| AvalohAlyn a întrebat:

Crezi ca Universul are un Creator Inteligent si Superior?
Crezi ca omul are un Creator Inteligent si Superior?
Crezi ca viata are un Creator Inteligent si Superior?

(Personal eu cred ca DA, exista un Creator Superior si Inteligent)
Daca puteti si sa argumentati ar fi super bine.

Crezi ca am aparut la intamplare din intamplare si mergem spre nicaieri sau ca avem un Creator si avem un sens, scop si viitor?

Cum a aparut viata si Universul daca tu crezi ca nu exista un Creator Superior si Inteligent?

53 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Asta e o prostie, Biblia nu spune ca Dumnezeu e o specie de maimuta cu puteri. Tu judeci fara sa cunosti lucrurile prietene, conceptia ta e gresita legata de Dumnezeul Bibliei

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Si Isus a biciuit niste bancheri, a blestemat un copac pentru ca nu avea fructe iarna. Nu era asa de chill pe cat il descriu crestinii.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite aici versete in care zeul tau se comporta ca un psihopat. De ce as vrea sa ma rog la un psihopat?
A condamnat 40 de copii la moarte pentru ca au ras de un chel (sursa: 2 Regi 2:23-24)
Atunci cand evreii erau in Egipt dumnezeu a impietrit inima lui faraon ca sa ii poata chinui mai bine pe egipteni (exodul 10:27)
L-a torturat psihic pe Avraam si pe Isaac ( geneza 22)
A ordonat uciderea unui om pentru ca a adunat niste bete de foc in ziua sabatului ( numeri 15:32-36)
Sunt mult mai multe dar am scrist destul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Eu am mintea impacata, pentru ca stiu clar despre ce e vorba prietene, voi puteti sa judecati cat vreti, astea nu sunt dovezi solide sa imi schimb parerea, chiar le inteleg, oricum fiecare cu parerea lui. Despre faraon si acea relatare nu sti nimic prietene, de ce a impietrit inima faraonului, are legatura cu zeii egipteni, fiecare plaga injosea cate un zeu de-al lor, ultima chiar pe faraon care el insusi se considera un zeu, a fost totul pentru a demonstra ca Dumnezeul israelitilor era mai puternic decat toti dumnezeii Egiptului, legat de Avraam si Isaac, daca tie iti e greu sa intelegi imi pare rau, la fel si restul, chiar si cu acei 40 de copii, crezi ca a fost vorba doar de chelia profetului? majoritatea oamenilor, ca tine si alti intelectuali superiori clasei umane, care ei stiu cel mai bine normele morale si sunt sfinti in toate...ma imi pare sincer rau de voi, pentru ca judecati fara sa ganditi cu adevarat, problema va apartine oricum, fiecare judeca cum considera el, o zi buna!

| Idris a răspuns (pentru drutzix):

Ma bucur ca ai ajuns acolo unde eu doream sa ajungi, incat sa ajungi la intrebarea: Cine l-a creat pe Dumnezeu? Dar pe creatorul, creatorului lui Dumnezeu cine l-a creat? Si tot asa ne putem intreba pana la nesfarsit. Ca si in viata sa iti dau un exemplu, Sa zicem ca in armata un lunetist trebuie sa traga la tinta nu? Ar astepta comanda de la superior, superiorul ar astepta comanda de la un alt superior, iar daca o luam asa lunetistul nu ar trebui sa mai traga niciodata. Asta e inca o dovada ca suntem limitati si ca mintea umana nu mai poate sa mearga mai departe de atat incat sa raspunda la intrebarea cine l-a creat pe Creator.

| drutzix a răspuns (pentru Idris):

De fapt arata ca argumentul nu este corect. Ai citit despre regresie infinita si de ce nu este corecta folosirea ei intr-o discutie?
Uite un exemplu asemanator:
Din ce se face un pulover din lana? R: -Din lana. -Si lana? Vine de la oi. -Si oile? -Nu stiu. A deci nu stii din ce se face puloverul.
In fine intrebarea este urmatoarea. De ce avem nevoie sa adaugam un creator daca stiinta explica foarte bine dezvoltarea vietii de la prima celula?
Daca esti crestin atunci pozitia pe care trebuie sa o asumi este si mai ilogica.

