| ileanaadrianastan a întrebat:

Credeti ca Patriarhul Ya'akov s-a putut lupta cu D-zeu, asa cum cred crestinii, sau considerati ca nu s-a putut lupta decat cu un inger, asa cum considera judeii? Judeii cred aceasta deoarece D-zeu/Adonai este, in opinia lor, un Spirit. Care nu poate interveni niciodata in planul fizic al existentei, decat prin iluminarea creierelor humanoizilor mai evoluati.

2 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Iacov, unul dintre cei patru fraţi mai mici ai Domnului Isus (Matei 13:55; Marcu 6:3). Acest Iacov a fost la început un obstacol în calea oamenilor către Isus (Matei 13:55), apoi a căutat să-L oprească pe Domnul din activitatea Lui (Matei 12:46-50). Acestea s-au întîmplat pentru că Iacov n-a crezut în dumnezeirea lui Isus (Ioan 7:5).
Cred ca e vorba despre o lupta spirituala, nicidecum una fizica; cat priveste intervenia divina in plan fizic, cred ca este posibila, si primul exemplu care imi vine in minte este ploaia de foc abatuta asupra Sodomei si Gomorei. Ma opresc aici, deocamdata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit de alte lupte duse cu ingeri malefici, sau decazuti. dar lupte duse de calugari, in pesteri, in chilii ascunse.lupte duse in rugaciune, atat de profunda incat stropii de transpiratie se prefaceau in sange.deci cred ca lupta in rugaciune este posibila, fiind cel ce se roaga, inarmat cu platosa credintei, si cu armele adecvate.smerenie,dragoste frateasca, iubire de dumnezeu.mila si iertare.