| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum au putut fiii lui Dumnezeu sa faca copii cu fetele oamenilor? Ca era imposibil.

90 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Deci voi spune doar ce scrie in Biblie sau dovezi arheologice.
1) Adam si Eva au avut circa 7 (sapte) metri in inaltime la creatie (sunt dovezi arheologice cu urme de om de cca 1, 2 metri, p.s. am filmul arheologic acasa).
2) Si fii lui Dumnezeu si fii oamenilor sunt OAMENI doar ca primii sunt fii lui SET (care au RESPECTAT ce a spus Dumnezeu) iar fii oamenilor sunt ai lui Cain (care NU au respectat ce a spus Dumnezeu) de aceia se numesc Fii lui Dumnezeu si fii oamenilor, nu ca unii sunt din cosmos si altii nu.
3) In Biblie SCRIE de doua ori despre fiinte care locuiesc pe alte planete, dar nu am sa-ti spun unde ca sa STUDIEZI singur.
Deci raspunsul la intrebarea ta este ca asa cum tatal tau s-a imperechiat cu mama ta, asa au facut si cei enumerati de tine fiindca erau din aceiasi specie, adica OAMENI. Dar Biblia mai spune ceva, ca cei ca tine NU vor putea intelege, niciodata ce scrie in EA, nu va este permis fiindca scopurile voastre sunt MESCHINE.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O sursa este Biblia dar nu sti sa citesti si alta pe net, daca iti vei schimba comportamentul vei primi si sursa.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ingerii NU au sex si nici organe sexuale, scrie in Biblie.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Toti erau uriasi, dupa potop au inceput rapid sa descreasca, odata cu reducerea numarului de ani ai vietii hotarat de Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu spune: "Cauta si vei gasi", nu spune: : "ca vei capata mura in gura" cum spun romanii.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Introducerea cărnii in alimentație a dus la scăderea omului in înălțime si la reducerea numărului de ani de viață. Chiar si in zilele noastre vegetarienii sunt mai longevivi.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ingerii nu fac nici sex si nici copii. Fii lui Dumnezeu sunt oamenii care FAC voia lui Dumnezeu, adica tot oameni.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti-am spus ca Biblia are destule dovezi, in rest CAUTA si singur.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Luca 11,9. De aceea si Eu vã spun: "Cereti si vi se va da: cãutati, si veti gãsi; bateti si vi se va deschide.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fa-te mahomedan.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce e peste 80 de ani e viață? Va bucurați ca s-au inventat medicamentele care nu lăsa pe om sa moara dar nici sa trăiască. Când oamenii trăiau sute de ani erau activi pana la moarte. Acum suntem bolnavi din pântecele mamei, si inca de cancer. Si dieta vegetariana ar fi la îndemână oricui si nu numai ca ar vindeca omul dar i-ar lungii si zilele. Si ar fi mai puțin timp dependent de alții înainte de moarte. Alegerea va aparține.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Gene za 5, 5. Toate zilele pe care le-a trãit Adam au fost de nouã sute treizeci de ani; apoi a murit.
930, NOUA SUTE trei zeci de ani

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

" Sute de ani?"

| RAY a răspuns:

Dany sunt povesti,nu are sens sa te contrazici cu crestinu,stiu ca e amuzant,crestini singuri se contrazic intre ei,uriasi erau o legenda evreiasca copiata de la alti,anisoara cica traiau sute de ani dar de cand au mancat carne numai, indieni de ce nu traiesc ca ei mereu au fost vegetarieni, iisus de ce le-a dat peste sa mance? Iisus nu era vegetarian, sa vezi ce tampeni scriu uni, niste blasfemi mari, biblia nu este o carte stiintifica si cv care cere credinta atat

| anonimg a răspuns:

În cazul de față, fii lui Dumnezeu erau oamenii credincioși (dar asta nu înseamnă că printre ei nu existau și femei credincioase). Acești bărbați credincioși au ajuns să își iau soții dintre femeile popoarelor idolatre de care erau înconjurați.

În cazul lui Iov cu fii lui Dumnezeu care s-au înfățișat înaintea lui Dumnezeu și în mijlocul cărora a venit și Satana, era vorba despre reprezentanții lumilor necazute în păcat -unde Satana s-a declarat stăpânul și reprezentantul acestui pământ prin uzurpare, prin faptul că l-a amăgit pe Adam (pentru că Adam era reprezentantul acestui pământ; dar căderea în păcat și moartea, l-au decăzut din acest drept).
De aceea Satana L-a ispitit pe Domnul Hristos:
"Diavolul L-a suit pe un munte înalt, I-a arătat într-o clipă toate împărăţiile pământului
şi I-a zis: „Ţie Îţi voi da toată stăpânirea şi slava acestor împărăţii; căci mie îmi este dată şi o dau oricui voiesc.
Dacă, dar, Te vei închina înaintea mea, toată va fi a Ta."" (Luca.4:5-7)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adam și Eva erau uriași. De asemenea au existat multă vreme oameni uriași pe pământ. Rasa umană nu s-a degradat imediat, ci în timp. Moartea lui Adam a fost la peste 900 de ani. In decursul generațiilor a scăzut limita de viață, de sănătate. Nici nu aveau nevoie de scrieri, pentru că aveau o memorie foarte bună.
Degradarea apare în timp.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Cum sa fie Adam si Eva uriasi?"

"Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea si chiar si dupa ce s-au impreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor si le-au nascut ele copii: acestia erau vitejii care au fost in vechime, oameni cu nume." (Geneza.6:4)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu am vorbit de oameni, de uriasi; de oameni, si nu de ingeri.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Fii lui Dumnezeu" in contextul respectiv se refera la oamenii credinciosi.
Pe cand "fetele oamenilor" se refera la acei oameni(femei) care nu se inchinau lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am mai spus ca "fii lui Dumnezeu" este o expresie care ii reprezinta pe cei credinciosi -atat barbati cat si femei.
Dar nu stim cauza pentru care la un moment dat, barbatii credinciosi -probabil in timp- au ignorat sfatul/legea lui Dumnezeu care interzicea casatoriile dintre credinciosi si necredinciosi. Rezultatul acestor casatorii ni-l arata raportul biblic chiar inainte de potop:
"Domnul a vazut ca rautatea omului era mare pe pamant si ca toate intocmirile gandurilor din inima lui erau indreptate in fiecare zi numai spre rau." (Geneza.6:5)
"Dar Noe a capatat mila inaintea Domnului." (versetul8)
Se pare ca doar Noe a ramas singurul credincios -bineinteles, si familia lui, pentru ca el a fost un bun cap de familie si si-a educat-o in ascultare de Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fii lui Dumnezeu sunt fii lui SET care este copilul lui Adam si al Evei, ce-ti spusei CITESTE Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fetele nu s-au dus dupa baietii oamenilor ca nu erau prea aratosi, baietii s-au dus fiindca fetele oamenilor erau mai ca de pe centura.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa folosesc expresia ta: mai degrada fetele oamenilor s-au combinat cu fii lui Dumnezeu.

| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Animalele erau pe arca din pricina faptului ca Noe a capatat mila.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In privinta animalelor s-a facut o selectie. Si nu omul a facut aceasta selectie. Ba inca ele au intra singure in arca.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"De ce Dumnezeu l-a pus pe Noe sa faca o arca?" Omul trebuie intotdeauna sa colaboreze cu Dumnezeu. Daca Noe nu ar fi ascultat de Dumnezeu, ar fi fost necredincios; s-ar fi aflat si el printre cei necredionciosi si ar fi pierit si el.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu este vorba de "periat". Daca eu ma rog pentru sanatate, dar in schimb eu nu am grija de mine, sa nu am astept sa fiu sanatos.
Daca eu nu ascult de Dumnezeu, cum ma pot numi atunci credincios? Numele meu scris in registrul vreunui bserici nu valoreaza nimic; ci credinta, ascultarea este ceea ce ma face pe mine credincios. Si ascultarea din dragoste, nu aceea de frica, de sila sau din datorie/angajament. Un om placut lui Dumnezeu este acela care iubeste pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dictionarul este bun. Omul a fost facut sa poata alege ce doreste: binele sau raul.
Ori tu te referi ca daca alegem raul putem in acelasi timp sa ne bucuram de bine? Acest lucru este imposibil.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"De ce mai mergi la doctor, de ce nu te rogi si gata."
Repet: omul trebuie sa colaboreze cu Dumnezeu.
Noi oamenii am fost creati de Dumnezeu ca sa fim dependenti si de alti oameni, si de Dumnezeu. Pentru ca avem nevoie de ambele dependente.
Nu doar conducatorul unei biserici este "unealta" lui Dumnezeu pentru binele omenirii; ci si medicul, si invatatorul, si legiuitorul. Si fiecare dintre noi am primit cel putin un dar pe care il pute folosi spre binele celorlalti. Unul dintre aceste daruri poate fi si bogatia (dar nu este cazul nostru happy ).
Asadar, gandeste-te la la cel putin o capacitate a ta care poate fi de folos altora. Acest dar (capacitate) trebuie dezvoltat prin folosinta.
Mie mi-ar fi placut medicina. Dar mi se face rau cand intru intr-un spital sau cand vad sange; asa ca acest lucru nu este de mine.
In schimb imi place sa ascult oamenii si si le dau sfaturi. Sunt un bun confident; si imi place cand oamenii au incredere in mine.
De exemplu, aici sunt foarte muti tineri nerespectuosi; dar daca m-ar cunoaste personal si-ar place fetele de rusine in fata sinceritatii mele -pentru ca tratez oamenii cu sinceritate si respect.

