| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cu cine i-a facut Maria pe ceilati fii ai ei? Se stie ca pe Iisus l-a facut cu Panteras. Iosif a zis ca e de la zeul iudeu, ca sa o protejeze de moarte. Ca se aplica legea lui Moise.Cu ce e deosebita nasterea lui fata de nasterea Ioan si Isaac, etc? Ca toti astia au fost nascuti din femei ''sterpe'', in afara de Maria. Chiar de ce nu l-a facut pe Iisus cu Iosif? Ca el ii era sot.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cu ala lo fi facut,dar nu erau casatoriti,sau ciocanit inainte de casatorie asa ca au bagat scenariu asta.
Ori poate ca asa trebuia sa fie scenariu,totu incepe cu ceva,trebuiau fapte,motive,marturii etc,nu faceai o biserica asa hai si eu gata imi deschid biserica.

Dar si toata povestea asta,ca poveste este,nu scrie nicaeri ca a fost maria,ca fost barbatusau,,sau Jesus,e doara o poveste,una ca si Harap Alb la romani, hai acu sa vedem cine era mama lu fat frumos laughing pai nu se pune, nu trebuie sa intrebi de una de alta, scenari nu era cu masa cu tacsu laughing
Maria nu avea probleme ginecologice, asa ca femeia facea cu toti daca ar fi fost cazu.

Acu povestea aia are si ceva adevar, ma refer la faptul ca poate candva oamenii nu au fost din 2 bucati,adica femela si mascul,poate la origine a fost doara femeia,ca asa si zice in biblie, ca a fost Adam, dar de fapt a fost o femeie, Insa barbatii cas mai puternici au scos si au bagat scenariu asta cu Adam.

Nu avea cum sa apara Adam primul pai din mascul nu are cum sa iasa alt urmas, scenariu lor nu merge, nu-i logic.Deci a fost Femeia prima,aia pitea sa nasca fara mascul,inca sunt animale care asa se reproduc,nu exista masculi deloc laughing de exemplu soparlele,marea majoritatea a sopraleleor asa se inmultesc.

Si dupa cum putem observa stau bine frumos nu dispar ca specie,ba se acomodeaza peste tot.
Deci scenariu asta este posibil. Apoi a fost facut Adam ca si ajutor,ca femeia la un mom dat nu mai poate si ea saraca, asa ca au zis aia hai sa bagam si un mascul, asta taie lemne, face focu, vaneaza, mai ales cand femela era cu burta la gura nu?

Si uite asa aparu masculu.Initial el si a vazut de treaba lui,pentru care fusese introdus,dar afalnd sau dandusi seama ca el este mai puternic ca femela,a pus stapanire pe ea, uite asa de atunci au schimbat scenariile, gata femeia scalava, la cratita, barbatu e sefu.

Exact asa sa si intimplat pentru ca initial a fost matriarhatul, dupa a venit barbatu la putere.

Deci dupa cum observi si specia noastra ar fi putut sa fie la origine de asta cu inmultire prin partenogeneza ca alte animale.

| Endita4689 a răspuns:

Maria nu a mai avut alți copii în afara de Iisus.
Iisus se referă la "frații mei" în Biblie, asta însemnând "tovarășii mei", nu frați adevărați.