| Effy35 a întrebat:

Este practica ortodoxă numită cultul sfinților o închinare și slujire falsă?

Cum comentati versetul de mai jos:
"Lui Dumnezeu să te închini și numai Lui să îi slujești!" Matei 4

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Da,iahve spune sa te închini doar lui atât, nu exista sfinți, singurul sfânt e Iisus atât, e o idolatrie, încalcă și porunca

68 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Pocait01):

Nici răspunsul tau de acum nu are treaba cu ce ți-am cerut eu. Te-am întrebat un lucru simplu: dacă Hristos e singurul mijlocitor atunci de ce ni se cere să ne rugăm unii pentru alții? Cand o sa raspunzi la asta o sa-ti dau si eu versetele

| Pocait01 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

În primul rând tu ai fost primul care a primit întrebarea și se cuvine să răspunzi la ea dacă tot continui discuția. În al doilea rând ai dat o întrebare de nicăieri și fără sens cu ce discutam.
Una este să ne rugăm unii pentru alții alta este să ne rugăm unii altora. Una este să ne rugăm lui Dumnezeu, alta este să ne rugăm lui David(te-am mai întrebat dacă practica "rugăminții" nu este cumva identică cu rugăciunea adresată lui Dumnezeu și nici la acea întrebare nu ai răspuns). Una este să îi rugăm pe cei ce ne aud să se roage lui Dumnezeu pentru noi, alta este să îi rugăm pe cei ce au fost ridicați la Cer sau cei care au murit să se roage pentru noi la Dumnezeu(iar pentru asta ți-am cerut frumos un verset pe care încă îl aștept să văd și eu unde scrie că acești oameni ne aud rugăciunile).

Ne rugăm unii pentru alții pentru că ne iubim unii pe alții și suntem conștienți că sunt lucruri ce numai Dumnezeu le poate face așa că ne rugăm Lui(nu lui Moise) și putem face asta pentru că avem UN mijlocitor: pe Domnul Isus Hristos, și pe Cel ce ne îndeamnă și ne învață să facem asta: Duhul Sfânt.

Încă aștept să-mi răspunzi la:
1.Cum practica "rugăminții" acasă adresată unui om mort sau ridicat la Cer nu este identică cu rugăciunea adresată lui Dumnezeu?
2. Unde scrie în Biblie că oamenii morți și cei ridicați la Cer ne aud rugăciunile și se roagă pentru noi?
3. Ce înțelegi din 1Tim. 2:5?
Întrebări ce necesită răspunsuri simple și la obiect. Desigur, dacă ai și curajul să răspunzi la ele într-un mod "drept-"creștinește.

| Effy35 explică (pentru CostinAlamariu):

Adorarea și venerarea nu sunt sinonime?

După cum am spus, Singurul care merită să fie venerat și adorat este Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Effy35):

Adorarea și venerea nu sunt sinonime. Venerarea este mai prejos de adorare. Nu crezi că Dumnezeu merită mult mai mult decât venerare? Eu cred că Dumnezeu merită mult mai mult decât o simplă venerare, adică El merită de a dreptul adorare.

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

Interesante versete despre trinitate, se pot discuta. Dar mai întâi poți spune cum înțelegi tu trinitatea? Deoarece nu este un acord in această privință, sunt multe păreri. Deci sunt trei persoane sau una, sunt egale sau nu?

| Pocait01 a răspuns (pentru iurii75):

Dumnezeu(Elohim) ne este revelat prin 3 Persoane distincte ce lucrează împreună spre același rezultat: "sfințirea voastră"(noastră).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Adorația și venerația sunt sinonime.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nope. Adoratia e traducerea românească a termenului Latria. Veneratia e traducerea termenului latin Dulia. Latria și Dulia sunt diferite.

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

Nu chiar complet răspunsul... Sunt cele trei persoane egale?

| Pocait01 a răspuns (pentru iurii75):

M-ai întrebat cum înțeleg eu Trinitatea, așa că pentru mine răspunsul respectiv este complet și suficient.

