| anonim_4396 a întrebat:

Ateii sunt absolut jalnici si logic. Ei nu cred in niciun Creator.Cand zic Creator ma refer la inteligenta superioara, o minte inteligenta.Sunt multe dovezi care arata ca un Creator exista.Nu Dumnezeu biblic ci un Creator, o forta superioara.Multi oameni de stiinta cred intr-un Creator, sunt constienti ca trebuie sa fim facuti de cineva, ca nu este alta solutie, chiar daca Universul a aparut prin Big-Bang, cine a provocat Big-Bangul? Nu va ganditi? Poate un Creator.Sunt o gramada de dovezi care sa arata si sa explice ca un Creator exista, ca planeta nu a aparut la intamplare, ca nu este posibil asa ceva. Ce parere aveti? Cum sa nu crezi in nimic? De unde a aparut Universul?

Răspuns Câştigător
| syme a răspuns:

Niore,
Nu cred ca putem sti cu adevarat toate motivatiile ateilor de a fi atei. Unii s-ar putea sa creada ca nu exista o dovada pentru ceva mai bun, iar ateismul lor sa vina din partea asta. Altii s-ar putea sa creada ca exista dovezi impotriva unui dumnezeu de orice fel, iar ateismul sa vina din alta directie. Altii s-ar putea sa se fi nascut si sa fi fost crescuti de lupi si nici macar sa nu poata fi in stare sa se defineasca drept atei. Si multi sunt tipi faini care pot intretine o discutie inteligenta si interesanta, altii nu. Insa cu ce difera de crestini? Cu ce ar fi un crestin mai superior pentru ca a ajuns sa creada doar in virtutea faptului ca asa a a fost invatat? Ori cu ce ar fi un crestin care crede in Dumnezeu pentru ca asa a fost invatat in tara lui mai superior decat un musulman care crede in Allah pentru ca asa a fost invatat in tara lui? Cu siguranta, mare parte dintre noi suntem astfel de podoabe. De fapt sunt mari sanse sa nici nu stim exact ce credem (daramite sa mai stim si de ce).
Daca suntem din aceia care ne credem mai destepti si mai superiori decat altii (ca si cum cine stie ce merite am avea), atunci poate ca atitudinea noastra n-ar trebui sa fie una de acuzare: `esti jalnic, ilogic, prost`, ci una de incurajare si intelegere. Daca ateismul ar fi o boala, iar noi ne consideram cei vindecati, atunci solutia ar fi sa le oferim leacul.
Daca ateii sunt oameni care se ineaca, atunci ei ar trebui scosi din apa si nu afundati mai adanc.
Apoi, un alt aspect este acela ca de ce ar fi un ateu mai rau decat un alt crestin? Amandoi sunt oameni pacatosi dupa standardele crestinismului. Oare ce este mai rau, a nu crede in Dumnezeu si a pacatui, ori a crede ca Dumnezeu exista si a pacatui la fel de bine? Ca eu nu cred ca ateii sunt mai pacatosi decat crestinii (dimpotriva, se pare ca statistic cel putin, lucrurile sunt invers in ce priveste cel putin cazurile legale).
Eu zic insa sa ne raportam nu la sarbatoarea care vine, ci tocmai la semnificatia ei. Pentru ca daca Hristos a murit si a inviat, atunci El a murit la fel de mult pentru ateul `jalnic` de care vorbesti precum a murit si pentru mine si tine. Daca tu esti iubit de Dumnezeu pentru ca esti crestin, atunci ateii sunt mult mai iubiti. Sa nu uitam ca Iisus nu a venit pentru cei care n-au nevoie de doctor, ci tocmai pentru cei care au nevoie. Nu a venit pentru oamenii care-si sunt ei lor autosuficienti, ci a venit tocmai pentru cei despre care noi spunem ca sunt jalnici, ilogici, pierduti si bolnavi. Si cand unul din ei il cunoaste pe Dumnezeu, Dumnezeu face party. Si se pare ca in cer s-ar putea sa fie mai multa bucurie pentru un singur ateu mantuit, decat pentru 100 de crestini ca mine si ca tine care ne dam mari prin zona TPU si nu numai.
Eu zic, hai sa facem ce-a facut Iisus cu `ateii`: sa stam cu ei la o bere, la un ou, la un ceai, la o vorba buna si sa le aratam ce le arata si Iisus `jalnicilor` din vremea Lui. S-ar putea ca aratandu-le lor sa vedem si noi mai bine si mai mult din El.

