| Valkyrie95 a întrebat:

Urmatoarele intrebari se adreseaza celor casatoriti.
Acum, privind inapoi in timp la propria voastra experienta, considerati ca ar fi fost mai bine sa va casatoriti mai tarziu? La ce varsta?
Aparitia unui copil v-a consolidat relatia sau a destabilizat-o (diminuarea intimitatii in cuplu, conflicte)? Ati reusit sa gestionati aceste probleme cu partenerul/a?

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

De la 30 de ani incepi sa fi copt la minte, dar cu cat esti mai copt, cu atat iti pierzi increderea in oameni, mai ales ca multi sunt cum sunt.

Aparitia unui copil(si sa fie sanatos, asta daca ai noroc) clar v-a genera tensiuni si certuri mai ales cand baza financiara cu are baza, e praf si pulbere.

Gestionarea problemelor tine de cat de copti sunt ambii parteneri.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt a avea familia perfecta e nevoie de lumea perfecta, traim alaturi de necazuri si stres, nebuni vs oameni normali. Nu renteaza o familie in momentul actual, un coleg imi zicea daca ai copil il cresti, daca nu mai bine nu-l faci. E normal oricum. Nu regret ca am ramas singur, poate e semn de la dumnezeu sa traiesc o viata de sef asa cum sant

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

M-am casatorit la 23 de ani si am fost imatur crezand ca va tine o vesnicie. Dupa 13 ani a divortat de mine pentru un motiv puieril si nefondat. Cred ca 30 de ani este varsta cea mai buna.

| Valkyrie95 explică (pentru Salontanul):

Daca nu am crede ca o sa tina o vesnicie nu ne-am mai casatori, nu? happy Multumesc pentru raspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Nrx):

laughing Corect!

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Idem si la mine, numai ca m-am casatorit la 25 de ani si am fost impreuna 16 ani. Motivul pueril dar probabil altul decat la tine. Nu ii aduceam destui bani si a plecat in Italia la o saptamana dupa divort. Dupa o luna deja nu mai era singura acolo.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Asa este! Eu faceam naveta si veneam saptamanal acasa. Mai intram de serviciu de sambata pana luni o data la 2-3 luni. Am fost mutat la ordin in noua garnizoana. S-a dus in instanta si a reclamat ca am parasit domiciliul desi eu puteam dovedi cu o gramada de martori ca am venit deseori acasa. Faceam naveta cu autobuzul unitatii cel putin 50 de cadre saptamanal. Parasirea domiciliului se considera dupa 90 zile. Nu mi- s-au acceptat martori. apoi am aflat ca una care era la masa completului era fosta colega de liceu a "doamnei". Am spus ca aduc dovada de la unitate ca am fost mutat la ordin, in acea perioada se desfintasera unele unitati mari (regiment) si se infintasera noi unitati mai mici (batalioane). Nu mi-a fost acceptata nici asta. Atunci am spus sa nu se mai chinuie sa ma citeze ca nu voi mai veni la proces si asa s-a incheiat din vina mea, ca am parasit domiciliul.hee hee Ulterior am aflat ca ea se incurcase cu liderul sindical de la ei din invatamant. Acum sunt casatorit de 27 de ani. Nici in momentele cele mai grele sotia de astazi nu m-a parasit. Femei si femei!

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Tu in loc sa te bucuri ca poti sta acasa pe bani ei facuti in strainatate nu ai mai cautat-o, 16 ani e mult, eu cred ca am 28 de relatii si motivul era ca le trimiteam prin Germania si nu eram multumit de prestatia lor

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Pe care banii ei? Am divortat de ea, omule.
Deja m-am recasatorit.

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Glumeam,ai noroc, eu nici divorț nu am avut de cine da

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Adica erai un fel de pește.

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Peste cam gras

| Violleta2022 a răspuns:

M-am casatorit devreme, in timpul studentiei, iar primul copil a aparut tot cand inca eram studenti.

| Lioana a răspuns:

M-am căsătorit la 29 ani si consider ca mai tarziu ar fi fost prea târziu. Copilul a consolidat relatia.

| VoidEternal a răspuns:

Cred că vârsta a fost ok. Eu aveam 26 de ani, soția mea aproape 28. Până în 25 de ani cred că e cam repede să te căsătorești.
Apariția copilului a fost un pas destul de greu pentru noi, practic înainte nu prea știam ce-i cearta. Dar după o anumită perioadă, care nu a fost mică, aproximativ 4 ani, lucrurile s-au așezat și acum pot zice că totul e ok. E greu la inceput, mai ales la primul copil, totul e o nebuloasa, se acumulează foarte multa oboseala și uneori te descarci pe partenerul tau. Dar cunosc și cazuri în care copilul a întărit foarte mult relația dintre cei doi.

Răspuns utilizator avertizat
| AdeLeu a răspuns:

Un copil nu va lega vreodată o relație cum,, afirma unii". Cei care aleg sa faca un copil pentru ca nu se înțeleg, fac cea mai mare greșeala si copilul o sa aibă o grămada de traume din cauza asta. Contează relația dintre cei doi, dacă nu se înțeleg, după copil, nici atât, si mai ales, cum au decis sa își crească copilul, foarte mulți nici nu discuta aceste aspecte înainte sa faca un copil si după habar n-au de viața lor, cearta non stop.

| Dariaa90 a răspuns:

Nu avem de unde sti dacă căsătoria va fi pana la ultimul insipir sau doar pentru câțiva ani. Am fost căsătorită după 23, ulterior s-a instalat birocrația ( divorțul )Însă chiar și așa, nu as schimba nimic, deoarece este o experiența, un trecut care ne reprezintă. Treaba cu căsătoria și vârsta este simpla. Unii sunt pregătiți după 30+, alții nici la 40 nu sunt. Totul depinde de impactul fiecăruia cu oamenii din jurul lui, dacă a găsit persoana potrivită, etc. Sunt o mulțime de factori.