| EmaS a întrebat:

Credinta nu inseamna a crede fara dovada, ci a te increde fara rezerve. Crezi tu ca Biblia este Cuvantul imutabil al lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exista indoiala de asta?

30 răspunsuri:
| EmaS explică:

Acelea sunt consecinte ale pacatelor si rezultatul ca oamenii s-au indepartat de Dumnezeu si Il reneaga.

| EmaS explică:

Tu singur ti-ai dat raspunsul. De unde stii care este voia lui Dumnezeu? Din Cuvantul Sau. Si Domnul Isus a fost ispitit, dar El a raspuns :,, Este scris!,,

| EmaS explică:

De unde stii cat de aproape sau departe sunt eu de Dumnezeu?

| EmaS explică:

Dar unde scrie ca este o conditie ca sa primesti mantuirea?

| EmaS explică:

Eh,atunci este irelevanta.

| EmaS explică:

Jertfa Domnului Isus este completa, perfecta.

| EmaS explică:

Sau de tine?

| Shammal a răspuns:

Biblia e cuvantu scris de om, poti spune ca vine dintr-o sursa divina insa este interpretarea (traducerea informatiei divine in realitatea noastra), trece prin filtrul omului care a scris

| KaterinkaBoy a răspuns:

Eu cred! Sunt tanar dar am trait prea multe ca sa nu cred ca cineva (Dumnezeu) acolo sus ma iubeste!

| EmaS explică (pentru KaterinkaBoy):

Ma bucur mult pentru tine.

| KaterinkaBoy a răspuns (pentru EmaS):

Merci! E linistitor sa stii ca mai sunt si oameni care se bucura pentru tine.

| 1Mihai1 a răspuns:

Da! În fiecare zi El face o minune pentru mine (chiar dacă-i mică sau mare, pentru mine contează). Doamne ajută!

| iamy a răspuns:

În sprijinul acestei afirmații se aduc de obicei mai multe citate din Biblie: „toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu" (2 Timotei 3:16), „Cuvântul Domnului rămâne în veac" (1 Petru 1:25), „căci nici o prorocie n-a fost adusă prin voia omului: ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânați de Duhul Sfânt" (2 Petru 1:21). În Vechiul Testament e frecventă formularea „Domnul a vorbit" / „Cuvântul Domnului a vorbit". Cuvântul revelat al lui Dumnezeu.

| MaicutaMaui a răspuns:

Cred ca a fost jurnalul Lui. Urat din partea voastra ca ii cititi jurnalul. De asta nu o citesc, din bun simthee hee

| EmaS explică (pentru MaicutaMaui):

Este scrisoarea de dragoste a lui Dumnezeu scrisa pentru tine!
http://www.youtube.com/watch?v=n_sGLoqhha8

| MaicutaMaui a răspuns (pentru EmaS):

Mersi mult de tot, dar incearca sa nu ma torturezi si pe mine cu astea rolling on the floor

| EmaS explică (pentru MaicutaMaui):

Poi maicutele ar trebui sa iubeasca Cuvantul!

| MaicutaMaui a răspuns (pentru EmaS):

Sunt un Illuminati undercover cool

| Demzz a răspuns:

Pot si eu sa-ti acord o intrebare? happy

| EmaS explică (pentru Demzz):

Da, draga mea. Astept intrebarea ta.

| Demzz a răspuns (pentru EmaS):

Bun! deci ce relegie sunteti? si cati ani aveti?

| EmaS explică (pentru Demzz):

Draga mea nu pot sa iti spun ce religie sunt pentru ca si asa sunt acuzata ca caut prozeliti.Credinta in Domnul Isus ne da mantuirea, nu o denominatiune sau o confesiune.

| Demzz a răspuns (pentru EmaS):

Dupa parerea mea sunteti baptista sau pendicostala! tongue si varsta?

| Demzz a răspuns (pentru EmaS):

Si apropo eu sunt ateista!

| Chrisa28 a răspuns:

Da! dovada fiind ca este cea mai veche carte din lume si totusi cea mai raspandita!

| FlyAgaric a răspuns (pentru Chrisa28):

Nu e cea mai veche charte...stai linistit, de Talmud ai auzit?
Esti dovada pozitiva a unei persoane care crede orbeste.

| FlyAgaric a răspuns:

De multe ori m-am gandit la "Dumnezeu" inainte de a merge la tribunal, de multe ori m-a ajutat, as putea sa afirm "coincidenta" dar viata fiind plina de surprize pentru mine, prefer raspunsul ca "El" m-a ajutat, e mult mai confortabil dpdv spiritual.
Credinta e ceva foarte pur si personal, majoritatea oamenilor amesteca CREDINTA cu RELIGIA.
Cel mai trist lucru pentru mine e ca Isus a murit degeaba a murit pentru ca a propoavaduit ipotriva preotilor si biserici, iar de atunci si pana in ziua de azi se ignora tot ce a zis el de falsi pocaiti si falsi crestini ridicand biserici ca din scoli sau orfelinate nu ies avere.
Mai pe scurt Religia raspandeste ura, Credinta inbina oamenii.

| midnite a răspuns:

Eu cred ca mila domnului este cea mai mare, asa ca poti crede in ori si ce insa cu o incredere fara rezerve cum spuneai si tu, in felul asta te poti numi credincios, nu putem acuza alte religi atata timp cat acol sunt someni care cred in ceva, oameni care sa-u nascut in acea credinta si mu renumta sa creada in dumnezeul lor. RASPUNSUL MEU VIZAVI DE BIBLIA CUVANTUL LUI DUMNEZEU:
-DA PENTRU NOI PT CRESTINI DA INSA PT ALTI PAOTE FI SI CORANU SAU TORA ETC, ATAT TIMP CAT ACEI OAMENI CRED IN ASTA. TOATE CELE BUNBE!