20 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

M-am uitat la raspunsurile unor atei.Sunt de-a dreptul penibile.Raspunsuri ironice, rautacioase, glume nesarate si argumente 0.Este foarte sigur ca un Creator cum zici tu exista.Am studiat foarte multa religie dar si am citit multe pareri ale oamenilor de stiinta. Posibilitatea ca un Creator sa existe este de 97-98%. Fie ca Dumnezeu sa ne tina in paza.

| Razvan a răspuns:

Crestinule, hai sa lasam polemicile astea deoparte macar acum.Chiar simti nevoia sa judeci acum in Saptamana Patimilor?thinking Fiecare are dreptul sa creada sau nu. Dar e chestie de respect aici. Ei nu sunt nici jalnici, nici satanisti nici nu stiu cum.Sunt semenii nostri si daca chiar crezi in Dumnezeu aminteste-ti ce a zis:"Iubeste-ti aproapele" si accepta-l asa cum ehappy

lolita
| lolita a răspuns:

Aici te contrazici singur, crestinii cred intr-un creator biblic, cred in biblie, in isus s. a. m. d.

| laura64 a răspuns:

Niore e o discutie lunga si multi vor sari pe tine. Cei care sunt crestini, totusi, nu au voie sa-i judece pe ceilalti, indiferent de parerile pe care le au. Dumnezeu o sa ne judece pe toti dupa faptele noastre. Sarbatori fericite!

| zorialbi a răspuns:

Oameni buni, nu va obliga nimeni sa credeti in Dumnezeu sau sa nu credeti, e alegerea voastra. Dar voi cei care nu credeti in Dumnezeu nu mai spuneti ca noi va judecam pentru asta, noi doar va dam un sfat, o recomandare... Tineti cont sau nu tineti cont de ea. Nu e nevoie sa va agitati :) Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege si nu obliga pe nimeni sa creada in El.
Am gasit un articol interesant dedicat ateilor:) :
"Şi pe Dumnezeu cine L-a făcut?