| Idris a răspuns (pentru drutzix):

Inca o chestie. Tot ce exista in ziua de astazi are nevoie de un creator pentru a exista, insa nu crezi ca noi suntem creati de un Creator. Hai sa luam exemplul telefoanelor mobile care sunt facute in mare parte din plastic. Plasticul fiind facut din petrol, siliciu, nisip etc. In desert e plin de nisip si de petrol, de ce nu apar telefoane mobile din senin? E ca si cum Iphone-ul ar sustine ca nu este creat de Steve Jobs ci ar fi evoluat din telefonul fix creat de Graham Bell. Inca ceva, sistemul nostru solar, stiintific s-a creat prin explozia big bang nu? Atunci eu am un pahar mai mare si vreau sa fac mai multe pahare mici. Daca sparg acel pahar mare s-ar face mai multe pahare mici? Clar nu. Tot ce exista a fost creat de Creator.

| Idris a răspuns (pentru drutzix):

Nu, nu sunt cresti. Sunt musulman.

| drutzix a răspuns (pentru Idris):

Deci ai luat argumentul ceasornicarului ai pus telefoane si ai adaugat si contra-argumentul in argument. Telefoanele au nevoie de creator pentru ca nu sunt in viata.
Cand vor fi telefoanele in viata si se vor reproduce atunci putem discuta despre cum au evoluat.
Sistemul nostru solar nu s-a format prin big-bang (care nu a fost o explozie) ci prin acretie.
Big-Bangul a format doar hidrogen asa a aparut prima generatie de stele si restul materiei s-a format prin fuziune in centrul lor, odata ce au ramas fara combustibil nuclear acestea au explodat in supernove si au imprastiat materia prin univers. Praful ala a stat un timp linistit si dupa o alta supernova a creat o unda de soc destul de puternica incat sa faca norul sa se prabuseasca in propria sa gravitatie. Asa s-a format sistemul nostru solar.
Universul are @ 14 miliarde de ani iar pamantul doar 4, 54 miliarde.
Daca ai niste praf si vrei sa faci o piatra atunci topesti praful si obti piatra simplu.
Exemplul tau cu paharul e aiurea. Daca ai un pahar mare il spargi obtii sticla si o faci pahare mici.
Da-mi dovezi ca tot ce exista e creat de un creator ca argumente fara logica poate da oricine.

| drutzix a răspuns (pentru Idris):

Deci tot monoteist si acelasi mit al creatiei.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am referit ca Dumnezeu ar avea maini si picioare de carne, ci la ce-ai pomenit mai sus: ganduri, sentimente, constiinta, inteligenta. Astea sunt facultati omenesti, nu dumnezeiesti. Adica facultatile pe care omul le are in mic le-a proiectat in mare asupra divinitatii. Asta inseamna divinitate antropomorfica, nu inseamna ca ar fi divinitate din carne si sange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Partea cu copacul a fost amuzanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"3 persoane ca fiind una singura"... cu cine a vorbit isus cand a zis "iarta-i tata ca nu stiu ce fac"? Cu el insusi? Inseamna ca zeul tau are o problema.

"Da am citit-o"... nu se vede. Nu stii mai nimic legat de acel zeu. Stii doar partile care tie iti par bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"e un Dumnezeu gelos intr-adevar"... ma bucur ca accepti acest atribut ca fiind adevarat. Cum il comentezi?

"tot invalida e afirmatia"... de ce? Aparent stii ca e gelos. Ca nu stii restul atributelor e alta problema. Le discutam in timp. Hai acum sa vorbim despre ce stii tu, si anume gelozia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

"Tot ce exista in ziua de astazi are nevoie de un creator pentru a exista"... pe ce te bazezi cand zici asta?

