| Steregoi a întrebat:

Credinciosii cred in Dumnezeu in timp ce necredinciosii cred in extraterestri. Care sunt in avantaj?

Răspuns Câştigător
| DeDeDeeaSweety a răspuns:

Nu pot sa dau un raspuns exact. Dar cred ca cei mai in avantaj sun cei care intr-un final sunt mai buni

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| teo530 a răspuns:

Fiecare crede in ce vrea. Nu inteleg cu ce ar fi in avantaj cei care cred in extraterestri decat cei care cred in Dumnezeu sau invers.

| Steregoi explică (pentru teo530):

Daca ar fi vorba de extraterestrii atunci chiar ca sunt egoisti. Au lasat oamenii pe planeta asta sa moara si sa se ucida intre ei si sa moara de boli si batranete.

Pe Dumnezeu il mai inteleg dar daca ar fi vorba de extraterestrii nu i-as intelege sau nu i-as respecta.

Cine crede in evolutie crede si in extraterestrii si moare vesnic in timp ce un credincios are speranta ca va fi readus la viata de Dumnezeu cel vesnic care nu are nici inceput si nici sfarsit si are dragoste fata de oameni si vede in orice moment suferintele oamenilor si promite ca va pune capat suferintei oamenilor si raului pe care l-au ales Adam si Eva sa-l cunoasca pe langa bine. Daca Dumnezeu nu i-ar fi lasat pe Adam si urmasii lui sa cunoasca si raul atunci nu le-ar fi respectat decizia de a cunoaste si raul si n-ar fi aratat dragoste si respect. Majoritatea oamenilor fac alegerea gresita de a cunoaste si raul cu gandul ca daca cunosc raul apreciaza binele la adevarata lui valoare. Majoritatea oamenilor aleg sa vada cum este sa fie rebeli si neascultatori si ignoranti fata de Dumnezeu. La un moment dat Dumnezeu va zice: "Ajunge! V-ati chinuit destul pe voi insiva."
Oamenii se tem de razboi nuclear si asta ii face mai responsabili. In urma cu un secol oamenii erau curajosi si nu le era frica de razboi ca oamenii din prezent pentru care razboiul mondial ar insemna sfarsitul lumii. Iata ca pe parcursul istoriei umane unii oameni au inteles si inteleg ca a cunoaste raul este o alegere gresita. Din dragoste si din pricina unor astfel de oameni care aleg sa cunoasca doar binele Dumnezeu va alege sa le repecte decizia si sa curme suferinta in viitor si pentru totdeauna si nu va mai permite nimanui sa cunoasca si raul. Cine va mai alege sa cunoasca si raul va fi ucis pe loc de insusi Dumnezeu a carui suveranitate universala va fi fost pe deplin justificata de miile de ani in care oamenii au suferit mult pentru ca au ales sa cunoasca si raul si si-au facut lor insisi rau si celor din jur care au ales sa cunoasca doar binele. In prezent Dumnezeu respecta alegerea majoritatii oamenilor de a alege sa cunoasca si raul pe langa bine. Dumnezeu ii face sa cunoasca raul si pe cei care aleg sa cunoasca doar binele pentru ca oamenii care aleg sa cunoasca raul sa nu ajunga sa se caiasca si sa vada calea salvarii spre viata vesnica si pentru ca acestia sa moara pentru totdeauna si vesnic potrivit dreptatii universale a lui Dumnezeu care i-a zis lui Adam: "Daca vei alege sa cunosti si raul vei muri." Pentru cei care se caiesc si ajung sa aleaga doar binele Dumnezeu le mai acorda o sansa la viata vesnica dupa ce ii va readuce la viata pe Pamant pentru ca ei ca toti restul oamenilor in afara de Adam si Eva s-au nascut in conditii de trai imperfecte cu boli imbatranire si moarte si conflicte intre oameni. Unii oameni chiar aleg sa creada ca de fapt nu exista bine si rau la modul absolut ceea ce este gresit din partea lor si ca totul sa fie privit doar prin prisma preferintelor lor de parca prin meritul lor a venit in existenta omul si ei spun ca binele e ceea ce considera ei ca e bine si se potriveste cu preferintele lor si cu alegerile lor. Majoritatea oamenilor considera viata vesnica o prostie o iluzie si ceva de nedorit cu inflacarare de parca s-ar plictisi sa traiasca vesnic ( avand aceeasi sotie sau sot asa cum vrea Dumnezeu ) dar cand vine moartea multi sau majoritatea aleg sa nu moara dar alegerea lor de a considera viata vesnica o prostie si de nedorit a fost deja facuta de ei cand probabil le mergea bine si erau sanatosi. Majoritatea oamenilor dispretuiesc gandul de a trai vesnic spunand: "Mai bine traiesc putin si bine decat mult si prost" de parca Dumnezeu vrea sa traiasca omul vesnic si prost sau in conditii grele. In timpul vietii lui Adam omul nu inventase bomba atomica ca sa vada omul cat poate fi raul de mare si de aceea Dumnezeu a permis ca urmasii lui Adam sa aleaga sa cunoasca si ei raul pe langa bine. Dumnezeu stabileste limita pana la ce gravitate de rau va ajunge omul sa cunoasca raul in urma alegerii lui de a cunoaste si raul.

Daca ar exista extraterestrii pe alte planete ce garantie am avea ca ei ne-ar ajuta cu ceva sa nu mai murim niciodata si sa fim vesnic tineri? Nici o garantie. Asa cum ei au aparut din nimic si ei se indreapta spre nimic. Orice extraterestru care are un inceput are si un sfarsit si nu poate garanta nimanui viata vesnica ci moartea vesnica.