| Inferno a întrebat:

Cu ce si-a inceput Dumnezeu creatia?

34 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Cu facutul planului de munca, organizarea sarcinilor.

| 4b a răspuns:

Atomul este fireste, materia de origine, dar nu este originea materieiwinking
Inainte de aparitia lui, exista deja o Inteligenta suprema care l-a conceput; stiu prea bine ca nu esti de acord cu mine, da' mno, suntem diferiti.
Sanatate...

| milan9 a răspuns:

De ce se numeşte Iisus "Întâiul Născut"?

Cuvântul grecesc folosit aici este "protokos" însemnând Cel superior, Cel care are întâietate, Cel care are PRIVILEGIILE şi PREROGATIVELE lui Dumnezeu.

Mântuitorul Hristos este numit "întâiul născut" nu în ceea ce priveşte timpul, ordinea cronologică, ci în sensul PRIVILEGIULUI. Toate privilegiile celui întâi născut Îi aparţin Lui.

David, DEŞI A FOST CEL DE-AL OPTULEA FIU al lui Işai şi, cu toate acestea, A FOST NUMIT ÎNTÂIUL NĂSCUT.

Mântuitorul Hristos a declarat despre Sine că este "Eu sunt"- IAHVE al Vechiului Testament (Ioan 8, 58), însemnând Cel ce există prin Sine însuşi. El a spus:" înainte de Avraam a fost "Eu sunt"- IAHVE.

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Stai jos 2.
de unde ai mai pus si iahve ala la urma.
uite cum scrie la ioan 8:58 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=8

| milan9 a răspuns:

Profetul Isaia Il numeşte "Părinte al veşniciilor" (Isaia 9, 6).

Miheia declară că obârşia (originea) Sa este din veşnicii (Miheia 5, 1: "iar obârşia Lui este dintru început, din zilele veşniciei.").

Ioan afirmă:" La început a fost Cuvântul şi Cuvântul era cu Dumnezeu şi Cuvântul era Dumnezeu" (Ioan 1, 1).

Mântuitorul Hristos avea PRIVILEGIILE şi PREROGATIVELE lui Dumnezeu. Dar pentru a da posibilitatea de mântuire neamului omenesc, El a părăsit de bunăvoie cerul pentru a primi şi umanitatea (fără a renunţa la divinitate). El a luat trup omenesc, S-a confruntat cu ispitele aşa cum o facem şi noi şi a ieşit biruitor în beneficiul nostru. (Filip. 2, 5-11; Evr. 2, 14; 2, 17)

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Ce ii aia miehia?
in biblie nu este cartea asta. ii apocrifa? apoi ii clar ce ai in cap.
si cuvantu era dumnezeu. si in ioan 14:28 zice ca tatal ii mai mare ca mine.
vai de tine.

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Si mai zici ca martorii or schimbat biblia.
pai cine are mai scrierile apocrife? cine le considera sfinte?
voi ortodocsii le-ati inclus in canunul celor 66 de carti.
esti o marioneta, si inca una de proasta calitate.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Nu este vorba de o carte apocrifă! Mica sau Miheia înseamnă acelaşi lucru:

http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/56/Miheia

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu Fiul este egal cu Tatăl, nicidecum inferior sau supus Tatălui.

Prin Întruparea Sa, Mântuitorul Hristos, păstrându-și divinitatea, și asumându-și de bunăvoie şi firea umană, El și-a asumat și "slăbiciunea" acestei firi în relația cu oamenii dar și cu Tatăl. Jertfa Sa după Întrupare, El a adus-o în relație cu Tatăl, ca jertfă a naturii umane (deși era Dumnezeu), și atunci, în mod absolut logic, termenii care exprimă o aparentă inferioritate în relație cu Dumnezeu Tatăl, de fapt se referă la ’’partea umanității’’ (pe care El și-a asumat-o în mod liber în relație cu Tatăl, din cauza Întrupării, deși Fiul este egal cu Tatăl).

În "rolul" temporar de om (în acelaşi timp rămânând și Dumnezeu), El S-a jertfit și S-a smerit, în fața tuturor, a oamenilor, dar se pare că și a Tatălui, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanități asupra lui.

Dumnezeu Fiul, egal și deoființă (! termen special scris legat) cu Tatăl. El și-a asumat supunerea față de Tatăl doar pentru că liber, și-a asumat și rolul de "mijlocitor", intermediar pentru oameni.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În afara asumării de bunăvoie a "umanităţii", Mântuitorul Hristos are prerogative divine, ca Fiu al lui Dumnezeu!
O mică parte din citatele care atestă divinitatea Fiului, a doua Persoană din Sfânta Treime:

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, din zilele veşniciei."

Ioan1, 23. El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptaţi calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul
("Îndreptaţi calea lui Iahvei"),,, Domnului" este traducerea pentru Iahve, Dumnezeu! Isaia Il identifica pe Mantuitorul Hristos, (Mesia) cu Dumnezeu.

Ioan 1, 34 "Şi eu am văzut şi am mărturisit că Acesta este Fiul lui Dumnezeu."
Profetul Isaia Îl numeste pe Mantuitorul Hristos (Mesia),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, Parintele al veacului ce va sa vina’’
Sfantul Ioan Evanghelistul spune despre Mantuitorul Hristos: Ioan1, 3,, Toate prin El s-au făcut şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut’’. El nu este o creatura ci Creatorul

Facere1, 1 La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul. In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-o forma de plural, Elohim

Matei 28, 19. ,, Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh’’. Fiului si Duhului Sfant Ii se da aceeasi importanta ca si Tatalui.