Cuvântul Său ne spune că Persoanele prin care ni s-a revelat sunt distincte și egale.
Aș putea să dau versete pentru a arăta unde este scris și de unde reiese că Persoanele Trinității sunt distincte și egale. Dar nu știu credința ta legată de Tatăl, de Hristos și de Duhul Sfânt. Spune-mi, te rog, despre fiecare în parte ce crezi și ce verset te-a făcut să crezi lucrul respectiv legat de Dumnezeirea lor.

Și, dacă se poate, ce-ți spun următoarele nume: Elohim; YHWH; Emanuel; ce s-a tradus la noi "mângâietorul"? Desigur, în contextul Biblic.

P.S. Cât mai pe scurt dacă se poate împreună cu versete.

| Pocait01 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Cand o sa raspunzi la asta o sa-ti dau si eu versetele"
Ți-am răspuns și tu un te-ai ținut de cuvânt. Deci... ai mințit?

Prin tăcerea ta înțeleg că nu știi să răspunzi la întrebările pe care ți le-am adresat astfel încât credințele tale să nu pară că nu sunt biblice.
Aveți grijă că Domnul Isus când i-a avertizat pe farisei și cărturari nu a spus că doar ei nu ajung în Împărăția cerurilor ci și cei ce ascultă de ei. Matei 23:13
Și mai aveți o problemă: În pilda celor 10 fecioare nu ți se arată că este o probabilitate de 50% să ajungi în iad, ci că ești convins că faci voia Tatălui când de fapt o faci pe a satanei, iar voia Tatălui se face aparținând unei biserici, nu? Domnul vine și dacă nu vă pocăiți veți avea o mare și groaznică surpriză.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Pocait01):

1) Nimeni nu e mort în Hristos. Nu te poți numi creștin și să-i numești "morți" pe cei ce trăiesc în Hristos. Dacă crezi ca sunt morți n-ai înțeles Evanghelia. Și nu, nu este identica cu rugaciunea adresata lui Dumnezeu deoarece cand ne adresam lui Dumnezeu îi cerem lui Dumnezeu sa ne miluiască. Când ne adresăm unui sfânt îi cerem să se roage pentru noi.

2) din nou, nimeni nu e mort în Hristos, iar cei mântuiți n-au de ce să nu ne audă în Duhul Sfânt. Nu scrie nicăieri în Biblie că Iisus a băut apă, dar presupunem că a făcut-o. La fel și aici, e normal ca cei îndumnezeiți de Duhul Sfânt să ne audă în Duhul Sfânt din moment ce toți suntem parte din Trupul lui Hristos.

N-am chef sa mă uit după versetele exacte dar Biblia ne spune anumite lucruri din care putem trage o concluzie:
-Biblia ne spune că toti suntem vii în Hristos
-Ca toti crestinii sunt parte mistica a trupului lui Hristos
-Ca e de datoria noastra sa ne rugam unii pentru ceilalti.
Din informatiile astea pe care Biblia ni le dă putem trage o concluzia simplă.

3) Hristos e singurul mijlocitor între Dumnezeu și om. Ce înseamnă asta? Că El singur se roagă pentru noi? Greșit. Frații noștrii creștini se roagă pentru noi, Duhul Sfânt se roagă pentru noi; deci e clar că mijlocitor nu înseamnă rugător, că dacă asta ar însemna, știm amândoi că Hristos NU e singurul.