Asadar, toate aceste daruri (capacitati) nu sunt de la noi. Ci am fost creati cu nevoia de a le avea; ne-au fost date atat cat am putea duce fiecare; dar am fost creati si cu nevoia de a le folosi in sprijinul semenilor nostri. Asa a fost creat omul chiar inainte de caderea in pacat; si in veacurile vesnice nu vom fi lipsiti de activitate, chiar daca acolo nu vor mai fi nevoie de darul medicilor sau al justitiei. Aici pe pamant este doar inceputul. Nu stim cum va fi acolo; dar stim ca nimeni nu se va plictisi. Totul va fi bucurie si slava.

| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Liberul arbitru nu inseamna ca nu mai dai socoteala de actiunile tale; ci inseamna doar capacitatea de a judeca si de a alege.
Daca nu ar exista o forma de guvernamant care sa impiedice raul, atunci ar fi fost haos in univers si pe pamant.
Noi am fost creati ca sa ascultam de Dumnezeu; iar lipsa de ascultare este ca si un calculator sau o masinarie care nu functioneaza in parametrii 100%.
Si aceasta ascultare de Dumnezeu este chiar dragostea fata de El. Este un lucru tot la fel de natural ca atunci cand iubesti pe cineva.
Liberul arbitru este ca atunci cand tu iti iubesti sotia, dar in viata ta ma apare o alta femeie. Dar atunci vine in salvarea noastra ratiunea care iti spune: "Nu este bine sa lasi sotia pe care o iubesti." Ceva trebuie sa alegem: ascultam de ratiune sau ii inchidem glasul. Putea sa alegem raul, dar nu putem sa scapam de consecinte: despartirea de sotie, suferinta, etc.
Asta a si fost la caderea in pacat: despartirea de Dumnezeu. Adam a iubit pe Dumnezeu, dar a ales raul. Adam a intrat in disperare, intr-o depresie pe care oamenii nu au experimentat-o pana acum. Este aceeasi depresie de care Mantuitorul a fost nevoit sa strige: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?" Noi suntem despartiti de Dumnezeu, si avem nevoie sa fim impreuna cu El. Si pentru asta Dumnezeu vrea sa ne faca sa simtim aceasta nevoie de El pe mii si mii de cai. Numai cand vom fi cu Dumnezeu vom putea realiza cat de vitala este aceasta nevoie. Si este vitala nu doar pentru ca sa avem parte de viata vesnica; ci este vitala si pentru viata aceasta. In Biblie gasim expresii rostite de Domnul Hristos: pace deplina, bucurie deplina, viata deplina. Noi putem sa avem aceasta deplinatate cand va exista acea legatura cu Dumnezeu. O spun ca unul care a avut -si are- parte de aceste lucruri depline.
Dumnezeu nu l-a lasat pe Adam fara speranta, si i-a spus ca relatia se poate reface cu El ca la inceput, prin Acela care va lua asupra Sa vinovatia si starea lui Adam. Si aceasta veste buna este si pentru noi astazi, si pentru toti oamenii care s-au nascut veodata pe pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns:

Cum o fac si musulmanii, cred ca undeva pe la 70% din ei au copii din relatii consangvine, asa am auzit dintr-o statistica, si 30% dintre turci fac la fel. Asa spun ei ca nu spurca sangele.

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns:

De ce era imposibil?

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citeste "Celtii si extraterestrii". Vei vedea acolo zamislirile intre zei si pamantence.
Nu se mentioneaza ca Dumnezeu a avut sa nu a avut sotie. Nu inseamna ca nu a avut. Dar pe Isus cum l-a facut cu o pamanteanca? Mai nou avem in laboratoare insamantari fara acuplare.

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atunci, poveste este si intrebarea ta. Ai dovezi ca au procreat impreuna?

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Povesti...

| Meme10Memu a răspuns:

Unde scrie ca era imposibil?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dz le-a dat aceasta capacitate insotita de o interdictie la fel cum a facut cu Adam si Eva.

| Panamax a răspuns:

Imposibil pentru tine, dar nu si pentru altii.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti-ai raspuns singura.
Adica pricepi putin spre deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns:

Erau rase diferite de pe planete diferite, dar se pare ca partea cu facutul sex functiona in acelasi fel.
Ca la ciobani nu le merge cu oaia este alta poveste.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristian86 a răspuns:

Imposibil pentru diletanți happy