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu e asa, atunci cum e? Da-mi tu un exemplu de ceva ce exista si nu are creator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Inteleg prietene, scuze, am inteles gresit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Indiferent de ce o sa zic eu, tu vei zice ca are nevoie de un creator. Hai sa vedem daca am dreptate, o sa luam cateva pentru inceput :

1 - Fulgerele
2 - Formarea muntilor
3 - Formarea norilor
4 - Ploaia
6 - Zapada
7 - Aparitia soarelui
8 - Formarea unei planete
9 - Aparitia vietii
10 - Aparitia universului

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cu astea ne intoarcem de unde am plecat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

"ne intoarcem de unde am plecat"... chiar deloc. Nu esti capabil sa intelegi ce ti-am zis?

Eu te-am intrebat pe tine, de unde stii ca tot ce exista are nevoie de un creator. Ti-am dat cateva exemple, le-am luat pe unele mai simple iar apoi am ajuns la unele mai complexe.

Consideri ca un fulger are nevoie de un creator? Daca da, inseamna ca trebuie sa dai pe la scoala si sa pui mana sa inveti. Stim cum apar fulgerele si ele nu necesita un creator.

Deci... imi raspunzi la intrebare? De unde stii tu ca tot ce exista are nevoie de un creator?

Cat despre exemplele tale de dinainte, ele sunt ridicole.

E ridicol sa dai drept exemplu ceva care a fost facut de om si sa pretinzi ca TOT ce exista are nevoie de un creator, mai ales cand vine vorba de procese naturale.

Ti-am dat mai sus 10 exemple. Zi-mi de ce ele au nevoie de un creator. Ai zis mai sus ca tot ce exista are nevoie de unul. Hai sa te vad.

E o diferenta uriasa intre un proces natural si un robot gen iphone.

Tu compari merele cu perele. Esti capabil sa intelegi?

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai văzut tu că Allah mână norii, apoi îi împreună pe ei, apoi îi face grămadă şi apoi vezi tu ploaia ivindu-se din ei? Şi El face să coboare din cer, din munţii lui, grindină şi loveşte cu ea pe cine voieşte El şi o îndepărtează de la cine voieşte El. Iar scăpărarea fulgerului Său aproape că răpeşte vederea. ) [Coran, 24:43].

Şi-L preamăreşte tunetul aducându-I laudă, şi Îngerii, cu teamă de El. Şi El trimite trăsnetele cu care loveşte pe cine voieşte, pe când ei se ceartă asupra lui Allah, în vreme ce El este de temut pentru puterea Sa. ) [Coran, 13:13].

El a creat cerurile fără stâlpi pe care voi să-i puteţi vedea şi a aruncat [înfigând] în pământ, munţi trainici, pentru ca el să nu se clatine cu voi " (Luqman: 10).

El a aşezat pe pământ munţi statornici, ca să nu se clatine cu voi, râuri şi drumuri, poate că voi veţi fi călăuziţi" (An- Nahl: 15).

Tu esti capabil sa intelegi? Mai vrei exemple?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Repet, daca tu ai impresia ca ce ti-am dat eu mai sus are nevoie de un creator, inseamna ca ai o problema grava. Fulgerele, muntii, norii, etc NU au nevoie de un creator. Sunt procese naturale care pot sa apara fara ca cineva sa le creeze. Iti sugerez sa mergi pe la scoala, asa poate mai inveti si tu cate ceva.

Fulgerele nu sunt facute de Zeus la fel cum nici muntii nu sunt facuti de Allah.

Mai mergi pe la scoala.

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa putem sa ne contrazicem la infinit, eu in tot ce spun am sustinere in Qur'An, care culmea, a fost confirmat si de oamenii de stiinta ca multe din chestiile scrise acolo au fost descoperite de ei mult mai tarziu. A doua la mana tu iti impui ideeile tale care nu stiu ce baza au. Asa ca nu stiu care dintre noi are o problema grava la cap si cine trebuie sa mearga pe la scoala. Ti-am zis vino cu argumente clare care sa ma contrazica si sa nu lase loc de interpretari.