| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum au putut fiii lui Dumnezeu sa faca copii cu fetele oamenilor? Ca era imposibil.

90 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O sursa este Biblia dar nu sti sa citesti si alta pe net, daca iti vei schimba comportamentul vei primi si sursa.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dz le-a dat aceasta capacitate insotita de o interdictie la fel cum a facut cu Adam si Eva.

| Cristian86 a răspuns:

Imposibil pentru diletanți happy

| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Cum sa fie Adam si Eva uriasi?"

"Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea si chiar si dupa ce s-au impreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor si le-au nascut ele copii: acestia erau vitejii care au fost in vechime, oameni cu nume." (Geneza.6:4)

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ingerii NU au sex si nici organe sexuale, scrie in Biblie.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Toti erau uriasi, dupa potop au inceput rapid sa descreasca, odata cu reducerea numarului de ani ai vietii hotarat de Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu spune: "Cauta si vei gasi", nu spune: : "ca vei capata mura in gura" cum spun romanii.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Introducerea cărnii in alimentație a dus la scăderea omului in înălțime si la reducerea numărului de ani de viață. Chiar si in zilele noastre vegetarienii sunt mai longevivi.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu am vorbit de oameni, de uriasi; de oameni, si nu de ingeri.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ingerii nu fac nici sex si nici copii. Fii lui Dumnezeu sunt oamenii care FAC voia lui Dumnezeu, adica tot oameni.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti-am spus ca Biblia are destule dovezi, in rest CAUTA si singur.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Luca 11,9. De aceea si Eu vã spun: "Cereti si vi se va da: cãutati, si veti gãsi; bateti si vi se va deschide.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Fii lui Dumnezeu" in contextul respectiv se refera la oamenii credinciosi.
Pe cand "fetele oamenilor" se refera la acei oameni(femei) care nu se inchinau lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am mai spus ca "fii lui Dumnezeu" este o expresie care ii reprezinta pe cei credinciosi -atat barbati cat si femei.
Dar nu stim cauza pentru care la un moment dat, barbatii credinciosi -probabil in timp- au ignorat sfatul/legea lui Dumnezeu care interzicea casatoriile dintre credinciosi si necredinciosi. Rezultatul acestor casatorii ni-l arata raportul biblic chiar inainte de potop:
"Domnul a vazut ca rautatea omului era mare pe pamant si ca toate intocmirile gandurilor din inima lui erau indreptate in fiecare zi numai spre rau." (Geneza.6:5)
"Dar Noe a capatat mila inaintea Domnului." (versetul8)
Se pare ca doar Noe a ramas singurul credincios -bineinteles, si familia lui, pentru ca el a fost un bun cap de familie si si-a educat-o in ascultare de Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fa-te mahomedan.