| PreaDistinsul a întrebat:

Credinciosii traiesc pentru Dumnezeu si pentru viata vesnica si poate putin si pentru familie. Ateii pentru ce traiesc? Familie si vise? Sunt doar curios, nu vreau sa judec pe nimeni.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Credinciosii traiesc pentru Dumnezeu si pentru viata vesnica si poate putin si pentru familie?

cred ca isi dai seama ca asta e o mare minciuna,da, hai sa fim sinceri,crestini si dumnezeu,nu am chef sa fiu rau in seara asta, dar voi crestini va ganditi la banii, la a barfi pe alti, va urati aproapele si va ganditi la dumnezeu la greu

Ateii pentru ce traiesc? Familie si vise? Sunt doar curios, nu vreau sa judec pe nimeni.

fiecare traieste pentru ce vrea el, nu e treaba ta cum traiesc alti

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

Tu în ce ape te scalzi? Sunt și eu curios

| xerxes1 a răspuns:

Credinciosii mor de grija ateilor si cainii de drum lung.

| Steregoi a răspuns:

Traiesc pentru crematoriu sau hranirea viermilor si bacteriilor dupa moartea trupului lor.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Dar tu pentru ce traiesti?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Traiesc pentru viata vesnica in paradis pe Pamant. Asta e perspectiva mea si speranta mea de viitor pentru ca sper in Dumnezeu si cred in Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Iisus spunea scopul vieti trebuie sa fie iubirea fata de aproapele tau iar a crede in iisus din interes e pacat ca si a spune ca vei intra in rai e o ispita la adresa lui dumnezeu, tu nu poti sa stii ce va face dumnezeu cu tine

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Stiu pentru ca il cunosc pe Dumnezeu suficient de bine. Cine va persevera până la sfârșit va fi salvat. Pentru răsplata ce-i era pusă înainte Iisus a suferit batjocura.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

A il ispiti pe dumnezeu nu inseamna a il cunoaste

| Nilsson a răspuns:

Din cate se pare, pe TPU cel putin unii atei traiesc doar ca sa ii contrazica mereu pe crestini.

| Mircea08 a răspuns:

Ateii traiesc.
Pe nimeni nu trebuie sa intereseze de ce traiesc oamenii cum vor, deoarece au aceasta libertate sa isi aleaga cum si pentru cine traiesc. Mai bine sa discutam cum au ajuns crestinii sa traiasca oricum, numai dupa invatatura lui Iisus nu. Crestinul este adeptul lui Iisus, nu al lui Moise, sau al mai marilor bisericilor. Asazis crestinii de azi asculta orbeste de mai marii bisericilor, mai putin de Moise, si aproape deloc de Iisus.
Nu vorbesc aiurea, pot aduce dovezi

| Holiday a răspuns (pentru Mircea08):

"Asazis crestinii de azi asculta orbeste de mai marii bisericilor..."

Asta e si ideea in ce priveste promovarea religiei. Daca nu ar fi asa n-ar mai exista nici un interes in promovarea ei si s-ar duce naibi.
"Freelancer-ii religiosi practic n-au nici o valoare.

| Mircea08 a răspuns (pentru Holiday):

Stai putin ca sa ne intelegem. Enoriasii bisericilor ar putea fi acuzati ca ceea ce de fapt ei sustin ar putea insemna promovarea religiei lor. Dar promovarea invataturii lui Iisus este cu totul altceva. Cei care promoveaza aceasta invatatura a lui Iisus, nu fac altceva decat sa spuna ce scrie in Evanghelie. Ei nu vin cu unele talmaciri sau inventii facute de mai marii bisericilor. Am spus clar ca a apartine unei biserici crestine nu inseamna ca esti crestin, mai degraba inseamna ca esti pierdut deoarece ai renuntat la invatatura lui Iisus in favoarea altei invataturi. E drept ca nimeni nu recunoasdte ca religia lui nu e buna, dar asta se intampla deoarece ei nu cunosc Evanghelia ca sa poata face comparatie intre invatatura lui si invatatura lui Iisus.

| Holiday a răspuns (pentru Mircea08):

Isus, fara business-ul creat de gruparile crestine pe seama lui, ramanea doar un sectant schizofrenic, ceea ce a si fost de fapt.

| Mircea08 a răspuns (pentru Holiday):

Asta e parerea ta

| Anabela777 a răspuns:

De fapt, oamenii traiesc si atata tot. Isi vad de viata si fac ce le taie capul, indiferent daca sunt credinciosi sau nu. Stiu o gramada de credinciosi ce sunt credinciosi doar cu numele si care n-au mai dat pe la biserica de un hohou de ani. Poate doar cei ce lucreaza pe la biserici sau mai stiu eu ce sustin ca traiesc pentru Dumnezeu. Personal, cred ca acest "Dumnezeu " daca tot tine atat de mult la oameni asa cum sustin credinciosii, ar prefera ca fiecare sa-si traiasca viata dupa bunul plac in loc sa stea toata ziua in biserica pupand lemne.