Atunci ce înseamnă că Hristos e singurul mijlocitor? Hristos a luat fire umană pe lângă cea divină pe care o are. Și prin asta ne mântuiește de fapt, prin faptul că a urcat firea umană în viața Sfintei Treimi. La asta se referă Scriptura când zice că Hristos e singurul mijlocitor. Dar voi protestantii habar nu aveti despre ce e vorba. Și veniti cu versetul asta impotriva rugaciunii sfintilor pentru noi ca si cum "mijlocitor" ar fi sinonim cu "rugator". Vă lăudati toata ziua buna ziua ca sunteti "pocaiti" dar nici macar un verset nu-l stiti interpreta corect.

| Pocait01 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

În tot mesajul nu ai dat un verset. Singurul lucru important din ce ți-am cerut. Și nu ai răspuns la primele două întrebări, mai citește-le o dată și dacă nu înțelegi ce scrie poți să-mi scrii în privat și încerc să le fac mai clare, nu este nici o rușine.

Tot ce vreau este să înțeleg din ce pasaje ați ajuns să înțelegeți că cei ce au murit și cei ce sunt ridicați la Cer vă aud "rugămințile".

Ai spus că nu aș înțelege Evanghelia dacă cred că cei ce au murit sunt morți. În primul rând doar din propoziția anterioară ar trebui să-ți dai seama că ce ai spus este cel puțin greșit. În al doilea rând uite un verset: Fapt. 13:36
Sunt două perspective ale morții menționate în Biblie: Cea a lui Dumnezeu(Lc. 9:60) și cea a oamenilor(Gen. 5:5). Dacă omul care a murit l-a urmat pe Domnul atunci din perspectiva lui Dumnezeu este adormit(1Cor. 15:6), nu mort(Apoc. 20:12).
Eu tot timpul m-am referit la morți din perspectiva umană. Pot să spun adormiți(ca în 1Tes. 4:14) în loc de morți dacă asta te face să te simți mai confortabil citind ce-ți trimit.

P.S. Da, a urcat firea umană în VIAȚA Sfintei Treimi, adică viața veșnică. Nu în natura de Dumnezeu. Cei cărora vă rugați nu pot asculta mii și milioane de rugăciuni simultan și ruga simultan pentru fiecare lui Dumnezeu pentru că ei nu sunt Dumnezeu. De fapt nici un vă aud simultan, și pentru a mă contrazice aștept niște referințe Biblice. Sunt oameni ce vor învia o dată cu noi(Fapt. 24:15 cu accentul pe O înviere).

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Pocait01):

Nu ți-am citat versete exacte dar ti-am zis ce ne spune Biblia (se numeste parafrazare). Rusine sa-fi fie daca nu stii Biblia suficient de bine incat sa recunosti o informatie din Biblie.

| Pocait01 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"cei îndumnezeiți de Duhul Sfânt să ne audă în Duhul Sfânt"
Adică au înviat deja și te aud? Nu de alta, dar Biblia menționează O înviere. Fapt. 24:15.

Serios, nu ai răspuns la absolut nimic legat de primele două întrebări. Dar spui cu aroganță cuvinte precum "Rușine sa-ti fie", tu fiind cel care nu răspunde și nu cunoaște Biblia într-atât încât să ofere referințe ce să-i susțină credința cum că cei la care se roagă(la care aduce rugăminți fiind morți sau ridicați la Cer) îl și aud.

Ca să încheiem asta că este destul de clar, și era clar încă de la început doar că am încercat să te fac să înțelegi singur asta, că ești spălat pe creier. Sau un adolescent care trece printr-o fază...
Citește Biblia pentru a învăța, a te simți mustrat, a te îndrepta, a primi înțelepciune în dreptate, și ajungând a lui Dumnezeu să fii desăvârșit și cu totul vrednic pentru orice lucrare bună.
Domnul Isus Hristos ne-a explicat clar în Ioan 14-17 despre Duhul Sfânt și nu este nici o mențiune a rolului de a face auzite rugăciunile cuiva de către cei morți sau ridicați la Cer. Cu alte cuvinte voi credeți și practicați minciuni. Dacă ai ceva de spus în apărarea acestor lucruri aștept versete pentru că altfel nu este cu nimic diferit decât o închinare păgână bazată pe credințe izvorâte din firea pământească împletite cu Biblia stricând și una și alta.

