| Inferno a întrebat:

Crestini,daca Iisus a spus sa intoarceti si celalalt obraz atunci cand primiti o palma, ce parere aveti de interpretarea moderna a userului crestin Shuriken, care spune ca mai bine "Dai tu o palma si dupa fugi."?

A incercat si cu mine figura aici:
https://www.tpu.ro/......si-se-dau/

Deci cum e mai bine?
"Intorci si obrazul celalalt daca primesti o palma."
sau
"Dai o palma si fugi?"

P.S.: Evident ca nu vorbim de palme reale, nu mai suntem salbatici. Dar citatele au semnificatia lor.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Isus spunea asta cu sens simbolic, iar tot comportamentul de urmat al acestui personaj biblic, nu face nimic altceva decât să învețe omul cum să devină sclav.Defapt asta e și ideea acestui program „divin"(real inventat de o mână de oameni).
Nu sunt de acord cu nici una din aceste comportamente. Întoarcerea celuilalt obraz, atunci când iei o palmă peste el;
Sub orice formă ar fi acest gest, dacă omul nu reacționează la acțiunile altui om atunci înseamnă că omul respectiv își acceptă soarta, sau îi place atitudinea de sclav, adică acel om care nu are voie să facă nimic altceva numai să muncească și să se înjosească pentru ca alții s-o ducă bine.
Dai o palmă și fugi.
Un gest de lașitate mai ales din partea unui bărbat. Dacă ești bărbat atunci să fi bărbat până la capătul luptei indiferent dacă pierzi sau câștigi. Fuga de responsabilitate se poate transforma în pierderea luptei, pe care o poți câștiga poate cu efort minim.

| Irinel15123532 a răspuns:

Da, este mai bine de multe ori sa intorci si celalalt obraz. Indiferent de situatie, pentru ca raul facut se intoarce, indiferent daca crezi in Dumnezeu sau nu, poti spune ca nu crezi in legile fizicii, asta nu inseamna ca le poti sfida, daca spui ca tu nu crezi in legile fizicii si incerci sa te arunci de la o inaltime mare, vei vedea ca te vei supune si nu vei putea riposta, vei cadea oricum. In al doile rand, spunea un pastor odata, chiar daca pe moment acea persoana care te-a lovit are satisfactie, si pleaca acasa multumit si fericit ca te-a lovit si se crede puternic si spune ca esti un sclav, un las, un gunoi, cand va ajunge acasa si se va uita in oglinda, va realiza ca el este de fapt gunoiul. Nu poti sa iti bati joc de un om nevinovat care nu riposteaza si indura pana la capat, si sa scapi nepedepsit. Dumnezeu spune ''Voi sunteti copiii mei, voi sunteti templul meu in care locuieste Duhul Sfant, oricine imi va lovi templul, Il voi lovi si eu pe El'' Adica Dumnezeu pedepseste un astfel de comportament si aduce masura disciplinara, Nu inseamna ca Dumnezeu uraste pe cei necredinciosi si ii iubeste numai pe cei credinciosi, Nu, Dumnezeu ii va pedepsi chiar si pe cei credinciosi pentru un astfel de comportament, pentru ca Dumnezeu ne vrea sfinti, buni, milosi, nu vrea sa ne mancam si sa ne muscam unii pe altii ca animalele. Noi nu realizam asta dar in incercarea noastra de a fi puternici, de a lovi primii si a rani pe altii, ne purtam exact ca niste copii orgoliosi si fara minte, un om intelept nu va lovi, nu se va certa, nu se va mania, asta nu este atitudine de fier, este prostie pura. Dumnezeu vrea sa fim intelepti si sa ne iubim, nu sa ne lovim sa ne certam sa ne mancam unii pe altii si sa mai si credem ca cel care este cel mai dur si care este cel mai galagios si certaret este cel mai puternic. Asta este o prostie, si noi ne comportam ca niste copii. Si ne mai numim adulti... https://imgur.com/a/YViwQN0 poza asta spune tot, asta este caracterul omului ''dur, puternic, care nu este sclav'' fiecare loveste, latra, musca, crezand ca asa este dur si se va descurca, cand de fapt suntem doar niste copii in corpuri de adulti, un om intelept stie cand sa taca, cand sa se supuna, cand sa se impotriveasca, cand sa vorbeasca, cand sa se opreasca, cand sa mearga inainte.

| 6684464 a răspuns:

Acolo este in contextul razbunarii. Ideea este ca decat sa te razbuni mai bine lasi de la tine(in termeni simpli), pentru ca Dumnezeul tau este un Tata care isi mustra copiii, ii apara si ii razbuna, da, stiu ca suna cam urat partea cu "ii razbuna" dar nu uita ca El este si un Dumnezeu razbunator(Naum. 1:2). Fi sigur ca eu daca pana la 80 de ani am fost un hot si un nesimtit si apoi m-am pocait nu voi primi aceeasi rasplata(Luca 12:47-48) ca cel care s-a pocait de la 11 ani si a trait asa pana la 80 de ani, voi fi mantuit ca prin foc(1Cor. 3:15).