| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum au putut fiii lui Dumnezeu sa faca copii cu fetele oamenilor? Ca era imposibil.

90 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O sursa este Biblia dar nu sti sa citesti si alta pe net, daca iti vei schimba comportamentul vei primi si sursa.

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dz le-a dat aceasta capacitate insotita de o interdictie la fel cum a facut cu Adam si Eva.

| Cristian86 a răspuns:

Imposibil pentru diletanți happy

| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Cum sa fie Adam si Eva uriasi?"

"Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea si chiar si dupa ce s-au impreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor si le-au nascut ele copii: acestia erau vitejii care au fost in vechime, oameni cu nume." (Geneza.6:4)

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ingerii NU au sex si nici organe sexuale, scrie in Biblie.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Toti erau uriasi, dupa potop au inceput rapid sa descreasca, odata cu reducerea numarului de ani ai vietii hotarat de Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu spune: "Cauta si vei gasi", nu spune: : "ca vei capata mura in gura" cum spun romanii.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Introducerea cărnii in alimentație a dus la scăderea omului in înălțime si la reducerea numărului de ani de viață. Chiar si in zilele noastre vegetarienii sunt mai longevivi.

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu am vorbit de oameni, de uriasi; de oameni, si nu de ingeri.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ingerii nu fac nici sex si nici copii. Fii lui Dumnezeu sunt oamenii care FAC voia lui Dumnezeu, adica tot oameni.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti-am spus ca Biblia are destule dovezi, in rest CAUTA si singur.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Luca 11,9. De aceea si Eu vã spun: "Cereti si vi se va da: cãutati, si veti gãsi; bateti si vi se va deschide.

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Fii lui Dumnezeu" in contextul respectiv se refera la oamenii credinciosi.
Pe cand "fetele oamenilor" se refera la acei oameni(femei) care nu se inchinau lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am mai spus ca "fii lui Dumnezeu" este o expresie care ii reprezinta pe cei credinciosi -atat barbati cat si femei.
Dar nu stim cauza pentru care la un moment dat, barbatii credinciosi -probabil in timp- au ignorat sfatul/legea lui Dumnezeu care interzicea casatoriile dintre credinciosi si necredinciosi. Rezultatul acestor casatorii ni-l arata raportul biblic chiar inainte de potop:
"Domnul a vazut ca rautatea omului era mare pe pamant si ca toate intocmirile gandurilor din inima lui erau indreptate in fiecare zi numai spre rau." (Geneza.6:5)
"Dar Noe a capatat mila inaintea Domnului." (versetul8)
Se pare ca doar Noe a ramas singurul credincios -bineinteles, si familia lui, pentru ca el a fost un bun cap de familie si si-a educat-o in ascultare de Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fa-te mahomedan.