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

Scuze, am fost puțin ocupat.
Înainte să-ți răspund vreau să mă asigur că te-am înțeles corect.
Deci crezi că sunt trei persoane care doar împreună alcătuiesc un Dumnezeu Atotputernic? Căci dacă si fiecare in parte ar fi Dumnezeu atunci ar fi trei, pe cand Scriptura spune că e unul.

| Pocait01 a răspuns (pentru iurii75):

Deci crezi că sunt trei persoane care doar împreună alcătuiesc un Dumnezeu Atotputernic? Da.
Eu prin Dumnezeu mă refer exclusiv la "Trinitate" sau "Dumnezeire", deci nu la un nume al unei Persoane. Când mă refer la Cineva anume dau nume, cum ar fi Tatăl, Hristos, Duhul Sfânt ș.a.

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

Acum e mai clar. Precizam deoarece este o mare varietate de convingeri pe această temă...
Tatăl si Fiul sunt persoane distincte, da, de acord. Dar sunt egale? Isus spune ca a fost trimis pe pământ, învățătura nu este a lui ci a celui care l-a trimis. Se roagă să fie îndeplinită nu voință lui ci a Tatălui. Tatăl știe lucruri care nu le știe Fiul. Tatăl este Dumnezeul lui Isus ( plec la Tatăl meu și la Tatăl vostru, la Dumnezeul meu și Dumnezeul vostru). Scrie ca există " un singur Dumnezeu, Tatăl, și un singur Domn, Isus Cristos". Varianta că Fiul ar fi fost inferior in calitate de om nu merge deoarece chiar si după revenirea la cer Isus este in continuare inferior și supus Tatălui.
„Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat, că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este Capul lui Hristos". ( Si asta după reîntoarcerea la cer a lui Isus)
"Descoperirea lui Isus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu... «Îngerului bisericii din Laodicea scrie-i:..."- ( chiar si in cer Tatăl este Dumnezeu pentru Cristos). „Binecuvântat să fie Dumnezeul şi Tatăl Domnului nostru Isus Hristos".
Deci nici un motiv de a afirma ca Tatăl și Fiul sunt egali.

| Pocait01 a răspuns (pentru iurii75):

Nu știu la ce te referi prin "egale".

1Cor. 11:3 Supunerea nu presupune inferioritate. Cristos este supus lui Dumnezeu Tatăl, dar nu Îi este inferior. Tot așa, nici femeia nu este inferioară bărbatului, chiar dacă i se subordonează.

Sunt niște probleme ce apar la ce ai scris datorită combinației de perspective(umană cu Cerească). Voi reveni, dar mai târziu.

Sunt curios de cum interpretezi următoarele versete:
(I) Ioan 1:1 "Cuvântul era Dumnezeu" -> Ioan 1:14 "Și Cuvântul S-a făcut trup și a locuit printre noi" -> Fil. 2:7
(II) Ioan 10:30 "Eu și Tatăl una suntem."
(III) Osea 13:4 "nu este alt Dumnezeu afară de Mine și nu este alt Mântuitor afară de Mine." Domnul Isus este Mântuitorul. 2Tim 1:10

Voi reveni și la ce ai scris tu, dar să-mi zici ce înțelegi prin Persoane egale.