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi prin Care a făcut şi veacurile;

Evrei 1, 3. Care, fiind strălucirea slavei şi chipul fiinţei Lui şi Care ţine toate cu cuvântul puterii Sale, după ce a săvârşit, prin El însuşi, curăţirea păcatelor noastre, a şezut de-a dreapta slavei, întru cele prea înalte,

Evrei 1, 4. Făcându-Se cu atât mai presus de îngeri, cu cât a moştenit un nume mai deosebit decât ei.

Evrei 1, 5. Căci căruia dintre îngeri i-a zis Dumnezeu vreodată: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut"; şi iarăşi: "Eu Îi voi fi Lui Tată şi El Îmi va fi Mie Fiu"?

La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul. 2. Acesta era întru început la Dumnezeu. 3. Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut. 4. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor.
Romani 1, 16: Căci nu mă ruşinez de Evanghelia lui Hristos, pentru că este putere a lui Dumnezeu spre mântuirea a tot celui care crede, iudeului întâi, şi elinului.
Pentru că ceea ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu este cunoscut de către ei; fiindcă Dumnezeu le-a arătat lor.
Romani 1, 20. Cele nevăzute ale Lui se văd de la facerea lumii, înţelegându-se din făpturi, adică veşnica Lui putere şi dumnezeire, aşa ca ei să fie fără cuvânt de apărare,

Romani 1, 21. Pentru că, cunoscând pe Dumnezeu, nu L-au slăvit ca pe Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit, ci s-au rătăcit în gândurile lor şi inima lor cea nesocotită s-a întunecat.

Coloseni 1, 14 Întru Care avem răscumpărarea prin sângele Lui, adică iertarea păcatelor;
Coloseni 1, 15. Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura.

Coloseni 1, 16. Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.

Coloseni 1, 17. El este mai înainte decât toate şi toate prin El sunt aşezate.

Daniel 7, 14: "Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; împărăţia Lui este împărăţie veşnică şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Evrei 13, 20: "Iar Dumnezeul păcii, Cel ce, prin sângele unui testament veşnic, a sculat din morţi pe Păstorul cel mare al oilor, pe Domnul nostru Iisus", etc...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Schițe,bineînteles.A stat ceva sa se gandeasca la cum va fi Terra.Sa fie foarte mica, dar nici prea mica fata de celelalte planete din sistemul nostru solar.

| Alphawolf a răspuns:

Cu planurile. Ele au durat mult, da' mult mai mult decat creatia, ele au durat "cateva" vesnicii.

| dragos9234 a răspuns:

Cu ''Sa fie''.

| WR104 a răspuns:

Scrie in biblie.

| fllu07 a răspuns:

Conform bibliei cu Isus Cristos.
in coloseni 1:15 se spune:
"el este intaiul nascut din toata creatia"

| relian a răspuns (pentru fllu07):

Mai citeste de vreo 99 de ori inainte sa dai cu nuca in perete.Te contrazici singur.Scuze ca intervin dar exact in locul indicat de tine daca ai vazut si sper ca ai vazut acea fraza are o steluta da? Si daca citeste in josul paginii la steluta aia ce scrie? Hai ca iti zic eu ce scrie.Intiiul nascut din toata creatia se refera la citez"cel care are intiietate, nu de a fi nascut". Deci ai citit tu ceva dar nu tot.SI mai scrie ca la fel mai este scris si in alte 4 locuri chestia asta si cu acelasi inteles adica cel ce are prioritate sa vorbesc mai sijplu, nicidecum cel naascut primul din toata creatia.Col.1.18,Rom.8.29,Evr.1.6 si Apoc.1.5.Stiu ca ai vrea tu sa fie asa dar se pare ca nu este asa.Inca odata scuze ca am intervenit sper sa nu te superi.

| fllu07 a răspuns:

Atunci explica-mi tu, cum a aparut Isus.

| dracu14 a răspuns:

Cu laba

| reihiuke a răspuns:

Dumnezeu a planuit ca Inferno sa posteze pe TPU. Si cand a facut creatia, a facut totul pentru Infernom pentru acea zi. A calculat si oranduit toata creatia, astfel incat Inferno sa poata posta pe TPU. Prin urmare, daca nu s-ar fi intamplat totul in acest mod, de la inceput si pana azi, Inferno nu ar mai fi putut pune aceasta intrebare pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Protectia muncii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu EmaS.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frateee ce dura ii asta laughing
te-ai gandit mult inainte sa zici? nota 10 laughing

| Hash001 a răspuns:

Cu genetica.

| Ben00 a răspuns:

No stiu. Da' de ce ti-ai tras avatarul asta, esti intr-o stare nasoala?

| ManStrong a răspuns:

Cu creerea conditiilor de viata pe pamint.
Pamintul era pustiu si gol. Pustiu adica era distrus sau mai corect era in dezordine.

| GRs a răspuns:

Cu fictiune si basm.

| SmexyBoy a răspuns:

Cerurile si Pamantul...
Asa zice Domnul.

Intunericul este de fapt absenta luminii.

| olgun a răspuns:

Prima oara a creat Dumnezeu"calemul" si i-a spus: "Scrie!
«O, Doamne! Ce să scriu?». Dumnezeu a spus: «Scrie destinul tuturor până în Ultimul Ceas (conform voinţei Mele)»".

| IceCrEaMGiRl a răspuns:

Lumina si Intunericul...

| IceCrEaMGiRl a răspuns:

Serios? Uita-te mai bine laughing