| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Crestini:
In opinia mea,avand la baza o slaba ipoteza,voi,crestinii,pana la o anumita varsta,ati avut sansa sa evoluati,dar,din nefericire,totul s-a schimbat odata cu indoctrinarea religioasa,respectiv aparitia involutiei iremediabil captiva in intuneric,ceea ce ma determina sa va numesc propria mentalitate ca fiind statica.

Considerati ca propria voastra mentalitate este dinamica,expansiva? Daca da, ar trebui sa va cred?

Cum explicati asta?

17 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Atunci cand cineva crede in cineva/ceva nu inseamna ca a avut parte de o involutie.
Poate noi nu suntem destul de evoluati sa-i intelegem pe ei.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru dragos9234):

Da,cred si eu ca nu suntem destul de "evoluati" sa ii intelegem.

| 2k a răspuns (pentru dragos9234):

"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts. Ei nu inteleg partea asta...

| dragos9234 a răspuns (pentru 2k):

Mda,asa-i.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ce crezi, evoluţia dinamică la care te referi, îi face pe oameni mai buni, respectuoşi, buni familişti ş.a.m.d?

| ramona30 a răspuns:

Hai sa-ti zic si eu parerea mea cum e cu crestinii. Copiii cand sunt mici cred in desene animate, povesti, mos craciun si dumnezeu. Cand mai cresc, pe la 7-8 ani creierul lor se dezvolta si realizeaza ca mos craciun e o inventie si ca desenele sunt doar desene.
In cativa ani, pe la 11-12 ani creierul lor evolueaza si intelege ca nici dumnezeu sau alti zei nu exista.
Crestinii sunt niste oameni la care creierul nu a evoluat suficient incat sa realizeze ca nu existe dumnezeu.

| Urzi23 a răspuns:

Aha am priceput si eu, ca noi Crestinii pina in clasa a 3 a evoluam, apoi devenim niste,,,,,, dar mai apar si din tagma Crestina ingineri, profesori medici, deci nu suntem toti niste idioti cum crezi tu, eu zic sa mai dai pe la psihologul scolii
Cu stima,,,,

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar religia poate indoctrina pe cineva, insa Biblia si adevaratul Dumnezeu, nu si aceasta pentru ca intelegerea Bibliei e logica nu fanatica, dar din nefericire multi oameni o interpreteaza in mod gresit si de aceea apar multe contradictii si multi fanatici religiosi.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru ramona30):

Hmm dar ce crezi despre ceicare se intorc la credinta dupa ani buni de "stiinta si ratiune umana"? Ei respecta ce ai spus tu in legatura cu etapele maturizarii si totusi brusc se schimba.

| EmaS a răspuns:

Te anunt ca exista multi crestini muuuult mai evoluati decat unii atei!

| ramona30 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nu am un raspuns la intrebarea ta. Presupun ca imbatranirea si frica de moarte ii determina sa caute o speranta pe care o gasesc in religie.

| Silviuloan a răspuns (pentru 2k):

"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. " ai gandit inainte sa scrii asta? ma intrebam si eu asa.

| 2k a răspuns (pentru Silviuloan):

Prost mai esti omule. Nu vezi ca e un citat?! inca scrie - Stephen Roberts.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru 2k):

laughing

| 2k a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

La toti ni greu... ce sa faci? laughing

| cristi202 a răspuns:

Am fost static pina m-am "indoctrinat" religios. Si asta m-a dus la o involutie atit de severa, incit la 19 ani eram deja o epava de om. Insa de cind am crezut, am devenit dinamic, iar dinamismul asta mi-a schimbat intreaga viata, dindu-i un curs ascendent.
Si nu trebuie sa ma crezi, caci, chiar daca crezi tu sau nu, realitatea exista

| Silviuloan a răspuns (pentru 2k):

Are un gram de inteles citatul lui Stephen? Nu!