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

Ar fi egale dacă ar avea aceiași autoritate, putere, poziție, cunoștință.
Ioan 1:1 multe traduceri redau prin "era divin". Faptul ca Isus exista in cer înainte de a veni pe pământ nu-l face egal cu Tatăl.
Ioan 10:30 - Prin cuvintele: „Eu şi Tatăl una suntem", a vrut Isus să spună că el şi Tatăl erau egali? În Ioan 17:21, 22, Isus s-a rugat cu privire la continuatorii săi: „Ca toţi să fie una" şi a adăugat: „ca şi ei să fie una în Noi,... cum şi Noi suntem una". - Urmau discipolii să devină o parte a trinității, așa reiese?! Dacă compari si alte versete atunci vei ajunge la concluzia corectă - „Mă rog... pentru ca toţi să fie una, aşa cum tu, Tată, eşti în unitate cu mine şi eu sunt în unitate cu tine, ca şi ei să fie în unitate cu noi" (Ioan 17:20, 21).
Da, Tatăl este numit mântuitor, si de asemenea și Fiul. Dar iarăși, pentru a înțelege corect compară cu restul scripturii - În Iuda 25 este arătată relaţia dintre ei: „Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru". Tatăl este Mântuitor deoarece ne salvează oferindu-l pe fiul său ca jertfă de ispășire. Si Isus poate fi numit mântuitor deoarece a acceptat să-și deie viața. În Judecătorii 3:9, acelaşi cuvânt ebraic (moh·shiʹa‛, redat cu „salvator" sau „eliberator") îi este atribuit lui Otniel, un judecător din Israel, dar, cu siguranţă, aceasta n-a însemnat că Otniel este Dumnezeu.

| Pocait01 a răspuns (pentru iurii75):

În Ioan 1:1 scrie Dumnezeu. Θεὸς nu Θεϊκός.
Dar sunt curios, tu ce crezi că este Isus? Un înger?

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

Ar fi multe de scris referitor la traducerea corecta a versetului
Ioan 1:1, dar nu cred ca are rost. Ar dura prea mult. E mai simplu de procedat ca și în celelalte cazuri - compară cu restul scripturii. De exemplu - "aceasta înseamnă viața veșnică - să te cunoască pe tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe cel care l-ai trimis tu, Isus Cristos ". Și ținând cont si de restul versetelor este clar că Tată este Dumnezeul Atotputernic. Iar Isus este ceea ce ce spune scriptura - Fiul lui Dumnezeu. Nu "dumnezeu fiul", sau o parte a dumnezeului, expresii ce nici nu apar in Biblie.

| Pocait01 a răspuns (pentru iurii75):

Și tu ce crezi că este Isus, Fiul lui Dumnezeu? Un înger?

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

Este Fiul întâi născut, prima ființă creată de Dumnezeu, prin intermediul lui au fost create toate celelalte.

| Pocait01 a răspuns (pentru iurii75):

Am înțeles, deci nu ai idee ce poate fi, o ființă și atât. Ce fel de ființă... nu se știe. Cam asta e credința ta, nu?

Voi reveni cu versete și explicații pentru a mă face înțeles de ce cred că Dumnezeu ne este revelat prin 3 Persoane distincte și egale în orice. Toate 3 împărțind aceeași natură de Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

laughing stranie concluzie ai tras...
Aștept.

| Pocait01 a răspuns (pentru iurii75):

Deci nu aceasta este credința ta? Asta reiese din ce ai scris. Dacă nu, atunci aștept răspunsul la întrebarea pe care ți-am adresat-o.

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

Ai făcut o formulare cam aiurea. Am zis eu cumva " nu știu cine este"? Parcă am scris clar - prima ființă creată de Tatăl, de astfel și unica creată direct de el, deoarece scrie ca toate celelalte su fost create prin intermediul Fiului. Deci normal ca are o poziție superioară îngerilor. Totuși este inferior di supus Dumnezeului si Tatălui sau.
Dar aștept argumentele tale la afirmarea pe care ai făcut-o si cum se armonizează cu versetele biblice.

| Pocait01 a răspuns (pentru iurii75):

Păi și ce e dacă nu este nici Dumnezeu și nici înger? Sau vrei să zici că este înger.
Dacă nu răspunzi la ce te-am întrebat înseamnă că nu știi.
Nu te-a întrebat Cine crezi că este ci ce crezi că este. Dumnezeu, înger, ce?

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

Este o ființă spirituală, cum sunt de altfel si îngerii. Dar este superior lor si ca autoritate, si ca putere. E ceva greu de înțeles in expresia "Fiul lui Dumnezeu"?