa, atunci fie.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Lizzu):

Mi-e foarte bine, multumesc. Nu trebuia sa zici ceva anume, doar am tinut sa precizez ca exista posibilitatea ca paranormalul sa te intoarca la un zeu (in cazul meu, Dumnezeu), sunt exemplul viu happy A nu se intelege ca m-am intors la pupat icoane si platit acatiste. O zgaltzaiala buna (experienta paranormala negativa) te pune pe ganduri. E ca un nou inceput de viata, numai ca esti mai pregatit, esti tot timpul in garda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este normal? este normal sa dai hoituli tau,toale,hrana, bautura, eleganta, si tot ce e bun.din pacate, asa fac si animalele.noi ne deosebim de ele prin faptul ca santem deosebiti.si golul, golul care se simte, si nevoia de a-l umple ramane, si nu stim ce e acel gol, si-l simtim pana murim.si e pacat ca nu incercam macar sa vedem ce e cu acel gol? care nu se umple cu, bani, glorie, toale, averi si altele lumesti?

Răspuns utilizator avertizat
| 22SWAG22 a răspuns:

Am citit de mic prin lupa, ca nu-i nimic dupa.

| grab a răspuns (pentru 22SWAG22):

Pune ghilimele si la urma numele autorului, asa e civilizat!
Long live Parazitii! happy

| VannyFeiereisz a răspuns:

Biblia spune ca noi suntem sapati in palmele Lui iar de acolo nimeni nu se smulge. Noi am facut un legamant cu El, dar si El a facut un legamant cu noi si atunci cand parem a fi prea slabi sa ii fim credinciosi El totusi continua sa ne fie, tinandu-si partea lui de legamant de aceea simti lipsa acelei credinte. El e cel care te tine, nu esti tu cea care se tine de el.

| Hombre a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

"Biblia spune ca noi suntem sapati in palmele Lui'
Dar tu nu poti judeca in afara custii in care te tine Dumnezeu?

| Lizzu explică (pentru VannyFeiereisz):

Raspunsul tau nu e relevant pe de-a-ntregul intrebarii mele...