"Dacă ai bate pe un ateu cu dovezile ca pisălogul în piuliţă şi tot nu vei desface pe nebun de la nebunia sa."… asa ne spune iubitul nostru parinte Arsenie Boca. Oricate dovezi ne arata creatia, ateul tot in orbirea mintii sale sade. Oricate argumente, surse istorice si marturii vei prezenta unui ateu, tot ca unei pietre vei vorbi.
Dar ateul de astazi, fiindu-i mintea afumata si infumurata de stiinta evolutionista si multa parere de sine, intreaba sec: "Daca toate sunt facute de Dumnezeu, atunci pe Dumnezeu cine L-a facut?". Acest mod perfid de a vedea lucrurile a omului modern, a omului materializat pana in strafundul fiintei, se datoreaza faptului ca a fost invatat sa cuprinda necuprinsul cu mintea sa, a fost invatat ca totul poate fi vazut si pus sub microscop, ca taina poate fi masurata, ca sufletul poate fi disecat si radiografiat, ca gandul ar putea fi pozat, si ca tot ceea ce exista, vazut sau nevazut, ar incapea in mintea lui ingusta. Totusi, ca sa nu lungim vorba, mai bine vedem ce ne spun sfintii si inteleptii despre Dumnezeu, ca poate poate, se mai incumeta cineva sa nu mai umble in intunericul propriei minti.
Dumnezeu nu poate fi cuprins de mintea umana; daca ar fi cuprins, n-ar mai fi Dumnezeu. (Evagrie din Pont)
Dumnezeu poate fi iubit, dar nu gândit. Poate fi prins si apropiat prin iubire, dar niciodata prin gândire. (Norul Necunostintei)
Tocmai neputinta de a-L întelege în toata întregimea Lui este aceea care ne face sa-L întelegem pe Dumnezeu în toata maretia Sa. (Tertullian)
Dumnezeu este în afara tuturor, neramânând în afara; este în toate, dar necuprins de ele; este mai presus de toate, fara înaltare; este mai jos de toate, fara coborâre; este în toate si, totodata, deasupra tuturor. (Fericitul Augustin)
Daca n-ar fi un singur Dumnezeu, n-ar fi Dumnezeu. (Sfântul Efrem Sirul)
În Sine, Dumnezeu este Gândire necunoscuta, Cuvânt negrait si Viata necuprinsa. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Dumnezeu este asemenea unui cerc ale carui margini nu sunt nicaieri, iar al carui centru este pretutindeni. (Fericitul Augustin)
Iata acum ce spune si Dumnezeu despre sine Insusi:
Eu sunt Cel Ce sunt. (Sfânta Scriptura)
Faţa Mea nu vei putea sa Mi-o vezi! (Sfânta Scriptura)
Eu sunt Pâinea vietii, care S-a pogorât din cer. Daca mananca cineva pâinea aceasta, va trai în veac. Si pâinea, pe care o voi da Eu, este trupul Meu, pe care-L voi da pentru viata lumii. (Sfânta Scriptura)
Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. (Sfânta Scriptura)
Cand se va lasa ateul de nebunia sa? Cand va renunta in a-si gasi bucuriile in pacat, si-atunci cand isi va vedea propria sa nimicnicie, pentru ca la Dumnezeu se vine doar cu smerenie. De aceea inchei tot cu cuvintele parintelui Arsenie Boca: "Mintea care cugetă că nu există Dumnezeu cade în propria sa sentinţă, căci a te lupta din toate puterile împotriva a ceea ce nu există dovedeşte nebunia acestei lupte, nonsensul, absurdul şi prin urmare şi (nebunia) minţii care o conduce."
"Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriţi le dă har"
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/2009/11/si-pe-dumnezeu-cine-l-a-facut/

| zorialbi a răspuns:

@anonim...si nu numaihappy
Uitati aici ce spune Hristos in Sfanta Evanghelie Apostolilor Sai:
"17. Aceasta vă poruncesc: să vă iubiţi unul pe altul.
18. Dacă vă urăşte pe voi lumea, să ştiţi că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
19. Dacă aţi fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteţi din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăşte." [Ioan 15, 17-19]

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Eu mă întreb ce ţi'o fi venit de te'ai pornit aşa? thinking
E problema fiecăruia in ce crede. Tu nu ai dreptul să judeci pe nimeni. Dacă eu nu vreau să cred în fluturaşi şi dinozauri e problema mea.Ai vreo problema că eu vreau să'mi trăiesc viaţa în pace şi armonie fară să fiu influenţată de o carte sau nişte porunci sau mai ştiu eu ce? E problema mea cum vreau să fiu, şi e problema ta cum vrei să fii.Pe mine nu mă interesează în ce crezi tu, nici pe tine nu ar trebui să te intereseze în ce credem noi. Şi totuşi, ce'ţi veni să pui întrebarea asta? Aveai chef să te distrezi şi să creezi conflicte, mă nebunaticule mă?

| Irina a răspuns:

Good Cat preotii sunt tot oameni si pot pacatui chiar mult mai usor decat restul. Iar daca unii sunt dupa cum zici, nu cred ca e bine sa ii bagam pe toti in aceeasi oala. e ca si cum ai spune ca daca un roman fura toti suntem hoti.

| Good Cat a răspuns:

Ma baiatule noi am facut un pact in saptamana asta nu se discuta chestii din acestea.
Adu-ti aminte si posteaza dupa sarbatori ca atunci se vor ivii toti cu idei, argumente, contraargumente etc.
Si nu jignii pe nimeni, nici noi nu te-am jignit. Nu e site de genul.
Iar daca unu iti baga mouse-ul nu stiu unde, te leg eu mai intai cu cablu de la tastatura. Sti... sa iti intre mai binewinking

| Good Cat a răspuns:

Bun vad ca toti credeti orbeste. Nu am chef oricat as crede oricat nu sa vorbesc despre asta mai ales acum si oricati stupizi mi-ati da nu ma intereseaza. Si cu asta inchei toate discutiile legate de acest subiect pe viitor.
Sunt mai multe motive pentru care nu cred printre care :
- preotii - ma lasa masca am intrat intr-o biserica si un preot cand spovedea pe cineva in paralel isi numara banutii. Oricum crestinul de sub patrafir nu vedea oh go on
- 2 preoti ortodocsi in zona casei mele, 2 masini luxoase si 2 vile frumoase.
- de sarbatori, intre sarbatori vin si dau cu apa sfintita in casa, chit ca esti acasa chit ca nu, suna ca disperatii, arunca de 2 ori cu apa contra unei sume frumusele
Chiar nu imi vine sa cred in conditiile de fata.
Punct.

Răspuns utilizator avertizat
| sy46 a răspuns:

laughing)ma faci sa rad...esti "jalnic".
Aparitia Universului e toata bazata pe teorii, iar teoria big-bangului e cea mai plauzibila.
Oamenii pe Terra sunt ca niste furnici agitate intr-un musuroi.
Intrebarea ta "de unde a aparut Universul" si faptul ca nici cel mai mare om de stiinta nu ti-ar putea raspunde demonstreaza faptul ca acest fapt este peste puterea noastra de a intelege si de a cunoaste, a afla; cel putin pentru moment.
Sunt zeci de teorii ce se refera la aparitia Lunii, la formarea Terrei. Zi-mi o dovada ca CINEVA a facut galaxia in care traiesti...laughingNu sunt dovezi care arata ca un Creator exista.Forta superioara este cea a naturii; daca un asteroid de marimea unui continent se indreapta spre Terra cu o viteza de 20 de ori mai mare decat cea a glontului, nu vad ce ai avea de facutlaughing)
Big-bangul nu a fost provocat, ci s-a provocat.
Planetele sunt formate din praf cosmic, si alte subst. ce sunt in spatiu.Si faptul ca planeta Venus a fost lovita de un asteroid iar in urma impactului se roteste invers in jurul axei sale decat restul planetelor a fost INTAMPLATOR, nu ca asa a vrut Basescu, Dumnezeu, sau Poseidon.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fratilor fie-va mila.Indurare.Vreau u pic de liniste pe site.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing Baaai! Da-ti seama la vorba! Gandeste-te de doua ori, inainte de a pune in discutie o tema ca asta. Iar, tinand cont de faptul ca ma consideri jalnic, da-mi voie sa-ti spun si eu ca, am tot respectul pentru cei care cred cu adevarat in orice zeitate, sau in cei care nu cred deloc. Tu insa, esti ABSOLUT DEGEABA! Daca ma mai jignesti o data, o sa-ti infig mouse-ul ala direct in rect! Nesimtitule si necititule!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niore.stai cuminte. posteste crestineste, fa pastele, fii fercit/a, si lasa intrebarile si problemele religioase.mereu aceleasi de fapt.lasa-i pe atei in pace asa cum si ei ne lasa pe noi.pace intru cei de sus, si intre oameni buna voire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Universul a fost creat de catre Dumnezeu. daca crezi in Dumnezeu. dar daca nu crezi atunci nu iti pot explica. e mult prea mult de spus in aceasta tema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Universul are un Proiectant acel proiectant e Dumnezeu dupa cum au spus-o si altii. Cel mai intelept pentru noi ar fi acum sa ne interesam de El...si sa lasam ateistii sa creada in filosofiile pe care ei insusi le-au nascocit! Sfatul meu este sa incercam sa ne apropiem de Dumnezeu, pentru ca putem sa fim prieteni cu El!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu v-ati saturat sa ziceti ca tot ce este inexplicabil acum este fapta lui Dumnezeu.
voi teisti, nu sunteti cu nimic mai buni decat cei care au trait mii de ani in urma si pentru ca nu stiau sa explice ceva, de ex. fenomenele naturii, le atribuiau unor zei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Sunt o gramada de dovezi care sa arata si sa explice ca un Creator exista"
care gramada? ce inseamna pentru tine dovada?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niore @ / daca ateii sint jalnici, ce parere ai despre tine care esti facut/a de creator, dar cu cu-ru-l? Nu crezi ca intrebarea este cel putin nesimtita?