| nicucostea855 a întrebat:

Credincioșii sunt mai motivați să combată decât necredincioșii pentru că necredincioșii nu câștigă personal nimic din disputa pe când credincioșii vor primi în dar viața veșnică de la Dumnezeu?

34 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Viata vesnica e un dar, dupa cum spune Biblia- Prin har ati fost mantuiti, prin credinta si aceasta nu vine de la vii ci este darul lui Dunmnezeu.NU PRIN FAPTE CA SA NU SE LAUDE NIMENI.( Efeseni 2 - 8, 9)

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Vezi ca la Iacov scrie taman pe dos.

| nicucostea855 explică (pentru chuckmanson):

Dumnezeu nu e omniscient si atotiubitor. E atotputernic.

| ania a răspuns (pentru doctorandus):

Vrei dar sa intelegi ca credinta fara fapte este zadarnica? Dupa cum trupul fara duh este mort tot asa credinta fara fapte este moarta.( Iacov 3-20, 26
Adica credinta cuiva se refera la convingerile profunde care motiveaza faptele noastre. Faotele dovedesc ceea ce crezi cu adevarat.